Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:51 20.05.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Тема Гледахте линови  
Автор Фakличka (fuego)
Публикувано28.05.12 09:55



по бтв сутринта, някакъв експеримент, спират случайни хора и ги карат да напишат 5 думи, е, заклевам се простотията е огромна, при младите.
Едната жена, около 55 годишна, нямаше грешки, но се замисли на някои думички, а младото момиче след нея от 5 думи имаше 4 грешки
Думите бяха:
Гълъб - грешката беше гълАб
Кайсии - каийсий
Осведомявам
Нощта - ноща
Сфера

пускам и линк, да видите, това не е на добре





Тема Re: Гледахте линови [re: Фakличka]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано28.05.12 10:13



Факел, ти май сега се събуждаш от дълъг сън... Това е факт от поне 15 години насам!!! Да не би за пръв път да влизаш в клуб в дира? КОЛКО хора в клубовете пишат правилно? Максимум 20%!!! Да не би да не си забелязала?? А модератори какви неграмотници има - не е истина... А пълен член? Във 99% от постовете има поне 3 сбъркани...

Споко - всичко е изгубено.


------------------------------------------
Ако трябва да съм сериозна - ПАК ще се върна на моята идея:

КРАЙ на ЗАДЪЛЖИТЕЛНАТА матура по литература!! Защото учителите масово не обръщат никакво внимание на българския език, масово се мъчат да влеят в главите на учениците ЛИТЕРАТУРНИ умения, а литературата си е вид изкуство, иска си талант, и математиците НЕ СА длъжни да притежават такъв. Но напротив - ДЛЪЖНИ са да пишат правилно. Затова зрелостният задължителен изпит трябва да е САМО по български език - един як тест, една диктовка, бъкана вътре със съмнителни думи, и в края на краищата - един преразказ, където да се види доколко зрелостникът може да си подрежда мислите и да вкарва в практиката граматическите си знания.

И ще се боря където мога и както мога за тази си идея.



Тема Re: Гледахте линови [re: Униkaлнaтa]  
Автор Фakличka (fuego)
Публикувано28.05.12 12:02



Тук не става въпрос за писане по клубове и чатове, аз също тук не си давам много зор да пиша правилно, което не е добре от моя страна, тук става въпрос как пишат 18-20 годишните, на какво са ги научили родителите им, учителите им.....жалко е, наистина простотията взима връх в тази държава....
Иначе за идеята ти, нямам мнение, аз съм имала страхотна учителка по литература и за това тя беше любимият ми предмет, пък и едно време учехме по друг начин, аз не съм била на матури, не бяха задължителни, но ги имаше ако си със слаби оценки.



Тема Re: Гледахте линови [re: Фakличka]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано28.05.12 16:14



Според мен, ако човек е грамотен, си пише вярно, без да се замисля дали си "дава зор", или не. Най-много да пропусне някоя запетая. То е като колоезденето - като го научиш веднъж - не го забравяш, или не ти трябват специални старания или зор... Обаче в клубовете далеч не говорим за запетаи.

Не знам защо мислиш, че когато спрат някого на улицата, той ще си дава специален "зор", за да пише вярно...



Тема Re: Гледахте линови [re: Фakличka]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано28.05.12 17:37



Според мен ежедневно трябва да се правят подобни експерименти, за да излезе наяве неграмотността на много голяма част от младите хора, което е ужасяващо. А "кайсий" трябва да се приобщи към новите римлями.





Тема Re: Гледахте линови [re: Униkaлнaтa]  
Автор Фakличka (fuego)
Публикувано28.05.12 19:09



имах предвид че понякога пиша Ш вместо Щ и разни подобни, но тогава е нарочно, всъщност си права, когато пиша грешно тогава си давам зор





Тема Re: Гледахте линови [re: здpaвeц]  
Автор Фakличka (fuego)
Публикувано28.05.12 19:10



Добре, и като излезе какво? Ще ги върнат в училище да учат наново ли?
Иначе е жалко наистина, но не са само децата виновни



Тема Re: Гледахте линови [re: Фakличka]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано28.05.12 19:22



Не съм го гледала, но е тъжно, да...


Че и не са трудни думи...
Като се сетя как съм се карала на големия в първи клас, заради изречението "Обувам си убувките", а той ми се измъкна с лафа, че може да му убиват..
Но неграмотността е масова, нали гледам как пишат клиенти с висше образУвание и голЕмо самочувствие



Тема Re: Гледахте ли [re: chavdar4e]  
Автор Ha живo (алтруист ;)
Публикувано29.05.12 00:52



Като се сетя как съм се карала на големия в първи клас, заради изречението "Обувам си убувките", а той ми се измъкна с лафа, че може да му убиват..

А може и убуу да се е чувствал в тях.






*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.