Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:27 13.06.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: Попадения от виртуала:нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано24.05.12 15:46



Чувала ли си такава теория?

Не, не съм чувала... Дублетните форми се появяват по различен начин - като резултат от развоя на езика, от действието на вътрешни системни фактори, от влиянието на диалектите или от влиянието на други езици.
Вариантите като "жетва - жътва" са резултат от историческия развой на някои от старобългарските гласни. Стари по своя произход са "злъч- жлъч" и производните им.
Под влияние на диалектите в езика ни са установени вариантите "меродия - мерудия; обеца - обица" и др.
От руски и черковнославянски са "удивлявам - удивявам; хазяин - хазаин" и пр.
Дублетите възникват и от други заети думи - "кекс - кейк"... Причина за съществуването им е различният начин на побългаряване...

Изговорните варианти отразяват активните процеси на езиковото развитие. В старата писмена книжовна традиция например се използва само вариантът "църква". Думата "черква" е по-нова... Някои варианти се запазват в езика ни единствено поради употребата им в устойчиви съчетания. Казва се "греяна ракия", но във всички останали случаи се използват формите на причастието "грян, грят; огряно, огрято".



Тема Re: Попадения от виртуала:нови [re: Бзънн]  
Автор merteuil (coordinator)
Публикувано28.05.12 11:25



"СъжЕлявам". Ако и това го приемат за дублета някой ден, аз се предавам.

Objects in mirror are closer than they appear.


Тема Re: Попадения от виртуала:нови [re: Киро]  
Автор дeдoAндpo (познат бе!)
Публикувано28.05.12 11:41



Има и утрепка, сигурно идва от утрепвам, демек човеко е утрепан и не трябва да му се обръща внимание, ми да го отминаваш с презрение.



Избягвайки деепричастията, ще подобрите стила на речта си. Марти Ларни.

Тема Re: Попадения от виртуала:нови [re: Киро]  
Автор merteuil (coordinator)
Публикувано28.05.12 19:21



Мили хора, не мога да не споделя с вас коментар, който току-що прочетох със собствените си два чифта очи, към "Прощално" на Никола Вапцаров във фейсбук. Вече не знам да се смея ли, да плача ли, да крещя ли, напалм ли да вадя. Запазвам правопис и пунктуация:
"Много го харесвам!Но мисля че е вярно че са го забранили или по точно не го признават, защото е бил комонист бунтар.По мое време учехме негови творби!,,Прощално''е писмо което,пише на приателката си Лора преди да умре,бил е болен и е умрял млад!Но както и да е,както казва Златев,щом не оценяват творбите му а се водят от политическите възгледи,,,,,мам!!!!!"



Objects in mirror are closer than they appear.

Тема Re: Попадения от виртуала:нови [re: merteuil]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано28.05.12 19:23







Тема Re: Попадения от виртуала:нови [re: merteuil]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано28.05.12 19:44



Ужасно е, но в кандидат-студентските творби и матурите има още по-големи абсурди.

И по наше време имаше, де...





Тема Re: Попадения от виртуала:нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор merteuil (coordinator)
Публикувано28.05.12 20:03



О, да, със сигурност, но останах с впечатлението, че дамата, сътворила коментара, е поне на средна възраст. Факт, който сам по себе си предполага по-висока степен на грамотност (в България). Иначе от тазгодишните матури любим ми е лафът, че Ния, Султана и Лазар са герои от "Листопад". Завеса, че да не измествам темата за виртуала.



Objects in mirror are closer than they appear.

Редактирано от merteuil на 28.05.12 20:06.



Тема Въпрос за виртуаланови [re: Киро]  
Автор merteuil (coordinator)
Публикувано28.05.12 20:19



Отдавна го мисля и не мога да го измисля. Някой може ли да ми обясни от къде, аджеба, ги полази хлапетиите новата мода шантиклер да пИшаТ еТо ТАкА дУмИТе с 58 ГлаВнИ бУкВи? Аз, като човек консервативен в това отношение, дълбочината на тази новаторска идея не я проумявам.

Objects in mirror are closer than they appear.


Тема Re: Попадения от виртуала:нови [re: дeдoAндpo]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано29.05.12 12:29



+1, да, това е често срещано.





Тема Re: Въпрос за виртуаланови [re: merteuil]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано29.05.12 12:33



И аз съм си задавал тоя въпрос. Но не, не е толкова ново, даже ми се струва, че е отшумяващо. Може да греша.
Най-логичното обяснение е, че става дума за пренесената, продължена "естетика" на "ч" и "ш" с цифри: "4oXenoto mi k0nt064e, 7edem 7edmIcI k0pneR za te8!!"






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.