Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:40 16.04.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема За суйчера и си'им'стенови  
Автор Aз бяx (Всичкотрошачка)
Публикувано15.01.12 13:42



Принтиран лист, лепнат на прозореца на магазин за дрехи: "СУЙЧЕР ПОЛАР". Не обърнах внимания дали пише "прИмоция".

Новините по ТВ СКАТ - няма такова мьеку гуворини. "Си'им'сьет и дьевит" нещо си там. Иначе тонът е като на Ани Салич, но бьеднуту СКАТ-ъджийску дивойчи съ старай да звучи повичи инфурмативну, утколкуту правилну.

А преди 2 минути мернах реклама на "екскурзии за Велигденските празници".

***
Як си, пич!

Редактирано от Aз бяx на 15.01.12 13:44.



Тема Re: За суйчера и си'им'стенови [re: Aз бяx]  
Автор gazibara ()
Публикувано08.02.12 02:09



Не се занасяйте с говора на хората. Аз пък изпадам в ужас, когато по чисто регионално радио, напр. бургаско, ми кажат с превъзходен софийски изговор "нашият град".

Що се отнася до суйчера, предлагам нова буква и да се пише СЎИЧЪР. Тъй де като има "и кратко", защо да няма и "у кратко"? Ама едва ли някой ще се навие......

Редактирано от gazibara на 08.02.12 02:11.



Тема Re: За суйчера и си'им'стенови [re: gazibara]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано08.02.12 17:31



Не се занасяйте с говора на хората.

Когато си говорят в двора, на улицата, вкъщи - моля, както желаят. Но когато говорят/пшат в някоя медия, да речем - тогава нека бъдат така добри да говорят на български. Не на "софийски" - софиянци също не говорят правилно.

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.


Тема Re: За суйчера и си'им'стенови [re: walkman™]  
Автор Kossoman ()
Публикувано08.02.12 21:38



Това е логично само за националните медии. Нищо не налага водещите на регионалните новини по радио Горно Чапръчане да се мъчат да говорят на книжовен български език. Спокойно биха могли да използват местния си диалект. Даже, ако ме питат - бих ги задължил да го използват.





Тема Re: За суйчера и си'им'стенови [re: Kossoman]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано08.02.12 22:41



Според мен е задължително за всяка медия. Те са тези, които формират обществото - наичн на мислене, на говорене, на изразяване. Ако от там бълват помии - тез, дето ги слушат имат голям шанс след време да станат обикновени помияри.

Както и става, де... Масово.

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.


Тема Re: За суйчера и си'им'стенови [re: walkman™]  
Автор Kossoman ()
Публикувано09.02.12 08:04



Не разбрах кое според теб е задължително - да говорят книжовно или да говорят диалектно. Но както и да е... Според мен е задължително да се ползват местните диалекти, за да имат шанс да се запазят. Щото от задължителния книжовен език в медии и училища стана така, че хората не разбират диалекта на бабите и дядовците си. Което вече е жалко.



Тема Re: За суйчера и си'им'стенови [re: Kossoman]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано09.02.12 16:45



Задължително е, според мен, всяка медия да полазва книжовния език, не локалния диалект. Както и в училище да се изучава също той. На диалект ще се учат у дома. И какво - някое дете учи само местния диалект, пораства и става неграмотно да се изразява на български. Какъв шанс има, отивайки да търси работа на друго място, според теб?

И изобщо... изучаването на диалекта не е работа на общообразователното училище. Нито - на медиите. За тях има български език. Не шопски, трънски или какъвто и да е друг, а български. От занижаването на критериите - сега сме се напълнили с "висшисти", дето малкото си име не могат да напишат без грешка. Хартийки без покритие - това са днешните дипломи. А един човек щом не е успял до 6-7 клас да научи родния си език правилно - толкова е научил и всичко след това.

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.


Тема Re: За суйчера и си'им'стенови [re: walkman™]  
Автор Уни (непознат)
Публикувано09.02.12 17:13



банът става безсрочен заради опит за заобикалянето му. ЛПЖ.

Редактирано от Last of the BrunnenG на 10.02.12 10:55.



Тема Re: За суйчера и си'им'стенови [re: Уни]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано09.02.12 19:50



Не са непременно свързани. Но - нещата започват от неусетното промъкване на диалекта - в училище, по радиа, телевизии, вестници. И полека-лека младите (а и не само те) започват да възприемат това. Освен директното възприемане на неправилен език - възприемат и ниските критерии, и позволеността "на всичко", както им харесва или им е удобно, не както е правилно. И... нещата тръгват полека надолу... А като започнат да не уважават отрано правилата и ученето - продължават така и в другите науки. И резултатът е - хартийки без покритие в края на следването, и "висшисти" без никакви знания и умения, само с кухи дипломи.



____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: За суйчера и си'им'сте [re: walkman™]  
Автор Kossoman ()
Публикувано09.02.12 21:49



Добре. Разбрахме се. Аз съм диалектофил, а ти си диалектофоб. Ти мислиш, че диалектите нямат правила или че са неправилен език. Аз знам, че за да използваш диалект, трябва да владееш правилата му.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.