Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:45 27.04.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Забелязали ли сте?нови  
Автор дедоАндро (познат бе!)
Публикувано28.12.11 10:32



Забелязали ли сте колко масово е явлението да се чуват или прочетат изречения, в които подлогът е в множествено число, а сказуемото - в единствено, или пък обратно?
Мисля, че първенци по това са "журналистите" на ТВ "Европа", следвани от тези на бТВ (поне тези две телевизии гледам, сигурно тази грешка се появява и в много други).

И масово използваното "недостика" вместо "недостига"...

Абе...

Весели празници и нека бъда първият, който ще ви честити новата година!



Порасна и сладурът, и дедото.

Тема Re: Забелязали ли сте?нови [re: дедоАндро]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано28.12.11 18:36



Я дай пример...!




Тема Re: Забелязали ли сте?нови [re: дедоАндро]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано29.12.11 13:41



Както и масово да се бърка бройната форма... Уф!





Тема Re: Забелязали ли сте?нови [re: дедоАндро]  
Автор ФAKЛИЧKA (fuego)
Публикувано01.01.12 01:59



забелязвам в журналистите огромни грешки, а са завършили уж.... днес ми се наби спортните новини на БТВ, е няма такава неграмотност, и то при произнасяне, Абу Даби не се произнася така, както ти си мислиш





Тема Re: Забелязали ли сте?нови [re: ФAKЛИЧKA]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано01.01.12 13:56



забелязвам в журналистите огромни грешки, а са завършили уж....
И какво, като са "завършили"? Наличието на диплома за висше образование не означава НИЩО друго, освен, че човекът е ходил 5 години повече на училище. Е - те и повтарячите на класовете ходят по повече години...

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.


Тема Re: Забелязали ли сте?нови [re: ФAKЛИЧKA]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано01.01.12 17:12



Хаха, за тенис турнира в Абу Даби ли са говорили? Как точно неправилно го казаха?






Тема Re: Забелязали ли сте?нови [re: Naki]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано06.01.12 10:21



Абу ДАби - като ударението на Абу е върху А-то.



Тема По повод АБУ ДАБИнови [re: ket1234]  
Автор УниКалната (Заядница)
Публикувано17.01.12 08:52



Напоследък някой ми обясни, че всъщност ТОВА било правилното...защото и аз подскочих при този спортен материал.

Може би си струва да се провери ТАМ, НА МЯСТО как се произнася това наименование? Защото, според мен, това трябва да е източникът на истинност...а не как особеностите на даден език "прекрояват" нещо, или пък как, ако по някакви причини, години наред то ни бива насаждано - ние вече го мислим за вярно. В края на краищата - къде е нашето основание да твърдим, че трябва да произнасяме АбУ - ДабИ - както сме го произнасяли години наред?

Все едно французите, с тяхното ужасно правило да поставят винаги ударението на последната сричка, да вземат да спорят, че се казва "СофиЯ", както всъщност го произнасят, а не "СОфия"... Но пък те имат право да спорят за някои френски наименования, които целият свят се опитва да преиначи, защото не му харесва да ги казва по френски.



Е, ние, като си нямаме заковано правило за ударенията като тях - БИ ТРЯБВАЛО да се съобразяваме с местното произнасяне.


...Уникална е, нали?

Тема произнася се, както е възприетонови [re: ФAKЛИЧKA]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано17.01.12 12:56



към определен момент. Добил масовост ии...да го наречем "документалност", вече е установено, неспасяемо в негативния случай.
Като "Георг Вашингтон"

(според мен трябва да се реже до кокал и всичко да се преправи, но...
Тъй че абУ дабИ е добре да си остане АбУ ДабИ, както Белград-Белград(не БеОград) или Унгария - Унгария, не Модьорорше или както е там...

Ин витро си е прелюбодейство!! Това е смъртен грях.Щом не може да имате деца се покайте пред Бога!

Тема Re: Забелязали ли сте?нови [re: дедоАндро]  
Автор !Valencia ()
Публикувано23.01.12 16:24



Прочетох темата доста отдавна, но реших, че имам проблем с разбирането. Не ми беше ясно как е възможно подлогът да е в мн. число, а сказуемото- в единствено. Та нали сказуемото се съгласува с подлога.

От вчера обаче имам отговор на въпроса. За моето проглеждане помогна един спортен журналист. Записах си две от най-"хубавите" му изказвания, които, понеже не съм егоистка, ще споделя с вас. Все пак знанията, до които сме се добрали, трябва да станат достъпни за възможно най-широк кръг от хора.



Ето ги: "...Там може да се очаква най-големите проблеми"
"...Много важно е тази широчина на фронта"

П.П. И ако позволиш, ще задам един въпрос, който няма общо с темата... Отскоро, когато говоря за вие, вас, ви в множествено число, ми се налага да променям цялото изречение, за да не ги използвам. Причината: прочетох, че е въведено ново правило, според което нямало значение дали вие е употребено като учтива форма, или е в множествено число- трябвало да се пише с главна буква. Въпросът е: правилото влязло ли е в сила, или не?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.