Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:34 02.07.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Покрай тези тирета и запетаи...нови  
Автор Фaтa Mopraнa. (лазурна)
Публикувано25.02.11 20:14



Паралелно с темите за пунктуацията тук, чета и всичко в нета, което може да ми даде светлина по въпроса...
Определено много по-интересно ми е днес, отколкото на времето, когато е трябвало да ги чета като ученичка.


И...понеже все ще се намери някой, който да ни апострофира, че не сме вещи в материята и клубът едва ли не въвежда в заблуда невинните души, искам да покажа какво открих.
Например -
Наред с всички правила там(за които изказвам благодарности) намерих и правописна грешка.Техническите такива не ги броя. В точка 7-ма от Редуване на „-я” и „-е” един от примерите е русуляв – русуляви.
Правилното изписване е .
В точка 4.от тема III. Правопис на „О” думата е сбъркана.
Темата за полуслятото писане обаче ми събра очите с фамилните имена-
7. Полуслято се пишат същ. собствени, образувани от 2:
-лични имена: Константин-Кирил
-фамилни имена: Карибски-Корсаков
-географски имена: Австро-Унгария

Композиторът Римски-Корсаков е пренесен на Карибите чак...
За всички мислещи и търсещи хора в любимия ни клуб !



Тема Re: Покрай тези тирета и запетаи...нови [re: Фaтa Mopraнa.]  
Автор !Valencia ()
Публикувано25.02.11 22:51



Защо се учудваш? В една граматика (учебно помагало по български език), преди време намерих следното:

В коя от думите е допусната грешка?

а) издържлив

б) свърхоценка

в) сълзлив

Ако си мислиш, че има грешка при задаването на въпроса, че са имали предвид не е допусната- грешиш. Отзад са "правилните" отговори.





Тема Re: Покрай тези тирета и запетаи...нови [re: !Valencia]  
Автор Фaтa Mopraнa. (лазурна)
Публикувано26.02.11 08:24




За това става дума.
Ние сме все пак само клуб от ентусиасти, които ровят,търсят и държат да научат( дори да е за лична употреба) правилната форма.
Докато за това помагало, някой ще дръпне маса пари и то незаслужено.

Според мен правопис се учи най-вече с четене, а не с облягане само в момент на нужда на някое граматично правило. Което може да се окаже и неправилно като в случая.
А в примера ти , наистина никак не би бил правилен въпросът В коя от думите е допусната грешка? след като дава право само на един верен отговор.
Интересно, в отговорите отзад, коя дума е "оправдана" за безгрешна - издържлив
или свърхоценка , за да има стойност тази задача? Поне според съставителите.



Тема Re: Покрай тези тирета и запетаи...нови [re: Фaтa Mopraнa.]  
Автор дeдo_Aндpo (познат бе!)
Публикувано26.02.11 08:27



Ама разбира се, че "издържлив"



Майтап бе, Уили!



На дядо сладурът.

Тема Re: Покрай тези тирета и запетаи...нови [re: дeдo_Aндpo]  
Автор Фaтa Mopraнa. (лазурна)
Публикувано26.02.11 08:45





п.с.Тъкмо да се хвана за теб(приятно е използваш мъж ) и да вмъкна един анекс към първия си постинг, че в бързината си съм го шибнала без тире. Щото то тук приятно наистина и клубът любим, но е Правопис, а не Шехеразада!
За всички мислещи и търсещи хора в любимия ни клуб - Шехеразада!



Тема Re: Покрай тези тирета и запетаи...нови [re: Фaтa Mopraнa.]  
Автор дeдo_Aндpo (познат бе!)
Публикувано26.02.11 13:14



Прекрасна е "Шехеразада"! Тук се абстрахирам от факта, че авторът на клипчето е допуснал грешка при изписването на името на автора на музиката, като е използвал дълго тире. Това в духа на клубчето:).

Ето пък сега за всички вас един поздрав от мен -



Има и други мои неща, вижте ги, може би ще ви харесат.



На дядо сладурът.

Тема Re: Покрай тези тирета и запетаи...нови [re: дeдo_Aндpo]  
Автор npubem (:-)
Публикувано26.02.11 15:51



Страхотни сте! Отдавна едно такова смътно ми се въртеше
из главата, че нещо липсва на клубчето...
Пък то било... музика!
Поздрави и благодарности към знаещите и от мен:



Опит е името, с което хората наричат грешките си. О.Уайлд

Тема Re: Покрай тези тирета и запетаи...нови [re: дeдo_Aндpo]  
Автор Фaтa Mopraнa. (лазурна)
Публикувано27.02.11 10:44



Настройвам се за великолепен ден под звуците на този чудесен прелюд!

Персонално благодаря за съчетаното удоволствие - музиката на Рахманинов и картините на Муха!
В момента се опитвам да търся и останалите други ваши неща...
Но определено е провокиран интересът ми към Алфонс Муха и ще разгледам цялото му творчество. На моменти, в клипа с Прелюд№ 18 , картините му ми заприличваха на творчеството на Тулуз-Лотрек..Сега се налага да дообразовам пропуските си в посока живопис покрай този клуб.

п.с. И да не спамя излишно само да кажа, че всичко, в което съвършенството е взело отношение, е в духа на клубчето според мен.



Тема Re: Покрай тези тирета и запетаи... [re: Фaтa Mopraнa.]  
Автор !Valencia ()
Публикувано28.02.11 10:58



Докато за това помагало, някой ще дръпне маса пари и то незаслужено.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Според мен, това не е най-притеснителното в случая. По-лошото е, че авторката дава невярна информация, а всеки, който си е купил това помагало е разчитал, че ще попълни липсващите си знания.



Като грешно написана дума е посочена свърхоценка. Пак, според авторката, при издържлив всичко е наред.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.