Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:47 01.06.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Предложение  
Автор дeдo_Aндpo (познат бе!)
Публикувано26.02.11 08:26





... които следяха дебата по стратегията в пленарна зала.


Що за изказ?! Не се ли знае коя е тази пленарна зала - на Народното събрание - една единствена в страната? Има ли друга пленарна зала, в която да се разглеждат държавнически въпроси, че да не се членува тази зала???!!!

Прочетен само три минути след първия:

Той бе доведен от пандиза в Софийски градски съд, за да даде показания срещу групата за отвличания.

Абе идиотчета неграмотни, колко Софийски градски съда има???!!!

И простеещото, но модерно "Ще гледам детенце".

И

Ето защо предлагам клубът да се преименува в "Правопис и правоговор".



На дядо сладурът.

Редактирано от дeдo_Aндpo на 26.02.11 08:43.



Тема +1нови [re: дeдo_Aндpo]  
Автор Фaтa Mopraнa. (лазурна)
Публикувано26.02.11 08:54



Ако ползваме примери от вестниците, чет няма да имат....


Но ако става дума за правоговор, аз искам да възроптая категорично срещу това
-мекане...Направо вали от водещи по телевизии , от политици и кой ли не... преди Надежда Михайлова(настояща Нейнска) ме впечатляваше най-много, но сега броя кой не се изказва по този начин.
Като му лепнат накрая за тежест това ме- ( ще направим)е, (ще изучиме),(ще подходим)е ....и прочие, сякаш обещанията ще станат аламинут факт, а новините по-истински...

Редактирано от Фaтa Mopraнa. на 26.02.11 08:59.



Тема Re: +1нови [re: Фaтa Mopraнa.]  
Автор Бepeзka! ()
Публикувано26.02.11 11:14



Бойко Борисов е фрапиращ пример за мекане.



Тема Re: Предложениенови [re: дeдo_Aндpo]  
Автор babaToHka (мумия)
Публикувано26.02.11 11:17



Подкрепям!
Полудявам, когато чуя да се говори за фермЕрите.

Не се сещам за език, в който ударението да е там, но явно звучи по-престижно. То не бяха люде от министерства, агенции (или може би агенциЙ ), журналисти разни...

STAND UP IF YOU STILL BELIEVE!

Тема Re: Предложениенови [re: дeдo_Aндpo]  
Автор npubem (:-)
Публикувано26.02.11 15:37



Айдее, и правоговор значи!?
Не стига, че още не съм се научил да пиша,
ами ще трябва да се уча и да чета? На глас??

Опит е името, с което хората наричат грешките си. О.Уайлд


Тема Re: +1нови [re: Фaтa Mopraнa.]  
Автор npubem (:-)
Публикувано26.02.11 15:40



Епа: я ке дойдем, ние ке дойдеме, то ясно!



Опит е името, с което хората наричат грешките си. О.Уайлд

Тема Re: +1нови [re: Бepeзka!]  
Автор Фaтa Mopraнa. (лазурна)
Публикувано27.02.11 10:03



Права си.
Въпреки че го харесвам и намирам за човек с адекватна мисъл като цяло.





Тема Re: +1нови [re: npubem]  
Автор Фaтa Mopraнa. (лазурна)
Публикувано27.02.11 10:22



Това ке върви към македонско...


А говорът от екрана по-скоро се доближава до Елин Пелиновия край -
В смисъл би звучало я че дойдем,ние че дойдеме..



Тема Re: Предложениенови [re: дeдo_Aндpo]  
Автор Cтpинa 3лaтa ()
Публикувано27.02.11 19:44



Подкрепям и допълвам предложението:
Предлагам да поканим за почетен член на клуба и своего рода правоговорен наставник Глигор Гьоргиев!





Тема Re: Предложениенови [re: дeдo_Aндpo]  
Автор !Valencia ()
Публикувано28.02.11 11:52



Моят съвет към теб е да престанеш да четеш вестници. Същото се отнася и за гледането на телевизия.



В интерес на истината има една репортерка, която предава от пленарната зала и винаги я членува.

Знаеш ли кое е най-страшното? Когато по телевизията и радиото говорят неправилно, когато вестниците са пълни освен с грешките, за които говориш, а и с правописни грешки, това се превръща в епидемия.

Започна да ми се случва да намирам правописни грешки и в книгите, а не трябва да е така.
Ако продължаваме да я караме по този начин, от хубавия ни език няма да остане нищо.



Тема Re: Предложениенови [re: Cтpинa 3лaтa]  
Автор дeдo_Aндpo (познат бе!)
Публикувано28.02.11 13:08





Обожавам го!



На дядо сладурът.

Тема Re: Предложениенови [re: !Valencia]  
Автор дeдo_Aндpo (познат бе!)
Публикувано28.02.11 13:25



Много ми е неприятно да не се съглася с теб, драга Валенсия, и то - в няколко пункта:

Не мога да престана да чета вестници и да гледам телевизия, всъщност това е едно от главните ми занимания напоследък, пък и не мога да си позволя да не бъда осведомен за случващото се "по света и у нас".

Тая репортерка ми избягва от вниманието, може би поради факта, че използва правилния говор, което не дразни, докато другото дере уши и очи.

Епидемията вече от години е тук, именно това е ужасът на нашето съвремие. И да, ТЕ продължават да я карат по този начин и затова езикът ни ми се струва обречен. А ТЕ са повечето, пък и скрупулите им, доколкото изобщо имат такива, са много по-различни от нашите. И ето ти ги всички предпоставки налице! Между ТЯХ са и онези на най-високо ниво, които предпочитат да предвидят в бюджета милиони за подслушване, които милиони да вземат от образованието. Тук са ТЕ, много са!

Загива, мила моя Валенсия, загива езикът ни свят..

.

[дедо_Андро не се усмихва, а му се плаче...]

На дядо сладурът.

Тема Re: Предложениенови [re: дeдo_Aндpo]  
Автор Kossoman ()
Публикувано28.02.11 14:03



Интересно, как си представяте език да загине? Хората ще се откажат доброволно от устно и писмено общуване ли, или ще бъде забранено със закон? Езикът и нравите са "загивали" в представите на възрастните поколения от както свят светува и ще продължат да "загиват", докато има хора. Щото са живи, не заради друго.



Тема Re: Предложениенови [re: дeдo_Aндpo]  
Автор !Valencia ()
Публикувано28.02.11 20:51



За телевизията и вестниците се шегувах, макар че това е почти валидно за мен.



Преди време една позната ми даде нейна книга, преди да беше минала редакция. Много неща ми бяха интересни, много неща можех да науча, но имаше доста правописни грешки. Не бях сигурна дали ползата щеше да е по-голяма, или вредата и се отказах да я чета.



Тема сега е по-различно:нови [re: Kossoman]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано28.02.11 21:42



Селата ни вече ги няма. Просто, ясно, кратко, вярно.

Вярваме в Бога и Светия Дух, Който е бил в тези големи светци.Ти koму вярваш-на комшията ли?


Тема Re: Предложениенови [re: дeдo_Aндpo]  
Автор Бзънн (fog)
Публикувано28.02.11 23:57



Аз лично много искам да прокарат някакъв закон ли, там каквото трябва, който да предвижда глоби за правописни грешки в реклами, на билбордове, в телевизионни анонси, по табели и въобще във всякакви такива общественонасочени и общодостъпни писани текстове. 50лв. за грешно членуване да е, но да е! Че ми писнА!!! Оняден ме обзе една особена тръпка на гордост като фокусирах до НДК реклама /от тия стоящите светещи вечер платна, не знам как се казват/, надраскана със спрей - някой младеж /защото ние големите рядко имаме спрей за графити в джоба/ беше поправил грешния непълен член в текста! Хем избеснях на поредната неграмотност, хем си казах, че има надежда, щом някой млад човек се е впечатлил. Глоби за грешно писане и говорене за медиите и за неграмотните рекламоизмислятели искам аз!

И честно казано, ако знаех какво точно трябва да е предложението, щях да почна да събирам подписка, за да го вкарам в Парламента. Ако някой знае как стават тия неща, да ми каже. Дъщеря ми вече се паркира да гледа новините с мен, за да им лови грешните членувания и да се подиграва. Ама е дете с луда по темата майка, а повечето деца просто попиват каквото видят. А виждат страшни тъпни, дето и не знаят, че са такива.



Тема Re: сега е по-различно:нови [re: Kиpo]  
Автор Kossoman ()
Публикувано01.03.11 08:12



И тие у градо ше спрат 'си приказват, щот' нема села ли?



Тема Re: Предложениенови [re: !Valencia]  
Автор babaToHka (мумия)
Публикувано01.03.11 11:57



Още по-страшно е, когато книгите за деца не минават през редактор или поне коректор.
Онзи ден водих ожесточен спор с дъщеря ми, която е във втори клас, чете непрекъснато и е грамотно дете, че думата "учнолюбив" е грешно написана. Първоначално смятах, че е механична грешка, просто изпуснала буквичката, но тя настояваше и настояваше. Оказа се, че го видяла написано така в една книга (мъчи се да се сети в коя) и й направил впечатление правописа, та го запомнила.
Беше й много трудно да приеме, че може да е грешка, щом го пише в книга.



STAND UP IF YOU STILL BELIEVE!

Тема Re: сега е по-различно:нови [re: Kossoman]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано01.03.11 13:21



Ще си приказват още известно време(то па едни приказки!), но аз имах друго предвид. Бодряшките клиширани приказки от рода на "преживявали сме ....(попълни сам по желание: турци, византийци, комунисти, войни, етц)" не отчитат споменатия от мен факт на изчерпването на извора на ТОЯ ТИП човешки материал. Мястото на което живеем е прекалено хубаво, за да остане ненаселено, но няма да бъде населено с това, с което е(било) със сигурност.

Нищо лично, естествен процес. Не може нищо да се направи.

Вярваме в Бога и Светия Дух, Който е бил в тези големи светци.Ти koму вярваш-на комшията ли?

Тема п.с.нови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано01.03.11 13:26



офтопик отвсякъде, разбира се, та мисля да се оттегля от конкретната клонка на темата.



Вярваме в Бога и Светия Дух, Който е бил в тези големи светци.Ти koму вярваш-на комшията ли?

Тема Re: +1нови [re: Фaтa Mopraнa.]  
Автор Фaтa Mopraнa. (лазурна)
Публикувано02.03.11 22:21



Гледам новините и все повече се убеждавам,че -мекането, което мен лично ме дразни най-много, се превръща в национална политика.



БТВ новините, емисията в 19 часа я изгледах просто слушайки я...


- За мен голямото предизвикателство е да правимЕ трансплантации тук, хората на място да получават тази услуга, а не да се чудимЕ как да правим невъзможни неща”, коментира здравният министър Стефан Константинов.



..нямаме човешки ресурс за да бъдемЕ навсякъде.. - Георги Стоев.



Тема Re: Предложениенови [re: babaToHka]  
Автор !Valencia ()
Публикувано02.03.11 22:52




Още по-страшно е, когато книгите за деца не минават през редактор или поне коректор.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Съгласна съм с теб. Ако постоянно срещам някоя дума неправилно написана, започвам да се съмнявам в правотата си, а какво остава за едно дете.





Тема Re: +1нови [re: Фaтa Mopraнa.]  
Автор !Valencia ()
Публикувано02.03.11 23:03



как да правим
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Трябва да се радваме. От четири възможности единият глагол е изписан правилно.





Тема Re: +1нови [re: !Valencia]  
Автор Фaтa Mopraнa. (лазурна)
Публикувано02.03.11 23:10



Не,нее, просто ако четеш резюмето под видеото, там глаголите са написани правилно.

Но пусни видеото и ще чуеш как звучи!....
Просто съм пропуснала да го напиша това - правимЕ.

Редактирано от Фaтa Mopraнa. на 02.03.11 23:15.



Тема Re: +1нови [re: Фaтa Mopraнa.]  
Автор !Valencia ()
Публикувано02.03.11 23:28



Ех, напразно се зарадвах. Реших, че има надежда. Ако човекът се колебае има шанс, но...
А ти, друг път внимавай с писането!





Тема Re: +1нови [re: !Valencia]  
Автор Фaтa Mopraнa. (лазурна)
Публикувано02.03.11 23:34



Подвеждам хората само.


Човекът е категоричен, никаква колебливост - така или иначе да бъде.
Но надеждата е задължителна!

За да направиш прерия е нужно
пчела и детелина.
Пчела и детелина и една мечта голяма.
Дори мечтата само стига,
ако пчели и детелини няма.

Емили Дикинсън




Тема Re: +1нови [re: Фaтa Mopraнa.]  
Автор !Valencia ()
Публикувано02.03.11 23:52



Невероятно! Имам предвид Емили Дикинсън.
Благодаря ти!





Тема Re: Предложениенови [re: babaToHka]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано03.03.11 12:22



й направил впечатление правописа

и направил впечатление правописЪТ



____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: Предложениенови [re: walkman™]  
Автор дeдo_Aндpo (познат бе!)
Публикувано03.03.11 13:20



+0.5

Й направил впечатление правописът:)



Честита Баба Марта!

Честит Трети март на всички симпатяги тук!



На дядо сладурът.

Тема Честит празник, Българи!нови [re: дeдo_Aндpo]  
Автор npubem (:-)
Публикувано03.03.11 15:28



Обичам Трети март, празник на раждането на
днешната България! Раждане трудно и мъчително.
С много жертви и много препятствия, останали за
преодоляване след това...
Днес на пазара имаше кокичета, а валеше сняг.
Ей такова едно още зимно-предпролетно, е било
и тогава. Хубавото е, че пролетта е неизбежна!...

Честит Трети март!

Опит е името, с което хората наричат грешките си. О.Уайлд


Тема Re: Предложениенови [re: дeдo_Aндpo]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано03.03.11 18:49



Абе... тъпо е да се пише й вместо и... Най-малкото е тъпо и грозно.



____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: Предложениенови [re: walkman™]  
Автор дeдo_Aндpo (познат бе!)
Публикувано04.03.11 06:14



Виж сега, драги ми възпроизвеждащ звукозаписи инструменто със запазена марка:)

Тъпо и грозно е да се пишат с компютър наклонени черти вместо отваряща и затваряща скоба. Това беше прието да става, когато се пишеше с пишещи машини "Марица" модел хиляда деветстотин и Балканската война. Беше прието също така да се пише "й" вместо "и с ударение". Е, ама когато на мариците времето им отмина, другарят Бил Гейтс и компания предвидиха скоби, но "и"-то с ударение не го предвидиха и то предизвиква конфузии, защото не се намира в обикновената ASCII таблица и по-често, прочетено на друга машина, излиза неправилно. Ето, почети малко



Тъй че моето мнение е стриктно за "й" при тези случаи. Пък и по учебници се допуска ползването му при невъзможност да бъде изписано "и с ударение".

Не че се хваля с особени познания по руски, дори напротив - признавам, че много слабо го знам, но я ми кажи, моля те, какво прави тази запетайчица там? Правилно ли е написана? Благодаря!





На дядо сладурът.

Тема Re: Предложениенови [re: дeдo_Aндpo]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано05.03.11 00:29



Виж, дедо... тъпото и грозно си е тъпо и грозно, независимо кой какво е писал в нета. Нета не е учебник по правопис. Когато се пише И - нормалният интелигентен човек се сеща от контекста дали става дума за И с или без ударение. Недостатъчно интелигентният... ами той няма да разбере и от десет ударения. И от подобни простотии се въди скудоумието на днешните младежи - това МОЖЕ, онова е ДОПУСТИМО... Както е почнало - скоро вероятно ще стигнем до идиотизма на властите в щата Индиана, където законодателно е постановено, че числото ПИ е равно на 4.. щото тъпоумните празноглавци не можели да научат на колко е равно... и това им създавало комплекси и ниско самочувствие. Натам сме тръгнали. С тези "допустимо е"... С тоталната неграмотност на политици (нищо чудно, те са си обикновени мутри и лекета), журналисти (е, и за тях - те са си измет, стоят само мааалко над политиците), учители... Я отвори някой съвременен учебник, и се зачети - по наука, която ти е добре позната. Хващам се на бас, че ще намериш ПОНЕ 5-6 фактологически грешки; за правописните изобщо няма да споменаваме. Та - толкова за "допускането". Това, че "официално" по вестници, радиа и телевизии се пише и говори за "газТА" - не означава, че е правилно. Както и призивите да се премахне пълният член... щото някои недоклатени малоумници не можели да запомнят кога какво се употребява. Същият идиотизъм е и писането на Й вместо И - патерица за слабоумните...



А за запетайката... не само тя е грешна. И не е случайно там....

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: Предложениенови [re: дeдo_Aндpo]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано05.03.11 00:32



Цитат от вестник:

... които следяха дебата по стратегията в пленарна зала.


Ииии... тук САМО това "пленарна зала" ли успя да ти направи впечатление за неправилност???

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.


Тема Re: Предложениенови [re: walkman™]  
Автор jewel* ()
Публикувано07.03.11 15:24



Ъъъ... а кое друго? Аз не виждам друга грешка. Поне правописна - не.



Тема Re: Предложениенови [re: jewel*]  
Авторgeбu мyp (Нерегистриран)
Публикувано07.03.11 15:59



Явно има предвид "дебата".



Тема Re: Предложениенови [re: geбu мyp]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано07.03.11 19:28



Явно има предвид "дебата"



____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: Предложениенови [re: walkman™]  
Автор !Valencia ()
Публикувано07.03.11 19:37



радиа

---------------------------------------------

Смяташ ли, че е правилно?



Тема Re: Предложениенови [re: !Valencia]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано07.03.11 20:45



радиа



Смяташ ли, че е правилно?


А да нямаш предвид, че в мн. ч. е радия?



____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: Предложениенови [re: walkman™]  
Автор !Valencia ()
Публикувано07.03.11 20:55



Имам предвид, че в множествено число са радиостанции.



Тема Re: Предложениенови [re: !Valencia]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано07.03.11 22:34



Имам предвид, че в множествено число са радиостанции.

Радиостанции е множествено число на радиостанция, не на радио.



А това не са напълно еквивалентни понятия, макар често едното да се използва, подразбирайки другото...

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: Предложениенови [re: walkman™]  
Автор !Valencia ()
Публикувано08.03.11 01:19



В речника на чуждите думи в българския език срещу думата радио пише: съкратено от радиостанция, което ще рече, че думата е една.



Тема Re: Предложениенови [re: !Valencia]  
Автор Бзънн (бъгната)
Публикувано08.03.11 02:59



Е сега се стреснАх!
Разбирам, че думата е с чужд произход (

), обаче радиото и радиостанцията да са едно и също - това просто не може да бъде. Тълковен речник нямам, но и в двата речника на дъщеря ми /към руски и към английски/ моментално погледнах - двете думи фигурират независимо една от друга и си имат различни значения. Както е обяснено и горе в линка - едното е технология, а другото е машина.


Редактирано от Бзънн на 08.03.11 03:17.



Тема Re: Предложениенови [re: Бзънн]  
Автор дeдo_Aндpo (познат бе!)
Публикувано08.03.11 07:50



... едното е технология, а другото е машина.

Съжалявам, че ще опонирам, но ти чула ли си някоя радиостанция да се експонира като такава? Моята слухова памет ми говори за друго - тя припомня за радио "Хоризонт", радио "Христо Ботев", радио "Б92", радио "AFN", радио "Luxemburg" и множество още други, които официално представят себе си само като "радио", а термина "радиостанция" използват много, много рядко, когато е необходимо в контекста да се схване, че става въпрос именно за станцията като комплексна машина за радиоизлъчване.

Така че според мен тези два термина се припокриват абсолютно.

Друго е, че "радио" в смисъл на "радиостанция" никога няма да означава "радиоапарат".

Но тук ставаше въпрос за множественото число на думата и мнението ми е, че "радиа" е правилно, защото множественото число на "село" е "села", "било" (на планина) е "била", а и двете названия за екскременти на български напълно съвпадат с това правило.

Съжалявам за примера, но става въпрос за наистина съществуващи и много често използвани две думи, често употребявани и за да характеризират някой човек.
--------------------


Толкова по тази тема.

Ха, да ви е честит Осми март, драги дами!



На дядо сладурът.

Тема Re: Предложениенови [re: дeдo_Aндpo]  
Авторgeбu мyp (Нерегистриран)
Публикувано08.03.11 10:12



Имам си регистрация, но вчера ме мързеше да влизам.
За радиата: приема се, че българският език не търпи съчетания като ИА и ЙА, а трябва да се пише ИЯ и Я - включително в имена тип "Илияна", да не говорим за град БразилиА.


Както знаем обаче, това правило непрекъснато се нарушава и в днешно време почти никой не го спазва.
Та аз съм за радиЯ.



Тема Re: Предложениенови [re: geбu мyp]  
Автор дeдo_Aндpo (познат бе!)
Публикувано08.03.11 11:01



Съгласен съм, благодаря!



На дядо сладурът.

Тема Re: Предложениенови [re: !Valencia]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано08.03.11 12:13



В

пише (стр. 181 на PDF файла) "рАдио, -то, рАдиа и радиА".





____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Редактирано от walkman™ на 08.03.11 13:39.



Тема Re: Предложениенови [re: walkman™]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано08.03.11 15:22



Тогава защо по същата тази логика ЕврА се счита за неграмотно??





Тема Re: Предложениенови [re: Бзънн]  
Автор !Valencia ()
Публикувано08.03.11 15:28



Когато казах, че от хубавия ни език няма да остане нищо, имах предвид точно това. В езика ни навлизат думи, които по мое мнение са неправилни, но те толкова много ни се набиват отвсякъде, че в някакъв момент решаваме, че са правилни. Според мен, не е правилно да се каже радиа, но аз съм от по-старото поколение и няма нужда да ми се обръща внимание.

Там е работата, че и дъщерите ми мислят като мен. Сещам се за един пример: "Речта на президента ще бъде предавана по всички радиостанции."
Понеже дъщеря ти е ученичка, можеш да я накараш да попита учителката си за множественото число на радио. Не съм сигурна, че ще и отговори по моя начин, но все пак...



Тема Re: Предложениенови [re: walkman™]  
Автор !Valencia ()
Публикувано08.03.11 15:48



В моя правописен речник не пише така. Аз имам прекалено много речници за човек, на когото професията му не изисква ползването на речници. Проверих ги всичките. Дадох ти пример от един от тях, а ето и още един: в моя българско-английски речник срещу радиостанция пише радио. Доверявам се на моите речници.





Тема Re: Предложениенови [re: !Valencia]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано09.03.11 00:01



Хаха... и ти ми даваш пример за правопис от английски??? Езикът, на който се пише каучук, чете се гутаперча, а всъщност се има предвид гума???


Сериозно, макар думите от единия език да имат превод (съответствие) на другия - то в повечето случаи не е 100% и двете думи не са абсолютнно еднакви и безусловно заменяеми. То ако беше така - отдавна да има 100% точен машинен превод, и преводачите да са останали без работа.

Давай, покажи кой е твоят речник, и какво пише в него?

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: Предложениенови [re: chavdar4e]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано09.03.11 00:09



Тогава защо по същата тази логика ЕврА се счита за неграмотно??

Става дума не за неграмотно, а за граматически неправилно. Защо - питай Големия Брат и европ*лите, дето ни набутаха тази дума. И примерът ти не е съвсем коректен в случая - спорът беше, радио в множествено число дали е радиа или радия. В тази светлина - би трябвало да питаш, дали евро в множествено число е евра или евря. Пък то и в единствено, и в множествено число си е просто евро. Както гащи са си гащи, независимо от бройката...



____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: Предложениенови [re: walkman™]  
Автор !Valencia ()
Публикувано09.03.11 01:28



Добре. Приемам, че множественото число на радио е радиа. В такъв случай, ако ти кажа, че имам няколко радиа, ти какво разбираш? Че имам няколко радиоапарата или, че имам няколко радиостанции... а?

Вярвам повече в моите речници, защото са стари, а преди години не би било възможно всеки неграмотник да е автор на речник, граматика и т.н. Повтарям се, но когато една авторка на граматика (от 2004) ми казва, че издържлив е правилно написана, започвам да се съмнявам във всичко, което е в граматиката.





Тема Re: Предложениенови [re: !Valencia]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано09.03.11 01:42



В такъв случай, ако ти кажа, че имам няколко радиа, ти какво разбираш? Че имам няколко радиоапарата или, че имам няколко радиостанции... а?

Зависи. Дали и доколко те познавам (т.е. - кое от двете е по-възможно и/или по-вероятно), от контекста на разговора... Няма еднозначен отговор.



Навремето в училище... нали учехме руски, пък аз го поназнайвах доста добре... Та така се гаврех с една от учителките по руски... Винаги, вярна на древната учителска практика, питаше "какво означава тази дума" - т.е. да се преведе. И когато питаше мен - винаги, ако за двдена руска дума знаех повече от едно значение, винаги давах най-неподходящото за контекста на урока... И започваше един дъъъълъг спор по думата "не е така" - "ама как да не е така"... Докато я докарвах до момента "така е, ама не е така". Тази женица така и не се научи да ме кара да и преведа изречението, не думата...

Е, поне спасявах някого от изпитване...

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: Предложениенови [re: walkman™]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано09.03.11 08:09



Аааа, глей как сам си си отговорил

Същото е с радиото, няма множествено число, т.е. спорът за окончанието е .. излишен (сингулария и плуралия тантум, преговори си ги...)



Тема Re: Предложениенови [re: !Valencia]  
Автор Kossoman ()
Публикувано09.03.11 12:15



Не че съм привърженик на неграмотно написани речници, но все пак езикът е жив и се развива, та винаги си има нужда и от нови речници. Не можем да караме само по написаното от Найден Геров, колкото и класическо да е.



Тема Re: Предложениенови [re: chavdar4e]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано09.03.11 12:25



Е, поне според правописния речник - ИМА множествено число. А, не знам защо, ама на речника вярвам повече, отколкото на теб...



____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: Предложениенови [re: walkman™]  
Автор !Valencia ()
Публикувано09.03.11 22:27



Зависи. Дали и доколко те познавам (т.е. - кое от двете е по-възможно и/или по-вероятно), от контекста на разговора... Няма еднозначен отговор.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Не ме познаваш и няма да се запознаеш с мен. Хипотетично.... Ти си шеф на някаква фирма, а аз кандидатка за място. В автобиографията си съм написала, че имам няколко радиа. Не отговарям на някакви изисквания и не се стига до интервю. Ти така и няма да научиш дали имам няколко радиоапарата, или няколко радиостанции.





Тема Re: Предложениенови [re: chavdar4e]  
Автор !Valencia ()
Публикувано09.03.11 22:30



Браво, Чавдарче!


Благодаря ти! Само в твое лице намерих съмишленик.



Тема Re: Предложениенови [re: Kossoman]  
Автор !Valencia ()
Публикувано09.03.11 22:40




Не че съм привърженик на неграмотно написани речници, но все пак езикът е жив и се развива, та винаги си има нужда и от нови речници.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Съгласна съм. Но ако новите речници водят до неяснота, като в случая с
радиата, тогава за какво ни е подобно развитие?



Тема Re: Предложениенови [re: !Valencia]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано09.03.11 22:42



Елементарно, Уотсън... Ако имаш няколко радиостанции - няма да си търсиш работа и да се явяваш на интервю.

Няма да имаш нужда, няма да имаш време за това... А и ако си шеф от такова ниво (собственик на няколко радиостанции) - начинът ти на мислене автоматично ще изключва това, да си наемен работник. Следователно - колекционираш радиоапарати.

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: Предложениенови [re: walkman™]  
Автор !Valencia ()
Публикувано09.03.11 23:10



Желязна логика.



Знаеш ли какво е казал Уди Алън?... Имам достатъчно много пари и мога да се обличам както си искам, в смисъл като просяк.
Та и аз... имам няколко радиостанции и мога да кандидатствам за каквато си искам работа. Нещата не винаги опират до пари, особено когато ги имаш.

Ако говоря сериозно, бих могла да ти дам и друг пример, но няма смисъл, защото спорът стана отегчителен.



Тема Re: Предложениенови [re: !Valencia]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано09.03.11 23:41



Да, казал го е. Може да го направи. Но - не го прави. И изобщо не става дума за пари... Човекът, достигнал до там, да притежава няколко радиостанции, не би имал наичина на мислене на наемен работник. Иначе просто не би притежавал радиостанции, а би работил в някоя от тях. Без да искам да обидя наемните работници (аз също съм), но - това е положението. Просто не би му хрумнало да го прави. Дори Харун ал Рашид се е преобличал като обикновен човек, и е ходил по пазарите, за да слуша какво си говорят хората за него, но никога не би му дошло на ум да стане носач, например.



____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: Предложениенови [re: walkman™]  
Автор !Valencia ()
Публикувано09.03.11 23:56



Мога да споря безкрайно дълго с теб, защото отново не съм съгласна, но смятам, че досаждаме на аудиторията.
Ако искаш пусни една нова тема, за да спорим в нея.


Радвам се, че се запознахме!



Тема Re: Предложениенови [re: !Valencia]  
Автор npubem (:-)
Публикувано09.03.11 23:56



Да си кажа и аз некомпетентното мнение.
"Радиа" ми звучи... абе не ми звучи, ама хич не ми звучи!
И "телевизии" също не ми харесва.
Както би ме посъветвала клубарката чавдарка - ще го
кажа по друг начин. Радиостанции, телевизионни
канали или нещо някакво такова...



Опит е името, с което хората наричат грешките си. О.Уайлд

Тема Re: Предложениенови [re: npubem]  
Автор !Valencia ()
Публикувано10.03.11 00:38



Смятам, че си прав и за радиостанциите, и за телевизионните канали, защото казваме, че: (вече дадох този пример, но не се сещам за по-правдоподобен) "Речта на президента ще бъде предавана по всички радиостанции и по всички телевизионни канали."





Тема Re: Предложениенови [re: !Valencia]  
Автор Kossoman ()
Публикувано10.03.11 07:49



Речниците просто отразяват факта, че в живия език вече се използва неясната дума радиа. Опитват се някак да я натамънят към писаните правила, да я вкарат в релси, да я изяснят. Но не се справят много добре, защото тая дума е чужда в езика ни.



Тема Re: Предложениенови [re: Kossoman]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано10.03.11 09:07



в живия език вече се използва неясната дума радиа

Ами да, и е нормално. Хората се мъчат да съкратят и опростят нещата. Затова не казваш драсни-пални-клечица, а кибрит. Затова, като отидеш да си заредиш колата, казваш "налей ми за толкова пари газ", а не ползваш "втечнен въглеводороден газ", както е точното наименование по стандарт... И ти опростяваш израза, и човекът на газ-станцията те разбира...



____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема без да вземам странанови [re: walkman™]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано10.03.11 09:21



а и поради неособено много налично време, само да кажа: "Тая песен я дават по радиата"(въртят по).
"Дават я по радиостанциите" някак.........

Ако воюват две страни, и едната е угодила на Бога, нито един войник няма да загине!


Тема Re: Предложениенови [re: chavdar4e]  
Авторgeбu (Нерегистриран)
Публикувано10.03.11 15:26



Евра си е грамотно, бе. Аз казвам така.
Бойко Борисов също казва "евра".





Тема Re: Предложениенови [re: geбu]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано10.03.11 19:31



Ъхъ... сега остава да дадеш като пример за грамотност и христо стоичков...



____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: Предложениенови [re: walkman™]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано11.03.11 18:34



Епа човекът ще става консул, па било то и почетен


А ББ ... той винаги е прав!!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.