Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:34 08.06.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Предложениенови [re: !Valencia]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано07.03.11 22:34



Имам предвид, че в множествено число са радиостанции.

Радиостанции е множествено число на радиостанция, не на радио.



А това не са напълно еквивалентни понятия, макар често едното да се използва, подразбирайки другото...

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: Предложениенови [re: walkman™]  
Автор !Valencia ()
Публикувано08.03.11 01:19



В речника на чуждите думи в българския език срещу думата радио пише: съкратено от радиостанция, което ще рече, че думата е една.



Тема Re: Предложениенови [re: !Valencia]  
Автор Бзънн (бъгната)
Публикувано08.03.11 02:59



Е сега се стреснАх!
Разбирам, че думата е с чужд произход (

), обаче радиото и радиостанцията да са едно и също - това просто не може да бъде. Тълковен речник нямам, но и в двата речника на дъщеря ми /към руски и към английски/ моментално погледнах - двете думи фигурират независимо една от друга и си имат различни значения. Както е обяснено и горе в линка - едното е технология, а другото е машина.


Редактирано от Бзънн на 08.03.11 03:17.



Тема Re: Предложениенови [re: Бзънн]  
Автор дeдo_Aндpo (познат бе!)
Публикувано08.03.11 07:50



... едното е технология, а другото е машина.

Съжалявам, че ще опонирам, но ти чула ли си някоя радиостанция да се експонира като такава? Моята слухова памет ми говори за друго - тя припомня за радио "Хоризонт", радио "Христо Ботев", радио "Б92", радио "AFN", радио "Luxemburg" и множество още други, които официално представят себе си само като "радио", а термина "радиостанция" използват много, много рядко, когато е необходимо в контекста да се схване, че става въпрос именно за станцията като комплексна машина за радиоизлъчване.

Така че според мен тези два термина се припокриват абсолютно.

Друго е, че "радио" в смисъл на "радиостанция" никога няма да означава "радиоапарат".

Но тук ставаше въпрос за множественото число на думата и мнението ми е, че "радиа" е правилно, защото множественото число на "село" е "села", "било" (на планина) е "била", а и двете названия за екскременти на български напълно съвпадат с това правило.

Съжалявам за примера, но става въпрос за наистина съществуващи и много често използвани две думи, често употребявани и за да характеризират някой човек.
--------------------


Толкова по тази тема.

Ха, да ви е честит Осми март, драги дами!



На дядо сладурът.

Тема Re: Предложениенови [re: дeдo_Aндpo]  
Авторgeбu мyp (Нерегистриран)
Публикувано08.03.11 10:12



Имам си регистрация, но вчера ме мързеше да влизам.
За радиата: приема се, че българският език не търпи съчетания като ИА и ЙА, а трябва да се пише ИЯ и Я - включително в имена тип "Илияна", да не говорим за град БразилиА.


Както знаем обаче, това правило непрекъснато се нарушава и в днешно време почти никой не го спазва.
Та аз съм за радиЯ.



Тема Re: Предложениенови [re: geбu мyp]  
Автор дeдo_Aндpo (познат бе!)
Публикувано08.03.11 11:01



Съгласен съм, благодаря!



На дядо сладурът.

Тема Re: Предложениенови [re: !Valencia]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано08.03.11 12:13



В

пише (стр. 181 на PDF файла) "рАдио, -то, рАдиа и радиА".





____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Редактирано от walkman™ на 08.03.11 13:39.



Тема Re: Предложениенови [re: walkman™]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано08.03.11 15:22



Тогава защо по същата тази логика ЕврА се счита за неграмотно??





Тема Re: Предложениенови [re: Бзънн]  
Автор !Valencia ()
Публикувано08.03.11 15:28



Когато казах, че от хубавия ни език няма да остане нищо, имах предвид точно това. В езика ни навлизат думи, които по мое мнение са неправилни, но те толкова много ни се набиват отвсякъде, че в някакъв момент решаваме, че са правилни. Според мен, не е правилно да се каже радиа, но аз съм от по-старото поколение и няма нужда да ми се обръща внимание.

Там е работата, че и дъщерите ми мислят като мен. Сещам се за един пример: "Речта на президента ще бъде предавана по всички радиостанции."
Понеже дъщеря ти е ученичка, можеш да я накараш да попита учителката си за множественото число на радио. Не съм сигурна, че ще и отговори по моя начин, но все пак...



Тема Re: Предложениенови [re: walkman™]  
Автор !Valencia ()
Публикувано08.03.11 15:48



В моя правописен речник не пише така. Аз имам прекалено много речници за човек, на когото професията му не изисква ползването на речници. Проверих ги всичките. Дадох ти пример от един от тях, а ето и още един: в моя българско-английски речник срещу радиостанция пише радио. Доверявам се на моите речници.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.