Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:16 16.06.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Предложениенови [re: Cтpинa 3лaтa]  
Автор дeдo_Aндpo (познат бе!)
Публикувано28.02.11 13:08





Обожавам го!



На дядо сладурът.

Тема Re: Предложениенови [re: !Valencia]  
Автор дeдo_Aндpo (познат бе!)
Публикувано28.02.11 13:25



Много ми е неприятно да не се съглася с теб, драга Валенсия, и то - в няколко пункта:

Не мога да престана да чета вестници и да гледам телевизия, всъщност това е едно от главните ми занимания напоследък, пък и не мога да си позволя да не бъда осведомен за случващото се "по света и у нас".

Тая репортерка ми избягва от вниманието, може би поради факта, че използва правилния говор, което не дразни, докато другото дере уши и очи.

Епидемията вече от години е тук, именно това е ужасът на нашето съвремие. И да, ТЕ продължават да я карат по този начин и затова езикът ни ми се струва обречен. А ТЕ са повечето, пък и скрупулите им, доколкото изобщо имат такива, са много по-различни от нашите. И ето ти ги всички предпоставки налице! Между ТЯХ са и онези на най-високо ниво, които предпочитат да предвидят в бюджета милиони за подслушване, които милиони да вземат от образованието. Тук са ТЕ, много са!

Загива, мила моя Валенсия, загива езикът ни свят..

.

[дедо_Андро не се усмихва, а му се плаче...]

На дядо сладурът.

Тема Re: Предложениенови [re: дeдo_Aндpo]  
Автор Kossoman ()
Публикувано28.02.11 14:03



Интересно, как си представяте език да загине? Хората ще се откажат доброволно от устно и писмено общуване ли, или ще бъде забранено със закон? Езикът и нравите са "загивали" в представите на възрастните поколения от както свят светува и ще продължат да "загиват", докато има хора. Щото са живи, не заради друго.



Тема Re: Предложениенови [re: дeдo_Aндpo]  
Автор !Valencia ()
Публикувано28.02.11 20:51



За телевизията и вестниците се шегувах, макар че това е почти валидно за мен.



Преди време една позната ми даде нейна книга, преди да беше минала редакция. Много неща ми бяха интересни, много неща можех да науча, но имаше доста правописни грешки. Не бях сигурна дали ползата щеше да е по-голяма, или вредата и се отказах да я чета.



Тема сега е по-различно:нови [re: Kossoman]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано28.02.11 21:42



Селата ни вече ги няма. Просто, ясно, кратко, вярно.

Вярваме в Бога и Светия Дух, Който е бил в тези големи светци.Ти koму вярваш-на комшията ли?


Тема Re: Предложениенови [re: дeдo_Aндpo]  
Автор Бзънн (fog)
Публикувано28.02.11 23:57



Аз лично много искам да прокарат някакъв закон ли, там каквото трябва, който да предвижда глоби за правописни грешки в реклами, на билбордове, в телевизионни анонси, по табели и въобще във всякакви такива общественонасочени и общодостъпни писани текстове. 50лв. за грешно членуване да е, но да е! Че ми писнА!!! Оняден ме обзе една особена тръпка на гордост като фокусирах до НДК реклама /от тия стоящите светещи вечер платна, не знам как се казват/, надраскана със спрей - някой младеж /защото ние големите рядко имаме спрей за графити в джоба/ беше поправил грешния непълен член в текста! Хем избеснях на поредната неграмотност, хем си казах, че има надежда, щом някой млад човек се е впечатлил. Глоби за грешно писане и говорене за медиите и за неграмотните рекламоизмислятели искам аз!

И честно казано, ако знаех какво точно трябва да е предложението, щях да почна да събирам подписка, за да го вкарам в Парламента. Ако някой знае как стават тия неща, да ми каже. Дъщеря ми вече се паркира да гледа новините с мен, за да им лови грешните членувания и да се подиграва. Ама е дете с луда по темата майка, а повечето деца просто попиват каквото видят. А виждат страшни тъпни, дето и не знаят, че са такива.



Тема Re: сега е по-различно:нови [re: Kиpo]  
Автор Kossoman ()
Публикувано01.03.11 08:12



И тие у градо ше спрат 'си приказват, щот' нема села ли?



Тема Re: Предложениенови [re: !Valencia]  
Автор babaToHka (мумия)
Публикувано01.03.11 11:57



Още по-страшно е, когато книгите за деца не минават през редактор или поне коректор.
Онзи ден водих ожесточен спор с дъщеря ми, която е във втори клас, чете непрекъснато и е грамотно дете, че думата "учнолюбив" е грешно написана. Първоначално смятах, че е механична грешка, просто изпуснала буквичката, но тя настояваше и настояваше. Оказа се, че го видяла написано така в една книга (мъчи се да се сети в коя) и й направил впечатление правописа, та го запомнила.
Беше й много трудно да приеме, че може да е грешка, щом го пише в книга.



STAND UP IF YOU STILL BELIEVE!

Тема Re: сега е по-различно:нови [re: Kossoman]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано01.03.11 13:21



Ще си приказват още известно време(то па едни приказки!), но аз имах друго предвид. Бодряшките клиширани приказки от рода на "преживявали сме ....(попълни сам по желание: турци, византийци, комунисти, войни, етц)" не отчитат споменатия от мен факт на изчерпването на извора на ТОЯ ТИП човешки материал. Мястото на което живеем е прекалено хубаво, за да остане ненаселено, но няма да бъде населено с това, с което е(било) със сигурност.

Нищо лично, естествен процес. Не може нищо да се направи.

Вярваме в Бога и Светия Дух, Който е бил в тези големи светци.Ти koму вярваш-на комшията ли?

Тема п.с.нови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано01.03.11 13:26



офтопик отвсякъде, разбира се, та мисля да се оттегля от конкретната клонка на темата.



Вярваме в Бога и Светия Дух, Който е бил в тези големи светци.Ти koму вярваш-на комшията ли?


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.