Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:58 19.05.24 
Контакти
   >> Сватбени вълнения
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Църковен брак (pros and cons)нови  
Автор Nerv (will-o-the-wisp)
Публикувано21.08.15 14:00




Какво мислите за сключването на църковен брак?

Категорично съм за. Всичко друго е от лукаваго. Без това, дори, ако е сключен граждански брак - има <живот в грях>.

Не съм (чак толкова дълбоко) религиозен/ религиозна, но смятам, че е хубава традиция и ако няма други пречки - например разлики в конфесиите/ различни църковни деноминации у кандидат младоженците и несъгласие на партньора, бих се разписал(a) и в попския тефтер за бракосъчетания.

Нямам нищо против, стига това да е искреното желание на половинката/ четвъртинката/и др. мои дробни числа в <радост и тъга>.

Яко съм напротив. Да не ме е €6@^(@)/(0) лудия/ лудата/ лудото. Подписите са за онези, които не си вярват; за несвободните духом или за инертните.

<Против> съм, защото както пее дуеъ <Ритон> - <<Има неоткъснати толкова кокичета - как да се сбогуваш с пролетта?>>.

<Против> съм, защото съм а-теист/ комунист/ антихрист/ путлерист, etc.

Безразлично ми е. Бракът е отживелица, но мога с него и без него. Ако партньорът/ партньорката ми много настоява, ще мина и под църковно и под друго венчило.

<За> по други причини. (Моля споделете защо!)

<Против> по други причини. (Моля споделете защо!)

<Балигу!?>

Що питаш? - /Щото тъй - ли !/





Ето и едно не-обективно, но добре изказано мнение по случая:

Днес немалко хора, особено млади, желаят да сключат църковен брак и така да предадат някаква мистична сила на връзката си, но категорично отказват да сключат граждански. И това не по някакви идеологически подбуди (както, да речем е в Гърция, където хората считат гражданския брак за избрана анти-църковна алтернатива на семейния живот, започнал с венчание), а просто, защото се страхуват да се обвържат един с друг. В църковния брак им се струва, че свободата им е по-голяма. Всъщност, желанието да се държи "отворена" вратичка във връзката с любимия човек издава незрялост и страх от самата същност на брака, която е себеотдаването в любовта, а тя е готова винаги на жертви. Жертвента любов няма как да ограничи свободата. Свободата я ограничават нашите страхове, недоверие и най-вече егоизмът ни.



прав или изправян

Тема Re: Църковен брак (pros and cons)нови [re: Nerv]  
Автор sasasas (минаващ)
Публикувано21.08.15 16:07



Гласувах, бате.



Тема Re: Църковен брак (pros and cons)нови [re: sasasas]  
Автор Nerv (will-o-the-wisp)
Публикувано21.08.15 16:11



Браво!

Нахално ли ще е да попитам какво означава никът ти и вярно ли си нечий алт. (Може и да се лъжа, но май четох такива обвинения по твой адрес?)

прав или изправян


Тема Re: Църковен брак (pros and cons)нови [re: Nerv]  
Автор sasasas (минаващ)
Публикувано21.08.15 16:18



Никът ми е от даден от спортните авери. Предишният е добре известен. Теб не съм те чел много. От 40-50 си.



Тема Re: Църковен брак (pros and cons)нови [re: Nerv]  
Автор sladunka medunka (erasure)
Публикувано21.08.15 17:41



Гласувах, Нервик!Аз съм за, за гражданския и църковния!Готова съм да се отдам,но както се казва не срещнах подходящия човек за тази работа... И честно, съжалявам, колкото и тъжно да звучи, щото... Една крачка в погрешната посока ме отведе на километри далеч от мен и целта и идеите ми... Сега и да искам не мога да се върна, а... всъщност... Съдейки по моите родители, бракът е хубаво нещо... Но съдейки по браковете и съжителствата, които виждам напоследък, мисля, че е голяма грешка ... Обвързване с някой, който няма идея какво прави и му се живее безгрижно, голяма грешка....

Обикнал в тебе всичко недостойно,
достоен съм за твойта обич двойно


Тема Re: Църковен брак (pros and cons)нови [re: sladunka medunka]  
Автор Nerv (will-o-the-wisp)
Публикувано21.08.15 19:21



Добра [виртуална] среща скъпа приятелко,

Ще споделя и аз как бяха нещата при мен.

Бракосъчетахме се с ученическата си любов, момичето на моя живот, с което сме заедно и до днес, след като (както се казваше по него време) ходихме почти 7 години. По онези времена беше още тоталитарно мракобесие, пък и аз бях нейвъл кадет 3-та година. Не само, че не разрешаваха църковни бракове, но и се наложи да искам специално разрешение от министъра на народната отбрана да се оженя. Ще кажеш, че сме били монашески орден, но такива са били времената. Оказа се обаче, че ротният не е много в час и не трябвало да пиша до армейският генерал. Достатъчно било до контраадмирала - началник на училището. Докато ротният се усети - либерализирали режима така да се каже. Пак късмет, че родителите й не бяха засегнати от т.н. национализация, защото определено нямаше да има как да завърша такова образование и да работя това, каквото винаги съм искал.

Така, че църковен брак тогава не сключихме. Пък нито тя, нито аз бяхме/ сме били особено религиозни. Не че съвсем не вярваме де. После, само след някакви си три години изгря декорацията и църковните сватби станаха свръх популярни. Мода направо.

Тогава някъде се кръстихме - получихме свето кръщение, заедно с първото дете. После станахме на свой ред кръстници на едни наши общи приятели. Сватбата им беше с всички салтанати и цивилни, и сакрални - в един манастир. Попът (игуменът) заблаговременно ни разпита що за птици сме и назидателно заключи, че крайно време е да се оженим (и църковно), понеже представяш ли си били сме "живяли в грях". Ми то ако не бяхме съгрешили n-на брой пъти нямаше и да ми разрешат да се оженя по онези времена. Народната отбрана разрешаваше само ако положението е чрезвичайно-напечено така да се каже. Ама как да му ги обясниш тези тънкости от военното дело на божия офицер. Беше тлъст, хлъзгав и мазен, а докато редеше сладките си приказнИ, под лозницата в манастирското дворче, лъскави струйки изобилно и миазматично сюблимираха от и по темето му, а пАрите отлитаха директно към началника му, Всечуващия и Всепомирисващия - като пряко доказателство - как с честна и кристална пот на челото божият наместник си вади насъщния. Тази потресаваща гледко-картина, видяна от нас на яве, а не в някой 7D кино салон (трите стандартни измерения на пространството + четвъртото - времето, петото вестибулартна сетивност докато гледаме от скамейката на открито; звука и не на последно място мирисната сетивност) основно обвинявам за това, че ни разселяха и така у-в-и !, пропуснахме сюблимния момент от духовното послание към нас. Като се замисля само що грях сме натрупали оттогава, а и не се спираме до ден днешен, страх ме хваща за очакващата ни с отворени майчински обятия Геена огнена, накъде там в небитието на бъдещето..., но това е за друг клуб.

Сватбата беше хубава, приятелите ни си родиха чудно детенце. Изучиха се и завършиха (медици), но после (не съм сигурен, но май-май именно) родителите им ги разведоха. Понякога, макар и никак не често - се виждаме пак. Детенцето им (малкото ни кумчЕ) носи прекрасното БГ име и порастна юнак над юнаците, но родителите така и не се събраха повече.

Другият дразнещ момент (попски) от тяхната сватба, бе ритуалът в църквата. Аз в ролята си на свещенодействащ (кръстник) трябваше (,доколокото помня) да разменя на младите символичните корони. Абе не помня вече - може попът да ги разменяше, а аз някакви други маймунии да съм струвал. Но помня как идиотът наричан поп, отправи (тихомълком, така че да не чуват другите присъстващи) забележка на кръстницата (моето момиче), че неправилно държала свеща в ръка и капело по пода моля ти се. Сигурно според него трябваше да си окапе роклята. Усмихнах, се и му казах, че се е объркал нещо и, че многото лой по килима се е стекла най-вероятно от неговата великомъченическа физиономия. Дали пък нямаше да е по-милозливо, ако просто бях отнел попския жезъл и халосал с него мазната му кратуница. А може би щеше да е най-харно аптен да си бях мълчал. Сигурно заради невъздържаността ми младежка, попът тогаз проклетиса младите. Мамка му и свиня.

Дали заради кофтия църковно-сватбен послевкус, дали по друга - неведома причина, така и не се решихме на тази стъпка. Църковният брак. Но има време детса'ика. Що е живот - нас чака :)


прав или изправян


Тема Re: Църковен брак (pros and cons)нови [re: sasasas]  
Автор Nerv (will-o-the-wisp)
Публикувано21.08.15 19:26



Предишният е добре известен.

За мен не е нито добре, нито зле. Даже не го знам, ако трябва да съм честен.

Попрочетох твои стари постове и стигнах до извода, че си Полидевк.

Понеже на едно място твърдиш че си бил близнак.



Вярно, че за зодии става дума, но може би има скрито послание зад това. Кой знае?!

Както и да е оказах се да търся повече...

прав или изправян

Тема Re: Църковен брак (pros and cons)нови [re: Nerv]  
Автор sladunka medunka (erasure)
Публикувано21.08.15 19:34



Добра стига, скъпий ми приятелю,Нерв! Да ти кажа не е хубаво да обиждаш свещенослужителите, но само заради възхитено-благодарно-пламенния поглед на твоето момиче си струва! Аз не бих се бракувала вече за нищо на света... Започвам да остарявам нещо напоследък и да променям възгледите и желанията си

сигур ми е от зодията, но... С радост ходя на чужди сватби,обаче отдавна не ми се е случвало... Тъй, че ако ма поканиш с радост ще дойда, но инак. ... За мен, сори...един граждански път ми стига, че за малко да ми хартиса... Ще се отдам на безотговорност... Стига ми толкоз сериозност в този живот

Обикнал в тебе всичко недостойно,
достоен съм за твойта обич двойно


Тема Re: Църковен брак (pros and cons)нови [re: sasasas]  
Автор rudgulit (непознат)
Публикувано21.08.15 22:02



познах те. ти си бате Здравко, нали.



къде се изгуби бе, бате?



Тема Re: Църковен брак (pros and cons)нови [re: Nerv]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано24.08.15 11:35



Аз също гласувах.

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.