Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:59 01.07.24 
Контакти
   >> Сватбени вълнения
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Църковния брак ще става официален?нови  
АвторEvi (Нерегистриран)
Публикувано26.10.04 12:57



Преди няколко дни някъде по новините чух, че се очаква да приемат Църковния брак за официален - т.е. няма да е задължително да имаш първо граждански, а после църковен. Което на мен като идея много ми допада, защото както четох и други мнения гражданския си е губене на време и почти винаги гледат да мине по-набързо, докато църковния си е по-тържествен.
Някой чул ли е подробности около това - дали е прието вече и ако не-кога се очаква. Вярно, че до моята сватба има мнооого време, ама все пак да се информирам.



Тема Re: Църковния брак ще става официален?нови [re: Evi]  
Автор janaМодератор (силна)
Публикувано26.10.04 13:59



Да и за мен ритуала в църквата е много по-хубав. Това в ритуалната зала е гадно, стоиш и се кикотиш, а срещу теб една мънкаща жена говори с такъв тон все едно отиваш на заколение ... знам защо поне реваха почти всички от роднините, ами те със същият тон се извършват и опелата ... много бях разочарована от този ритуал. Виж в църквата си е друго, самата обстановка, красотата на иконописите, ритуала ... направо само могат да съжеляват тези, коиото са пропуснали тази част от сватбата по едни или други причини
Радвам се за това решение, че са се сетили ......... жалко, че трябваше да изтърпя ритуалната само



Тема Re: Църковния брак ще става официален?нови [re: jana]  
Автор drazena (красива)
Публикувано26.10.04 14:16



от юридическа гледна точка доста е трудно това да се случи,защото трябва да се промени Конституцията,което не става толкова лесно.А за практическата страна на въпроса нямам мнение защото не ми се е случвало все още нито едното нито другото.



Тема Re: Църковния брак ще става официален?нови [re: Evi]  
АвторBC (Нерегистриран)
Публикувано27.10.04 17:52



И сега можете да не си губите времето в ритуалната зала - достатъчно е да сключите граждански брак предварително. Можете да минете за 2 минути само с по един подпис - вие и свидетелите ви, съвсем неофициално, в работен ден. А на самия сватбен ден да има само църковен брак. Познавам няколко двойки, които направиха така.
Аз лично не съм вярваща и затова пред мен никога не е стоял въпроса трябва или не да сключа църковен брак. Но наистина би било справедливо всеки да може да избира какъв брак да сключи - църковен или граждански - и този брак да е официално признат в България :)



Тема Погрешна дефиниция?нови [re: Evi]  
Авторeднa (Нерегистриран)
Публикувано27.10.04 22:35



Това, за което говориш е факт от две години!
преди две години излезе информация в медиите, че вече не е задължително да имаш граждански брак, за да сключиш църковен
предложението тогава беше внесено и прието в пленарна зала
но с това църковния брак не получи статут на 'официален', а получи единствено независимост!
официален значи,че има правова стойност, както е било преди 45-та,когато граждански брак не е имало, имало е само църковен
но въпреки решението от преди две години повечето свещеници от консерватизъм, или и аз не знам какво, не са склонни да венчават, ако не видят брачното свидетелство...
дори сприх с един свещеник по въпроса, накрая той се съгласи с правотата ми:) и призна,че понеже досега никой не е искал от тяхната църква това, той не бил склонен да постъпва по-различно от остналите свещеници и от досега прилаганата практика...

но мисля,че пак хората няма да проявяват голям интерес....само хора,кото истински се обичат и си вярват безрезервно,биха се съгласили само на църковен брак, който иначе няма юридическ а стоийност....защото те на практика пред закона ще останат неженени, а хората чрез брака търсят сигурност...е, освен,ако не му придадат и правова стойност, но не вярвам!!!
Никой няма интерес да увеличава правомощията на църквата!



Тема Re: Църковния брак ще става официален?нови [re: BC]  
АвторKифличka (Нерегистриран)
Публикувано27.10.04 23:51



Ами като мен. Подписвам в ритуалното, без даже да казвам. Догодина ще си направим църковна сватба. Ритуалът в обредната зала според мен е отвратителен. Не е променян изобщо от години, въпреки че малко го олекотиха и стегнаха като време. Но няма никаква тържественост



Тема Re: Погрешна дефиниция?нови [re: eднa]  
Автор drazena (красива)
Публикувано28.10.04 14:29



Граждански брак

Чл. 6. (1) Само гражданският брак, сключен във формата, предписана от този кодекс, поражда последиците, които законите свързват с брака.
(2) Религиозен обред може да се извърши само след сключването на граждански брак. Този обред няма правно действие.

С тезата ти за правното действие съм съгласна,обаче в Семейния кодекс изрично е написано: само след сключването на граждански брак.



Тема Re: Погрешна дефиниция?нови [re: eднa]  
Автор NVN (в очакване)
Публикувано28.10.04 19:11



С угочнението, че преди въпросния брой години църковната венчавка е давала законни права на съпрузи на венчаните. С всички произтичащи елементи на брака - общо име, деца с признат баща, имуществени отношения.



Тема Re: Църковния брак ще става официален?нови [re: Kифличka]  
АвторEcтpeлa (Нерегистриран)
Публикувано29.10.04 11:22



Ааааа, в никакъв случай не съм съгласна, че не е тържествен брака в ритуалната! Аз бях на Леге, където има една жена просто родена за тази професия, много е добра, има и осанка, и дар слово, страхотни ритуали прави.
Не й знам името, но наскоро пак бях там на сватба и пак направи супер ритуал.
Зависи на кого попаднеш. Има хора, на които само като им видиш осанката (или по-скоро липсата на такава) и физиономията и ти е ясно какво ще последва.
А на едни мои познати на сватбата се падна - пак на Леге, една пълна лелка, която някакси не стои добре на подобно място. И изражението й едно такова.....



Тема Re: Църковния брак ще става официален? [re: Ecтpeлa]  
АвторBC (Нерегистриран)
Публикувано29.10.04 13:33



Точно това и аз щях да пиша - много зависи от адм. лица, които водят ритуала. И аз бях на една сватба в Мусагеница - ужасна... служителката беше сбръчкана лелка почти пред пенсия (или поне така изглеждаше), с тонове грим по нея все едно на магистралата работи... и с ужасно облекло.... Специално облеклото не го разбирам, честно - няма ли кой да ги контролира.... И може ли да водиш толкова тържествен ритуал и да си облечен все едно отиваш в супермаркета :(




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.