Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:54 30.06.24 
Контакти
   >> Сватбени вълнения
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема Неволи ...  
Автор ty^iga (Just a demon...)
Публикувано15.07.04 10:52



Момичета, по-голяма част от вас са от София и предполагам, че нямат подобен на моя проблем. Не ми се иска да ви занимавам с глупости, но по мое мнение това е съществено и принципно положение и не мисля, че Варна е изолиран случай.
Тези, които вече са били булки вече знаят, че съществува добре смазана машина за доене на младоженците и техните роднини. Различни досадници те преследват за да изкопчат от теб колкото се може повече, възползвайки се от момента на еуфория и повсеместен хаос.
Най-лошото обаче е тогава, когато тези рекетьори са облечени и с власт. Нека ви изплача мъката си ... Вчера с бъдещия ми съпруг проучихме цените в Ритуален дом – Варна, все още сме в потрес. Искаме да се оженим в неделя – скромен ритуал, без излишни помпозни церемонии и кичозни псевдо-обичаи. Заявиха ни, че цената на ритуала в неделя е 80,00лв., като в това е включена и жива музика – синтезатор и флейта /отличен опит знам, че на музикантите слон им е стъпвал в ушите/. Отказахме живата музика, но ни заявиха, че не можело така – музиката влизала задължително в ритуала (естествено и в цената).
Да беше само това, щяхме да го преживеем. Тук идват спиращите дъха цифри и условия. Фирма „Обреди – Варна” ЕООД си има собствени фотографи, които работят по следната тарифа: 10 стандартни кадъра, от които правят по 4 копия, като това удоволствие струва на младоженците 55,00лв. Ако се откажем от услугата им и искаме да ползваме собствен фотограф (дори непрофесионален, с обикновенна еднодневка), трябва да заплатим на „Обреди – Варна” ЕООД „скромната” сума от 60,00лв. Отделно се заплащат още 20,00лв., ако искаме да вкараме и камера в ритуалната зала. Като пресметнахме колко би ни излязъл целия ритуал се заформи скромната сумичка от 155-160,00лв. Е кажете ми, как да се жени човек...
Много е лошо, че в повечето случаи на подобен рекет всеки си замълчава и си казва „Веднъж се женя” или в случаите, когато родителите уреждат тези подробности „Веднъж си женя дъщерята/сина...”. И никой не си прави труда да погледне в Закона за защита на потребителя и в Закона за защита на конкуренцията, според които този рекет е незаконен. Добре, че бъдещия ми съпруг има навицика да се рови в заклоновите разпоредби и забеляза остритее противоречия. Снощи изпрати уведомителни писма до Комисия за защита на конкуренцията и Комисия за защита на потребителя. Нямам идея дали това ще промени нещо, но искрено се надявам да се вдигне пушилка.


ПП. И една малка добавка, която може би ще ви е полезна – според закона за защита на потребителя, потребителя не дължи пари за стока или услуга доставена му, без той да я е поръчвал или да е проявявал желание да я притежава /съответно ползва, за услуга/. Така, че ако някой нагъл фотограф ви издири след ритуала и се опита да ви пробута снимките, които ви е направил, без вие да сте му ги поръчвали, сте в пълното си право да вземете снимките без въобще да му ги платите



Тема Re: Неволи ...нови [re: ty^iga]  
Автор NVN (на усмивката)
Публикувано15.07.04 11:23



Ей, поздрави н абъдещия ти съпруг! Страхотно! И на теб поздрави как си го намерила



Тема Re: Неволи ...нови [re: ty^iga]  
Автор Pocu (wild poppy)
Публикувано15.07.04 13:11



Що не проверите как стои въпросът с музея /бившата девическа/ до партийния дом? Така, де, до общината.
Доста сватбени церемонии се правят там, сградата е стара и навява някакво усещане за древност.. За гостите на церемонията също е по-удобно там да дойдат - има си градинка, пейки.
Ритуалният дом на мен лично ми създава усещане за затвор или манастир. Нищо не пречи да проверите, музеят може и да не ви хареса повече от ритуалния дом. Но поне е алтернатива.

ПС: и простотии с флейти, оркестър няма. Пити със сол, канчета - също. Те са въпрос на избор, никой не ти ги налага.

Ако не Ви отговарям, погледнете

Редактирано от Pocu на 15.07.04 13:12.



Тема Re: Неволи ...нови [re: ty^iga]  
Автор pchelichkata maya (неповторима :))
Публикувано15.07.04 14:03



Проблема с фотографите не е само в ритуалната зала.Същата катринка е и в родилното,на един приятел скоро му се роди дете и в родилния дом дебнат фотограф и оператор които в случея са толкова нагли че не дават да с правиш сам снимки и вдигат скандали!Подобно е положението по абитуриентските балове в ресторантите - минават снимат всички и после пристигат със готовите снимки (2 броя) по - 4 лева всяка и 30 мин. те убеждават че си задължен да я купиш!
Когато завършвах преди 4 години двама фотографа се сбиха пред училището защото това била територия на единия и други неможели да снимат там!
Сега не се сещам за други места където се практикува този вид рекет но със сигурност има още..

Carpe diem



Тема Re: Неволи ...нови [re: pchelichkata maya]  
Автор NVN (на усмивката)
Публикувано15.07.04 14:15



У, в тази връзка - взимахме едно бебенце тези дни и пред родилния дом се заформяше малка "дискусия" на темата за кой какви права има да си снима собственото дете и дядото в нашия случай, който е полковник, като повиши глас, изкомандва и започна да иска документи и разрешителни налямо на дясно, да ги видиш как духнаха нахалниците , ама той има глас, който всява страхотен респект. Много беше смехотворно. Как се оправдаваше един нещастник и как мънкаше, че чак го изби, че и той имал деца и трябвало да ги храни.



Тема Re: Неволи ...нови [re: ty^iga]  
Автор 3Be3ga (РИЖКА)
Публикувано15.07.04 15:34



А този слу4ай има и медии.Не 4е има кой знае каква полза,но понякога помага.



Тема Re: Неволи ...нови [re: ty^iga]  
Автор V_lady (усмихната)
Публикувано15.07.04 15:59



После защо младите не се женят! Аз за първи път чувам за такива такси, това си направо обир посред бял ден. Снимките обаче са ви по - евтини. Ние платихме за 12 пози - 140лв. в ритуалната и за още 12 - 150лв. в църквата. Никой не ни е задължавал да ползваме услугите на тези фотографи, това си беше наш избор. Колкото до таксата за ритуалната зала - тя беше някаква скромна сума - до 20-25лв. и една за всички ритуални зали. Нещо като някаква такса определена от държавата.



Тема Re: Неволи ...нови [re: 3Be3ga]  
Автор pchelichkata maya (неповторима :))
Публикувано15.07.04 18:25



Като каза медии си спомних как преди 1-2 години бяха правили предавания за фирмите които превозват пътници в чужбина без разрешително , резултатът: все още работят безпроблемно , преди месец писах в министерството на транспорта и съобщенията по - подобен проблем отговора беше че те наистина нямат лицензи но нито дума защо още ги има и кой ги пуска перз границата..Но стига лирически отконения тези мошенници използват радостта и еуфорията на хората на такива събития.Ако човек се развика и започне да задава въпроси изчезват , но е непирятно да си разваляш сватбения ден ( или друг празник ) и да се разправяш с такива като тях..

Carpe diem



Тема Re: Неволи ...нови [re: Pocu]  
Автор ty^iga (Just a demon...)
Публикувано15.07.04 22:02



Аз не искам алтернативно решение, за мен положението е принципно.
Предложеният от теб Сватбен център е щателно проучен от мен - те само разиграват театро (католическа церемония, която никак не ми допада). Във Варна има само 3 лелки, които са упълномощени от кмета да извършват акта бракосъчетание. И всички работят за "Обреди - Врна" ЕООД. Та независимо какво правим и как го организираме, ще допрем до тея рекетьори...



Тема Re: Неволи ...нови [re: ty^iga]  
Автор NVN (на усмивката)
Публикувано16.07.04 09:00



.... $католическа церемония...$ - умирам просто като го чуя този израз!!!!

Такова $животно$ няма! Какво остава пък ритуалите на католическата догма по извършването на тайноството бракосъчетание да се вменяват от някакво цивилно лице в рамките на някаква цивилна церемония.



Тема Re: Неволи ...нови [re: pchelichkata maya]  
АвторEcтpeлa (Нерегистриран)
Публикувано16.07.04 10:21



То разсъждавайки така, че не си струва да се разправяш ги кара да бъдат толкова нагли. Не мога да си представя да дам пари за услуга, която не съм поръчала (примерно за снимки на абитуриентски бал, сватба, или при друг повод). Насила парите няма да ти вземат, отказваш да ги дадеш и това е. Тъй като нямат законово основание ще си останат с пръст в устата
Поздравявам авторката на темата за предприетите мерки, и аз така бих постъпила. Не трябва да се оставяме да ни правят на луди



Тема Re: Неволи ...нови [re: Ecтpeлa]  
Автор PanTer ()
Публикувано16.07.04 11:50



Четейки всичко това ми настръхна косата, обаче като прочетох и за полковника и ми дойде една идейка.
Не че съм сигурна, че и тук (в Плевен) ще ми искат такъв рекет (другата седмица ще го разбера), но ако го искат мога да им скоча стабилно по нервите като им обясня за монопола, конкуренцията, правата на потребителя и им обясня, че и законите мога да им разпечатам и съответните органи мога да сезирам. А разни забрани и искания за пари само за да снимам аз с мой апарат ще им се наложи да ми ги докажат със съответните нормативни документи, които със сигурност няма да са нормативни и ще бъде помолен един приятел адвокат да им разясни доколко са законосъобразни.
Нямам представа дали ще успея да постигна нещо, но какво пък - поне не пречи да опитам. Така и така още не сме решили дали да правим сватба тук или да отидем някъде просто да се подпишем, та не ме вълнува особено колко ще си раваля отношенията.
Пък и в края на краищата време е да започнем да си търсим правата в тази страна, че нещо много ни мачкат, а сами няма да се сетят да се спрат.



Тема Re: Неволи ...нови [re: NVN]  
Автор ty^iga (Just a demon...)
Публикувано16.07.04 13:11



извинявай ... грешка на пръстите ....
по-точно е да се каже "наложена от Холивуд представа"
Това не променя по никакъв начин обаче моето отношение към ритуала предлаган в зала "Одесос" - парвенющина....

Редактирано от ty^iga на 16.07.04 13:13.



Тема Re: Неволи ...нови [re: Ecтpeлa]  
Автор ty^iga (Just a demon...)
Публикувано16.07.04 13:23



Снощи говорих с майка ми и тя беше поредния човек който ме изкара извън нерви. Започна със стандартните реплики: "Ама то сега, няма проблем, не са много пари... за какво ще се разправяме, ама ние ще платим, спокойно" и се приключи с "Ама то нищо няма да промените, щом толкова са казали, ще трябва да се плати, къде ще се ходи" и все от сорта ....
Благодарение на непознаване на законите и съзнанието, че нямаш никакви права /или ако имаш никой няма да ти ги спази/, българина е мачкан от всеки, който е малко по-предприемчив и безскрупулен.
Така, че дами приканвам ви да последвате примера ни и да се интересувате и отстоявате правата си, не само що се касае до сватбата, но и за всяко нещо от нашето ежедневие ...



Тема Re: Неволи ...нови [re: ty^iga]  
АвторEcтpeлa (Нерегистриран)
Публикувано16.07.04 13:39



Още веднъж те поздравявам, както и ПанТер за това, че си знаете и отстоявате правата. Аз съм също на този принцип.
На майка ти й е простено, тя е от поколението, при което това си е било масов начин на мислене. Въпросът не е за парите, те винаги се намират, щом са за сватба и подобни събития, въпросът е, както казваш, принципен. Откъде-накъде ще те рекетират и ще те взимат за шаран?
Най-лошо е да те имат за балък, така че и аз призовавам хората да не проявяват лековерие и да отстояват правата си до дупка!!!
Можем да направим, и то много!!!



Тема Re: Неволи ...нови [re: Ecтpeлa]  
Автор PanTer ()
Публикувано16.07.04 13:52



Повечето хора според мен просто се примиряват като решават, че "веднъж човек се жени" или по принцип не само за сватбите: "ами какво да правим - такава е системата" или "е, ти какво си мислиш, че никой друг не е протестирал? щом е още така значи е така и нищо не може да се направи" или "ами трябва да се съгласиш, защото няма къде да ходиш" или си скъсват нервите, но плащат а това се отразява на собственото здраве и психика.
Моите наблюдения из разните институции или просто с хората, които обичат да "мачкат" другите е, че като им се опънеш това ги изненадва и те се отдръпват. Обикновено не са свикнали да се спори с тях и когато срещнат друга "сила" (както те я възприемат) срещу себе си предпочитат да не се конфронтират - не знаят колко силна е силата. Разбира се трябва да знаеш за какво претендираш и как да се защитиш. Жалкото е, че така извоюваш победа, но тя важи само за теб, а другите - ами пак трябва да си блъскат главите в стената
Така че, може много да се направи. Трябва просто малко смелост може би.



Тема Re: Неволи ...нови [re: PanTer]  
АвторEcтpeлa (Нерегистриран)
Публикувано16.07.04 13:58



Момичета, системата е била "такава" преди. Сега изнудвачите използват инерцията, която хората са набрали години наред и са следвали овчия принцип.
Времената са вече други и трябва да си налагаме правата!
Ми то ако разсъждаваме така, никакви промени няма да има!
Мисля си, че така или иначе с влизането ни в Европейския нещата ще се стандартизират и вече няма да има мегдан за такива изпълнения.



Тема Re: Неволи ...нови [re: Ecтpeлa]  
Автор PanTer ()
Публикувано16.07.04 14:07



Дано да си права.
Лично аз си мисля, че ние българите имаме робска психика..... Само дето не знам (но може би в психологически аспект избиваме комплекси и наистина да е така) дали пак на нея се дължи този всеобщ опит да прецакваме - "ако мине - мине" И то минава обикновено!
Та, и с европейски съюз и без него докато не я забравим тая робска психика все ще се опитваме да прецакваме или все безропотно ще си трайкаме... Не знам колко му трябва на човек (вече ми става интересно) за да му писне и да си потърси правата - от рекета със сватбите и ражданията до наистина глобалните неща....



Тема Re: Неволи ...нови [re: PanTer]  
АвторEcтpeлa (Нерегистриран)
Публикувано16.07.04 14:19



На повечето хора не им писва изнудването, така като гледам, изнудват ги на абитуриентския, дори преди завършването на гимназия разни даскали се опитват да си пробутват (платените) уроци, на сватбата, а после в родилното какво става (май сега нещата вече са се пооравили), но съм чувала за ужасяващи изнудвания на лекари, и отношения към родилките като
към животни!
Време е да го разберем - данъкоплатците са си в пълното право да изискват и да предявяват претенции. И да тропнат с юмрук на масата!
Именно робската психика подхранва определен тип отношение. Но опитът ми показва, че като се озъбиш здраво има невероятен ефект!!!
Иска ли някой да го уважават, трябва да покаже, че иска уважение, иначе сам никой няма да се сети да му го засвидетелства. Самоуважавайте се, за да ви уважават!!!!!!!!




Тема Re: Неволи ...нови [re: Ecтpeлa]  
Автор PanTer ()
Публикувано16.07.04 14:55



Бих те допълнила с няколко други изключително важни сфери на живота (рекета в тях и нашето овчедушие) на които ме наведе думичката "данъкоплатци", но... абе много се откъсваме от тематиката на клуба. А тя работата е ясна - всичко е в собствените ни глави и действия.

А на нас ни предстои да вземем сериозното решение - сватба или просто подписване Ако знаете колко ни е трудно да изберем.................



Тема Re: Неволи ...нови [re: PanTer]  
АвторEcтpeлa (Нерегистриран)
Публикувано16.07.04 14:57



Защо ви е трудно да изберете? Не искаш ли тържество? Защо само подписване?



Тема Re: Неволи ...нови [re: Ecтpeлa]  
Автор PanTer ()
Публикувано16.07.04 15:14



Ох, ще се опитам да го систематизирам за да е кратичко.
И двамата мразим да се чувстваме като мечки на показ. Ако правим сватба - има 2 неприятни момента. Първия - да наложим решенията си на родитеските тела - т.е. светба в моя град, не в неговия; поканени роднини - толкова, а не умножено по толкова; никакви свирения по улиците с колите и вземане от вкъщи и т.н. и т.н. и т.н. - много са. Втория - тичане, разправия с хиляди дребнички нещица за половината от които ако някой не ми каже дори няма да се сетя и убеждаване в ресторанта, че това искам точно така, а не "както си е по принцип".
За това сякаш ни е по-лесно просто да се подпишем с кръстниците, да се почерпим - и толкова. Само че..... И това сякаш ни се струва много.... губи се празничната атмосфера, а и така или иначе после пак ще трябва да се съберем с тези и онези роднини, с приятелите - и накрая може да стане по-зле от варианта - сватба.
Чудя се дали само ние сме нещо нередовни, или и други са имали проблем като нашия



Тема Re: Неволи ...нови [re: PanTer]  
Автор 3Be3ga (РИЖКА)
Публикувано16.07.04 15:23



Споко,няма да се изгуби празни4ната атмосфера!Ако си я създадете!
И ние бяхме 4етирима и си беше супер!
И даже родителски тела не присъстваха
Направете си сватбата такава,каквато вие си искате и усещате ,4е ТРЯБВА да бъде,не се поддавай на цупения и подсмър4ания от страна на роднините.Това си е нещо ЗА вас двамата ,а не за тях.Като толкова искат да си направят сватба без вас такава каквато искат.ХАХА-нашите се бяха събрали в един ресторант и се 4ерпеха цяла ве4ер,докато ние празнувахме в къщи с кумовете на свещи и на изискана маса.На 4000 км от вси4ката дандания



Тема Re: Неволи ...нови [re: 3Be3ga]  
Автор PanTer ()
Публикувано16.07.04 15:29



Честно казано, ако поне един от нас имаше ясно виждане как точно иска да му прочете този ден нямаше хич да му се чудим.
Ако питате мен в този ден бих се шляла из магазините 2-3 часа да меря рокли и да се снимам в тях естествено, бих си поканила приятелите с които знам, че ми е наистина весело и вечрта бих се качила на колата за да отпраша за някое хубаво, усамотено място, където никой няма да иска нищо от мен, а леглото ще е огромно, меко и хубаво
Само дето родителите и останалите приятели като дочуят какво е било ще да бъдем тотално линчувани и разпнати на няколко кръста за по-сигурно.



Тема Re: Неволи ...нови [re: PanTer]  
Автор 3Be3ga (РИЖКА)
Публикувано16.07.04 15:46



Ако идеите ви съвпадат-направете го.Никой няма да ви лин4ува,повярвай ми!
Приятелите ще ви разберат.Ако са истински приятели те добре познават характерите ви и знаят ,4е това си е типи4но за вас.Родителите...ехххх,те винаги ще оби4ат децата си...
Зна4и ти по китайски маниер,а....Те така мерят дрехи и се снимат с разли4ни тоалети.Цял ден



Тема Re: Неволи ...нови [re: 3Be3ga]  
Автор PanTer ()
Публикувано16.07.04 16:00



Не знаех, че е по китайски маниер. Просто ми се струва забавно, а и най-вече ще удовлетвори суетата ми напълно - да се повъртя с различни хубави рокли, които честно казано нямам желание да притежавам, но и не виждам нищо лошо да се видя как изглеждам в тях. И особено съпругът ми да ме види, естествено
Ох, сега като го брулна и третия вариант направо ще го смая окончателно.



Тема Re: Споко!нови [re: PanTer]  
АвторEcтpeлa (Нерегистриран)
Публикувано16.07.04 17:07



Повече от нормални сте! И ние мислехме, че сватбата е една излишна дандания. Ама накрая правихме все пак тържество, но съобразено с нашите вкусове (и отчасти с тези на родителите). Не е толкова трудно, колкото изглежда. Направете си тържество, но хич да не ти пука какво е редно и какво не. Наложете вашето си мнение и обяснете на близките си че това е вашето виждане за сватба. На който не му харесва - проблемът си е негов

Тъкмо ще направите нещо запомнящо се, а не поредната банална сватба като за отбиване на номера.



Тема Re: Неволи ...нови [re: PanTer]  
Автор ty^iga (Just a demon...)
Публикувано16.07.04 18:11



Обикновено не са свикнали да се спори с тях и когато срещнат друга "сила" (както те я възприемат) срещу себе си предпочитат да не се конфронтират - не знаят колко силна е силата.

Взе ми го изпод пръстите



Тема Re: Неволи ...нови [re: PanTer]  
Автор ty^iga (Just a demon...)
Публикувано16.07.04 18:15



И на мен не ми харесва традиционния цирк по сватбите. С половинката си избрахме кои от всички традиции да спазим и кои са унизителни за нас. Направихме си списък на най необходимите неща, без които ритуала и празника с роднини няма да може да го има и се надявам да се получи нещо достатъчно семпло и изискано.
Колкото до родителите ... ами заявихме им, че това е нашата сватба и ще бъде както ние си я искаме. Още повече, че искаме и сами да си поемем по-голямата част от разходите.



Тема Re: Неволи ...нови [re: PanTer]  
Автор Didimus (аз)
Публикувано16.07.04 18:39



Ние нямаме такива проблеми, поне досега. Е, родителите правят някакви опити да се обадят, ама набързо ги отрязваме. Все пак ние ще се женим и ще бъде както ние искаме. Който не му харесва, не е длъжен да присъства. Но все пак има един тънък момент: който плаща той поръчва музиката.

Ние просто събрахме родителите, запознахме ги и им обяснихме как точно искаме да е сватбата. С подробности. Просто не им оставихме простор за идеи. Е, все пак да не се чувстват съвсем безполезни им разрешихме да спазят традицията да платят роклята и костюма.

А как точно ще изглежда една сватба всеки решава за себе си. Ние сме решили. Точно затова ме дразнят изпълнения като варненските. Не може някой да ми казва какъв да ми бъде ритуала. Ако исках битов ритуал за да гледам как някакви хора с маратонки и носии играят хоро и ми кажат: струва еди колко си, тогава аз решавам дали цената ме устройва или не. Но при условие, че искам ритуал без простотии и единственото ми изискване е да могат да присъстват най-близките ни хора. Съответно съм готов да си платя за това че ангажирам зала, а не го правим по бързата процедура в кабинета на служителя (което между другото е безплатно по закон). Но ти казват: ти нямаш право на такъв ритуал в събота или неделя. И съответно ти искат значително повече пари за (не)удоволствието да ти надуват главата със синтезатор. И разбира се, уведомяват те че нямаш право да снимаш собствената си сватба.

Но веднъж човек пребори ли се с тези рекетьори, останалото е просто песен. Ресторант? Най-лесното. Кръчми много, намираш си тази дето ще ти го направят както ти искаш (стига да си наясно какво искаш). Между другото, практиката показва, че обикновено това е единствения разход, който се оправдава. Обикновено гостите просто се чувстват задължени да ти дадат някакъв подарък. Е, няма ги вече времената да ти подарят чифт коне и каруца, май съвременния стандарт е да е съизмерим с цената на куверта. Остава само проблема да не се наложи да отвориш след това сергия на битака

Какво още? А, да, пръстените. Много полезно нещо, особено когато трябва да гониш ухажорки с неприемливи мераци.

И май остана само булчинската рокля. Скъпа и за еднократна употреба. Но именно тя е едно от нещата, които правят сватбата незабравима.

Има и още един куп простотии, традиции и псевдотрадиции. Не ми се изрежда, виждали сте. DJ, видео и какво ли не. Всеки си решава според вкуса и джоба.



Тема Re: Неволи ...нови [re: ty^iga]  
Автор NVN (на усмивката)
Публикувано16.07.04 19:43



Много ви се радвам



Тема Re: Неволи ...нови [re: NVN]  
Автор ty^iga (Just a demon...)
Публикувано16.07.04 19:53



мерси ...



Тема Ада започна!нови [re: Ecтpeлa]  
Автор PanTer ()
Публикувано19.07.04 14:53



Родителите сякаш се бяха наговорили и се разпищяха "Не, вие какво, да не сте сираци?!? Ами ако вашето дете един ден се зажени и каже, че не ви иска на подписването?!?" Това добре, довода е разумен, дори и аз го признавам. Обаче се захвана една.... Ама как така няма да те вземаме? Ама как така няма да правите еди-какво си. Ама как така еди що си. И дотук как да е ще им хвърлим прах в очите и ще си направим каквото искаме, обаче - "да, ама ние искаме да поканим незнам си кой си! ама ние ще си платим. Ама защо да не домъкнем 100 човека. Ама как така няма да поканим деветата-дупка-на-кавала-дето-никога-не-сте-я-виждали" и т.н. и т.н. и т.н. - кошмар без край.
Вече съм толкова уморена, че не ми се и мисли за сватба!
И като си помисля, че това е само началото. Иска ми се да се събудя в нощта точно след сватбата.



Тема Re: Неволи ...нови [re: ty^iga]  
Автор PanTer ()
Публикувано19.07.04 15:15







Тема Re: Неволи ...нови [re: ty^iga]  
Автор PanTer ()
Публикувано19.07.04 15:34



Накратко - случая.
Ние ще си платим всичко и го обяснихме на въпросните родители точно за да "командваме ние парада". Те обаче казаха "Ами ние сме дали за сватбата на другия си син пари и същите ще ви ги дадем и на вас." С това явно решават, че и те имат думата. А и упорито твърдят "Какво толкова - ние ще си платим за нашите си гости". На което ние отговаряме "Въпроса не е в плащането, а в това, че искаме малка сватба с хората, които ние сме решили". На което ни се отговаря "Е да де, ама ние ще си платим" - и така завъртаме кръга.
И вече се започва - как така няма да хвърляш букет; как така камерата ще снима само 2-3 момента от сватбата; как така няма да украсиш колите и да свирим из целия град; ама как така няма да има чалга - не я обичате? родителите ти и кръстниците ви, както и част от гостите не я обичат? ама какво от това - та това е сватба, не може да ги няма. ще трябва да изтърпите един ден.
как така твоето и на кръстницата менюто ще бъде вегетарианско? ами нали гостите ще видят, че е различно? какво от това, че тя не докосва месо.
май най-лесно приеха, че сватбата ще е тук, а не при тях и че няма да ме взимат от къщи.
вие кои ритуали няма да имате? защото аз май почти всички ще ги махна или видоизменя. Само дето борбата е безмилостно жестока и вече ми писва.
Започвам да си мечтая за самотен остров с палми и топло, тихо море...............




Тема Re: Ада започна!нови [re: PanTer]  
АвторEcтpeлa (Нерегистриран)
Публикувано19.07.04 15:45



Ми не се връзвай толкова... Съвсем нормална и предсказуема е тази родителска реакция
Порърсете компромисно решение - нито да е съвсем тяхната, нито съвсем вашата. За едната сватба не си струват толкова нервите, уверявам те!



Тема Re: Ада започна!нови [re: PanTer]  
Автор NVN (на усмивката)
Публикувано19.07.04 19:49



Е, като слушам, все повече се радвам как моите родители все казват "Сватбата е за вас двамата. Дори и само вие да си отидете със свидетелите на брачните обещания, важното е да сте безмерно щастливи." Пък ние ще си направим тържество за нас и най-близките ни."

Но пък и никога не съм си представяла дори, че моите родители биха се намесили. те са разкошни. най-добрите! И най-прекрасните! И ние с радост ще ги имаме до нас, когато кажем "Да" и дадем обещанията. За мен булката преди да каже "Да" се обръща и се покланя на родителите си, защото си взима довиждане и става едниствено слята със съпруга си от този момент. Ето, ви още един обичай . Той е най-разпространен в Испания, но аз го отчетам по мои си причини.



Тема Re: Ада започна!нови [re: PanTer]  
Автор NVN (на усмивката)
Публикувано19.07.04 19:50



А и за мен е немислимо някой различен от нас двамата да заплаща сватбата ни.



Тема Re: Ада започна!нови [re: Ecтpeлa]  
Автор NVN (на усмивката)
Публикувано19.07.04 19:51



Само и единствено ВАШАТА сватба - ВАШИТЕ желания! Никого другиго не слушай.



Тема Re: Ада започна!нови [re: NVN]  
Автор 3Be3ga (РИЖКА)
Публикувано19.07.04 20:10



Всеки сам си преценя дали да заплати или не.Пък и наистина зависи от възможностите.Понякога родителите имат възможност,а ти нямаш,понякога е обратното,понякога никой няма възможност...Вси4ко си е специфи4но за отделния 4овек(или отделната двойка).
Оба4е като "слушам"PanTer направо се втрисам.Аз при такава ситуация щях да си запуша ушите,да запея фалшиво"Не ви 4ууууууваааам,тра-ла ла ла ла..." и да заровя крака в пръстта(образно казано)И край-колкото пове4е ми мрънкат,толкова пове4е щях да се винатявам.
И пак си е специфи4н до 4овек.Някой друг пък би се съгласил ,само за да им угоди.Но тъй като знам от опит ,4е угодия няма на никого-все на някой ще му е криво,гледам да угодя на себе си.Пък нека ме нари4ат егоист!



Тема Re: Неволи ...нови [re: PanTer]  
Автор ty^iga (Just a demon...)
Публикувано19.07.04 22:29



при нас подобно нещо няма да стане, най-малкото защото и моите и неговите родители се притесняват да не размислим и да се откажем . Те смятат, че е крайно време да се вземем и не смеят нищо да кажат напреки .
Мислим да няма кръшни хора пред къщи/много съм спъната в краката/, нито да ми скачат разни лели и чичковци с псевдо автентични носии, не желая и разни калпави музиканти да ни свирят фалшиво /ритуалната зала си има добра озвучителна техника, пък и Менделсон звущи по-готино в оркестрово изпълнение/.
Църквата се изпуска - не мисля, че е оправдян разход, още повече, че съм повече вярваща от 90% от девойките, които държат на венчавка в църква /според мен това се прави в повечето случаи защото е модерно/. А и моята половинка не е кръстен и къде ще му търся достйна кръстница .
Букет ще хвърля, че всичките ми приятелки и познати врънкат /голям бой ще настане за тоя букет/. Жартиер мисля да не слагам ... според мен е някак ненашенско. И още куп глупости ще загърбим, за да ни е на нас приятно и щастливо...



Тема Re: Ада започна!нови [re: 3Be3ga]  
Автор ty^iga (Just a demon...)
Публикувано19.07.04 22:31



е чак толкова инфантилно не бих се държала ...
моята тактика е следната - с усмивка /2 реда зъби/ и много леден глас казвам какво ЩЕ стане.

Редактирано от ty^iga на 19.07.04 22:32.



Тема Re: Ада започна!нови [re: ty^iga]  
Автор 3Be3ga (РИЖКА)
Публикувано19.07.04 23:42



Е,разбира се 4е малко поразкрасих нещата,но за винатяването го казах съвсем сериозно и майка ми би го предусетила...,4е няма да стане на нейното.



Тема Re: Ада започна!нови [re: 3Be3ga]  
АвторEcтpeлa (Нерегистриран)
Публикувано20.07.04 10:06



Според мен е също така важно да не се изпокарате с родителите, те са ви най-близките хора, все пак
Не казвам да правите каквото те са намислили, но да се подходи с такт и разбиране. Защото сватбата е един ден, а после хората понякога с години помнят лошата дума и лошото отношение.
Инатенето със сигурност не е подход. По-скоро говорете с тях като възрастни хора и направете така, че да прегърнат вашите идеи.
Но не бъдете резки и не подхождайте радикално



Тема Re: Неволи ...нови [re: ty^iga]  
Автор PanTer ()
Публикувано20.07.04 13:00



Пропускаме всичко, което и вие + хвърлянето на букета и късметчета, украсите по колите и свиренето по улиците (това ако съм го казала - извинявайте); певческия хор в ритуалната - музиката наистина е по-хубава; ще ми се да пропусна и поздравленията пред ритуалната (онези безкрайни целувки, знаете) - още повече, че се очертава да няма хора, които да не идват в ресторанта и много се чудя - трябва ли и защо сватбарите да са с украси? Това винаги ми се е струвало доста.... грозно. Да не се обиди някой - всичко е въпрос на вкус все пак.
Баща ми ще ме заведе до ритуалната зала, а докато това стане на младоженеца ще му са наложи да пие кафе някъде с кръстниците за да не види роклята и мен предварително.
Мисля да питам кръстниците дали държат на техните си ритуали като лично аз бих пропуснала и тях.
А в ресторанта церемонията ще ми бъде от една много добра приятелка, която по принцип не се занимава с това, но пък е страхотна и очаквам приятни изненади.
Само дето.... вярвате или не още от сега се чувствам безкрайно уморена и не мога да се зарадвам изобщо на събитието - на самия ден имам предвид, не на това, че ще се омъжвам.



Тема Re: Ада започна!нови [re: NVN]  
Автор PanTer ()
Публикувано20.07.04 13:12



Да, нашата сватба и нашите желания, обаче се налага да отстъпиш за едно за да запазиш друго и като цяло това е направо война. Все едно най-важното нещо на света е какво ще ядат, какво ще слушат и колко човека, които нямат нищо общо с нас ще домъкнат. Пак побеснявам като се сетя.
От една страна това наистина е нашият ден. От друга не си заслужава да си развалиш отношенията с хора, които тепърва влизат категорично в живота ти. На моменти започва да ме хваща такъв яд, че не ги поставихме пред свършен факт с подписите си, че си нямате идея.
И на нас ни се казва "сватбата си е ваша, каквото си решите за да не ни обвинявате един ден" обаче веднага след това "е да, ама...."
Добре, че поне църковната сватба ще си я спестим!



Тема Re: Ада започна!нови [re: Ecтpeлa]  
Автор PanTer ()
Публикувано20.07.04 13:28



Вижте сега, ако това бяха моите родители - ами просто нямам грижи. На тях мога да си позволя да кажа каквото си искам както си искам и те чудесно знаят, че в този случай ще направя това, което съм решила. Но те не ми и създават подобни проблеми. Поне до тук. За по-нататък ще видим.
В интерес на истината в неделя (понеже неговите родители са на 150км от нас) след като им казахме и се започна историята с "ама какво толкова, ние ще си платим като доведем хора" на мен не ми издържаха нервите и заявих на бъдещата свекърва, че ако така ще я караме просто няма да направим сватба - все пак още нито една покана не е дадена и не е късно да бъде променен плана. Тя ме изгледа така, че ако можеше щеше да ме изпепели с поглед. Това е първото ми "показване на зъбки" от 4 години на сам - или поне първият ни пряк сблъсък. После хем съжалявах, защото не е никак умно да си скофтиш отношения за цял живот, хем продължих да бъда точно толкова бясна, колкото и преди да и го кажа.
Сложна работа е всичко това. Хората не са никак лоши и аз много си ги харесвам, обаче имат такъв манталитет за подобни неща, че.... направо ми става лошо като си помисля дори.
Скъпичкият пък още не може да се научи да казва директно на родителите си каквото трябва, та навръщане за пореден път си поговорихме на тема ново семейство и старо семейство и че ако има намерение да държи повече на старото си семейство по-добре да не създава ново. В същност знам, че и така не е. Той просто не иска да им скърши хатъра. Каза, че и той не мислел да позволи това да се случи, само дето не разбрах как по-точно смята да го предотврати след като разговаря с баща си, а нищо не промени с този разговор.
Резултата беше, че дръпнах майка му и снаха му настрана и им обясних, че все пак това е нашия ден, искаме малка сватба, моите роднини са само 7 човека, а техните до тук са 20, така че не виждам накъде и защо трябва да стават още повече. Обясних също така, че това не е квота от 20 човека, която трябва да бъде попълнена, а конкретни, близки хора, които ако откажат просто намаляват бройката. И ги помолих да ни оставят да се радваме на този си ден, а не да ни притесняват с подобни проблеми. Та сега се надявам на съдействие, иначе ще пусна моя баща в действие, а това със сигурност няма да доведе до нищо добро между родовете ни.

Ама и аз съм една - седнала съм да ви занимавам с проблемите си Ужасно съжалявям и спирам. Просто в един момент ми се прииска да го споделя и да попитам дали и другаде става толкова сложно и неприятно събитие, което трябва да е изпълнено с много радост, щастие и положителни емоции.



Тема Re: Ада започна!нови [re: PanTer]  
АвторEcтpeлa (Нерегистриран)
Публикувано20.07.04 14:36



И от моя страна гостите бяха малко, но свекървата ми, също като твоята, държеше да покани определени хора и бройката скочи яко. Първоначално се ядосах (вътрешно обаче). После обаче си казах, че няма да си късам нервите за такива глупости. С нея въобще не съм се карала. Видях, че е щастлива. След като и аз бях щастлива, че се омъжвам, защо да се заяждаме?
Обаче внимавай наистина със свекървата, бъди дипломатична, защото рискуваш и с бъдещия си съпруг да се изпокарате така, както сте я подхванали. Пред твоите родители по-можеш да си позволиш да повишиш тон, но пред свекървата... Не те съветвам изобщо да намесваш баща си! Та вие още не сте сключили брак и вече междуродови войни обявявате!
Не искам да те отчайвам, но след сватбата тепърва ще трябва и със свекървата да се съобразяваш.... Помисли си добре!
Моята свекърва също има много странни разбирания, но никога не сме се карали или дори не сме си повишавали тон. Аз си живея според моите разбирания, тя според снейните, но от време на време и тя, и аз правим компромиси. Без компромиси не може, по-добре не се бракувай, ако толкова те дразни тази жена



Тема Re: Ада започна!нови [re: Ecтpeлa]  
Автор PanTer ()
Публикувано20.07.04 15:17



Не, жената хич не ме дразни, даже ми харесва. И то доста. За да отгледат такъв син са добри хора. Просто в някои неща се разминаваме на 100%
А и май свекърът е в дъното на тези неща, не тя. Той също е много готин човек, но разбиранията му са по-консервативни и от нейните.
Баща ми го споменах, защото снощи се обади да види как е минала срещата и като разбра, че не сме ги убедили за това което искахме - подписване само с кръстниците без сватба реши, че трябва да го посетим за да ни се кара за това, че не сме отстояли на позицията си. Аз пък (понеже хич не ми е весело) му казах, че е трябвало да го вземем с нас за да ги убеди той - и тях, както и жена си междувпрочем, която първа ни обясни, че не сме били сираци за да правим така.
Знаете ли с кое най-много ме притесняват тези всичките хора, които искат да доведат? Ами това са хора от село. Преди няма и година жениха другия си син, направиха огромна сватба и тя си беше точно по традицията от където и да я погледнеш. Сега нашата няма да има нищо общо с това - от "вземането", та до менюто и музиката в ресторанта. В тази връзка изобщо не съм сигурна, че тази сватба ще се хареса на тези хора. И в последствие пак ще се разсърдят, защото "цялото село" ще говори какво "не е било както трябва" и ще има "добре де, толкова ли не можахте да направите еди какво си". Опитах се да им го намекна, защото не мога да го кажа направо, но или не разбират или и аз не знам вече.

Редактирано от PanTer на 20.07.04 15:19.



Тема Re: Ада започна!нови [re: PanTer]  
Автор NVN (на усмивката)
Публикувано20.07.04 19:19



Напълно те подкрепям!!!!

Само се настрой, че съпругът ти НИКОГА няма да се конфронтира със "семейството си". Просто мо та мо слушам прекрасния семен живот на най-добрата ми приятелка.

Не им се давай! Трябва да се научат отсега, че ти командваш. Да ме охули сега, който пожелае - добре е дошъл . Аз не вярвам в "добрите отношения" с "елементарни хора". Просто да не се месят!



Тема Re: Ада започна!нови [re: PanTer]  
Автор ty^iga (Just a demon...)
Публикувано20.07.04 22:37



PanTer и NVN, не знам защо мислите, че един мъж не би се конфронтирал точно с родителите си. Моят е научил майка си и баща си, че е достатъчно голям за да взима самостоятелни решения.
И никога не ме е оставял да се разправям за каквото и да било с тях, защото той много по-лесно може да им каже няколко по-остри думи и те ще са по-склонни да ги простят, нали е все пак е техен си.



Тема Re: Ада започна!нови [re: NVN]  
АвторEcтpeлa (Нерегистриран)
Публикувано21.07.04 09:35



Много лесно се вдигат лозунги, но действителността е съвсем друга. Забравяш, че тя ще се сродява с тези "елементарни хора", както им казваш, и те не са кои да е, че да им се репчи и вика.
А изходът от така създалата се ситуация е кандидат-женихът да се вземе в ръце най-после и да говори с родителите си. Заради неговата мекушавост се създава тази обстановка. Да обяви твърда позиция!
Но пак повтарям - без компромиси не го виждам. Най-лесно е всеки да се заинати на позицията си, но печеливши от това няма да има, само ще се изпокарат, а и тепърва тя ще има вземане-даване с тези "елементарни хора".



Тема Re: Ада започна!нови [re: Ecтpeлa]  
Автор 3Be3ga (РИЖКА)
Публикувано21.07.04 09:49



Бе 4естно казано,аз пък не разбирам защо да са елементарни?Защото са възпитани по друг на4ин,имат собствени разбирания за ситуацията и държат на мнението си?
Аз мисля,4е моми4ето ве4е се е разбрало с тях и ще се справи с положението.То пък не може вси4ко да мине гладко-подозрително е ако няма никакви трудности,не сте ли съгласни?



Тема Re: Ада започна!нови [re: 3Be3ga]  
АвторEcтpeлa (Нерегистриран)
Публикувано21.07.04 10:03



И аз не бих казала, че са елементарни. Просто са възпитавани по друг начин, но това е в реда на нещата, тъй като са от друго поколение. Каквито и да са, мисля, че заслужават уважение, че са отгледали сина, за който момичето смята да се омъжва.
Да, приготовленията за сватба никак не минават гладко. Бих посъветвала момичетата да не издребняват и да приемат всичко на шега. Защото иначе могат да луднат, ако тръгнат да се връзват за такива дреболии.
Аз съм повече от сигурна, че тя може да намери компромисно решение, нека те да си доведат колкото хора искат, но музиката и менюто в ресторанта да избират младоженците, примерно.



Тема Re: Ада започна!нови [re: Ecтpeлa]  
Автор NVN (на усмивката)
Публикувано21.07.04 11:04



Да, всички имаме право на различно мнение. Аз изказах моето.

Не смятам, че е работа на някого освен на младоженците да си измислят сватбата. Всички останали са просто гости. Включително и родителите. За мен, когато човек се венчава, тя и той създават своето семейство. Дотогава не са имали такова. Те са били част от семейството на родителите си. От този момент само и единствено те определят бъдещето. И то започва от сватбата. Не мога да приема някой да ми влиза в къщата и да се разпорежда в нея. Същото е и със сватбата.

Именно по тази причина си избирам и съпрут, който също мисли по този начин. И за двама ни родителите са просто гости. Много важни, но гости. Никой гостенин не дирижира оркестъра на домакина си, нали



Тема Това прозвуча грубонови [re: NVN]  
Автор Pocu (wild poppy)
Публикувано21.07.04 12:20



когато човек се венчава, тя и той създават своето семейство. Дотогава не са имали такова. Те са били част от семейството на родителите си.

Ще ме прощаваш, но чак такава категоричност не мога да приема. Аз също споделям мнението, че сватбата се прави преди всичко по вкуса на младоженците. Че не се канят роднини, с които не си се виждал от 5г. и тепърва да се запознаваш с тях. Че танци с пиле и пита са отживелица.

Но сватбата е тържество! На това тържество младоженците канят най-скъпите до сърцата си хора и искат да споделят с тях раждането на ново семейство.

Аз лично спрямо любими мои хора допускам и компромиси, допускам и да сгрешат, допускам и мнението им. Особено ако не познавам в детайли как трябва да изглежда сватбата ми /ако е за втори или трети път/. А тук, като гледам, няма жена, която да е толкова запозната с най-големите подробности - какво се прави, как се прави, кой го прави и пр.

Нека не забравяме, че сватбеното тържество се организира и заради гостите. За младоженците - медения месец и целия им съвместен живот. Целта е колкото се може повече от поканените да се забавляват. Т.е. сватбата е веселба! Ако не допуснеш дребни компромиси и спрямо теб няма да допускат.

Ако не Ви отговарям, погледнете



Тема Re: Ада започна!нови [re: ty^iga]  
Автор PanTer ()
Публикувано21.07.04 13:09



Не че не би, но не за всичко би.
В този случай явно за мен това е много важно след като се паля така, докато на него не му е такъв проблем. Може би и аз прекалявам, но са ме хванали нервите и искам всичко тутакси и незабавно и не ме удовлетворяват изречения от рода на "И аз мисля като теб, ще видя как ще оправим нещата".
Когато отивахме към родителите му се хванах, че съм точно толкова притеснена колкото когато отивах за първи път в тях. А в същото време по отношение на брака си освен приятен гъдел не усещам нищо. Нито си мисля, че ще се отделя от родителите си (то в същност съм си отделена вече), нито че ще ми се промени коренно живота - и изобщо, противно на предположенията ми, гледайки приятелките си когато се женеха не усещам и грам тъга, притеснение или съмнителни въпроси.
Човек е странно животно.



Тема Re: Наистина.....нови [re: Pocu]  
АвторEcтpeлa (Нерегистриран)
Публикувано21.07.04 13:32



Грубо, да. На нашата сватба не гледах на моите и на неговите родители като на гости, а като на главни действащи лица. И двете майки много помогнаха като подсказваха обичаи, имаха идеи, част от които не приехме, но и такива, които ни харесаха! Съобразихме също така и музиката с част от гостите, които бяха по-възрастни - имаше много хора и евъргрийни и всички много се забавляваха. А аз бях щастлива заради факта, че съм доставила радост на толкова хора. Дори най-възрастните танцуваха!
Разбира се, за чалга, и дума не е ставало. Но ако музиката ви е проблем, нека да има и хора и ръченици, нека да бъде по-разнообразно и ще стане и по-весело.
Вие имате любовта си, бъдете по-великодушни, зарадвайте близките хора!
Цял живот те са давали всичко от себе си, за да ви отгледат, поставете се и на тяхно място



Тема Докато ви четохнови [re: Pocu]  
Автор PanTer ()
Публикувано21.07.04 13:45



ме накарахте да се усмихна и сега ви казвам: Благодаря ви, приятелки на всички до една за подкрепата!
Днес за първи път се чувствам малко по-спокойна. Ясно ми е, че всички ще се опитват да ни се месят с всичко за което се сетят, независимо от приказките им, че всъщност не го правят. Знам, че не е с лоши намерения, макар че това не ме топли особено.
Този ден според мен е изцяло и само наш, а хората, които сме поканили трябва да отчетат това като знак на уважение от наша страна и съответно да ни върнат със същото уважение като споделят с нас този момент. А дали той ще отговаря на техните вкусове и очаквания или не - е, тук смятам, че също трябва да проявят уважението си към нашите избори и да задържат мнението за себе си.
Проблема е, че въпросните родители не виждат по този начин нещата. Това не е критерий за интелигентност. Всъщност понятието "интелигентност" претърпя доста изменения за мен, но това е друга тема. Това, което ненавеждам е, че хората правят нещата не заради себе си, а заради другите. Сега трябва да покажат на ДРУГИТЕ, че сина им се жени. Не да се зарадват те, не да го отпразнуват те, не да СПОДЕЛЯТ момента с хората, на които държат, а да ПОКАЖАТ на хората. В това по принцип няма нищо лошо, ако не трябваше аз да бъда главно действащо лице, защото един от принципите ми е "остави хората да правят каквото искат, не им се меси ако не те питат, стига и те да те оставят да живееш според разбираинията си". В театри не играя. Да не говорим пък за чуждите пиеси. Какво ще си помислят и ще си кажат хора (с които я се видя веднъж на 10 години я не, пък ако се видя ще е на някой подобен повод и дори няма да си ги спомням) изобщо, ама изобщо не ме интересува. Само дето каго не играем театъра, който се очаква от нас пак от въпросните родители ще си имаме проблеми, защото ще решат, че са се изложили (т.е. ние сме ги изложили) и по техен адрес ще говорят за което ще го отнесем ние (или по-точно моите взаимоотношения с тях). Тъжно, но факт.
Не мисля, че интелигентността има особено общо с това. Всички сме коне с капаци, само дето капаците, както и "бръмбарите" в главите на всеки са малко по-различни. Моя начин на живот, интересите ми и нещата, които ме вълнуват нямат и 1/100 общо с нещата, които за тях са важни. Това не е нито правилно, нито неправилно, нито тъжно, нито весело. То е просто още един факт.
Въпроса сега е как да сведем всичките ни противоречия до минимум. Съществува един малък процент вероятност да съм успяла. Пожелайте ми го.

А що се отнася до кандидат-съпругът - ами той е страхотен човек. Няма да ви убеждавам, че е най-готиния и уникален мъж - сигурно много от вас мислят същото за мъжете си - дано, пожелавам и на вас и на себе си да е така, защото много тъжни и нещастни двойки на всякакви години виждам около себе си. Както всеки човек и той си има слаби страни и недостатъци. Това не му е от най-силните страни (поставянето на родителите на мястото им), но знаете ли, и аз не мога да преценя до колко се справям със своите родители от негова гледна точка. Мисля си, че да, но.... Защо ли не ми се ще да го попитам Още повече, че до голяма степен точно родителите му са го направили такъв, какъвто аз го обичам, а за това безспорно много ги уважавам!

И - последно - не мисля да се предавам. Не е в характера ми. Но може би никак няма да навреди ако впрегна главата си по-сериозно и поизбутам малко емоциите...



Тема Re: Наистина.....нови [re: Ecтpeлa]  
Автор PanTer ()
Публикувано21.07.04 13:54



Да, права си. Редно е както мисля да се соъбразя с храната и вкусовете - вегетарианско меню за нас, вегетарианците; пиле - за тези, които не ядат друго и т.н. да се съобразя и с музиката. Така го и бях решила - да говоря да има от абсолютно всичко, само с изричната чалга-забрана. Доста ме притеснява това в интерес на истината, защото всички гости от негова страна са луди чалга фенове (вярвате или не, но на сватбата на брат му освен народната музика и то изключително рядко нямаше нищо друго освен чалга), но ако и за друго мога да отстъпя за менюто и музиката съм просто категорична. Дано да не стане фал.

За ритуалите - с удоволствие бих чула нестандартни идеи, но тези, които са стандартните като цяло не ми допадат.



Тема Re: Наистина.....нови [re: PanTer]  
АвторEcтpeлa (Нерегистриран)
Публикувано21.07.04 14:31



Не си ли усложняваш живота с това меню? Аз също не обичам меса, но на сватбата си не съм поръчала отделни менюта за когото и да било. Всички ядохме едно и също. И не се оплаквам!
На последната сватба, на която бях, бяхме доста вегетарианци, но и на нас поднесоха месо, не е болка за умирачка!
Представи си сега - сядате с кумовете на почетната маса (всички ви виждат добре) и ви поднасят някакви други специалитети, някак си не върви, не е красиво, по този начин показваш дадено отношение спрямо присъстващите.



Тема Re: Това прозвуча грубонови [re: Pocu]  
Автор NVN (на усмивката)
Публикувано21.07.04 14:45



$А тук, като гледам, няма жена, която да е толкова запозната с най-големите подробности - какво се прави, как се прави, кой го прави и пр. $

Ами, аз просто не вярвам в неща като $това се прави$. А и за всяко нещо, което предприемам, се старая максимално да си изясня вариантите и да взема свое собствено решение. Списания, форуми като този, десетките други сватби, на които човек сам е бил, докато дойде ред за неговата. Какъв толкова е проблемът.

А и аз лично бих си наела сватбен агент. За да ми предложи максимален избор на идеи и места, на които да се проведе официалната част - подписване и прием за гостите, за да не си губя времето да обикалям, а и подобен агент познава много варианти и може да ме наведе на идеи, които не бих се сетила сама, ако не ми се е случило да се сблъскам с тях. И не е скъпо изобщо. На фона на инвестицията време, което аз никога нямам, е много изгодно.



Тема Re: Наистина.....нови [re: Ecтpeлa]  
Автор NVN (на усмивката)
Публикувано21.07.04 14:50



И като става въпрос за музиката - на сватбата на братовчедка ми нашата 80-годишна баба танцуваше вихрено на $нашата$ музика. Ние не сме фенове на хората, но далеч не смятам, че някой страдаше от липсата им. Всичките ни близки гости се кефеха достойно и поискаха копие от касетата, за да показват идеи на техните близки, защото $ей, това се казва стилна съвременна сватба$ - цитат от леля, която е на 72 години. Не подценявайте възрастните хора - тяхната възраст не значи задължително, че са $изостанали$ или че не би им се харесала съвременната музика и танци. А валс между булката с шлейфа и и дядо ми - ей това е гениална гледка, но разбира се, при професионални танцьори.



Тема Re: Наистина.....нови [re: NVN]  
АвторEcтpeлa (Нерегистриран)
Публикувано21.07.04 15:13



Никой не е казал, че възрастните хора са изостанали, и на нашата сватба танцуваха не само на хората. Музиката трябва да е разнообразна, за да не се залита в даден стил и да стане досадно.
Виждам, че си доста саркастична за народните танци, които са толкова красиви, жалко. Модерно и съвременно не значи непременно да отхвърляш всичко българско и родно
Както напоследък правят, подражавайки сляпо и копирайки традиции, които са от всички краища на света, но не и български.



Тема Re: Наистина.....нови [re: Ecтpeлa]  
Автор PanTer ()
Публикувано21.07.04 15:59



Не, напротив, мисля, че вниманието ще бъде оценено по достойнство.
На една сватба единствена ми предложиха вегетарианско меню и си нямаш представа колко щастлива бях, че в цялата лудница и целия калабалък са се сетили за мен. Това е проява на невероятно уважение според мен. На същата тази сватба бащата на булката беше вегетарианец и седеше на масата при тях. Не мисля, че някой забеляза, че храната му е по-различна.
И ако аз мога да се прежаля и да ям пилешко, то кръстницата от години не е докосвала дори кашкавал. Не бих искала да я оставя гладна. Това ще е далеч по-лошия вариант според мен.



Тема Данонови [re: Ecтpeлa]  
Автор PanTer ()
Публикувано21.07.04 16:09



се окажете прави и ви се похваля с добре минала безчалгиена сватба.

Ако се окажете прави много ще се радвам, но дълбоко ще се замисля за параноята си



Тема Re: Неволи ...нови [re: PanTer]  
АвторMerи (Нерегистриран)
Публикувано23.07.04 14:41



Не се притеснявай за плевен, там ритала е много по-свестен от повечето софийски примерно. Залата е много хубава и голяма, преди две години нямаше никакъв проблем със снимането и пр. Правят само това, което вие поискате. Единствено циганите на излизане от залата ни скъсаха нервите, но няколко приятели със нетърпящи възражение ниски гласове ги разкараха много бързо. И все пак неприятно си да те врънкат за пари дузина циганета в мърляви, изпокъсани дрехи точно в деня, който искаш да е най-светъл и празничен. Чесно казано, късмет имаш, че ще се омъжваш в Плевен. Ще си спестиш доста от неприятностите и парите, които ти искат в по-големите градове. Моите свекъри са от Плевен и още не могат да повярват колко струва сватбата в София, защото вече са правили една много хубава сватба в Плевен и им струвало наполовина.



Тема Re: Ада започна!нови [re: NVN]  
АвторMerи (Нерегистриран)
Публикувано23.07.04 15:01



А, това наистина беше малко остро, но споделям мнението напълно. Ние по-скоро не искахма да създаваме излишни грижи на родителите си и затова им казахме, че ние поемаме изцяло оргаризацията и финансирането на сватбата, а за тях остова приятна част - да връчват покани на близки, да разказват на приятели, да си избират тоалити и да тръпнат в очакване какво точно ще се случи в самия ден. Освен това те ще бъдат и най-важните сред гостите, намирам го за нормално и почтенно. Но категорично и любезно ги помолихме да не се бъркат. Естествено се съветвахме за някои неща с тях, така както го направихме и с много приятели, но им спестихме стреса от организицията (е, поне аз така си мисля) и ако моите деца един ден ме поканят като гост на свое тържество, било то сватба или по-друг повод, ще съм безкрайно полъскана и ще се радвам, че не са искали да ме набъркват в организацията. Пък ако поискат съвет или услуга, никога няма да им го откажа, нали за това са родителите :))



Тема Re: За храната и напиткитенови [re: PanTer]  
АвторMerи (Нерегистриран)
Публикувано23.07.04 15:19



Моето мнение е че вие решавате какво да е менюто и с какво и кого да е съобразено.
Ние решихме въпроса по малко по-нестандартен начин - наехме кейтеринг компания, която подготви меню, за всички вкусове и съобразено със сезона - риба, пиле, телешко и свинско в различни ястия без смесване, отделно изобизства от салати, хапки, свежи и обработени заленчуци и плодове. Сервитьорите поднасят платата на гостите, обясняват и ги оставят да си изберат, а всеки може да отиде до масата, на която е подредена храната и там отново сервитьор ще му сложи каквото си поиска. Струва ни се че така всички ще си хапрат доволно и няма да има "гладни и непочетени". От собстен опит знам как се чувства вегетарианец, на който му сервират чиния с пържола, две кюфтета, карначи и пилешки шишчета (най-общо ти се повдига само от количеството). Убедена съм, че с повече упорство и такт можеш да накараш всеки ресторант да ти поднесе рабнообразие.



Тема Re: Докато ви четохнови [re: PanTer]  
Автор Pocu (wild poppy)
Публикувано23.07.04 15:36



Това, което ненавеждам е, че хората правят нещата не заради себе си, а заради другите. Сега трябва да покажат на ДРУГИТЕ, че сина им се жени. Не да се зарадват те, не да го отпразнуват те, не да СПОДЕЛЯТ момента с хората, на които държат, а да ПОКАЖАТ на хората.

По-скоро целта е да се покаже на хората, че знаем как да се забавляваме. А също така - че знаем как да ГИ забавляваме. Че познаваме вкусовете им и пр.

Виж, Пантерке, не се впрягай за глупости. Не се поддавай на вмешателство, но е отритвай мнението на родители. Нарочно не казвам "чуждо мнение", защото според мен чуждо е мнението на чужди хора. Родителите ми никога не са били и никога няма да бъдат чужди за мен!
Моето мнение е: ако за едно нещо можеш да допуснеш компромис, който не ти струва (почти) нищо, по-добре го направи. Все пак, родителите имат свои ценности и не желаят да бъдат публично компрометирани от децата си. За това, което на вас с половинката ти ви е неприятно, те ще направят компромис. Взаимно уважение не е просто красива фраза, това е понятие с пълнеж.

(Бях се засилила да отговарям на NVM, че някои от нещата, които се правят на една българска сватба, са:
- да има булка и младоженец
- бащата да заведе булката до олтара/масата в ритуалната зала
- да се слуша сватбен марш
- да има свидетели/кумове

добре, че се спрях овреме, сигурно щях да я засегна, без да го искам.)


И какво толкова против чалгата? Я, се спрете, моля ви! Слушали ли сте достатъчно, за да прецените, че наистина няма ценни песни? Има толкова по-пошли модерни изпълнения пред т.нар. чалга. Да не говорим, че някои от по-новите песни са толкова близки до българската естрада, че предпочитам тях пред Мишо Шамара, Руши и Мария Илиева, да речем. Аз отдавна се отказах да слушам конкретни музикални стилове. На ваше място бих избрала някое чудесно и свежо поп-фолк парче /което и на мен да допада/, с което да зарадвам любителите на чалга. Може да е един брой, но ще бъде вашият подарък и вашето уважение към тях. Аман от клишета!

Веселете се и си организирайте сватбата с много любов и добро настроение! Това е моят съвет

Ако не Ви отговарям, погледнете



Тема Re: За храната и напиткитенови [re: Merи]  
Автор PanTer ()
Публикувано23.07.04 17:39



Ако сте го правили тук дайте малко инфо



Тема Re: Неволи ...нови [re: Merи]  
Автор PanTer ()
Публикувано23.07.04 17:40



Много ти благодаря за думите. Мисля, че си права.



Тема Re: Наистина.....нови [re: Ecтpeлa]  
Автор NVN (на усмивката)
Публикувано24.07.04 14:28



Аз харесвам доста голума част от съвременната българска музика .

Но да права си, тази цялата театрална пиеса с "българско и родно" на мен ми е твърде далечна. Просто не се вълнувам от подобни теми. Харесвам или не определени неща и не ми пука откъде точно идват те. Важното е, че на мен ми допадат. Или обратното .

И не виждам лошо да се приемат и възпроизвеждат практики от други страни. "Копирането" е въпрос на усещане за естетичност. Ето и моята религия е различна от тази на повечето българи, но какво от това. Просто аз не деля хората и събитията на български и други, а на близки и не до моите разбирания.



Тема Re: Докато ви четохнови [re: Pocu]  
Автор NVN (на усмивката)
Публикувано24.07.04 14:36





Аз не съм от обидчивите, колкото и да им се иска на доста хора да е така

Някъде по-надолу написах, че за мен лично "българско" просто не е от значение. Само се замислих за нещо, което си казала, а именно че бащата води булката - поправете ме, но аз все съм виждала младоженецът да ходи да "взима" булката, а не тя да бъде отведена от баща си. Ето, това щеше да бъде нещо, в което моята сватба би се отличавала. Но явно съм грешала



Тема Re: Докато ви четохнови [re: NVN]  
Автор 3Be3ga (РИЖКА)
Публикувано24.07.04 18:06



По нашия край не бащата,а кума извежда булката от къщи и я води до олтара.И то през цялото време не я докосва-той държи единия край на бяла кърпи4ка а тя другия.Това е традиция.По нашия край.Другаде не знам как е.
Има нещо друго.Аз като съм сирак и нямам баща кой трябваше да ме заведе пред олтара?Хубава си е традицията да е кума,защото по ред при4ини бащата може и да не присъства на сватбата,ама кум задължително има.



Тема Re: Докато ви четохнови [re: 3Be3ga]  
Автор NVN (на усмивката)
Публикувано24.07.04 18:14



То не е задължително да е бащата и при нас. Може булката да си избере другиго. А $кумът$ е свидетнел на брачното обещание на младоженеца и си стои отпред при него пред олтара да чака $дали булката ще дойде $.

Моя приятелка си избра най-добрият й приятел да я заведе на олтара, защото $аз при него ще си се връщам да си плача мъж ми като ме ядоса нещо$. До олтара те завежда човекът, от когото си вземаш довиждане. Може и майката да е.



Тема Re: Докато ви четохнови [re: NVN]  
Автор ty^iga (Just a demon...)
Публикувано25.07.04 22:56



Въпреки здравото изместване на центъра на темата, искам да я подбутна пак към основната идея ...
Вече си записахме дата и ритуал - и ни излезе наполовина от онова, което бяха съобщили на родителите ни /които биха платили безропотно/ ...

Редактирано от ty^iga на 25.07.04 23:09.



Тема Айде 4естито!нови [re: ty^iga]  
Автор 3Be3ga (РИЖКА)
Публикувано26.07.04 01:16



Браво на вас!



Тема Re: Докато ви четохнови [re: ty^iga]  
Автор Boja17 (непознат)
Публикувано26.07.04 01:32



Da razkaje6 kak e minalo ...kato mine.Mnogo stastie i lubov.

[url=http://lilypie.com][img]http://lilypie.com/baby1/050404/2/16/0/+10/.png[/img][/url]


Тема Re: Докато ви четохнови [re: Boja17]  
Автор ty^iga (Just a demon...)
Публикувано26.07.04 09:49



благодарско, непременно ще се изфукам, но дотогава има да свършим много разбота. Засега са поръчани роклята и халките, говорено е в ресторанта, уговорила съм си пробна прическа. Но трябва да конкретизираме списъка с гости, да направя покани, да се огледам за обувки, да купим на младоженеца костюм, да се огледам за букет.
За това ще търся помощ от вас



Тема Re: Докато ви четохнови [re: NVN]  
Автор lady Marian (defender)
Публикувано26.07.04 15:06



Абе, как става тоя номер с воденето до олтара? Нас в ритуалната зала ни инструктираха 5 мин преди самия ритуал и една мадама вървеше пред нас, а ние се домъкнахем всички на куп - аз, мъжо и кумувете.



Тема Re: Докато ви четохнови [re: lady Marian]  
Автор NVN (на усмивката)
Публикувано26.07.04 15:22



"олтарът" не е в ритуалната зала . Аз говорех за венчавката. Аз лично бих предпочела подписване в съвсем стеснен кръг и весела вечеря у дома с кумовете, а самата сватба с роклята, гостите, воденте и всички останали радости и красоти - официално в църквата



Тема Re: Докато ви четохнови [re: NVN]  
Автор Pocu (регистрирана)
Публикувано26.07.04 15:40



Бе, има я и тая глупост с "краденето".. Т.е. за мен е глупост и излишен цирк.
Но сигурно има хора, за които това също предизвиква мили спомени. И които са по-"артистични" натури и харесват да има шоу..

Въпрос на вкус, казало кучето
и си облизало дупето.


А защо искат твоята сватба да се отличава толкова? Т.е. по-доволна ли си, ако не си като другите? Чисто любопитство.

Ако не Ви отговарям, погледнете



Тема Re: Докато ви четохнови [re: Pocu]  
Автор NVN (на усмивката)
Публикувано26.07.04 16:00



На мен доста малко ми "пука" за "другите". Просто аз правя, каквото на мен ми харесва. А и каквото ми е близко и скъпо като стил, красота и отношение . Може би и фактът, че съм живяла дълго време за недълги периоди в различни държави по различни причини, в комбинация с факта, че не съм православна оказва влияние. Кой знае. . Но просто когато нещо не ми идва отвътре не мога да си представя, че ще го "направя", просто защото някой го прави. На сватбения ден значение имат желанията съмо на партньора ми и моите.



Тема Re: Докато ви четохнови [re: Pocu]  
Автор NVN (на усмивката)
Публикувано26.07.04 16:05



И още нещо ще е "различно" - ще има подарък за моите родители, защото им казвам довиждане и ставам семейство на съпруга си. Ще им подарим екскурзия по време на нашето сватбено пътешествие. Аз така съм си решила. В скандинавските страни, защото и двамата не са били никога там - само трябва те да си изберат Швеция и Норвегия или ако предпочитат Холандия и Дания, но още е изненада и затова не знам какво ще им е решението.

Такава съм си аз - изкукула и малко странна - не бера гайле на хорското мнение и си умирам да правя подаръци на хората, които обичам.



Тема Re: Докато ви четохнови [re: NVN]  
Автор Pocu (регистрирана)
Публикувано26.07.04 16:17



Това е чудесна идея!

Действително, малко хора се сещат да зарадват с дребен или по-голям жест своите гости. Както и да е, наистина се отклонихме от темата. Поздравления за младото семейство от Варна и все така задружни в живота!

Ако не Ви отговарям, погледнете



Тема Re: Неволи ...нови [re: ty^iga]  
АвторHaдя (Нерегистриран)
Публикувано27.07.04 09:31



То наистина, "как човек да се жени"?!. С бъдещият ми мъж имахме подобен проблем - искахме да направим церемонията по граждански брак на вън (така и така церемонияте съпер тъпа, поне да е на приятно място), един от вариантите беше в двора на църквата, където ще се венчаем. Но нали някои хора са си доста тъпи............, не се съгласиха, "абсурд!", не можело така, дрън-дрън (става въпрос за ритуалната зала в Самоков). И + това ако искаш без церемония, не е безплатно (както е по закон, или поне в София), ами 20.00лв, а пък в събота и неделя не можело без ритуал, който е 60.00лв и е 15-20мин, със съпровождащите смотани снимки, поздрави и циганета, които просят от вън. Но пък ние живеем в София, така че просто ще подпишем тук без ритуал, а за останалата част е лесно.



Тема Re: Неволи ...нови [re: V_lady]  
АвторHaдя (Нерегистриран)
Публикувано27.07.04 09:34



Лелееее, като слушам това за снимките, никакъв фотограф няма да наемам, фотоапарати колкото щеш! А пък и лап-топ ако си вземем на свтабата ще теглим снимките, после пак ще снимаме....и тъй! Забравих да кажа, че в Берковица моля ви се такстата в ритуалната зала била 200.00лв?!?!?! Обяснението е, че било на частна фирма



Тема Re: Неволи ...нови [re: Haдя]  
Автор ty^iga (Just a demon...)
Публикувано27.07.04 09:39



и ние бяхме на път да подпишем в София без да има сватбено тържество , но все пак решихме да се заядем и се оказа, че нещата не са съвсем такива, каквито се опитаха да ни ги изкарат служителите. Просто ако мине - мине. За съжаление повечето пъти минава.



Тема Re: Неволи ...нови [re: PanTer]  
АвторHaдя (Нерегистриран)
Публикувано27.07.04 09:44



И ние същите проблеми имаме, но аз съм ужасно настоятелна и искам все да е на моето, тъй че няма да има тъпа церемония в гражданското, ще сме в ресторантът, дето искаме ние с бъдещият ми мъж, а не - родителите му, само за гостите не можем да се разберем напълно, но с повече настояване се постига всичко.



Тема Re: Неволи ...нови [re: ty^iga]  
АвторHaдя (Нерегистриран)
Публикувано27.07.04 12:40



Ама ние ще си правим сватбено тържество. Просто ще минем без ритуал в гражданското, ще имаме венчавка, която между другото е запазена за църква, която е към "разколниците" - нали глупаците се карат за имоти и сега - два синода, изкарване на хората от църквата с полицаи....., някой имал ли е записана венчавка в някоя от тези църкви, защото май нищо не е ясно? Правят разни венчавки по дворовете....




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.