Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:43 26.06.24 
Контакти
   >> Сватбени вълнения
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Католически и християнски обичаи !нови  
Автор jana (силна)
Публикувано10.07.04 14:56



Кажете имало ли е или пък възнамерявате ли да има католически обичаи във вашата сватба - хвърлянето на букета на мома, хвърляне на жартиера на ерген, сватбено обещание един пред друг пред олтара, или смятате да се придържате към чисто християнските нрави ?
При нас например присъстваха и двата вида обичай , имаше и ергенско и моминско парти, хвърляне на букет, хвърляне на жартиер, е само пропуснахме сватбеното обещание , но уви в цялата дандания забравихме за него . Иначи 100% щяхме да го направим Много повече ми харесват католическите сватби, и нашите не са за пренебрегване , но като че ли все повече се налагат католическите ..........
Вие какво ще кажете по въпроса ?



Тема Re: Католически и християнски обичаи !нови [re: jana]  
Автор 3Be3ga (РИЖКА)
Публикувано10.07.04 15:12



Католиците са християни!Те не изповядват друга вяра!
Колкото до техните традиции...бялата рокля също е "католи4еска"
Традиционните български булки са били доста по-близо до индийско-пакистанските традиции-с 4ервеното було и коси4ниците по него.А роклите на тези,които са могли да си го позволят са били 4ервени или пурпурни с много сърма по тях.Бялото е цвета на ризата,на бельото(предполагам,4е от там идва и думата бельо),но дори и бялата риза е била богато украсяване с пищни везма за сватбата.
А за хвърлянето на букета имам дълбоки съмнения,4е е католи4ески оби4ай.Според мен тази традиция отива доста назад в годините и вероятно стига до ези4еските времена.Освен някой да иде и да пита в клуб "Ези4ество"

Мдаааа...

Тема Re: Католически и християнски обичаи !нови [re: 3Be3ga]  
Автор jana (силна)
Публикувано10.07.04 16:32



Май никъде в постинга не съм коментиралаза вярата на католиците и християните ? Но като го зачекна , католическата и християнската вяра са две различни неща ............. това са две нации ако мога така да го кажа вярващи в две различни неща ...... и съответно и обичаите им са малко по-различни един от друг ...................... Колкото до бялата рокля - да не съм знаела ,че е католическа ...........



Тема Re: Католически и християнски обичаи !нови [re: jana]  
Автор 3Be3ga (РИЖКА)
Публикувано10.07.04 19:23



Бе не се засягай сега,ама според мен католиците са си християни.И те самите си смятат така.Ти искаш да говориш за разликата между католи4еските и православните традиции.Оби4аите са си разли4ни не само според религията,а и според държавите или дори градовете в отделна държава.Примерно била съм на сватба в Пловдивско където булката и младоженеца застават до една маса с 4аши в ръце и вси4ки гости се нареждат на една дъъълга предълга опашка и им поднасят даровете си,а те ги слагат на масата.По нашия край(Хасковско)булката и младоженеца минават покрай всеки един гост на масите и си казват "Наздраве" и им дават тогава даровете.Виждаш ли-оби4аи и традиции в разли4ни православни региони,които са и близки един до друг.
Не ме разбирай погрешно и за бялата рокля.Не казвам,4е като е католи4еска зна4и не е хубава.И да си знаела-какво от това...Всеки си прави сватбата както си харесва-що пък трябва да се влияеш от мнението на други хора.И мойта рокля беше бяла.
Имах предвид ,4е първо бяла рокля на сватба е облякла Мария Антоанета(май тя беше) и тогава е станало първо мода,после с годините-традиция.Не виждам нищо лошо в бялата рокля.
Ми те какво да кажат тогава хората дето не са вярващи?Дай да не правят сватби,щото нито са католици,нито са протестанти ,нито са каквито и да било други вярващи и нямат традиции ,които да спазват.Всеки си прави сватбата както сметне за добре.Важното е да е весело
Поздрави и не се сърди-не съм искала да ти противоре4а за нещо или да те засягам ли4но!

Мдаааа...

Тема Re: Католически и християнски обичаи !нови [re: 3Be3ga]  
АвторRadi (Нерегистриран)
Публикувано11.07.04 04:33



Ne - Meri, kralicata na Scotland za pravi pat prez 1558 godina se oblicha v bialo za svatbata si. Po tova vreme belia cviat se e schital za trauren spored frenskata moda. Tradiciata bulkata obache da e oblechena v bialo se nalaga ot Elizabeth I - angliiskata kralica.
Da, jana, na nashata svatba shte sachetaem na-hubavoto ot pravoslavnite i ot katolicheskite obichai, poneje ni haresva i sapruga mi po dokumenti e amerikanec (inache si e balgarin).



Тема Re: Католически и християнски обичаи !нови [re: jana]  
Автор lady Marian (defender)
Публикувано11.07.04 11:28



Иди обясни на католиците, че не са християни. Чудно ми е как би реагирал папата на подобно откритие?



Тема Re: Католически и християнски обичаи !нови [re: lady Marian]  
Автор 3Be3ga (РИЖКА)
Публикувано11.07.04 21:33



Хех,това с папата ми хареса!



Тема Не съм ама грам засегната !нови [re: 3Be3ga]  
Автор jana (силна)
Публикувано12.07.04 09:22



Просто исках да разбера какви традицие сте спазили по време на сватбата А за бялата рокля нищо против , даже ето научих нещо ново от теб за нея



Тема Заглавието на темата !нови [re: Mapи]  
Автор jana (силна)
Публикувано12.07.04 09:23



..... е съвсем друга май ..........



Тема Re: Католически и християнски обичаи ! [re: jana]  
АвторEcтpeлa (Нерегистриран)
Публикувано12.07.04 10:34



Ергенските и моминските партита ги намирам за глупост и не сме правили такива, иначе хвърляхме букет и жартиер, защото трябва все пак да има веселба на една сватба и някаква интрига трябва да има, за да им е интересно на гостите
Честно казано, изобщо не съм се питала какви точно обичаи са, просто ми хареса идеята, весело е, затова го и направихме. Това с обещанието пред олтара също ми се вижда излишно. Нали самата венчавка е обещание?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.