Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:07 09.06.24 
Контакти
   >> Сватбени вълнения
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Как процедирате с букета?нови  
Автор Cтpeйнджъp (1-ва съпруга)
Публикувано03.07.04 12:23



Аз май трябва да си го искам, но какъв е ритуала? Някой може ли да помогне?




Тема Re: Как процедирате с букета?нови [re: Cтpeйнджъp]  
Автор jana (силна)
Публикувано03.07.04 12:30



Не разбрах откъде да си го искаш ?



Тема Re: Как процедирате с букета?нови [re: jana]  
Автор Cтpeйнджъp (1-ва съпруга)
Публикувано03.07.04 12:56



От девойката която го е хванала. В нашият регион ритуала е такъв (Вн.) но идея нямам точно как са нещата хронологично и като действия




Тема Re: Как процедирате с букета?нови [re: Cтpeйнджъp]  
Автор Debora ()
Публикувано04.07.04 07:28



В БГ букета се хвърля не по "традиция", а по внесена "чуждоземска непълна такава" (булката има два еднакви букета, един от които хвърля).
БГ традицията е булката да си го държи във ваза в секцията, а роклята прибрана в гардероба до година след сватбата, без да е почиствана след събитието и да не се облича повторно.

Виж какво става, като си измешала нашенски и чуждоземски традиции?



Тема Re: Как процедирате с букета?нови [re: Debora]  
Автор Cтpeйнджъp (1-ва съпруга)
Публикувано04.07.04 09:56



Не знам дали е чуждоземска, знам че винаги се е правило така, още като дете когато ходихме по сватби булката си го хвърляше. Мисля, че не е привнесено, а просто си е до конкретните ритуали в различните региони. Букете е 1 хвърля се, мисля че беше на 40 ден ходи да се откупува. След което го прибираш, а година след това го хвърляш в река. Без да гледаш :")
Само, че имам колебания в кой момент ставаше откупуването.




Тема Re: Как процедирате с букета?нови [re: Cтpeйнджъp]  
Автор 3Be3ga (РИЖКА)
Публикувано04.07.04 16:09



Това за откупването е много интересно!За пръв път го 4увам.И това за реката също!И какво след като го хвърлиш в реката?
Ина4е в България това с хвърлянето на букета е от около 10тина -15 години,не пове4е.Преди това ходих на много сватби-нашите на 7 семейства бяха кумове,а на колко други сме били канени...,ама такова нещо с букетите нямаше.Но дори и да е 4уждоземска традиция,както казва Дебора,аз ли4но я намирам за много о4арователна и внасяща още настроение на събитието.Както и това съвсем новото със жартиерата.Хвърляне на жартиера за пръв път гледах миналата година през май на сватбата на най-добрия ми приятел(хехе,как зву4и)Беше много весело.Още пове4е,4е стана по4ти накрая ,когато пове4ето от гостите над 40 години си бяха тръгнали и беше останала младата аудитория.

Мдаааа...

Тема Re: Как процедирате с букета?нови [re: 3Be3ga]  
Автор Cтpeйнджъp (1-ва съпруга)
Публикувано04.07.04 22:24



Ми трябва, но не знам точно как :(
Колегата в който остана, нищо че мома го хвана :)))) ме пита да го пази ли или да му иска откуп :))




Тема Re: Как процедирате с букета? [re: Cтpeйнджъp]  
Автор Debora ()
Публикувано05.07.04 02:46



Продължавам да твърдя, че не е българска традиция!
Букета, заедно с роклята и булото на булката са "най-пазените", дори преди едно време е имало една "дежурна" дружка, която да следи да не бъде взето цвете от букета, или отрязано от роклята или булото!
В БГ страхът от магии е бил маниакален, не че сега не е!
Точно поради тази причина е абсурдно да се говори за хвърляне на булчинският букет!



Тема Re: Как процедирате с букета? [re: Cтpeйнджъp]  
АвторEcтpeлa (Нерегистриран)
Публикувано05.07.04 10:31



На мен лично този обичай с искането на букета хич не ми се нрави. На сватбата си хвърлих не булченския, защото беше пищен и тежък и нямаше да полети, с тежка дръжка и т.н. и хвърлих един друг, който по форма наподобяваше моя. Но дори и да бях хвърлила булченския не бих го искала. Девойката, която го хвана, още му се радва и го пази
Аз на моята сватба се отказах от немалко обичаи, които не възприемам



Тема Re: Как процедирате с букета? [re: Cтpeйнджъp]  
Автор jana (силна)
Публикувано05.07.04 13:19



Аз лично хвърлих друг букет не булченският Девойката си го хвана и си го прибра , а моят си го изсуших и сега ми краси секцийката




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.