Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:13 25.04.24 
Непрофесионални
   >> Студенти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Китаистика?  
Автор Xpиcи (ненормалница)
Публикувано09.06.03 12:28



Здравейте!
Искам да попитам дали някой тук следва китаистика и какво точно се учи в тази специалност. Предполагам, че се изучава китайски език, но всъщност не ми е съвсем ясно, така че, моля ви, обяснете ми!



Тема Re: Китаистика?нови [re: Xpиcи]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано16.06.03 00:05



Къде я има тази специалност?

В ЦИЕК май няма самостоятелна специалност (освен ако напоследък са направили).
Ако трябва да сме точни, китаистиката освен китайски трябва да включва сериозна подготовка по културата на Китай (като се наблегне на философията, изкуството и историята).
За китаистиката не знам, но в индологията получават повърхностни знания по тези въпроси (съотнесено към Хиндустан, де).

В японистиката положението е горе-долу същото...

Просто в СУ се готвят може би добри филолози, но не и познавачи на културата на съответните страни.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Китаистика?нови [re: Black Wolf]  
Автор suede (минаващ)
Публикувано16.06.03 10:50



С нетърпение очаквах някой да отговори на темата на Хриси, въпреки, че мен ме интересуват именно филологиите, запознат ли си? Какво точно се учи? зслужава ли си? Незнам какъв конкретен въпрос да задам, но моля те сподели ако имаш впечатления!!!



Тема vapros, ne otgovorнови [re: suede]  
Автор AC (Болен ум)
Публикувано16.06.03 17:49



cheta i se chudia, zashtoto nikoga ne sum go razbiral. kakvo vi podtikva da iskate da uchite filologia?

az moga da se setia tochno tri neshta deto mogat da se praviat s filologia:
- prevodach
- prepodavatel
- vunshno ministerstvo

Prevodach moje, ma purvo kolko rabota shte ima ne e sigurno, posle da uchish cialo vishe za celta mi se struva neseriozno. Po-dobre idi za edna godina v taia strana i nauchi ezika na miasto.

Prepodavatel - da uchish drugi hora da stavat kato teb... tova s izkluchenie na raznite "komersialni" ezici kato angliiski, nemski, frenski, italianski, ispanski, i ruski ne e iasno kolko shte e turseno... kurs po swahili edva li shte razvalnuva mnogo hora oshte poveche che povecheto govoreshti go govoriat i english (primerno).

Vunshno ministerstvo - sichko hubavo ma vruzkite tria sa ti ebati debelite... i da ne sa ti na obuvkite. Sigurno za opredeleni ezici ima tursene i v NSS i NSO ma i tam pochvaneto na rabota e dosta trudno.

Ta ei tova sa moite suobrajenia da ne razbiram zashto vi e pritriabvalo da uchite filologia. Ne e li po-dobre da spestite vreme i pari i da se zapishete na niakoi ezikov kurs.

...may your death come quickly...


Тема Re: vapros, ne otgovorнови [re: AC]  
Автор suede (минаващ)
Публикувано16.06.03 22:35



A mi nali za towa sym pusnala i tema: za da precenq koe e po-dobre, a do towa -zasto to4no! tova, ami zastoto taka mi haresva, moje pyk da ima hora , koito iskat da u4at nesto razli4no ot tova, koeto iskash ti, tolkova stranno li ti izglejda????



Тема Re: vapros, ne otgovorнови [re: suede]  
Автор AC (Болен ум)
Публикувано16.06.03 23:20



eeee uchete kakvoto iskate
az prosto si pitam
da, stranno mi e, no v tova niama nishto losho.
prosto se chudeh kakvi sa vi motivite.

...may your death come quickly...


Тема Re: Китаистика?нови [re: suede]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано17.06.03 14:18



Учи се езика и литературата на съответната страна. Езиковата подготовка е добра, (мисля си - не съм специалист).

Във всеки случай да се занимаваш с която и да е чужда култура без добро познаване на езика е невъзможно...
Страхувам се, че китаистиката у нас не е комплексна изтоковедска дисциплина, а "просто" филология...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Китаистика?нови [re: Black Wolf]  
Автор suede (минаващ)
Публикувано18.06.03 04:25



Благодаря ти, но все пак, моля те разкажи по- подробно! ти какво учиш? Може би ме интересува, не толкова какво се учи по-принцип, а как това наистина става и дали се получава, дали не те тормозят със сухи глупости и т. н.(знам че от теб зависи какво ще научиш, но все пак), какви са личните ти впечатления(ако имаш такива), ще съм много блгодарна ако отговориш



Тема значинови [re: AC]  
Автор Xpиcи (ненормалница)
Публикувано18.06.03 14:49



Виж сега, аз не смятам, че висшето образование ще ми помогне да си намеря работа - виж за пример шейсетте хиляди безработни висшисти в държавата. Още повече, че опитът на мои близки, които отдавна са се дипломирали показва, че човек почти никога не се занимава с това, за което е учил. Да не говорим за абсурдните ситуации, когато учиш за лекар, а ставаш шофьор (вярвате или не, но точно това се случи с един мой съсед). Та според мен следването трябва да ти даде най-вече една по-широка обща култура, допълнителни познания за хората, света и човешките взаимоотношения като цяло - защото именно това те подготвя за бъдещия ти живот, а не, например, умението да изчисляваш данък общ доход или каквото и да е там, което се учи в т. нар. модерни и перспективни специалности, за които всички се натискат.
А пък най-добре можеш да си разшириш мирогледа, като изучаваш нечия чужда култура. Най-малкото откриваш цял един нов свят и трупаш познания за нещата, около теб. Поне такова е моето виждане



Тема Re: Китаистика?нови [re: Black Wolf]  
Автор Xpиcи (ненормалница)
Публикувано18.06.03 14:54



Благодаря ти за отговора , вече си мислех, че никой няма да ми отговори




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.