Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:24 11.06.24 
Непрофесионални
   >> Студенти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Въпроснови  
Авторyчeниk (Нерегистриран)
Публикувано23.05.03 18:24



Здравейте! Кандидат-студент съм от София.Възможно ли е ако ме приемат в някой университет от провинцията след време да се прехвърля в родният си град.Много ми харесва кандидатстването във ВТУ.Изглежда по достъпно ,тестове по История и Български.От ВТУ в СУ възможно ли е???Благодаря Ви предварително за отговорите.



Тема Re: Въпроснови [re: yчeниk]  
Автор Aлeдap (демон)
Публикувано26.05.03 16:42



Възможно е след първата и втората година. Изисква се отличен успех и здрави нерви. Аз се прехвърлих от ВТУ в СУ след втората година по същите причини. Ако имаш някакви въпроси, питай.

Aledar~


Тема Re: Въпроснови [re: Aлeдap]  
Авторyчeниk (Нерегистриран)
Публикувано27.05.03 17:25



Има ли много студенти от София в ВТУ?Студентския живот на ниво ли е?



Тема Re: Въпроснови [re: Aлeдap]  
АвторGeri (Нерегистриран)
Публикувано27.05.03 18:42



Am, iskam da popitam neshti4ko i az;) po povod na tvoq otgovor... V kakvo se izrazqvat tezi zdravi nervi? Zdravi nervi po otnoshenie na?
Blagodarq ti predvaritelno!:)



Тема Re: Въпроснови [re: yчeниk]  
Автор Aлeдap (демон)
Публикувано28.05.03 12:09



Студентският живот е на ниво, купоните са нон-стоп, особено по време на сесия. Ако си от София и учиш в София, студентски живот почти няма... защото пак си си вкъщи. Все едно че сменяш училището.
Софиянците бягат от Търново след първата-втората година, защото си е факт, че им е много трудно да свикнат с града - прекалено е малък и това подтиска.

Aledar~


Тема Одисея на прехвърлянетонови [re: Geri]  
Автор Aлeдap (демон)
Публикувано28.05.03 12:39



Здрави нерви по отношение на това да пропилееш едно цяло лято в киснене по превозни средства, пред канцеларии и в гризене на нокти.


Фаза първа - Търново-1 Преди да е покварена невинността ти
Първо в Търново ти свършва сесията и се сблъскваш с малкия проблем да получиш информация какво е необходимо, за да се прехвърлиш. Отиваш да питаш в канцеларията си и там не знаят нищо, разбира се. Питаш ги - ама как така не знаят, нали това им е работата, и тогава с голям зор измъкваш, че на еди-коя си дата трябва да подадеш молба до декана. Датата, разбира се, е чак след две-три седмици, така че не можеш да останеш в Търново.

Фаза втора - Търново-2 - Как да спориш с гладните тигри
Затова се замъкваш вкъщи и след известно време се качваш на буса/влака, съобразявайки се, че работното време е от 10 до 12 и от 14 до 16. Което обаче не означава, че отговорната за теб секретарка си е на мястото. Киснеш пред канцеларията й, нервейки се, защото може да изпуснеш и последното превозно средство, за да се прибереш. (а, да, петък не ги върши тези подавания на молби - петъците никой не се мярка)
И така, най-сетне госпожата идва, гледайки злобно. "На ви бланка, попълвайте!" - ще ти каже. Без обяснения.
Аз тази молба въобще не знаех как да я попълвам, затова реших да я питам туй-онуй. А тя си събула обувките, чете Жълт Труд и сумти. Викам й - абе тук до Декана ли да пиша или до Ректора - а тя ме гледа и мълчи. Изчаках я да отговори, после казвам - аз ще пиша до Декана. Тъй цялата си молба я написах. Питам- мълчат ми, питам - мълчат ми.
Попълваш я как да е, после питаш - сега какво. И ти казват, че трябва да дойдеш след две-три седмици да си вземеш академичната справка. Питаш - други документи трябват ли от Търново? Мълчание. Да знаеш, че ти трябва още и документ-удостоверение за оценките ти от кандидатстудентските изпити.
Тази бележка пък се вади от съвсем друг кабинет в съвсем друга сграда и от съвсем друг чиновник. Аз моя го извадих от едно кафене за ушите, за да ми съобщи, че служителката била в отпуск и "В този университет няма кой да ви издаде тази бележка, госпожице". Тогава седнах на едно кресло и му казах, че не мърдам от тук без бележката. Като в мелодрамите. Та Негово Величество вдигна телефона и вика: "Абе тука има една за няква бележка, дай й я, че да ми се маха от главата".

Фаза 3 - Търново-3 - Или защо мобилността спасява света

Идваш за академичната си справка. Може да ти я дадат, може и не - в зависимост от това, дали са ти одобрили молбата или не. Не ме питай за критерии - не знам какви са. Сигурно онче-бонче. В София обаче срокът за подаване на молби в СУ вече тече и ще завърши до 1-2 дни откакто си получил Академичната си справка. Така че от ВТ заминаваш директно за София, където чакаш друга администраторка, също закъсняваща и неохотна.

Фаза 4 - Голямото Софийско Чакане

Подаваш всички придобити в Търново бележки заедно с молба. Казват ти, че резултатите ще излязат след две-три седмици. Неизвестно кога точно. Уж около 14 септември, но излизат традиционно на 20-ти. На двадесети отиваш в СУ и залепяш нос за списъците - някъде накрая виждаш и прехвърлилите се от ВТУ. Най-вероятно името ти там го няма. Ако го има, ти казват, че веднага трябва да се запишеш, представяйки оригинала от дипломата си, който е в Търново. Срокът изтича на 21.09., дали са ти една седмица - но считано от 14.09. Така че минаваш в пета фаза - крънкане да ти дадат дипломата от ВТУ, след като си се кандилкал в някакво превозно средство 3-4 часа, за да можеш на другия ден росен и свеж да си на опашката пред новата ти канцелария в София. Записваш се на последния ден от срока. Ако не се запишеш, си прекъснал. Между две уни-та, та на пода.

Та така. Онова лято живях по пейки, влакове, канцеларии, мрънках, заплашвах, зъбех се... Втората година ми беше по-лесно, защото вече ИМАХ ИНФОРМАЦИЯ. Първата година ме пуснаха от ВТУ, но не ме приеха в СУ. Какви са критериите в СУ също не ме питай. Не е успехът, макар че ти изискват отличен.

Сега разбра ли за здравите нерви?




Aledar~

Редактирано от Aлeдap на 28.05.03 12:49.



Тема Re: Одисея на прехвърлянетонови [re: Aлeдap]  
Авторyчeниk (Нерегистриран)
Публикувано28.05.03 16:29



Мисля,че с повече настоятелност и упоритст нещата биха станали по-лесно.Предполагам само.Как се държаха с теб във ВТУ след първото ти неуспешно прехвърляне?Като се прехвърляш след втората година от ВТУ в София си трети курс,така ли да разбирам.Казва ли са ми ,че в София почваш от начало.Вярно ли е?Това,че съм от социално слабо семейство и живея в София няма ли да ми помогне.Междудругото как се урежда общежитие във ВТУ?Благодаря ти предварително за отговорите.



Тема Re: Одисея на прехвърлянетонови [re: yчeниk]  
Автор Aлeдap (демон)
Публикувано29.05.03 10:53



1. Както виждаш, бях достатъчно упорита и настоятелна, затова съм си в София. Трудности ти създават всички администратори и бюрократи по пътя.
2. Във ВТУ не са си променяли отношението си след неуспешното прехвърляне. Ако си го бяха променили, още щях да съм там.
3. По въпроса за това, коя година ще бъдеш - зависи от специалността, предполагам. Мога да ти кажа само за Право, но по принцип правото във ВТУ и СУ са като дупе и гащи - преподават едни и същи хора, по програмата за София. Освен това Юридическия в София приема прехвърлили се само от ВТУ юристи. За други специалности не знам как е. Почти със сигурност би трябвало да си продължиш - т.е. ще бъдеш във втори, евентуално трети курс в СУ. Възможно е обаче да държиш някакви приравнителни, те не са страшни. Няма как да започнеш отначало, ако си учил същите основни предмети, а те са еднакви за всички държавни уни-та.
4. Това че си от соц слабо семейство и т.н. ще ти помогне само ако имаш необходимия успех, а той е 5.50 минимум.
5. Във ВТУ, като си подаваш документите за кандидатстване, потърси информация в уни-то - в справочника също трябва да има. По принцип трябва да попълниш една молба, да приложиш уверение, че си се записал - а това става след като си приет, записал и т.н. и тези бумаги, както и удостоверения за доходите на родителите си, ги подаваш в самото общежитие. То е до уни-то. Приемат по доход, ако си с един родител, влизаш директно без класиране.

Ако ще кандидатстваш във ВТ, мога да ти препоръчам още нещичко - като си подаваш документите от 1 до 7 юли, отскочи до общежитията и си запази стаи за пренощуване преди изпитите. Изключително удобно е, както и евтино - около 4 лв на нощувка.

И накрая - не те съветвам да записваш в Търново. ПРЕХВЪРЛЯНИЯТА СА ИЗКЛЮЧЕНИЯ, А НЕ ПРАКТИКА! Чувала съм, че се искат подкупи, че стават какви ли не мизерии. Лично на мен не ми се е случвало, но имам познати, които яко са се оръсили. Ако искаш да увиснеш в този малък град 4-5 години - давай. Учи яко и влизай в София.

Aledar~


Тема Re: Одисея на прехвърлянетонови [re: Aлeдap]  
Авторyчeниk (Нерегистриран)
Публикувано29.05.03 19:30



Благодаря ти много за предоставената информация.



Тема optimist :)нови [re: yчeниk]  
Автор AC (Болен ум)
Публикувано31.05.03 09:27



nai-hubavo si prigotvi pachka s pari...

ali moje i da si razpravia neshto za uspeh ma po-veroiatno e da triabva da kandidatstvash nanovo v sofia...

za sujelenie parite si ostavat nai-silnia ti koz

...may your death come quickly...



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.