Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:06 21.05.24 
Контакти
   >> Споделено
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Пещера "Венеца" и още нещонови  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано19.08.19 14:22



Венеца-новоотворена пещера. Накратко за нея, нищо че може да се прочете в нета.
Открита при взрив в кариера през 1970 година. Зазидана с бетон, за да се опази от вандали. Отворена за посетители юни 2015 година. Оттогава ми е в главата и а сега, а после, а други ден.... та чак този уикенд стигнахме да отидем и да разгледаме.

Пещера не е голяма, поне това, което е отворено за посетители. Общо 4 зали до момента, но има още които не са облагородени, за да има достъп до тях. Една от малкото пещери с гроздовиден сталактит. Има образувание, което наподобява Дева Мария. Има и цветни сталактити. Разпръснати перли по пода, а също и гроздовиден сталактит с дребни перлички. Онова, което й дава "различността" от други пещери, а съм обиколила всички известни български пещери, или почти всички, е ефектното осветление, поне за мен.

Предимство: лесно достъпна. С кола до голям паркинг. Пеша около 7-8 минути и се влиза в пещерата. Вход за "нормални посетители" , не пенсионери, не деца, не студенти... 8 лева.

И сега другото, което ме провокира да пусна тази тема : Влизането е на кръгъл час, както в повечето пещери. Нашата група се събра около 20-ина човека. Имаше 6 дечица възраст 6-14 години, така на око ги огледах вътре в пещерата, след като чух екскурзоводката да каже, че каски за децата няма


Значи, ние дъртаците ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да си сложим каските, които ни раздадоха. За децата каски няма, защото са големи и ще им паднат от главите-това беше обяснението от екскурзовода на пещерата. Каските са от онези, с които се работи на строежите. Е, няма еднократни мрежи за косата, каквито дават на картинги, примерно, но и това се преживява. На юнашко доверие приемаме, че хората са здрави и с чисти коси. (завидях на Карамфилов, който си носеше суичър с качулка и метна каската върху качулката)

И си мисля от вчера насам : да купя 10-ина каски, колоездачни. Има детски. Да ги подаря на пещерата. Не е истина, че общината е докарала пари облагородяване на пещерата и са опряли до 500-600 лева за десетина детски каски.

Да бе, някой ще каже, че дечицата са ниски, могат да се проврят под ниските сводове. Ами, да си пуснат техните деца и внуци.

И друго ще кажа за екскурзоводката, която ни начука в канчета колко трябва да й бъдем благодарни, да й мием краката и да пием водата, ама после, защото много писане стана.



Тема Re: Пещера "Венеца" и още нещонови [re: RujaKaramfilova]  
Автор eta d (7.62)
Публикувано19.08.19 14:37



Бяхме през август 2016-та. Имаше каски и за децата. За всички, които влизаха! Даже на влизане и на излизане ни броиха по каските, да не би някой да е останал вътре.
Водачи бяха баща и дъщеря. Той, стар пещерняк, а девойката явно се учеше.
Нямам такива неприятни впечатления като теб, освен чакането, но няма начин, не могат да влезат много хора на веднъж.
Прегърна ли оникса? Невероятен е този 25-метров сталактон! Бяхме се позамотали с моята племеница и Водачът ми разказа, че често го прегръща и се успокоява и тонизира. Каза - опитай! и аз ... как да откажа





Тема Re: Пещера "Венеца" и още нещонови [re: eta d]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано19.08.19 14:49



Явно нещата са се променили. От 2016 до сега да са се изхабили каските? Не ми се вярва. По-скоро са раздавали големи каски, които са падали и са преценили, че няма смисъл. Не ни броиха на излизане.
Не знам, аз пиша това, което беше казано на от младото девойче, което ни водеше, а именно : за децата каски няма, защото са големи и им падат от главите.

Не, не прегърнах оникса. За мен милионни образувания са свещени. Не мога да докосна нещо, което Природата е създавала милиони години и аз, некво създание на 57, да докосна това творение. Водачът ви е бил абориген)) Аз прегръщам борове, дават ми сила или поне усещането за сила, но все пак борът не е на милиони години.

Имам и друга теория : щом си усетила, че можеш да го прегърнеш-ок, явно природата дава разрешение на хора, които имат такава необхимост.

...........

Ако нашата екскурзоводка е дъщерята, която се е учила.... не е научила много



Всичко това не наруши приятното ми усещане за красота и милионна природна "даденост", пред която мога само да коленича и да кажа : Боже, колко сме нищожни



Тема Re: Пещера "Венеца" и още нещонови [re: RujaKaramfilova]  
Автор eta d (7.62)
Публикувано19.08.19 14:53



Аз имам снимки с децата с каски, тогава на 16 и 13 години.
А ониксът е заграден, точно с цел да не се пипа. Забранено е! Да не говорим, че е много кално и хлъзгаво около него, а самият той е мокър от стичаща се водичка по него.
Както и да е, само споделих.
Жалко, че така стоят нещата ... Пещерата е уникална!

ПП: гледам си снимките сега, било е 2015-та ... Абе, помня, че току що беше открита за посетители ...

Редактирано от eta d на 19.08.19 15:01.



Тема Re: Пещера "Венеца" и още нещонови [re: eta d]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано19.08.19 15:18



Аз не снимах, въпреки че беше разрешено. Нямам деца без каски в кадър, но имам приятели, които бяха с нас, мога да попитам дали снимаха.

Аз знам от други пещери, че нищо не се пипа. Така че не ми беше необходимо да ми казват за оникса, нито за перлите.

Да, жалко е.
А, да кажа за екскурзоводката.
Та... като влязохме в голямата зала и тя започна : искате ли да ви разкажа за пещерата. Ние вкупом: дааа.
Тя: Ами то принципно беседата не е включена в цената на билетите, плаща се отделно, но аз ще ви разкажа. Няма да ви искам пари и на излизане.
Ние : мълчание от цялата група.
Тя : а, да, да не забравя. Снимането е позволено, но без светкавица. ако видя някой да снима със светкавица, не ме карайте на взимам телефони. ако разберат, ще ме санкционират. Затова трябва да взема няколко телефона, за да си изкарам санкцията. не ме карайте да събирам телефони.....


аз се ужасих. тутакси ми се искаше да изляза след тази тирада.
Да, аз знам, че не трябва да се осветява, най-малкото заради обитателите на пещерата. Нещо повече, знам, че сега прилепите са в размножителен период. Всяка светлина нарущава биоравновесието. И ако всеки от групата светне, после следващата група, после пак следващата.... по 200 светвания на ден, по месеци, по година....

но да ни заплашва с тази тирада... абе, детска работа. Чувства се важна там, на това място.

На излизане видях на касата бележка с размер на шрифта 10, че се заплащат 6 лева за беседа на цялата група. Да, ама ние около 20 човека... за 6 лева. Ние ли да си организираме

а и кой е видял, явно никой. Слагат 9 лева и точка. Да има. Не ми се обяснява колко ще ни направи благоволение да ни разкаже.

А, преди 2 месеца ходихме в гробницата на Сборяново. Има си с големи букви, да кажем 72)), че беседата е, не помня вече колко, независимо от броя на групата. Ние си бяхме двамката, платихме си и се изкефихме на беседата и професионализма на дамата, която си личеше, че е влюбена в професията си. Благодари ни, че сме там, че сме проявили интерес и чака 15-ина минути да питаме и да ни отговоря с видимо удоволствие.

Да, пещерата е добре да се види.

П. П. Редакция на множество правописни грешки... Вероятно има и още, но.... това е положението

Редактирано от RujaKaramfilova на 19.08.19 15:36.



Тема Re: Пещера "Венеца" и още нещонови [re: RujaKaramfilova]  
Автор eta d (7.62)
Публикувано19.08.19 15:27



Аз не снимах вътре, абсурд! Даже събрах телефоните на моите момичета. Едно друго дете обаче светна със светкавица и Водачът без малко да ни изгони цялата група заради него, толкова се разлюти.
Имаме снимки с каските във фоайенцето между касата и входа.
Иначе си ни разказваха и отговаряха охотно на всички въпроси. Може да е бил някакъв ентусиазъм на начинаещия, не знам, а може и възрастния вече да го няма ...



Тема Re: Пещера "Венеца" и още нещонови [re: eta d]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано19.08.19 15:40



Девойка ни разхожда, на около 25-30 години. А, най-смешно беше, че й се повреди прожектора, с който фиксира онова, което да ни показва. И си извади телефона с думите : е, аз ще осветя с телефона, но това е забранено, да знаете. )) Всъщност, може би това е професионален подход, по-добре да видим, отколкото да излезем ей така заради технически проблем.



Редактирано от RujaKaramfilova на 19.08.19 15:40.



Тема Re: Пещера "Венеца" и още нещонови [re: RujaKaramfilova]  
Автор osvoboden pich (Ultimate good)
Публикувано19.08.19 15:47



Когато бяхме в Белоградчик я посетихме... честно казано нито пещерата ми хареса кой знае колко - беше относително малка, нито обслужването вътре... а пък ексурзоводката много си беше повярвала. Каските пък изтрепаха рибата





Тема Re: Пещера "Венеца" и още нещонови [re: osvoboden pich]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано19.08.19 15:54



ха-ха, нещо ми напомняш моето мнение





Тема Re: Пещера "Венеца" и още нещонови [re: RujaKaramfilova]  
Автор osvoboden pich (Ultimate good)
Публикувано19.08.19 16:19



То за там има само едно мнение.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.