Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:05 28.05.24 
Контакти
   >> Споделено
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема С мотички на рамо  
Автор Chromanin (рак пустинник)
Публикувано15.05.18 11:16



Беше рано сутринта, все още хладно и свежо. Последните къщи току-що бяха останали зад мен, колата се поклащаше по неподдържания паваж с има-няма 30 километра в час. Застигнах възрастна двойка с мотики на рамо, дядото носеше и синя пластмасова кофа.

Някога, много много отдавна, рано сутрин с баба ми отивахме на градинките. Така наричаха това ниско място до реката, където от местното ТКЗС заделяха на всяка къща по около 500 квадрата за зеленчукова градина, защото в селото нямаше вода за поливане. Кладенецът, който е в най-ниската част на двора ни е дълбок 32 метра, а в по-високата част на селото имаше и по над 40. Никой по онова време не се наемаше да вади вода за поливане от такава дълбочина. Затова зеленчуците се гледаха до реката, където водата излизаше на 3-4 метра. Баба ми носеше мотика и две поцинковани кофи – една голяма, с която разнасяше вода по лехите, и друга по-малка, която слагаше на геранилото на кладенеца и с нея вадеше вода и пълнеше голямата. Никой нямаше смелостта да остави там кофа на кладенеца, защото на следващия ден просто я нямаше. Аз щапуках до нея с малка градинарска мотичка на рамо, от онези, дето от едната страна са като тесла, а от другата имат две рогчета. И аз градинар значи. Когато ми доскучаеше да ровичкам с мотичката, тръгвах да си търся забавления покрай реката. Катерех се по върбите, събирах си разни интересни камъчета, които после заравях някъде из лехите, защото това бяха моите съкровища. Веднъж дори се бях качил със сондьорите на сондажната кула, дупчеха наблизо да търсят минерална вода. Горката ми баба си беше изкарала акъла.

Сепнах се. Реката не е в тази посока, а и тук край реката отдавна няма зеленчукови градини. В синята кофа имаше цветя. Тези възрастни хора не отиваха да садят домати, отиваха да се погрижат за нечий гроб.

Не е лесно, но в никакъв случай не е невъзможно.


Тема Re: С мотички на рамонови [re: Chromanin]  
Автор Nuke Dukem ()
Публикувано15.05.18 11:46



И Боян Петров си отиде... Семейството му даже няма как да му осигури правилно заравяне и погребение.





Тема Re: С мотички на рамонови [re: Chromanin]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано15.05.18 13:10



нямам спомен от бабите ми
била съм на 1г. когато са си отишли
винаги са ми липсвали и сякаш повече заради това, че майка ми ми разказваше за тях и пееше песни, които е пяла едната ми баба



Тема Re: С мотички на рамонови [re: Chromanin]  
Автор Serenity73 (Inner temple)
Публикувано15.05.18 16:07



За съжаление цялата държава се е превърнала в обезлюдено гробище.И аз имам подобни спомени.Само че от лозя,ниви и къра като цяло.С комшиите,понеже баща ми не му се занимаваше със земя.
Съседите ме водеха по агъли със животни,по ниви,лозя и изобщо да им помагам.
За Боян какво да кажа?Тъжно е.Имам много известен приятел,с който сме израстнали заедно.Покорил не един връх,създал бейз джъмпинга и направил няколко рекорда.
Иво германеца,или Ивайло нинов като имена.
Почти съуседи сме в Калофер с къщата на баба му и дядо му по майчина линия.Той израстна до 4 клас в града ни.После се преместиха в София,баща му е оттам.
Не съм го виждал от години,но като се захвана с алпинизъм ми е казвал неведнъж че той ще умре падайки от някоя скала или връх.
Към днешна дата е инструктор по бейз джъмпинг и скоростно катерене.
Страхотен е,но вече е изхабен от планините.И му липсват пръсти на краката от измръзване.
Ето едно видео с приятеля ми,не сме се виждали повече от десет години,две години е по-малък от мен.



<a target="_blank" href="https://www.youtube.com/watch?v=_3BtTPbvmbU&t=23s
">https://www.youtube.com/watch?v=_3BtTPbvmbU&t=23s
</a>

Същата шматка си е останал.Като малък само бели правеше.И вечно се катереше по дърветата.
И сега е рекламно лице на файв тен.


Through the pain man rises!

Редактирано от Serenity73 на 15.05.18 16:09.



Тема Re: С мотички на рамонови [re: Serenity73]  
Автор Serenity73 (Inner temple)
Публикувано15.05.18 16:10





Страшна шматка.Катери планини с цигара в уста.


Through the pain man rises!

Тема Re: С мотички на рамонови [re: Serenity73]  
Автор Alice in WL (нинджа)
Публикувано15.05.18 16:33



Не съм съгласна с това грозно обобощено изказване за обезлюденото гробище.
Гробище няма как да е обезлюдено, в него има мъртви хора. Освен, ако някой не е решил нещо да строи на това място и е преместил труповете със съответното разрешение, и ги е погребал на друго място. Изречението ти показва лошо владеене на българския език, незнание на смисъла на съвсем прости думи.
Като подбираш хейтърски изказвания, гледай поне да не показваш елементарно незнание и неграмотност.

И с изказването за пореден път се опитваш да се самоуспокоиш за окаяното си положение от години в чужбина, понеже в България било 'ужасно'.

ad infinitum ...


Тема Re: С мотички на рамонови [re: Alice in WL]  
Автор Serenity73 (Inner temple)
Публикувано15.05.18 16:55



Ами като си погледна наборите,приятелите и като цяло поколението от което съм,половината са в чужбина.Другата половина в София.И в града ми дали има 20процента останали.


Аз гледам фактите.С кой да се видя и живея ако се върна в бг?
То човек и с хора живее,не като вълк -единак.

Аз лично съм много социален човек по принцип.Друг е въпроса че не намирам свестните хора като цяло.
На съвсем различни вълни са и със съвсем различни приоритети.
Където не си върви гладко и да става без усилие,защо изобщо да го мъчиш?

Точно това четох тези дни в разработка по голямата книга-Не се опитвайте да контролирате никого и нищо!За да сте щастливи.Изпразнете се от очаквания за каквото и да е.И тогава ще намерите покоя и ще бъдете щастливи!
Това смятам да правя занапред.Философски,и когато и където му дойде времето и мястото.
Всеки ден съм с колата от шопинг към шопинг,от фабрика към фабрика.Днес обикалях 4 часа.Утре пак.С молби и СВ.
Все някъде някой ще ме забележи и ще се случи.
Пиша и директно на имейли на шефове.С прикрепени молби и СВ-та.

Through the pain man rises!

Тема Re: С мотички на рамонови [re: Serenity73]  
Автор Serenity73 (Inner temple)
Публикувано15.05.18 16:58



ТЪРСЯ И ВИКАМ НЕВОЛЯТА НА 4 КОЛЕЛА ДЕН СЛЕД ДЕН.ОТ ФИРМА КЪМ ФИРМА,ОТ ШОПИНГ КЪМ ШОПИНГ..
Заприлича ми касто на оня майтап..от кур.а на кур.а,от тек на тек.



Through the pain man rises!

Тема Re: С мотички на рамонови [re: Nuke Dukem]  
Автор dama spatia (зеленоока)
Публикувано15.05.18 17:14



И аз си мислих същото преди малко, когато гледах новините по бтв. Ако той е загинал, няма как близките му да го посещават на гробището. Абе, тъжно, да ти кажа.



Тема Re: С мотички на рамонови [re: Alice in WL]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано15.05.18 17:15



Не ни брои за живи, ноооо ще го преживее някак.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.