Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:33 28.05.24 
Контакти
   >> Споделено
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Злопаметен  
Автор BezsynnaМодератор (ГюрМих)
Публикувано27.08.17 10:23



Винаги съм мислела, че злопаметен е този, който помни злото. Онлайн тълкуванията обаче се оказа, че включват и желание за отмъщение. "Който помни причиненото му зло и търси отмъщение." Ако някой има истински хартиен тълковен речник, би ли погледнал какво пише в него за думата?

Докато се оглеждах, попаднах на

. "Злопаметните хора никога не прощават и не забравят. Те са постоянно заклещени в миналото". И протестирам! Според мен едното няма връзка с другото. Какво му пречи на човек да помни лошото, което му е причинено в миналото, и същевременно да си живее нормално живота в настоящето? Проблем не виждам. Намирам за нередно да се вменява вина, че ако не можеш нещо да простиш, не си нормален и край, животът едва ли не свършил и не може да продължи. Вие какво ще кажете?



Тема Re: Злопаметеннови [re: Bezsynna]  
Автор ShokoLaDa (лято..)
Публикувано27.08.17 11:14



ми за мен отговора е простичък...
не можеш да забравиш миналото и емоциите които си преживяла..няма как, те са ти спомен, но щом можеш спокойно да продължиш напред, значи си простила..и съвсем нормално е вече да си внимателна с този човек...
но това не е злопаметност...злопаметният човек иска да отмъщава...и не може да върви напред, защото мисълта за отмъщение го трови...той е обсебен от нея...



Тема Re: Злопаметеннови [re: Bezsynna]  
Автор Trickyy (Висока)
Публикувано27.08.17 11:21



Ям си динята и зло не мисля





Съжалявам, нямам хартиен речник да погледна. Но пък си мисля, че човек едва ли може да забрави истинското зло. В тази връзка се сетих, това лято, на ваканцията, гледах залеза на морския бряг, току до едни къщи, и на брега на океана срещнахме човек с дрон. Заговорихме се и се оказа, че е пенсиониран полицай. През 1991 в околността е изчезнало дете, вероятно отвлечено, никога не са го намерили, и този човек търсеше с дрона, много години след това. Сега сме 2017. Смятай. Та, подобно зло не се забравя. А някои не могат и да живят нормално в настоящето, което е обяснимо.



Тема Re: Злопаметеннови [re: Bezsynna]  
Автор Nuke Dukem ()
Публикувано27.08.17 12:51



Ако някой има истински хартиен тълковен речник, би ли погледнал какво пише в него за думата?

За съжаление имам само английски речници подръка:



В електронният е обяснено отлично, но и на мен ми е любопитно, ако някой има actual български тълковен речник handy – нека покаже някакво по-старинно определение.



Редактирано от Nuke Dukem на 27.08.17 14:24.



Тема Re: Злопаметеннови [re: Bezsynna]  
Автор M1l1tary M1nD (riposte)
Публикувано27.08.17 13:04



"Който помни причиненото му зло и търси отмъщение."
Има точно съответстващо прилагателно на това определение - отмъстителен. Според мен има разлика между тези две думи. Може да си злопаметен без да си отмъстителен, но не може да си отмъстителен без да си злопаметен.

...and that\'s all just fine as long as you got something to salute, huh?


Тема Re: Злопаметеннови [re: Bezsynna]  
Автор Alice in WL (упорита)
Публикувано27.08.17 13:52



Нямам речник.
Злопаметен си е злопаметен, помни злото и може след много години да си го върне на извършителя, дори с лихвите. И цинично да ви прозвуча, но ако злопаметните хора бяха по-малко, сторените злини щяха да са доста повече.

ad infinitum ...


Тема Re: Злопаметеннови [re: Bezsynna]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано27.08.17 14:17



Нерядко съм си задавала този въпрос.
Да си злопаметен, не означава само да помниш стореното зло. А да имаш желанието да отмъстиш.

Например, ние, хората, трябва да помним жертвите на войните. Също и загиналите герои в различните времена. Да знаем лошото, което се е случило. За да не се повтаря. А не, защото търсим отмъщение. Но това не е злопаметност, а просто памет.

Тръгнеш ли да си връщаш на някого за причиненото от него, работата отива към злопаметност.

Но има и една граница. Тя е - кога говорим за правосъдие тогава?
Според мен, когато някой получи справедливо наказание, законно, за постъпките си, не става дума за злопаметност. А когато сам тръгнеш да мъстиш за нещо, което не е престъпление, си просто злопаметен.

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ


Тема Re: Злопаметеннови [re: Bezsynna]  
Автор Baldrian ()
Публикувано27.08.17 14:28



отмъщението е действие. паметта е "складиран мозъчен багаж"...
докато не прибегнеш към действие, но помниш направеното ти лошо, си само злопаметен...

Посочи ми коафьора си, за да ти кажа какъв си!


Тема Re: Злопаметеннови [re: ShokoLaDa]  
Автор BezsynnaМодератор (ГюрМих)
Публикувано27.08.17 18:07



Ми а де! Непрощаването трупало злост и тровело човека. Дори когато не си се засилил да отмъщаваш. Все едно лошото не е повредило нищо, кво толкова едва ли не станало, а видиш ли, човекът понеже не прощава, сам да си е виновен, айде бе!



Тема Re: Злопаметеннови [re: Trickyy]  
Автор BezsynnaМодератор (ГюрМих)
Публикувано27.08.17 18:11



Ох, след това количество чипс, което нагънах, малко диня как ще ми дойде добре!!!



Според теб коректно ли е обяснението и ако не се планира отмъщение, човекът може ли да не се брои за злопаметен?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.