Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:49 20.05.24 
Контакти
   >> Споделено
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Голямата Илюзия - Животнови  
Автор adekvaten (u4uden)
Публикувано11.04.15 07:49



....."
"Какво представлява този свят? Дали е това, което виждаме е всичко и дали го виждаме такова каквото е? На какво се основава нашата идея и възприятие за света? Ние възприемаме света чрез сетивата. Можем ли да разчитаме на сетивата за да си направим общовалидни изводи? И чии сетива да вземем като мярка – тези на човека или тези на мравката? За човека трохите хляб са без стойност, но за мравката те са храна за дни и седмици наред. Различните хора също виждат света по различен начин. Едно и също нещо се вижда по различен начин в зависимост от гледната точка. Дори ако сетивата ни са калибрирани да възприемат еднакво също като фотоапарати възприятието е различно поради различната гледна точка. Това е първата опитност на студента художник когато рисува в група, в кръг, човешки портрет – един вижда лявата страна, друг дясната, трети гърба и т.н. Кой вижда правилно и кой грешно? Нещата се усложняват като вземем предвид и нивото на съзнание на отделния индивид – тогава разликите във възприемането на света са огромни. На едно дете му се дава да избере между 100 доларова банкнота и един бонбон, който струва по-малко от цент. То посяга към бонбона – то вижда бонбона като по-ценен в този момент.

Философите се разделят на две основни групи във виждането си за това, какво представлява този свят. Идеалистите твърдят че света произлиза от субекта, от идеята. Интелекта създава света. Мислите проектират света. Мисълта е единствената реалност според идеалистите, а света е илюзия. Човек възприема света и си мисли че обектите имат собствена реалност и вярва в тяхната отделна реалност. Но, казват идеалистите, същия този свят изчезва в момента, в който човек заспи. Когато човек спи няма свят, няма възприятие, няма нищо. Дори и при будно състояние, когато умът е въвлечен в нещо, когато човек се задълбочил в четенето на книга, тогава не чува баба си, която го вика за обед… Света е това, което умът възприема. При хипноза на сцената могат да се видят хора да ловят риба и да си вярват 100% . В този момент те наистина виждат реката, въдицата и всичко останало. Идеалистите казват, че света такъв какъвто го познаваме зависи изцяло от сетивата. А сетивата при различните индивиди се различават. Един художник може да види пъти повече нюанси от един обикновен човек. Освен това сетивата на индивида сами по себе си менят. Когато мускулите и нервите деградират и сетивата деградират. Идеалистите казват че всичко зависи от субекта. За тях Субекта е важният. Но те пропускат един важен момент, а именно че самия субект е част от света. Субекта и света са част от едно и също творение.

Реалистите или по-скоро материалистите считат че света е реален феномен, че предметите в света са съществуващи сами по себе си. Те казват така: човек вижда, вкусва, помирисва нещата защото те са там и той влиза в контакт с тях. Човек вижда дърво в градината. На другия ден той вижда същото дърво, а не цвете да речем на мястото на дървото. Човекът се е изменил, но дървото си е там. Реалистите казват така: ако е вярно, че субекта е творец на всичко, то нека тогава да направи ново дърво в градината. Това е невъзможно, защото не е може от мислите, които нямат субстанция да се създаде нещо което е субстанциално. Така реалистите отхвърлят напълно ролята на субекта и поставят обекта на първо и единствено място. Субекта и неговата мисъл са част от еволюцията на материята и нищо повече."


Това е откъс от:





Пиши САМО по темата, а не лични нападки с/у автора и!!!

Редактирано от adekvaten на 11.04.15 07:52.



Тема Re: Голямата Илюзия - Животнови [re: adekvaten]  
Автор Finntroll73 (Metalhead)
Публикувано11.04.15 11:00



Много хубава тема.
Всичко е илюзия.
Човек трябва да се доверява на вътрешния си глас.
На интуицията си.
А не да върви против нея.

Чужда работа не върша и чужди грешки не плащам!!!


Тема Re: Голямата Илюзия - Живот [re: adekvaten]  
Автор blood2 ()
Публикувано11.04.15 11:39



С много сложни неща ни занимаваш, а не можеш да намериш на хората жени.



Тема Re: Голямата Михлюзия - на Орко душевния отпадъкнови [re: adekvaten]  
Автор Цар Из род (непознат)
Публикувано11.04.15 12:36







Тема Re: Голямата Илюзия - Животнови [re: adekvaten]  
Автор azshoko (искам лято!)
Публикувано11.04.15 13:07



Добре, а каква е ползата от тази статия? Реалната. Да покаже, че света е илюзия, че живота е илюзия и? Не разбирам защо всеизвестни неща, се представят като нещо мистично и нереално.
Всеки човек е индивидуалност и приема света различно, и?
Омбре, повечето неща, които пускаш са без реална практична стойност за Земния живот. Това съм го чела и преди, но освен да забърка човек и да го прати в облаците, друг смисъл в тази статия не виждам. Поне аз. А и човек все пак трябва да подбира това което чете, защото накрая ще стане зомби...
Весели празници ти желая, аз мисля да се заема с по-приятни неща от това да смятам, че света е илюзия, а той си е жива реалност...индивидуална реалност. : ) и за това е толкова интересен...: )



Тема Re: Голямата Илюзия - Животнови [re: azshoko]  
Автор Цар Из род (новак)
Публикувано11.04.15 13:08



С други думи - Голямата Михлюзия...



Тема Re: Голямата Илюзия - Животнови [re: azshoko]  
Автор adekvaten (u4uden)
Публикувано11.04.15 18:39



"Добре, а каква е ползата от тази статия? Реалната. Да покаже, че света е илюзия, че живота е илюзия и?"

Не си схванал НАЙ-ВАЖНОТО!

Че освен илюзиорният свят ИМА И РЕАЛНОСТ. И откак свят светува, човека я е търсил. Безброй религии, учения, философии и т.н. в това търсене.

Но не помня кой мъдрец бе казал:
"Всички религии, учения, философии са САМО ЕДИН ПРЪСТ КОЙТО СОЧИ КЪМ БОГА-ИСТИНАТА-РЕАЛНОСТТА. Но хората се втренчват в пръста ВМЕСТО ДА ПРОДЪЛЖАТ ДА ТЪРСЯТ!"

А РЕАЛНОСТТА СЪЩЕСТВУВА отвъд този свят на дуализъм - Майя.




Пиши САМО по темата, а не лични нападки с/у автора и!!!

Тема Re: Голямата Илюзия - Животнови [re: adekvaten]  
Автор azshoko (искам лято!)
Публикувано11.04.15 20:26



Че освен илюзиорният свят ИМА И РЕАЛНОСТ. И откак свят светува, човека я е търсил. Безброй религии, учения, философии и т.н. в това търсене.
--------------------------------
Ох! Човек, ти живееш в реалност. Какво търсиш?
Реално е че днес се счупих от работа, че съм изморена и че ми се спи.
Има ли смисъл да ти обяснявам, че има свои и чужди истини, своя и чужда реалност и ние преди всичко трябва да се научим да си управляваме своята. Наистина не мога да разбера къде се набъркваш и най-вече защо!?
Човек търпи развитие и трупа опит и на база този опит може да говори. Всички тези учители и гурута и т.н. нямат собствен опит защото са мишки страхуващи се да живеят и опитват. Те се завират в книгите четат и препредават но даже идея си нямат на кой преживяванията са такива за да ги каже, и най-вече защо са казани. Красивите думички замъгляват съзнанието правят го заспало и лениво, лъжат го че всичко знае и че вече е претърпяло своята еволюция. Ама не...опит се придобива от преживяванията, истините също идват от тях.
Аз съм в активна възраст и преживявам, няма смисъл някой да ми казва какво е щастие, какво са усмивки, от какво и как да бъда доволна, като аз знам! Изпитвала съм го и го изпитвам.
Всичките тези неща, могат да бъдат полезни, само и единствено ако имат някакво земно приложение.
Човек трябва да е смел и да живее...и оттам идват истините и осъзнаването, с книжки не става...защото е просто копи пейст.
Имам за толкова много неща да мисля и да се грижа, че трудно ми остава време да мисля за себе си, а и то не е нужно, отговорите сами си идват, като има базата преживяване.
Не си ли забелязал че всички гурута и учители са някакви самотни мъже, които и ден работа не са имали и които си играят със заучени фрази и красиви думички...т.е. с една дума тотални манипулатори.
Духовността си я носиш в себе си, развий си я сам, направлявай сам емоционалния си свят и своята реалност и не се поддавай на внушения от типа..."аз открих ключа, а вие?"
Мога да бъда много добър манипулатор, мога да говоря много красиво и затъмняващо, но не искам, защото така създавам илюзии, а света в който живеем не е никак лесен и блъскането с илюзии е просто една болка повече, лично аз не мога да я причиня. В човешкия живот не може да има само щастие и спокойствие или само нещастие и болка...в човешкия живот има всичко защото трябва да преживеем всичко..и то не е за да научим нещо...а защото това е човека! Силен и щастлив, слаб и нещастен. Страхът от преживявания води до залягане над книжките, до научаване на преживявания, но от чужди реалности. Чужди преживявания, подплатени с манипулативни истини.
И да, гледат пръста защото той е под прожекторите, а не посоката, тя се затъмнява и всеки сам трябва да си я освети.
Многоо се унесох...сори! Ама нещо ми идва в почете тази лъже духовност и тези манипулативни истини, които се ширят на път и под път. Човекът бил духовен, ама печели милиони от това или човекът бил духовен, ама в живота си е агресор. Как става това?



Тема Re: Голямата Илюзия - Животнови [re: azshoko]  
Автор blood2 ()
Публикувано11.04.15 21:16



Дава ти се да работиш и сигурно си щастлива.



Тема Re: Голямата Илюзия - Животнови [re: blood2]  
Автор azshoko (искам лято!)
Публикувано12.04.15 13:01



Хаха....мииии дава ми се!...
Разбира се, че съм щастлива, човек твори първо с ума си, после с ръцете си и създава...


Аз съм много доволна, когато съвпаднат картинките от ума и продукта наяве...харесва ми да бъда полезна на себе си и останалите...: ))
А на теб не ти ли се дава?!....

пп е, днес малко прекалих с количеството храна и пак ще трябва да хвърлям...амааа ми беше кеф! и се унесох съответно....: ))))))




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.