Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:27 24.06.24 
Контакти
   >> Споделено
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Тук и сега...нови [re: Luchezara]  
Автор ShokoLaDa ()
Публикувано24.12.14 22:55



Религията не е проверена, тя е наложена. Вярата е отделно нещо.Но не споря, това е мое виждане.
Мен са ме кръстили на 6м., кой ме е питал каква религия искам да изповядвам? Никой! Наложено! Ако се кланяш на религия, поне трябва да е осъзнато, а не сляпо. Пак мое мнение. А какво значи ерес? Ми аз вярвам в зайчето Бъни, еретичка ли съм? И с какво вредя на другите например, това си е моята вяра! Човек трябва да има правото да избира и да не бъде заклеймяван, мисля че достатъчно много неща са измислили за да ни разделят, защо и Бог...един е!
Духовното развитие и израстване има връзка единствено с нас и нашата нагласа към света. Нагледала съм се на религиозно лицемерие, не го искам, не е мое и се отказвам от него, но не и от вярата си в Бог. Вярвам в доброто начало, в любовта и красотата на света и това е моя Бог...а той може да се нарече с доста имена...но е един..просто Бог!
А колкото до книгите, все си мисля, че сме достатъчно пораснали и разумни хора, за да не приемаме нечии идеи и теории като наложени свои, може да си познаем нещо наше, може да разширим мироглед, но не и да бъдат идеализирани и канонизирани или да ни направят нечии последователи.



Тема Re: Тук и сега...нови [re: The bad reptile]  
Автор ShokoLaDa ()
Публикувано24.12.14 23:14



Хубави и на теб, Кроки...





Тема Re: просто си говоримнови [re: ShokoLaDa]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано25.12.14 01:31



Точно религиите са проверявани всеки ден от милиони хора и доказано са безопасни и възвисяващи. Никой не ги налага. Има атеисти и те не са притеснявани за избора си. Колкото до теб, въпреки че си кръстена, можеш да смениш религията си (предполагам, че по същия начин можеш да смениш и сектата).
Сектите доказано увреждат и точно затова са секти, а не духовни учения.

Винаги съм смятала, че всяка духовна литература трябва да минава през вътрешния филтър на човек, независимо дали е религия или творение на някой самозабравил се всезнаещ учител. И точно провереното през моя вътрешен филтър ме накара да напиша тези постинги.

Твоето изречение "религиите са създадени да държат в страх и подчинение, защото така контролират" е няма да кажа клише, но употребявано от доста хора. Реално с какво те плаши религията и как те контролира? Това може да е било отчасти вярно през Средновековието в западна Европа, когато католицизма е имал и светска власт, свалял е и е качвал монарси, имало е Инквизиция. Там. Тук в нашата православна религия никога не е съществувало такова нещо. Сега религиите са доста скромни като поведение и се занимават изключително само с духовните си търсения. Можеш ли да ми кажеш, как в днешно време те изплаши нашата православна религия и как те контролира?


Редактирано от Luchezara на 25.12.14 01:39.



Тема Re: просто си говоримнови [re: Luchezara]  
Автор ShokoLaDa ()
Публикувано25.12.14 10:42



...не ме разбираш, аз религия не искам да сменям, християнка съм си, кръстница на 7 човека, но мисълта ми беше в съвсем друга насока. За догмите и ограниченията, които не Бог, а религията създава. Всички религии т.е.
Честита Коледа! Мир, топлина и любов..



Тема Re: просто си говоримнови [re: ShokoLaDa]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано25.12.14 19:45



Религиите днес се държат цивилизовано и просто си казват мнението за истините, до които са достигнали на този етап. Не виждам защо на някой това може да не му харесва.

Честито Рождество Христово !






Тема Re: просто си говоримнови [re: Luchezara]  
Автор ShokoLaDa ()
Публикувано25.12.14 21:44



...
Влезнах тук, да си отпуша малко главата, но хайде, минавам пак на сериозен режим.
Искам да ти задам въпрос, вярата трябва ли да се продава? Казах ти, кръстница съм на 7 човека, нагледах се на чудесии. Едно кръщене излиза около 100лв., това само за църквата, а пък и свещеника ми се скара, защо такова вино съм купила. Е, знам ли го какво пие!? Смяташ ли, че Христос би продавал вярата, защото всички услуги в църквата свързани с религията се продават. Дори и свещичките. Защо църквите са толкова богати? А в следващия момент говорят за смирение...
Много са нещата. И какво значи цивилизована религия? Религията би трябвало да дава свобода, да дава вяра, да раздава любов, а не смирение и страх от божието наказание. Когато човек се страхува, той е агресивен, а най-големият страх идва от невидимото...Наскоро някъде слушах един свещеник, който казваше, че ние сме си заслужили мъките и трябва да си понесем божието наказание. Отказвам да го приема това. Не може да бъде създадено нещо /в случая човек/ и то с Любов и в следващия момент да бъде наказвано и да го мъчиш...
Но май влезнахме много на дълбокото, а истината е една...всеки има право на собствена Вяра и сам си носи отговорността за избора и.



Тема Re: просто си говоримнови [re: ShokoLaDa]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано25.12.14 23:04



Не ми е хрумвало да броя парите на свещениците и не смятам, че църквите са толкова богати. Каквото име дадено, тяхно си е. Не ми хрумвало отнемам от ХРАМА, каквото и да е. Не ми пречи, че продават свещи и услугите си. Досега съм можела да ги плащам и не ми се е струвало много. Нали и тези хора трябва да живеят. Те са в материалния свят. Другият начин е чрез просия като някои будистки монаси, но на мен просията ми е неприятна, предпочитам тази организация.
Както и да е, ако не ти харесва има сайтове на църквата, може да им пишеш. Те са свещеници, истинските от тях (а те са повечето) няма да ти се разсърдят, а ще обсъдят нещата и може да ги променят (ако е реалистично).

Но по твоята логика излиза, че например щом училището ни е несъвършено ( а то е) - лоши учебници, скука, учители с дървени глави, лошо отношение ... - то според теб трябва да го затворим и да си стоим невежи и неграмотни. Същото е и с църквата и която да е институция.




Тема Re: просто си говоримнови [re: Luchezara]  
Автор ShokoLaDa ()
Публикувано25.12.14 23:36



Отказвам се.

Е то това оставаше, на свещеници да пиша и да променям църквата...
Но по твоята логика излиза, че например щом училището ни е несъвършено ( а то е) - лоши учебници, скука, учители с дървени глави, лошо отношение .
А каква грамотност се получава при тази действителност?
И докога с това примирение?
Аз отказвам. За това си търся начини и алтернативи.



Тема Re: просто си говоримнови [re: ShokoLaDa]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано25.12.14 23:38



Втората част отделно от материалната. Общувала съм с доста свещеници (по-малко отколкото съм искала, защото мога да ги слушам безкрайно). Добрите, качествените, истинските от тях са безценни. Правилно е човек да избира учителите си. Какво остава за духовните водачи. Словото божие е като бисери, които се отронват и сипят навсякъде. Но не е лесно да се говори винаги правилно, знанието на хората не достига. Затова ние сме жадни за думите на свещениците, но те ги мерят и пестят, защото осъзнават колко е трудна материята и пътя, който сами те имат да извървят. И все пак успяваме да чуем истински думи. Прекарваме ги през себе си, през собствения си филтър или просто ги запомняме, за да разсъждаваме върху тях, когато имаме достатъчно знание.

Страхът е дълга тема. И многолика. Може би страхът е като някоя от стихиите: когато е овладяна - е полезна, а ако я оставиш извън контрол, руши всичко.
Но страхът освен всичко друго е и емоция. А емоциите имат качеството да привличат към себе си това, което материализираш с тях. Затова е казано, че на човек ще му се случи онова, от което се страхува. Оттук мъдреците са стигнали до извода, че щом привличаме това, от което се страхуваме, то тогава трябва да се страхуваме от Бога. Така ще сме в безопасност и на най-доброто място. Затова и в Библията пише: "Началото на мъдростта е страхът Господен."
Освен това дори и да заложи само на любовта, човек пак ще сгреши, защото не е редно любовта (в най-общ план) да е самоцел. Бог стои по-високо от любовта. Затова каквото и да направим, най-вероятно твърде скоро ще сгрешим (в духните си практики и познания). Поради тази причина, а поради много други "Началото на мъдростта е страхът Господен". По-добре като дете да имаш респект и да се страхуваш от родителите си, отколкото от престъпниците на улицата.

Разбира се, мярката е една от най-добрите философии.


Редактирано от Luchezara на 25.12.14 23:47.



Тема Re: просто си говоримнови [re: ShokoLaDa]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано25.12.14 23:46



Тогава защо даде детето си на училище? Това не е примирение, а реализъм.
Каквото можеш променяй, има достатъчно добронамерени хора, които да го направят. Но се съмнявам, че ти искаш това. По-скоро вървиш към анархия и някакви други цели.

Но ми е чудно, защо като не приемаш църквата, религията, възмущаваш се, че си кръстена - си станала кръстница и то на толкова много хора? Как ще им бъдеш духовен съветник в тази религия при това положение?





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.