Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:09 26.06.24 
Контакти
   >> Споделено
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: Пеперуд...нови [re: Бeзcъницa]  
Автор ШokoЛaдa (ама млада)
Публикувано05.11.12 22:40



....Ми освен и аз да се наредя до детето и да учим заедно......Щом ти си успяла защо да не успея и аз...
Ще докладвам после...



Тема Re: Пеперуд...нови [re: ШokoЛaдa]  
Автор Peperud (прелитащ)
Публикувано05.11.12 23:18



Изпращам ти няколко линка от моята сбирка.
Нека ги види и дъщеря ти и да се вдъхнови.
Мога да пусна още ако ви е интересно....


Уроци по китара















Лека нощ!



Всяка пеперуда е била гъсеница преди да литне свободна.

Тема Re: Пеперуд...нови [re: ШokoЛaдa]  
Автор Amelia Pond ()
Публикувано05.11.12 23:20



Гледай сега, изобщо първата ти работа е да изгониш всякакви такива мисли, че нямало смисъл, че трябвало някакъв имагинерен талант и други глупости. Единственото, което можеш да постигнеш с тях, повярвай ми - не искаш да го постигаш. Тя да си мисли след 20 години като нейната дъщеря поиска да свири на нещо, че тя самата не може да свири (а всъщност никога не е опитвала!!!) и да се чуди как да я откаже. Искаш ли същата картинка след 20 години да се разиграе? Да й предадеш, че "не може" без да е опитвала?

14 години е идеална възраст за китара. Доколкото разбирам е 8-ми клас подготвителен - също идеално. На китара може да ходи един път седмично, другите дни да се упражнява. В никакъв случай самоучител - това би й отнело много повече време и усилия! А важното е не да се мъчи, а да й е приятно и да има някакъв външен критерий в крайна сметка.

Другото - музикален слух СЕ РАЗВИВА. При абсолютно всеки се развива. С различно темпо, от различно базово ниво се тръгва, но се развива. Точно чрез свирене на инструмент. И това е полезно за човек. Изключително полезно. Училището е училище, сега е моментът да прави това, което иска, да се пробва, да се научи да полага усилия от любов към нещо, което сама е избрала, а не наложено й отвън по задължение. Толкова родители биха подскочили до тавана от щастие, ако детето им иска да свири на инструмент. А и не само това - има място и за други неща. Сега е моментът! Уроци на китара даже е малко. Още нещо да си избере. Напълно съм сериозна!

А това за максималистката... не го разбирам. За Моцарт ли говорим, кой е критерият? Резултати ще има спрямо не толкова дори труд, колкото постоянство. И научи ли се на него, ще й е от полза цял живот. Но ще й трябва търпение.

И явно не си имала опит с музикален инструмент, но стига някого да не го карат насила и да му липсва тотално желание, всеки може да се научи на едно доста прилично ниво. Някои свирят повече на слух, други по-технически подхождат... на даден етап неминуемо се развиват и двете.



Много криво ми стана от темата, много. Надявам се не си споделяла с нея съмненията си, макар че то трудно ще е да не ги е усетила. Едно толкова нормално и симпатично желание да ти носи страх, че няма да се справи, че й липсват качества... Все пак тя иска да започне да се учи. Учителят затова е учител. И единственото, което й трябва, е желание. Това е талантът. Желанието. Страстта. Интимността. Отношението. Не друго.


- Vous jouez avec votre vie!
- Et alors?! Il faut bien jouer avec quelque chose!

Редактирано от Amelia Pond на 05.11.12 23:27.



Тема Re: Пеперуд...нови [re: ШokoЛaдa]  
Автор Amelia Pond ()
Публикувано05.11.12 23:30



В твоя случай по-добре не. Цялото ти същество не може така бързо да се отърси от задръжките и съмненията. Без да го съзнаваш, ще й пречиш, според мен. Нека ходи на учител, там правят след няколко месеца показ (нещо като концерт) с другите ученици, понякога в дует свирят... мога да питам, имам приятелка в гимназията, която ходи, за школата.... мисля, че е доволна.
Пък вече след като тя добие някакво самочувствие, може ти на свой ред, ако имаш желание, да погледнеш някой самоучител, да се пробваш. Но едва ли ученик в гимназията ще предпочете да се учи с майка си на компютъра. Китарата е хубаво да си бъде нещо лично нейно. Дъщеря ти пораства.





- Vous jouez avec votre vie!
- Et alors?! Il faut bien jouer avec quelque chose!

Редактирано от Amelia Pond на 05.11.12 23:31.



Тема Re: Пеперуд...нови [re: Amelia Pond]  
Автор roshava (Касюми)
Публикувано06.11.12 09:45



Е да де, ама ако не създадеш реална представа на едно дете, че може да може, ама може и да не може, но защо пък да не опита ... знаеш ли какви гротески картинки стават? "Ти можеш, мама! Ти си гении!" и детето грачи като изоглавено пред публика, която го замеря с каквото му попадне.

И кой виновен за това? Ама нали трябвало да го насърчаваме.

Тези твой крайности са непрактични в живота. В реалността, всеки трябва да знае, че за да постигне нещо, си трябва много труд и преди да е положил този труд, не може да се каже изобщо дали може или не. Да не говорим, че трябва да има реални желания ... "Да маме, ще те запишем на уроци, ще станеш виртуоз, ти можеш!", а детето реално няма време за това, но поради желанието си, да получи одобрение, да покрие родителските амбиции/ защото то не знае какво се крие зад това насърчаване/, то се впуска в едно, а занемарява друго, което му харесва повече.
Та, зарежи ти тези, че родителската подкрепа е положително насърчаване, без да се казват отрицателните неща. Няма такъв филм.

Криво ти е станало от темата, защото това което описваш е поведението на твойте родители спрямо твое желание .... но когато станеш родител, ще разбереш и другата гледна точка и ползата от това което са направили родителите ти за теб. ... Децата искат много неща и ако им се угоди за всичко, те ще имат знания за много неща по малко и нито едно няма да са развили, защото не са имали времето и възможността. Точно с поставянето на едно "но" след всяко желание на детето, може да го ориентира, кое наистина иска и от кое би се отказало, за да го постигне. Защото няма такъв филм, да имаме всичко.



Тема Re: Пеперуд...нови [re: Amelia Pond]  
Автор PipilotaV. ( 0-)
Публикувано06.11.12 11:21



Другото - музикален слух СЕ РАЗВИВА. При абсолютно всеки се развива.

Развива се, но не и до степен, подходяща за овладяване на инструмент, ако я няма природната даденост. Все пак, музиката изисква и талант, а част от музикалния талант е т.нар. популярно музикалност. И още нещо: музикален слух се развива най- добре в ранна възраст, което изобщо не означава, че от всяко дете може да се получи бъдещ музикант.

Разбира се, зависи какви цели си поставя един човек. Ако е просто да си акомпанира за удоволствие, домашно "ползване" или в приятелска среда, музикален слух на ниво ориентиране спрямо височината на тоновете, разпознаване на тембри и т.н., е напълно достатъчно условие.

Иначе, при всички случаи адмирирам всякакви занимания (особено с изкуства, тъй като те развиват една все "по- пренебрегвана" днес част от мозъка), особено когато децата проявяват самоинициативност и активност към тях. Но да се твърди, че от всяко дърво става свирка (говоря по принцип, Шоколадче, да не се засегнеш) е малко пресилено. И не говоря от чист лаишки интерес към темата.
И не, уви, желанието е само един елемент от таланта- има доста объркани от родителите си деца, напиращи за участие във всякакви музикални реалити- формати и какво ли не друго, само защото родителите им са убедени, че децата им го могат. Насърчението с любов и вяра е чудесно нещо, но в името на децата не трябва да се губи и усета към реалност.




Тема Re: Пеперуд...нови [re: ШokoЛaдa]  
Автор PipilotaV. ( 0-)
Публикувано06.11.12 11:28



Пращай детето да учи

. Точно сега, докато е подготве, има повече време за такива облагородяващи и приятни занимания (после става по- драматично, вЕрвай ми). Нека си отвори и други сетива, както се казва. Какво толкова се чудиш.




Тема Re: Пеперуд...нови [re: roshava]  
Автор Amelia Pond ()
Публикувано06.11.12 11:36



Криво ти е станало от темата, защото това което описваш е поведението на твойте родители спрямо твое желание Не. Просто съм видяла как хора, които мислят, че не могат да правят нещо, се оказва, че могат и им е пречило убеждението от 3 годишна възраст, че виждаш ли, да не се опитват.

Другото - абсолютно няма общо с това, което съм написала. Някакви твои съчинения по свободна тема. Иска да ходи на уроци - тръгва. Сама ще прецени как се справя с времето. Всичко друго е излишно и вредно. Не може родител, който не разбира от музика, предварително да подаде на детето си възможността, че може просто да няма музикален слух. Така предопределя, когато нещо го затруднява, да почне да си го обяснява с това, вместо като нормална трудност, с която може да се справи. Крайният вариант на това, което пропагандираш, е теорията на блъд за гените. Така че не пиши вредни неща. Шоколада, както виждаш, няма опасност да изпадне в тая крайност с "моето гардже е най-най" и никъде аз не съм писала да се лъже дете, че се справя. Не ти бях съгласна в другата тема и сега ти типично за теб ми пишеш тук. Знаем се, стига с тия глупости.




- Vous jouez avec votre vie!
- Et alors?! Il faut bien jouer avec quelque chose!

Редактирано от Amelia Pond на 06.11.12 11:37.



Тема Re: Пеперуд...нови [re: PipilotaV.]  
Автор Amelia Pond ()
Публикувано06.11.12 12:02



Всеки е комбинация от различни възможности. Някой може да е много музикален, но да няма чувство за ритъм, друг - много ритмичен, но с неовладян слух... трети да има слух, но да няма контрол над гласа и оттам да не може да пее... Друг да, може да има талант, и веднага да свири и пее по слух... Друг пък по ноти, технически ще разчита. На пиано може да свири и напълно глух човек в крайна сметка...... и да чувства музиката по друг начин - вибрация, ритъм.... да вижда цветове.
Едно 14 годишно момиче в 8ми клас иска да тръгне на уроци по китара. Ето това е темата. И майката първо мисли - "Аз не съм музикална, да не се окаже, че хич няма да се справя". Първо не разбирам каква драма ще е, ако опита и се откаже. Определено по-малка отколкото ако изобщо не опита. Второ всяко средностатистическо дете с желание, което го запишат на уроци, може да се научи доста прилично на китара.
Иначе например вокалистката на "Насекомикс" съвсем сериозно беше казвала, че са й обяснявали, че не става за певица, че пее фалшиво и не може. Както виждаш - постарала се е, опровергала ги е. И има една мисъл на Пикасо: "Винаги правя това, което не мога, за да мога да се науча да го правя.", с което отново повтарям - тя не иска да ходи на концерт веднага да демонстрира гениалност, а да тръгне на първи уроци. Ако имаше супер талант и беше много музикална, защо щеше да й е да ходи да се учи?! УЧат се тези, които искат да се развиват. А в реалити форматите, според мен става въпрос и за други дефицити и отиват хора, които родителите точно не са ги записали и това им е първият сблъсък с реалността. Дотогава само някакви фантазии са се вихрири. Та точно затова желанията трябва да се случват в реалността и докато е време и все още може човек да се развива и учи. И вече спрямо качествата, едни постигат едно ниво с лекота, други с повече усилия същото ниво.


- Vous jouez avec votre vie!
- Et alors?! Il faut bien jouer avec quelque chose!


Тема Re: Пеперуд...нови [re: Amelia Pond]  
Автор PipilotaV. ( 0-)
Публикувано06.11.12 12:08



Първо не разбирам каква драма ще е, ако опита и се откаже.

Е, това не разбирам и аз. Винаги съм била на принципа- по- добре неуспешен опит, отколкото мъртъв шедьовър.

По останалото в поста ти мога да изпиша доста, тъй като има неща, с които определено не съм съгласна, но пък те звучат добре на мотивационно ниво, а и усещам риска да влезем в някаква тягостно- дълга дискусия, така че...

А и те чета с интерес иначе.





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.