Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:25 02.06.24 
Контакти
   >> Споделено
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема За изборния кодекснови  
Автор Щиpлиц (разузнавач)
Публикувано07.05.12 20:08



От 2009-та Борисов доста сериозно заговори за изборния кодекс, ограничаване на "изборния туризъм", купуването на гласове и прочие.

Имам две предложения:

1. Да имат право на глас само хора, завършили ПОНЕ основно образование (българско), и очевидно да МОГАТ да говорят български език.

2. Гласовете на работещите (съответно плащащи данъци) да имат двойна тежест.

Принципно е възможно, особено ако бъдат довършени идеята за електронно правителство и предложената от Плевнелиев "Единна Информационна Агенция". Живеем в технологични времена, сега дори касовите апарати в село Долно Нанагорнище имат връзка с интернет.

Щирлиц


Тема знаеш ли кои хора се занимават с ПОЛИТИКА?нови [re: Щиpлиц]  
Автор FilerO99 (Арогантен )
Публикувано07.05.12 20:08



Тези които не са си оправили живота.



Тема Re: знаеш ли кои хора се занимават с ПОЛИТИКА?нови [re: FilerO99]  
Автор Щиpлиц (разузнавач)
Публикувано07.05.12 20:09



А другите се чувстват "оправени".

Благодаря за забележката.

Щирлиц


Тема Re:нови [re: Щиpлиц]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано07.05.12 20:13



Изборният туризъм е наистина сериозен проблем, защото така се подменя вота. Някакви туристи с автобуси ще определят изборния резултат, ай с....р.
Прави ли се нещо по въпроса или не?

Himbeer се представя за мен в различни клубове като имитира моя никнейм. Тролче :)


Тема Re: За изборния кодекснови [re: Щиpлиц]  
Автор Deern ( ღ)
Публикувано07.05.12 20:22



Ха-ха, забравил си да сложиш снимка на Хитлер отдолу.

Всеки, който има българско гражданство и е пребивавал през последните 3 месеца (доколкото помня) в България, има право да гласува.

Образованието и езикът, който говори не е от значение.
Всички гласове имат еднаква тежест.



Тема Re: За изборния кодекснови [re: Deern]  
Автор Щиpлиц (разузнавач)
Публикувано07.05.12 20:29





Deern, аз не питам как е в момента, а имам предложения за промяна. Постнах ги тук, за да обсъдим дали би било по-правилно или не.

Както има изискване за придобиване на шофьорска книжка - така би могло да стане и за право на глас. Естеството на гласуването налага да има изисквания.

Предложените неща биха могли да подтиснат в значителна степен купуването на гласове, особено като се има предвид кои хора си продават гласовете най-много.

Щирлиц

Тема Re: За изборния кодекснови [re: Щиpлиц]  
Автор Deern ( ღ)
Публикувано07.05.12 20:38



Грешно е да се отнема правото на част от българските граждани, които имат право да гласуват в рамките на закона.


Това, което ти изтъкваш като проблем е в спазването на Раздел 3:


Раздел III.
Предизборна агитация

Ред за провеждане на агитацията


Чл. 133. (1) Гражданите, партиите, коалициите от партии, инициативните комитети, кандидатите и техните застъпници имат свобода на изразяване и агитация в устна и писмена форма на предизборни събрания, както и чрез доставчиците на медийни услуги.

(2) Предизборната кампания се води на български език.

(3) Предизборните събрания са публични. За реда при провеждането им отговарят организаторите и органите на Министерството на вътрешните работи. Събранията се организират съгласно Закона за събранията, митингите и манифестациите.

(4) Лицата на изборна длъжност в синдикалните и работодателските организации не могат да провеждат предизборна агитация на работните си места.

(5) Не се допуска предизборна агитация 24 часа преди изборния ден и в изборния ден.



и т.н. по-надолу в сайта, който ми даде.



Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор Щиpлиц (разузнавач)
Публикувано07.05.12 20:44



Виливар, в предишния постинг сложих линк към самия кодекс. В текстовете е написано кога са променени и откога влизат в сила.

Принципно изискването за три месеца пребиваване в страната донякъде ще върши работа спрямо автобусите от чужбина, с които ни заливат "избиратели". Но се оказва, че и това могат да го планират предварително, и преди доста време се шумеше по въпроса, че биват регистрирани хора в села, като на практика самите хора ги няма там. Т.е. пак документално се намират разни вратички. И имаше доста показателни репортажи, в които журналистите се опитваха да разговарят с избиратели, които нито бяха от България, нито знаеха поне дума български.

За купуването на гласове - едва ли има смисъл да се говори. Но не е правилно тези, които нямат приноси към обществото да определят кое как да става. Та затова ми беше и второто предложение. Да се обезпечи по някакъв начин правото на работещите и даващите хора, които постепенно се превръщат в малцинство да определят бъдещето на страната.

Щирлиц


Тема Re: За изборния кодекснови [re: Deern]  
Автор Щиpлиц (разузнавач)
Публикувано07.05.12 20:46



А какво общо имат агитациите с настоящия въпрос?

Щирлиц


Тема Re: За изборния кодекснови [re: Щиpлиц]  
Автор Deern ( ღ)
Публикувано07.05.12 20:50



Посочи ми кое нарушение на закона ти е проблемно.
Аз не виждам как раздаването на бисквити или 10 левови банкноти на предизборна кампания би било незаконно

Аз например получих един домат в саксия, поставена в червено хартиено пликче, с бели букви "Левите", но това няма общо с партията, за която гласувах

Мисля че проблемът е в 3те месеца пребиваване. Истина е че българските служби за регистрация са в голяма степен безхаберни, което дава мегдан на гражданите.

п.п. Питай Виливар дали в българската й лична карта е нанесена постоянната й адресна регистрация в Норвегия?

Редактирано от Deern на 07.05.12 20:51.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.