Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:27 17.06.24 
Контакти
   >> Споделено
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Не знам защо...нови  
Автор Lindor (червен)
Публикувано03.03.09 12:59



...но ме изкефи


Просто е радващо да видиш на фона на обезверените, мразещи и отричащи всичко, и такива млади хора.

Писмо на един младеж до една медия:

„15 причини да обичам България":

Защото България е моята родина.
Защото моят народ създаде и съхрани през вековете своята писменост и култура.
Защото нито едно българско бойно знаме не е падало в плен.
Защото винаги ще се помни името на Апостола.
Защото в Добруджа е побит мечът на Хан Аспарух.
Защото опълченците все още бдят на Шипка.
Защото екът от Сливница се чува в Пирот.
Защото "Одрин падна".
Защото Охридското езеро още пее за Биляна.
Защото враговете на България още помнят удара " На нож".
Защото звездите са най - ярки над Пирин.
Защото небето се оглежда в езерата на Рила.
Защото Балканът пази спомена за Караджата.
Защото в Родопите ехти камбанен звън.
Защото България е там, където има и един българин"

...а аз ще добавя
България не се предава,
България това е слава!
Честит празник, Българи!



Тема Re: Не знам защо...нови [re: Lindor]  
Автор jojo-mojo ()
Публикувано03.03.09 13:26



Многая лета ...



Тема Re: Не знам защо... [re: Lindor]  
Автор bored (bored)
Публикувано05.03.09 10:53



аз пък искам да изкажа няколко неща от които ме е срам че съм българин

1. българите не сме общност всеки е велик индивидуалист но като се съберат 2-ма и става проблем .. затова сме добри на единичните спортове - борба щанги бокс и т.н. .. но става ли въпрос за отбор .. забрави - пример националния по футбол :)
2. не на мен да ми е добре ами на вуте да му е зле - основен принцип на днешния българин
3. кражби, измами, далавери - царе сме на тези неща и ни знае цяла европа
4. мизерници сме - погледнете ни улиците .. всеки хвърля боклук кадето намери за добре .. строителни отпадъци в райони където ще играят децата ни .. боклука през терасата .. хора съдят съседи защо човека си направил незаконна тоалетна и баня с канализация и прочее (ми да що да не се къпе в корито?!)
...
...
има и още много но не ми се изрежда

и много ви моля не ми казвайте че това са отделни случай .. това е 90% от българското население

всички от вас гледат миналото - да тогава сме били найстина велики
сега сме просто велики убитаци и няма човек с какво да се гордее в момента освен в минало-свършено време :)

icqist


Тема човекнови [re: bored]  
Автор Koпpинa_И_Xлopoфopм (в настроение)
Публикувано05.03.09 13:52



може да се срамува само заради себе си. да се срамуваш от чуждите постъпки е снобско в най-добрия случай.

иначе патосът си го бива, и в 2те n-точия, жалко, че толкоз пара отива само за свирката.

__________________
- все е хубаво.



Тема Re: Не знам защо...нови [re: bored]  
Автор Lindor (червен)
Публикувано05.03.09 16:13



Тъжно. Но вярно.
Дали обаче ще се гордееш или срамуваш от националността си, зависи от това с какво ще се асоцираш. Има достатъчно много неща за гордост, които не са в историята, а в настоящето. България ражда изключително талантливи хора, които въпреки липсата на подкрепа от държавата успяват и зад граница, и с постиженията и талантите си оставят следи навсякъде по света. Това са хората на изкуството, това са студентите ни зад граница - обикновено отличници, които се открояват, това са спортистите ни, които въпреки лошите условия пробиват, това са млади учени, това са пробивните ни компютърни специалисти - много ценени навсякъде, това са красивите ни жени - известни навсякъде

и.т. Освен кретивен и надарен човешки ресурс, България има и изключителна природа, друг е въпросът как се стопанисва. България има и богато културно наследство, познато и ценено в много държави. Съжалявам, ако думите ми звучат като напудрена депутатска реч, ама това са фактите т.е. И това. Освен изброеното от теб и неказаното, което всички знаем...
И накрая - човек трябва да е горд или да се срамува най-вече от това, което е той... защото не сънародниците ти, и не родината ти те представляват.



Тема Re: Не знам защо...нови [re: Lindor]  
Автор kpилe ()
Публикувано05.03.09 17:39



В отговор на:

Просто е радващо да видиш на фона на обезверените, мразещи и отричащи всичко, и такива млади хора.




Писмото е патетично, превъзнася най-вече военни конфликти и тук-там някоя природна забележителност, има само една точка свързана с култура и то тя не е напълно точна - не българският народ е създал тази писменост, макар че я е приел първи, развил и съхранил през вековете.

Могат да се напишат и са били написани хиляди такива писма и с гордост и със срам, но всичко, което казват, са клишета, митове, крайно романтизирани събития или преувеличени обобщения, които по самото си естество са доста примитивни.

Така че се зарадвай, че на фона на обезверените и озверелите млади и стари хора, отричащи всичко дори и национализма или отричащи всичко друго, заради един национализъм, граничещ с шовинизъм има и такива, които се гордеят или срамуват от собсвените си постъпки, избори, знания и успехи/неуспехи и тези срам и гордост са свързани с по-висши и светли идеали от пропагандния национализъм.



Тема Re: Не знам защо...нови [re: kpилe]  
Автор Цap Изpoд ll ()
Публикувано05.03.09 18:26



Точно така!

Криворазбрана национална гордност.

Кураж, не сме сами!


Тема Re: Не знам защо...нови [re: kpилe]  
Автор bored (bored)
Публикувано06.03.09 16:19



вярно думаш .. спор няма :)

icqist


Тема Re: Не знам защо...нови [re: Lindor]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано09.03.09 22:56



Звучи добре, но като обич заради отминали достойнства...
И точно, защото обичаш - боли.
Все по-рядко чета вестници... за разлика от преди...
Действа ми подтискащо.
Не ми е достатъчно само природата да е красива, когато все по-често лицата на хората са намръщени и притеснени...
Не ми е достатъчно историята да е славна...
Искам хубаво, слънчево сега за обичаната ми родина.



Тема Re: Не знам защо...нови [re: kpилe]  
Автор Lindor (червен)
Публикувано12.03.09 16:34



Може и да имаш някакво право, но чак пък пропаганден национализъм?

Аз не виждам тук такъв, нито виждам изкривен индивид "отричащ всичко заради един национализъм граничещ с шовинизъм" ?!? Виждам само един наивно-идеалистичен младежки ентисиазъм, което само по себе си е нещо добро, неприличащо на поредната проява на демагогия и популизъм. Това е само един млад човек, който по някакъв начин е искал да изрази доброто си отношение към родината си, и ако е използвал и недотам уместни примери, това не е причина опитът му да бъде заклеймяван. Трябва ли да се хващаме за всяка дума буквално, не може ли да видим доброто намерение да се изрази нещо жизнетвърждаващо като националното самосъзнание, или не е възможно човек да прояви искрен национализъм, всяка пороява на такъв е "клише, примитивизъм, шовинизъм, пропаганда"? Иначе е много лесно да отиричаме и да лепим етикети, докато ние самите нищо добро не казваме, той поне е напраивл опит. Тук бих те попитал ти с какво се гордееш, че си българин, ако въобще се гордееш, но темата ще се проточи, а не ми се занимава с каузи, които не са мои.
Гордостта от постъпките ни заради по-висши идеали няма нищо общо с темата ми. Да, радвам се на такива прояви, както и на много други. Радвам се и на всяка проява на толерантност, подкрепа и поощрение към всеки опит за нещо добро и градивно. Защо вие не се радвате на тези прояви?
Скоро започва Скодоум Брадър, може би той ще ви зарадва?




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.