Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:46 01.07.24 
Контакти
   >> Споделено
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Обичам родителите си, но съм разочарована от тяхнови  
Автор Carrera (fast)
Публикувано19.05.06 14:21



Много ми е болно, защото наистина обичам родителите си, но съм много разочарована. Майка ми живее в кочина - мръсно навсякъде, никога не оправено, никога не знае какво къде й е и изобщо целият й живот е такъв. Винаги всичко се прави в последния момент - в последния момент се подават данъчните декларации, в последния момент се правят преводи към НОИ, изобщо като че ли живее за последния момент. Честно казано не разбирам такива хора как не ги е страх от грешка. Ако не съм аз да я ръчкам и да й припомням какво и кога трябва да се прави, тя няма да се сети. Няколко години не работеше, тогава живеех с нея и аз плащах за всичко. После реши, че ще си сменя професията на 47 години с работа без постоянен доход, защото не искала да я връзват някъде на пълен работен ден. А междувременно сметките на Топлофикация растат. Вече има заведено дело срещу мен (апартаментът е на мое име) заради неплатени сметки - към 3000 лева. А тя сега ще ходи на екскурзия да обикаля Европа с парите дето ги няма. Обичам я много, тя винаги е била най-добрата ми приятелка, но не понасям това безотговорно отношение и обърканост на приоритетите.

Баща ми (разведени са) е добър човек, но го тресе синдромът на бившия милионер - загуби парите си по време на голямата криза 97 година. В момента гледа се обгражда с приятели, които имат пари, за да има възможност да иска заеми от тях. Арогантен е, в ресторанти винаги се държи по балкански фриволно със сервитьорките, поръчва по цели страници от менюто, независимо кой плаща, постоянно трябва да е в центъра на вниманието. Много го обичам, защото след развода не ме забрави, даже той ме издържаше до 18, после като беше в голяма криза аз изкарвах добра заплата и съм му давала пари, но имам чувството, че и двамата ми родители са с мисленето "Ние сме те гледали докато пораснеш, сега ти трябва да ни гледаш".

Имам приятел, който не е българин и който за българските стандарти има пари. Имам чувството, че родителите ми го харесват предимно заради това. Баща ми взе заем от него веднъж и умрях от притеснение дали ще го върне на време. Върна го, но от тогава няколко пъти е искал заеми и лично аз съм му отказвала, защото той не е отговорен за такива неща - дължи пари на много хора. Приятелят ми харесва родителите ми, но се разочарова от тях, когато разбра за дължимите сметки. Опитах се да му обясня, че в България положението е такова, не се намира лесно работа, но според него е абсолютно безотговорно да оставиш да се трупат сметки на името на собственото ти дете. Каза ми, че ще поеме моята част от сметките, но няма да плаща за никой друг.

Междувременно родителите ми смятат, че той ме е обесебил - нали вече не съм на 24-часово разположение като преди, а пък той си иска вниманието и смятам, че е нормално при положение, че живеем заедно. Мисля, че те вече разбират, че не могат да ми звънят в 12 през нощта, за да проверя примерно нещо в интернет, но все още и майка ми, и баща ми имат склонността да ми нареждат да свърша нещо и то да го свърша веднага. Приятелят ми се изнервя от това много. Последният случай беше, когато майка ми ми звънна в неделя вечерта, за да ми каже, че на другият ден трябва да й занеса паспорта в туристическата агенция, защото тя заминава рано сутринта извън София и всъщност понеделник е крайният срок. Когато й казах, че няма как да се случи, защото се занимаваме с майстори вкъщи, се оформи един скандал как аз не съм оценявала момента и как съм можела да отделя поне половин час, а междувременно тя е знаела, че понеделник е крайният срок от 4 дни преди това. Да, преди когато живеехме заедно и бях сама, сигурно щях да й занеса паспорта, но сега живея с мъж и смятам, че родителите ми трябва да се съобразяват с това и да разберат, че нареждайки ми на мен какво да правя, нареждат и на него, а той не е от мъжете, които обичат някой да им заповядва. Самият той е много възпитан и не ми заповядва, затова го разбирам защо се нерви. Между другото, едвам отучих родителите си да не ми звънят след 9 вечерта. Не знам, кажете ми какво мислите. Сега поне като го написах, малко ми олекна, но кажете вие... превръщам ли се в "студена европейка", която се вижда с родителите си по график и само с уговорена среща или просто родителите ми не могат да разберат, че съм пораснала и че като живея с мъж не мога да им отделям времето и вниманието, каквото съм им отделяла преди.



Тема Re: Обичам родителите си, но съм разочарована от тяхнови [re: Carrera]  
Автор nevenaaa (непознат )
Публикувано19.05.06 15:48



Според мен е време да ги научиш, че светът не се върти около тях и че не са център на вселената. Трудно ще ти е, но изборът в края на краищата е твой - твърдо да отстояваш правата и позицията си или пак да се поставиш в постоянна услуга на моментните им капризи, несъобразените желания и нелогичните искания.
Желая ти успех.



Тема Re: Обичам родителите си, но съм разочарована от тнови [re: Carrera]  
Автор lnfinity (Shadowchaser)
Публикувано19.05.06 16:15



Не се чуствай виновна. Някои неща трябва да се случат. Други не трябва. Избери си с кого живееши занй че ако опитваш да угодиш на всички все ти ще си крива.



Тема Re: Обичам родителите си, но съм разочарована от тнови [re: Carrera]  
Автор Pyмпeлщилцxeн (екс киликандзер)
Публикувано19.05.06 19:22



Не е важно ние какво мислим. Важното е дали теб те устройва такова положение на нещата. Родителите ти не са малки деца, нали? Не са болни или инвалида, нали? Доколкото разбирам не са и на преклонна възраст? Ами тогава какво те спира да живееш така както искаш? Не разбирам.



Тема Re: Обичам родителите си, но съм разочарована от тяхнови [re: Carrera]  
Автор пo aнreлитe (реакция)
Публикувано19.05.06 19:46



Аз пък не виждам нищо странно, че търсиш странично мнение. Толкова време си живяла с родителите си, съобразявала си се с тях и си ги обичала или поне си ги уважавала... Сега настъпва нов етап в живота ти, който ти носи нови приоритети. Имаш мъж, с който живееш, това е другото ти семейство, с други отговорности, други принципи, друг начин на живот.
Не позволявай между родителите ти и теб и мъжа ти да стоят парични задължения, да ви тежат заеми. Личното ми мнение е, че е било грешка баща ти да иска пари от мъжа ти и е по-добре това да остане просто изключение.
Знам го западния модел с предварителна уговорка за среща по телефона. Разбирам колебанията ти. Знам, че не е лесно изведнъж да се промениш. Аз лично смятам, че тръгваш по правилния път. Води се от собствената си преценка, а не от чувство за вина.
Успех!



А Дон Кихот прегърнал здраво чашата...

Тема Re: Обичам родителите си, но съм разочарована от тяхнови [re: Carrera]  
Автор morning_star1 (различна)
Публикувано19.05.06 23:32



Обичта ни към родителите не трябва да бъде пречка да живеем живота си както намерим за добре според нашата мярка, а не според тяхната. Човек в един етап от живота си осъзнава, че иска сам да си е господар, а не да се подчинява сляпо на норми и правила, наложени я от родителите му, я от криво разбрани приятели и т.н. И не трябва да се примирява със съдбата си, че трябва вечно да угажда на своите родители, за които децата явно все още са онези малки и неразумни деца, които се нуждаят от наставление, съвет, помощ и т.н. Това е криворазбрано според мен. Човек трябва да бъде свободен в избора си къде да живее, с кого да живее и как да живее, а не някой да му налага съответни ограничения, било то и неговите родители. Несъмнено нашите родители се нуждаят от почитта и уважениети ни, но трябва да им покажем все пак чрез избора който правим всекидневно, че техните деца могат сами да се оправят в живота и няма нужда някой да им казва постоянно как да се справят с еди кой си проблем или как да разрешат еди коя си задача. Човек трябва да се научи сам да управлява живота си и да бъде отговорен за действията и постъпките си, за да не се налага после да обвинява някой друг за това, което е постигнал или което не е успял да постигне.
Така, че бъди свободна в избора си, това, което би било най-добро за теб и твоето бъдеще в перспектива, защото за човек не е добре да живее вечно при своите родители. Той трябва да се научи на самостоятелност, да понася отговорност, да прави нещата така, като на него му харесват!
A чрез личния си живот ти самата можеш да бъдеш пример на твоята майка, в нещата, в които самата тя не се е научила управлява в живота си и които могат да я "повалят" в даден момент.

Бъди себе си, открий себе си!


Тема Re: Обичам родителите си, но съм разочарована от тяхнови [re: Carrera]  
Автор БeзcъннaМодератор (няколко, вкупом)
Публикувано20.05.06 09:40



Дано у твоите родители съществува поне капка разум и интелигентност. По което виждам описано, смятам, че надеждата е адски минимална, защото си попаднала точно там, където съм аз. Мога само да съжалявам за теб. Нито ще получиш любов, нито подкрепа, даже напротив - ако не станеш крайно зла, ще носиш хомота им цял живот. И не преувеличавам въобще. Ако изобщо към някого в тоя живот съм способна да изпитвам омраза, то това са хората от собственото ми семейство. Не винаги, разбира се, но достатъчно често си пожелавам да не ги познавах. Бях омъжена десет години и с нокти и зъби, а на моменти даже с откровена грубиянщина и жестокост съм бранила съпруга си и дома си от майка ми и сестрите ми. Те не ме оставиха на мира никога през цялото това време. От година съм сама и буквално си спасявам живота, работя като луда, нямам време за нищо, а майка ми звъни, за да иска да я къносам! Или да се вдигна да говоря с шефа на сестра ми?! Или да й попълня там някъде някакъв документ! Докато не се изнеса от града или дори от държавата, уважение и любов от моите роднини няма да видя. Кръвта изобщо не заслужава уважение, не се лъжи да го вярваш! Бягай и се спасявай, това е абсолютно единственият начин. И се подготви да чуеш най-лошите думи за себе си. В началото ще има пътеки от любезност, но по-късно вече не. Тъжното е, че със сигурност имаш нужда от тях като твои най-близки хора, и ще се изкушаваш да правиш неща за тях... но обичта ти няма да издържи, колкото и да искаш. Дано са по-свестни от моите, но миличка, хората в зряла възраст просто не се променят. Късай и хвърляй, за да спечелиш собствения си живот. Тъжно е и много тежко, но ти заслужаваш да търсиш и да получаваш най-доброто за себе си. И не бъди сантиментална, излишно е. Ако те обичат и държат на теб, ще разберат. Ако не - майната им. Без извинение. Успех.



- - - - -
Ако искаш да разсмееш Господ,
кажи му, че си имаш планове.


Тема Re: Обичам родителите си, но съм разочарована от тнови [re: Carrera]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано20.05.06 23:54



Чета тая тема и си мисля... за това какво бреме се превръщат родителите във времето, когато не сме зависими от тях... не чакаме да платят сметките ни или таксата в университета, нито пък да ни купят нови дрехи...
Това били големи дразнители...
Нямат право да се месят в живота на децата си, а го правят. Нахалници!
Нямат право да искат дребни услуги, а ахааааа зяпнат с уста да искат да им напишем нещо или пък да им правим прически! Наглеци! Мъ пъ кво?! Да не сме им задължени с нещо...
Нямат право да искат каквото е, дори... време - нашето скъпоценно временце. Времето, което можем да отделим за нашите си приятели, а не за тях - които ни карат да броим минутите с тях като загубено и да нервничим...
Така... Времето, когато родителите се превръщат в бреме. В някакви изкуфели старци, разчитащи на нас - децата им пораснали. А ние бързаме... дори само заради самото бързане и после... един хубав ден... подсмърчаме и се сополявим за това, че сме ги загубили тях - родителите наши...

За мен тази тема е направо отвратителна. Не самото й поставяне, а хода й... Колко е похвално да отвърнем лице, когато имат нужда от нас!
Кривото огледало.
Седи детенце и плаче за счупената си играчка. Родителските тела, гледайки отвисоко заключват, че това е дреболия и не се трогват... /Тук доста умни хора могат да направят коментар, че родителите не трябва да омаловажават елементите на детския свят, че трябва да са съпричасни и т.н. ред тинтири-минтири... Все вярни.../
Детенцето расте. Пък свие си гнезденце собствено. Пу-пу да не са му уроки кво е заето и забързано. Родителите остарели вече разчитат на него... за дреболии някакви си... /Тук отново умните хора ще се намесят и ще заобясняват, че все пак възрастните са си възрастни и като самостоятелни единици трябва да си циркулират в орбита, независеща от орбитата на отрочето... Ще кажат умните хора, но аз ще припомня примера по-горе - за омаловажавене на света на другия.../
Обичта е и грижа.
Кво значи: обичам родителите си, ама те ме разочароват? Не бяха ли същите небрежни и неорганизирани, когато промиваха раните на коленете ни? Не бяха ли същите, когато купуваха нови обувки за нас, а за себе си пропускаха?
Мъ ние можем да съдим, щото естествено сме идеалните деца! Загрижени, нежни, любеобвилни и разбиращи...


Кво ще направя аз...
Днес се наложи да съм на работа. Въпреки, че е събота... Връщам се в ок.15ч. Майка ми ме помоли да я подстрижа /привет Безсънна! Правя го от години просто, защото си... мога/. Отказах й, не защото бях уморена, бързах или просто заради идеята за съпротива. Просто защото майка ми изглежда прекрасно с прическата в момента. Мъ искала да изглежда още по-добре на 24-ти май... Ми ако това е глезотия?! Каприз? - Може. Но за нея си е важно. Може да отиде на фризьор - има време, но предпочита моите "услуги". Като четях тия драсканици в темата - на всички толкова заети самостоятелни хора - реших, че отивам утре с ножицата и ще, неще ще я подстрижа :). Поне това заслужава, заради това, че мен ме е глезила... Дори да е няква прищявка, защо да не поглезим родителите си... Докато можем. Струва ми се по-добро решение, отколкото изживяването като онеправдани дечица - дребни настъпани от живота хлебарчици... Докато можем. Докато грижите към родителите ни не са станали необходимост, жест на хуманност, грижи, от които зависи животът им...


_________________________________
Ту лоша, ту добра... ту и двете заедно.


Тема Re: Обичам родителите си, но съм разочарована от тнови [re: Бeзcъннa]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано21.05.06 00:06



Кръвта изобщо не заслужава уважение, не се лъжи да го вярваш!

Даааа... Много ни се ще да ни ценят, заради това което сме/поне в нашите очи/, а не заради това, заради което са ни отглежадали, когато сме имали нужда от грижи. Защо не се грижиш по-добре за детето на съседите, отколкото за собственото си?
Защо родителите изобщо създават деца? Сигурно заради самите тях - за задоволяване на родителския инстинкт... И айде - създали, създали, мъ за какво инвестират в тях? Да ги превръщат в бъдещите си болногледачки? Или щото са оценили светът каква загуба ще претърпи, ако не пораснем здрави и умнички. Пу-пу да не са ни уроки! Пък къф сме и пример за децата си. Ненагледни отвсякъде погледнати.

Злобата никому не е помогнала. Няма да помогне и на теб. Освен в случаите, когато човек се е запътил целенасочено към собственото си /ако кажа озверяване, ще обидя животните/ освирепяване...


_________________________________
Ту лоша, ту добра... ту и двете заедно.


Тема Re: Обичам родителите си, но съм разочарована от тнови [re: holi_day]  
Автор пo aнreлитe (реакция)
Публикувано21.05.06 11:32



Хубава ирония вкарваш, но звучи твърде... всезнаещо...
Има родители и родители, деца и деца.. има ХОРА и ХОРА!!!
Не знам дали имаш впечатления колко много семейства живеят в някакъв зверилник. Срещам не само безчувствени деца. Срещам безчувствени родители! Не се опитвам да защитавам никого. Опитвам се някъде из тая ужасна плетеница да намеря смислено обяснение. Ако приемем тривиалното обяснение, че децата стават такива, каквито ги е направило възпитанието/липсата на възпитание на родителите, тогава нещата си вървят закономерно... Tвърде е елементарно.

В отговор на:

Кво значи: обичам родителите си, ама те ме разочароват? Не бяха ли същите небрежни и неорганизирани, когато промиваха раните на коленете ни? Не бяха ли същите, когато купуваха нови обувки за нас, а за себе си пропускаха?




Ако ще да съм сбъркана... но забелязвам, че нещата, които ми харесват най-много в даден човек, след време почват да ме дразнят... а тези, които от самото начало са ме дразнили, ме дразнят още повече. Когато става въпрос за родители и деца... вижда ми се излишно да го казвам, но все пак... когато човек е млад, всичко минава и заминава по-бързо.. лошо, добро - приемаш и даваш напред... Спомням си думите на една своя приятелка, която казваше: лошите черти с времето се задълбочават... ние през цялото време си ги носим недостатъците, но с възрастта почват да личат по-остро... С една дума - родителите ми не са същите, каквито бяха преди десетина години, както и аз не съм. А конкретно в случая на момичето - нейните родители няма да се променят. Просто няма. Щом става въпрос за пари особено, положението е константа. Дори да изплатят дълговете на родителите й, те пак! ще затънат в нови.

Веднъж не съм чула баба си и дядо си да дойдат да се молят на майка ми за нещо!!!!!!!!!!!! Нито веднъж!!!!!!!! Те не са хора, които ще легнат да спят по цял ден и да висят на нечий врат. Това за тях би било нечувано унижение!!!! Какво да ти обяснявам... казах го в началото - има хора и хора.

Това, че майка ти е искала точно ти да я подстрижеш е много хубаво, но предполагам щеше да те разбере, ако кажеш, че не можеш, а не да ти насажда чувство за вина, че не й обръщаш внимание и половин час не отделяш за нея.



А Дон Кихот прегърнал здраво чашата...


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.