Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:04 15.06.24 
Контакти
   >> Споделено
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема Цената на душатанови  
Автор Well (Летящ Чин :о))
Публикувано01.08.05 10:00



Преди време много мислех над въпроса : кое аджеба е онова, заради което живеем ? Друсането, яденето, секса или общуването ... Материалните благини или постигнатите мечти ... Такива едни .
Изчисти се с времето проблема - стигнах до верния за мен поне извод - общуването. Сетне и по-нататък - производни на общуването неща като любовта например ... а покрай това виреят и всички останали неща. Сякаш най-малко отделям внимание на парите. Те нали бяха сянката под която вирее щастието :)
Сега седя и мисла ...
Ми то и любовта и общуването - какво им е толкова интересното ? Ми любов, ми общуване - какво толкова ? Били те и различни, все са си такива. Нищо кой знае какво няма в тях. А ги намирам за осмислящи живота. Е защо ?
Пари, коли, власт, храни и секс, дрога и развлечения. Всичко това омръзва. Защо общуването не омръзва? Защото е огромен океан - винаги намираш нови неща.
Защо любовта не омръзва ? Защото я правиш с хората, които намираш за приятели и с които общуваш интересно.
Еднообразие в разнообразието - една интересна гледна точка - може ли да ти омръзне вечното разнообразие ?
Мисля че може. Когато осъзнаеш че всички песъчинки по Земята са различни една от друга, но си остават просто песъчинки.
Когато осъзнаеш че в живота който водиш всичко е предначертано и ти виждаш бъдещето си - от тук до края. Е, това се представя като невъзможна мисия за хората по принцип. Но дори и да бе възможна, много биха казали че е важен пътя а не крайната цел. Аз като седна да си пия бирата, знам че ще я изпия, но това не ми разваля удоволствието, нали ?
А защо ? Ми защото има емоция.
Удоволствието на чисто материално ниво - мозъка да се порадва на бирата.
Ako оставим настрана това - има ли друг смисъл в живота ?

Аз преди време имах проблем с мозъка - виждах нещата без емоции. Приличаше на компютърна програма. Няма усещания, само взаимодействие между сетива и неврони. На изхода има някакво си поведение, което мозъка смята за подходящо за случая. Оцеляването в този случай е просто инструкция, която можеш да спазваш или не. Въпрос на решение. Няма емоционален стимул за действие. И живота нямаше никакъв смисъл. Незнам какво въобще би ни задържало тук, ако нямаше емоции. И общуването е емоции.
Ето, преди немного време установих, че някои емоции у мен са много силни - сещате се - за любов говорим. Побеждават разума. Всъщност разума сам си създава този проблем - без него не би имало любов. Както се казва, каквото сами си направим, никой не може да ни го направи :)
Всъщност, добре знаем, че най-трудно е да победиш себе си. Може би тези които не се и опитват, живеят най-добре ... в известен смисъл поне. А тези, които успяват ? Не съм убеден че си заслужава. Защото не се знае какво губиш когато печелиш - и обратното.

Напоследък имам някакво желание да спра да се развивам като ум. Да се отдам на развлечения до смърт. Всичко ми се вижда толкова безсмислено. Всичко, освен удоволствието. Просто ми се иска да си живея и да си пея, за нищо да не се тревожа. Някоя да ме обича ей така - за радост на тялото и душата. Нищо друго. Сигурно е резултат от срещата със смъртта. Може би и осъзнаване на положението си тук, на Земята. Тази преходност, това безсмислие на всички материални ценности. Вкопчил съм се в духовното. Презирам материалното, но с радост ще си поглезя душата с него. Вид егоизъм. То лошо няма. Мисля си че и за хората така мисля. Да ги използвам просто за кефа си. Направо като стар развратник се чувствам. Не ми пука вече за света и неговите проблеми - смятам че си ги заслужава - разочарованието от хората около мен е голямо явно. Обичам шепа хора. Останалите не са добре горките - поне по моите разбирания. Все нещо не им е наред. Страшното е че откривам подобни "дефекти" и у тези, които обичам ... После се обръщам към себе си и се разглеждам - нима у мен ги няма ? Разсеяност - това дефект ли е? Мозъка ми не е толкова ефективен, колкото на някои други хора ... Изглежда умствен мързел му е името на моя проблем. Или просто е друг начин на работа - по-бавен, и може би по-задълбочен за сметка на това ?
Както и да е, нали тук беше "Споделено" ?
Защо и днес, също както преди 20 години не съм наясно какво да правя с живота си ? Хората се забиват нанякъде, окопават се в разбиранията си за света около себе си, вживяват се в една роля на този свят - сцена и си карат на актьорската заплата до края на дните си. Моя милост се върти около тях, намира им дупки в мирогледа и не ще да живее фалшив живот. С какво истинския е за предпочитане ? Освен че е мнооого трудно да го създадеш. Ми незнам. Все още си намирам дупки в собствените си разбирания за света. За какво по дяволите ми е тая проклета истина, дето съм тръгнал да я превземам цял живот ?
Много шум за нищо. Поне така изглежда. Хората преживяват в заблуда щастлив живот нерядко. Каква е ролята на истината в този свят с преобладаващи заблуди ?
С истината си градим машини и строим мостове, технологии за облекчаване на живота ни. Предвиждане на събития и контрол над тях. По-лесно постигаме целите си ( да се кефим).
И все пак, щастието на заблудения е реална емоция, много хубава, прекрасна, незабравима и желана от всеки. И какво като е фалшива основата, щом енергията на радостта струи в теб ? Стига разбира се да умреш преди да разбереш истината - то обикновено така и става. Който и да ни е създал тук на земята, не ни е предвиждал за богове. Започвам да се съмнявам че има смисъл да се стремим към това. Макар че в Азия винаги към това са се стрмяли - към съвършенството - в бойни изкуства, Йога или Будизъм.
Незнам мисъла на съществуването си. Вече се съмнявам и че ще го узная. А може би още утре ... ? Кой знае. Може би смисъла е да не го търсиш. Може би - емоцията. Може би - истината. Може би - приближаването до Боговете. Може би.
Вземете си душата и й изберете съдбата. Онче - бонче - има там доста възможности. Аз лично акцентирам на Добрината. На Любовта. На радостта от общуването и на Приятелството - когато в нужда се открива. За да живеем по-щастливи и да се правим един друг щастливи.
По дяволите терористите и американските им родители. По дяволите петрола и финансовата ни робия. По дяволите идиотите и техните болни амбиции. По дяволите всеки който не цени живота си и този на хората около себе си.

Нека знаем цената на душата си.

Редактирано от Well на 01.08.05 11:15.



Тема Бих добавилнови [re: Well]  
Автор lnfinity (Shadowchaser)
Публикувано01.08.05 10:14



Че живеем основно заради удовлетворяването на духовните нужди (не душевните тъй като според мен таквоз животно като душа няма). Удоволствието на физическо ниво го има у всяко живо същество с по-сложна от ганглийна нервна система. Но само у човека има духовна краста. При която яденето и пиенето не решава нищо. А що се отнася до емоциите - те са просто стъпало. Човек влиза и излиза от тях когато трябва да премине някакъв качествен праг. Не са нито добро нито лошо. Според мен природата е алогична от наша гледна точка. Но това е поради непознаването на милионите и фактори. И стигаме до една прелестна страна на човека - възможността му да се занаимава с абстракции и екстраполации на несъществуващи неща. Някое животна да е измислило имагинерните числа? Да живее човека



Тема Re: Цената на душатанови [re: Well]  
Автор Mapжeнa ()
Публикувано01.08.05 10:21



проблеми с мозъка ли? а може пък да си стъпил на твоя Дао, ама да не си разбрал. интересно какво е последвало... ще кажа че и при мен имаше един такъв момент и като чели всички мамуни около мен се надпреварваха да клатят вселената, да ме плъзнат пак във водовъртежа на местната невзрачна галактика... да се ... разклатиха ми и нервите и сега имам даже повече "проблеми с мозъка", тъпи стадни животни, да го... същото е като да си стартирал някаква антивирусна програма, и докато чистиш паразитите, довели те до това състояние, някой да ти ръгне рестарта. и после - скап до ламарината.
ебаси. (е не се стърпях да изпсувам)


Редактирано от Mapжeнa на 01.08.05 10:29.



Тема Re: Цената на душатанови [re: Mapжeнa]  
Автор Well (Летящ Чин :о))
Публикувано01.08.05 11:26



Дао ли е да не мислиш ?
Ми то тогава малките животинки ни бият по Даоизъм, ама яко :)
Нека не бъдем сигурни в тези неща. Имам опит в търсенето на Дао и не мисля че онова е било това. То си беше "Malfunktion of the mind" - дано поне вярно съм го написал, че все се излагам с английския си :))
Е, поне знам че има Дао. Няколко пъти пресякох линията му но не мога още да се слея с нея.



Тема Re: Бих добавилнови [re: lnfinity]  
Автор Well (Летящ Чин :о))
Публикувано01.08.05 11:32



А, че ако му сложат на животното огледалце на едното око - да си вижда задника - бързо ще измисли и имагинерните числа, че и диференцирането, интегрирането и системите уравнения две неизвестни :))

Не намирам голяма разлика между нас и животните. Просто ние сме по-малко мързеливи, щото природата ни е прекарала с по-труден живот... слезли сме от дървото по принуда - е, не всички, затова още има маймуни :)

Съжалявам че октоподите не живеят повече от две години, иначе сигурно щяха да ни конкурират по интелект.



Тема Re: Цената на душатанови [re: Well]  
Автор Mapжeнa ()
Публикувано01.08.05 12:53



не е, но може да се каже, че е необходимото оттръскване от смотани дребнотемия. но докато приемаш въпросното като недостатъчност, а не като "разчистване", няма как да направиш следващите крачки. поне така мисля към момента. ще видим за в бъдеще.

Редактирано от Mapжeнa на 01.08.05 12:56.



Тема Изпускаш кракенанови [re: Well]  
Автор lnfinity (Shadowchaser)
Публикувано01.08.05 13:15



Който май живее доста повече. А що се отнася до мързела - няма равен на човека в тая работа. Осмислен дефиниран и добре подържан мързел. Вместо Мерл бих написал като характеристика на човека - Животно надарено с мързел



Тема Re: Цената на душатанови [re: Well]  
Автор PYTHON (няма)
Публикувано01.08.05 14:19



Kатериш сълбата на живота.
е не е с такива бързи темпове които биха ме накарали да кажа само едно - ъхъ!
но .......
не би трябвало да се очаква от човек който е на гребена на любовта мъдри мисли.
смисъла на живота ли?
радоста е смисъла на живота. и не съм го измислил аз това.
може много да се каже по темата която доста широко си скроил. но не е нужно. нека всеки сам да си се катери по стълбата.
колкото до цената на душата
струва толкова колкото е готов някой да плати за нея. като всичко останало



Тема Re: Цената на душатанови [re: PYTHON]  
Автор beta1 (black_hole) (Aquarius/Pisces)
Публикувано01.08.05 15:21



Според мен тя душата няма цена. Не може да се измери с еквивалент от материални ценности. И не е хубаво да "завладеш цялата душа" на някой, а само една частица от нея срещу частица от твоята. Така аз мисля може да се роди хубаво и дълго прятелство с някое друго човешко същество.

Amicus Plato sed magis amica veritas


Тема по добре да почетеме какво казва стив джобснови [re: beta1 (black_hole)]  
Автор PYTHON (няма)
Публикувано01.08.05 16:23



http://www.sellme.ru/2005/06/16/stiv_djobs_i_tri_ego_istorii
на руски

http://news-service.stanford.edu/news/2005/june15/jobs-061505
и на англииски

живота е една съвкупност от всичко




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.