Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:32 23.05.24 
Контакти
   >> Споделено
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема интерпретациите на криле. Коментарнови  
Автор 4eHe (screenager)
Публикувано07.06.05 15:03



"Българските студенти гледат телевизия много повече, отколкото четат или работят с компютър, като за последните две занимания отделят три пъти по-малко време в сравнение с връстниците си в Германия."

интерпретирам - българските студенти гледат телевизия три пъти повече отколкото четат ИЛИ работят с компютър. не е казано какво е отношението на четене/работа с компютър. не е казано колко четат (като време) немските студенти сравнени с нашите - само че гледат телевизия много по малко от нашите.

Предполагам, щото няма как да гледат телевизия и четат едновременно

другата статия се е сменила, там имаше нещо по интересно - че немските студенти работят на компютър 3 пъти повече време отколкото българските колеги или нещо такова. значи може би излиза, че негледането на телевизия немските студенти го прекарват като сърфират из интернет, една възможнот, която не всички български студенти имат.

немски колеги имам в университета. Разбира се, това е по-особено учене, защото всички сме работещи. Практически цялата подготовка за изпити ни е онлайн : там ни е лектора, там са ни конференциите, там е достъпа до библиотеката, оттам може да си смъкнем учебниците в pdf .. цялото обучение протича с помощта на интернет. Първото нещо, което ти дават е парола за достъп и пощенска кутия. Следиш си графика, изпращаш и получаваш оценки..разпечатваш си студентския файл..ей такива. Работата отнема към 20 часа седмично. С това изключение, че нашите семинари са в неделите, не вярвам редовно учещите да нямат същите възможности

без съмнение ще се съглася, че висенето в интернет из чатове и содомистки сайтчета е далеч по обогатяващо от гледането на телевизия, където има новини, научнопопулярни предавания, ток шоута и известни филми...

Може би не си чувал, но училищата имат инсталирани интернет филтри. същото важи за библиотеките, откъдето повечето студенти ползват интернет. Студентите за които става дума напускат дома на родителите си на около 17. Ако нямат стипендия, трябва да работят някъде, за да се издържат по време на обучението си. Можеше просто да предположиш, че докато интернет е безплатен за младите, телевизия с кабелни канали като Дискавъри - не е

дискусията се измести в посока "аз колко хора познавам", така че щом смяташ, че твоите познанства са представителна информация за състояниято на младежта в българия - не ми се спори.

Попитах какво е зряло мнение ? Това за такова ли да го броя ?



Тема Re: интерпретациите на криле. Коментарнови [re: 4eHe]  
Автор beta1 (black_hole) (Aquarius/Pises)
Публикувано07.06.05 15:16



We are sharing the same net but don't sharing the same dreams anymore

Amicus Plato sed magis amica verias


Тема Re: реплика, дуплика и т.н.нови [re: 4eHe]  
Автор kpилe ()
Публикувано07.06.05 21:43



една неясна клюкарска статийка от три реда може да бъде интерпретирана както ни е удобно.

искам да видя ясни и точни резултати от представително проучване - каква е възрастта на студентите питани в анкетата, с една и съща структура ли са двете анкети, колко средно часа седмично немският студен чете, гледа телевизия и използва компютър? а българският? какво чете немския студент, какво гледа по телевизията, какво работи на компютъра? а българският? каква е дисперсията на данните - т.е. има ли обособени групи - да не се окаже, че 10% от немските студенти (дето дори не са немски) четат 10 пъти повече от всички 90% взети заедно и дърпат цялата група нагоре? искам да знам дали е статистически значима разликата и на какво ниво. искам да знам какъв процент от съответната възрастова група са немските студенти и какъв българските? ако тук 90% от хората на 20 години са студенти, може би в германия са далеч по малко?

имаше преди едни такива тестове дето пърдяха във вестниците, че българските младежи били на второ място по интелигентност в света след еврейските. не си ли чула? естествено те са точно толкова представителни, колкото и това, което вероятно стои зад въпросната статийка (ако изобщо стои нещо реално зад нея).

иначе когато интерпретацията се свежда до нивото: "немски колеги имам в университета...." - хубаво, много се радвам, че имаш немски колеги. и аз имам немска колежка. тук в българия. представяш ли си? и кво следва от това? нали толкова години следваш, знаеш какво е проучване, какви данни се гледат, какви анализи се правят. като искаш да пуснеш нов продукт аргументът ти не е "абе всичките ми приятели и познати казаха че е много готин, страшно им харесва". дай факти, факти че българските младежи са по глупави или по ограничени.

нещата са безкрайно по сложни.

единственото зряло мнение, което мога да ти дам, е, че университетите в САЩ са се ориентирали много хубаво в ситуацията и "внасят мозъци" - предлагат великолепни условия за развитие в научна област. Германия имитират САЩ по друг начин - там доколкото знам има някакви държавни субсиидии за университети, затова огромен брой български студенти се изнесоха натам през последните 10тина години. тук въпросът не е до нация - студенти от цял свят отиват в Германия и САЩ за да учат, защото базата е добра. А знаеш ли, че в Катар се прави същото от няколко години, емирът налива пари и прави център на науката от Доха. Каква е моята интерпретация? Моята интерпретация е, че ако в българия имахме нефт, газ или бяхме "лекувани" с план маршал след 1944та вместо "третирани" с 45 години комунизъм и безумно преструктуриране на индустрия, стопанство и т.н., тогава щяхме да имаме мнооого повече парички от сега и щяхме да имаме и интернет по университетите и научни центрове и студенти, които четат и френски младежи, които идват да учат при нас. То между другото и сега идват бая турски, македонски и сръбски студенти...

Но не сме богати, кво да правим сега, а? Може ли държавата да налива пари в наука, когато хората живеят с по 100 евро на месец, а само сметките им са толкова? Ми дай да обвиняваме всичко крачещо, пълзящо и т.н. понеже е българско. Е това не е зряло мнение за мен. Интересите водят човек - когато някой специализира сериозно в научна или каквато и да е друга област не го влече вече висока годишна заплата, кола и къща на вноски. Ако си археолог арабските пустини може да са ти много по привлекателни от плажовете на ибиза, Ако си писател може да идеш в африка, макар че можеш спокойно да си стоиш в къщата във флорида. Така се получава, че САЩ, Англия и Германия са големи центрове за наука и не само български, но и всякакви други студенти отиват натам.

Аз например бих желал много повече да ида в индия отколкото в германия. В индия има нещо, което по единодушно мнение в германия няма - това е разнообразието.

зряло мнение е такова, при което правиш обективен анализ, а не субективен анализ. твоят анализ е маскиран като обективен, има множество елементи, които са напълно верни, но някои от аргументите и обясненията ти са крайно субективни. според мен си имала някакви лични проблеми докато си била в българия и сега се опитваш да пренасяш негативните си емоции върху българите и българия като цяло.

вярно е, че българия е по бедна страна от германия, че няма виртуална библиотека, че кабелната телевизия е по евтина, че компютрите все още са скъпи за някои хора, че се псува, плюе по улиците, че бандитски организации се вихрят и че може да те гръмнат както си разхождаш кучето.

но не е вярно, че младите са глупави и ограничени, те няма как да бъдат такива, защото израстват и оцеляват в една много динамична среда - колко книжки си чел в никакъв случай не е белег нито за неограниченост, нито за ум, има редица фактори, които трябва да вземеш предвид, за да направиш такова крайно заключение, да не говорим, че нямаш право да сравняваш две съвсем различни културни и социални среди каквито са немската и българската.



Тема Къде ?нови [re: kpилe]  
Автор 4eHe (screenager)
Публикувано07.06.05 22:09



според мен си имала някакви лични проблеми докато си била в българия и сега се опитваш да пренасяш негативните си емоции върху българите и българия като цяло.

Аргументирай се с пример



Тема Re: Къде ?нови [re: 4eHe]  
Автор kpилe ()
Публикувано07.06.05 23:11



например беше писала наскоро за някакъв български чиновник в посолство, който ти загубил времето и унизил (съжалявам ако не съм доловил нюансите на емоцията, която си изпитала - предполагам, че не е нужно да търся конкретното мнение?)

друг пример, беше писала преди нещо за градския транспорт и какво ти се било случило там (не беше много хубаво май)


но не аргументацията е важната в случая. ето това, което си пуснала в болд е типично субективно мнение (мое в случая). даже дори не толкова мнение, колкото въпрос/провокация, който ти можеш да отречеш или потвърдиш или просто подминеш. но дори да имах 50 виртуални примера и аргумента, това пак би било субективно мнение, което ще изказвам изключително предпазливо и с ясното съзнание, че е само хипотеза.

има факти и има хипотези. когато фактите за нещо са неоспорими, всички ги "интерпретират" като потвърждение/оспорване на едни и същи хипотези. когато нямаш факти - събираш такива, ако е възможно. в случая с младите е напълно възможно - дефинираш какво значи "ограничен" и ако тази дефиниция е приемлива за всички - разглеждаме факти и данни.



Тема Re: реплика, дуплика и т.н.нови [re: kpилe]  
Автор 4eHe (screenager)
Публикувано07.06.05 23:41



искам да видя ясни и точни резултати от представително проучване

Това писах и аз. Надявам се да си го прочел. Ако не си, трябва да се самоцитирам пак. Колкото до интерпретацията, изследването е финансирано от ФАР, прави се от фондация "БГ шанс" и в четвъртък е представено за медиите. Опитах да го отрия цялото, но не можах.

Предполагам
предполагам

ФАР са финансирали същото изследване и в други европейски държави.
Ползвала съм материали на OSCE, които редовно правят метрични изследвания на образованието на европейските държави.
Последното обърна политическия дневен ред на Дания и Германия и предизвика сериозни промени в образователната система на монархията.

Отново,
резултатите винаги могат да се тълкуват превратно, както ти направи с предположението си как се ползва интернет. Дадох ти субективно мнение, защото мога да застана зад него с факти.



имаше преди едни такива тестове дето пърдяха във вестниците, че българските младежи били на второ място по интелигентност в света след еврейските. не си ли чула?

Четох колко назад са израелските младежи и ако българските са и зад тях, нямам коментар

естествено те са точно толкова представителни, колкото и това, което вероятно стои зад въпросната статийка (ако изобщо стои нещо реално зад нея).
http://www.google.com/search?hl=en&q=%D0%B8%D0%B7%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5+%D0%BD%D0%B0+%D1%84%D0%BE%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F+%22%D0%91%D0%93+%D1%88%D0%B0%D0%BD%D1%81%22&btnG=Google+Search

Пишеше го в четири вестника. Можеше да се цитира от всеки. Ако погледнеш мненията в Медияпул, разделението е 50:50

Германия имитират САЩ по друг начин - там доколкото знам има някакви държавни субсиидии за университети, затова огромен брой български студенти се изнесоха натам през последните 10тина години. тук въпросът не е до нация - студенти от цял свят отиват в Германия и САЩ за да учат, защото базата е добра. А знаеш ли, че в Катар се прави същото от няколко години, емирът налива пари и прави център на науката от Доха.

Имам сериозни съмнения, че потокът млад академичен елит се насочва към учебно заведение понеже имат чудесна база.
Какъв смисъл има от великолепно оборудване, ако програмата е морално остаряла, преподавателите не са в час и след 4-5 години излизаш без мрежа контакти и реални шансове за започване на работа.



Каква е моята интерпретация? Моята интерпретация е, че ако в българия имахме нефт, газ или бяхме "лекувани" с план маршал след 1944та вместо "третирани" с 45 години комунизъм и безумно преструктуриране на индустрия, стопанство и т.н., тогава щяхме да имаме мнооого повече парички от сега и щяхме да имаме и интернет по университетите и научни центрове и студенти, които четат и френски младежи, които идват да учат при нас. То между другото и сега идват бая турски, македонски и сръбски студенти...

Въпросът с оставането на тия студенти как е уреден ? Щото то много хубаво да се изучат, но какво печели страната от тях ? Преди и после ?
криле, нали не забравяш че България не бе единствената страна от бившия соц лагер ? Само че къде са другите днес ? А как е интернета в Естония ? Да си чул нещо за потока студенти към Прага ? Колко чужди университета отвориха филиали в България, сравнено с Румъния примерно ?


Но не сме богати, кво да правим сега, а?
По този въпрос вече писах в темата ти. Ти пита персонално, аз отговорих както мога и в каквото вярвам. Ако директен отговор не те е интересувал, ако мнението ми някак не ти допада, избягвай да питаш.



Може ли държавата да налива пари в наука, когато хората живеят с по 100 евро на месец, а само сметките им са толкова? Ми дай да обвиняваме всичко крачещо, пълзящо и т.н. понеже е българско. Е това не е зряло мнение за мен. Интересите водят човек - когато някой специализира сериозно в научна или каквато и да е друга област не го влече вече висока годишна заплата, кола и къща на вноски. Ако си археолог арабските пустини може да са ти много по привлекателни от плажовете на ибиза, Ако си писател може да идеш в африка, макар че можеш спокойно да си стоиш в къщата във флорида. Така се получава, че САЩ, Англия и Германия са големи центрове за наука и не само български, но и всякакви други студенти отиват натам.

Науката, за която пишеш съвсем не е национална. Традицията да се привличат талантите и мозъците от различни държави за сериозни научни изследвания започва още по време на последната война. Днес научните явки си сътрудничат с най-доброто което имат. България навремето имаше 5000 инженери, които работеха само в областта на хард дисковете. Днес те са пръснати от Канбера до Отава, а световният ни дял на пазара на продукта се е свил от 17 на нула. Не щото нямаме нефт или навремето ни забранили да ползваме плана Маршал


Аз например бих желал много повече да ида в индия отколкото в германия. В индия има нещо, което по единодушно мнение в германия няма - това е разнообразието.

Пък мен разнообразието не ме влече. В Германия има нещо, което в Индия няма : социален чадър


зряло мнение е такова, при което правиш обективен анализ, а не субективен анализ.

Къде е границата между субективния и обективния анализ ?


но не е вярно, че младите са глупави и ограничени, те няма как да бъдат такива, защото израстват и оцеляват в една много динамична среда

Това е лично твое мнение, но аз имам друго и държа на него

че нямаш право да сравняваш две съвсем различни културни и социални среди каквито са немската и българската.

За чие право става въпрос ? Разглеждаме изследване



Тема Re: Къде ?нови [re: kpилe]  
Автор 4eHe (screenager)
Публикувано07.06.05 23:55



Убягнало ти е, че не бе чиновник, а самия консул. Не ми загуби времето, а ми открадна пари. Засрамих се, защото влязох в тоалетната на посолството и на пода лежеше прясно лайно. Транспортната случка не е моя, а я цитирах.

Текстът в черно ме учуди. Наистина бе произволен и вече сме разменили достатъчно реплики, за да предположиш че ще попитам как стигна до идеята провокация. Българска в корена си, защото като човек прекарал целия си живот в България няма как да знаеш кога може да се направи подобна хипотеза. Малко ми усложняваш четенето под "криле", защото сега винаги ще трябва да помня как лесно минаваш граници на толерантността.



Тема Re: Къде ?нови [re: 4eHe]  
Автор kpилe ()
Публикувано08.06.05 06:36



"защото като човек прекарал целия си живот в България" - това няма как да го знаеш, не преминавай и ти границите на толерантността

самия консул също е чиновник.



Тема Re: реплика, дуплика и т.н.нови [re: 4eHe]  
Автор kpилe ()
Публикувано08.06.05 06:43



чене, без конкретни факти, този разговор е просто безмислен и безполезен сблъсък на две субективни мнения.

ако тази статия за теб е конкретен факт, за мен не е.

смисълът на един диалог не е да докажеш своето, а да обмениш информация - вярвай в каквото искаш, това си е твое право.


съжалявам много, бих си поспорил ей така заради спорта, но нямам никакво време

късмет



Тема п.с.нови [re: 4eHe]  
Автор kpилe ()
Публикувано08.06.05 09:07



Знаеш ли, ще споделя някои наблюдения върху начина, по който водиш диалога, когато стане дума за българия – уж е добронамерено, но в един момент винаги се стига до конфликт на лична основа.

Защо става това? Ами например, защото се обсъждат общи неща, а ти винаги намесваш някакви лични твои познати и впечатления. Неминуемо в един момент от разговора стигаш до там да заявиш как 1/3 от живота си си го прекарала на запад и че някой, който е живял постоянно в България нищо не знае и нищо не е видял (дори когато не знаеш кой колко е живял на запад, какво е видял и т.н.). А това май е във всеки един подобен разговор с твое участие, който съм чел в този клуб. Извинявай, но това твърде много прилича на самоизтъкване, за да не подразни човека, който говори с теб. И когато в един момент не издържи и ти се опъне на лична основа с нещо, започваш да играеш невинно, наранено удивление. После на един етап винаги започваш разбор изречение по изречение, като основната цел явно е да бъдеш контра и да покажеш, че по-добре знаеш, отколкото да се следва нишката на разговор – примерно в един момент казваш каква невероятна библиотека било имало едикъде си, едва ли не ако искам да науча за калките – ето това е начина. Хубаво, съгласявам се, пиша няколко реплики по-късно, че добрата учебна база привлича студенти, нооо това вече не е добро, с менторски тон поправяш, че виждаш ли никой не му било дремело за базата, била важна програмата. Добре де, библиотеката не е ли към учебната база? Компюртите не са ли към учебната база? Нали твоите немски колеги само от компютъра учили? Не започваш ли да си противоречиш в един момент?

В другата тема така и не отговори на въпроса “кога ще се оправим”. Направи едно странно твърдение, че младите българи били ограничени и не четяли, когато те попитах откъде знаеш, ти започна да ми говориш за някаква твоя племеница и после даде статия, в която общо взето пише, че немските младежи работят повече на компютър отколкото гледат телевизия, а при българските е обратното. На въпроса какво толкова работят на компютъра немските младежи, пак започна с какви колеги си имала и те какво правели на компютъра. Нима аз трябва да гледам на света през кривия макарон на ЧеНе и нейните колеги?

За мен зрял диалог е следния – правиш някакво твърдение и после го защитаваш с факти. Ако нямаш факти – казваш си: “нямам факти” и приключваме въпроса, създала си си някакво мнение за българските младежи, това мнение не е подкрепено с факти, е голяма работа, всички си съставяме такива субективни мнения, човешко е. Не е нужно от 15 кладенеца да ми вадиш вода и за N-ти път да изтъкваш какви колеги имаш, до какви библиотеки имаш достъп, колко много приятели имаш и колко са качествени те, колко време си живяла извън България и т.н.

Зрял диалог е не да ми обясняваш какво би направила, ако се интересуваше от калките, а да ми намериш и пратиш една-две статии на английски, щом е толкова лесно за теб. Ето така ще направиш нещо конкретно за обогатяването на общата и не толкова общата култура на един български младеж. Но не, ти предпочиташ да прекараш това време в ровичкане из гугъла, за да докажеш колко си права – толкова безкрайно важно ли е да си винаги права?

Незряло е постоянно да се самоизтъкваш и да нападаш – това създава конфликти, там където просто ги няма. Предлагам да продължим този разговор тогава, когато имаш сериозни факти в подкрепа на това, че българските младежи са по-ограничени и неначетени от немските, френските и т.н.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.