Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:52 22.09.24 
Контакти
   >> Споделено
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема интерпретациите на криле. Коментар  
Автор 4eHe (screenager)
Публикувано07.06.05 15:03



"Българските студенти гледат телевизия много повече, отколкото четат или работят с компютър, като за последните две занимания отделят три пъти по-малко време в сравнение с връстниците си в Германия."

интерпретирам - българските студенти гледат телевизия три пъти повече отколкото четат ИЛИ работят с компютър. не е казано какво е отношението на четене/работа с компютър. не е казано колко четат (като време) немските студенти сравнени с нашите - само че гледат телевизия много по малко от нашите.

Предполагам, щото няма как да гледат телевизия и четат едновременно

другата статия се е сменила, там имаше нещо по интересно - че немските студенти работят на компютър 3 пъти повече време отколкото българските колеги или нещо такова. значи може би излиза, че негледането на телевизия немските студенти го прекарват като сърфират из интернет, една възможнот, която не всички български студенти имат.

немски колеги имам в университета. Разбира се, това е по-особено учене, защото всички сме работещи. Практически цялата подготовка за изпити ни е онлайн : там ни е лектора, там са ни конференциите, там е достъпа до библиотеката, оттам може да си смъкнем учебниците в pdf .. цялото обучение протича с помощта на интернет. Първото нещо, което ти дават е парола за достъп и пощенска кутия. Следиш си графика, изпращаш и получаваш оценки..разпечатваш си студентския файл..ей такива. Работата отнема към 20 часа седмично. С това изключение, че нашите семинари са в неделите, не вярвам редовно учещите да нямат същите възможности

без съмнение ще се съглася, че висенето в интернет из чатове и содомистки сайтчета е далеч по обогатяващо от гледането на телевизия, където има новини, научнопопулярни предавания, ток шоута и известни филми...

Може би не си чувал, но училищата имат инсталирани интернет филтри. същото важи за библиотеките, откъдето повечето студенти ползват интернет. Студентите за които става дума напускат дома на родителите си на около 17. Ако нямат стипендия, трябва да работят някъде, за да се издържат по време на обучението си. Можеше просто да предположиш, че докато интернет е безплатен за младите, телевизия с кабелни канали като Дискавъри - не е

дискусията се измести в посока "аз колко хора познавам", така че щом смяташ, че твоите познанства са представителна информация за състояниято на младежта в българия - не ми се спори.

Попитах какво е зряло мнение ? Това за такова ли да го броя ?



Тема Re: интерпретациите на криле. Коментарнови [re: 4eHe]  
Автор beta1 (black_hole) (Aquarius/Pises)
Публикувано07.06.05 15:16



We are sharing the same net but don't sharing the same dreams anymore

Amicus Plato sed magis amica verias


Тема Re: реплика, дуплика и т.н.нови [re: 4eHe]  
Автор kpилe ()
Публикувано07.06.05 21:43



една неясна клюкарска статийка от три реда може да бъде интерпретирана както ни е удобно.

искам да видя ясни и точни резултати от представително проучване - каква е възрастта на студентите питани в анкетата, с една и съща структура ли са двете анкети, колко средно часа седмично немският студен чете, гледа телевизия и използва компютър? а българският? какво чете немския студент, какво гледа по телевизията, какво работи на компютъра? а българският? каква е дисперсията на данните - т.е. има ли обособени групи - да не се окаже, че 10% от немските студенти (дето дори не са немски) четат 10 пъти повече от всички 90% взети заедно и дърпат цялата група нагоре? искам да знам дали е статистически значима разликата и на какво ниво. искам да знам какъв процент от съответната възрастова група са немските студенти и какъв българските? ако тук 90% от хората на 20 години са студенти, може би в германия са далеч по малко?

имаше преди едни такива тестове дето пърдяха във вестниците, че българските младежи били на второ място по интелигентност в света след еврейските. не си ли чула? естествено те са точно толкова представителни, колкото и това, което вероятно стои зад въпросната статийка (ако изобщо стои нещо реално зад нея).

иначе когато интерпретацията се свежда до нивото: "немски колеги имам в университета...." - хубаво, много се радвам, че имаш немски колеги. и аз имам немска колежка. тук в българия. представяш ли си? и кво следва от това? нали толкова години следваш, знаеш какво е проучване, какви данни се гледат, какви анализи се правят. като искаш да пуснеш нов продукт аргументът ти не е "абе всичките ми приятели и познати казаха че е много готин, страшно им харесва". дай факти, факти че българските младежи са по глупави или по ограничени.

нещата са безкрайно по сложни.

единственото зряло мнение, което мога да ти дам, е, че университетите в САЩ са се ориентирали много хубаво в ситуацията и "внасят мозъци" - предлагат великолепни условия за развитие в научна област. Германия имитират САЩ по друг начин - там доколкото знам има някакви държавни субсиидии за университети, затова огромен брой български студенти се изнесоха натам през последните 10тина години. тук въпросът не е до нация - студенти от цял свят отиват в Германия и САЩ за да учат, защото базата е добра. А знаеш ли, че в Катар се прави същото от няколко години, емирът налива пари и прави център на науката от Доха. Каква е моята интерпретация? Моята интерпретация е, че ако в българия имахме нефт, газ или бяхме "лекувани" с план маршал след 1944та вместо "третирани" с 45 години комунизъм и безумно преструктуриране на индустрия, стопанство и т.н., тогава щяхме да имаме мнооого повече парички от сега и щяхме да имаме и интернет по университетите и научни центрове и студенти, които четат и френски младежи, които идват да учат при нас. То между другото и сега идват бая турски, македонски и сръбски студенти...

Но не сме богати, кво да правим сега, а? Може ли държавата да налива пари в наука, когато хората живеят с по 100 евро на месец, а само сметките им са толкова? Ми дай да обвиняваме всичко крачещо, пълзящо и т.н. понеже е българско. Е това не е зряло мнение за мен. Интересите водят човек - когато някой специализира сериозно в научна или каквато и да е друга област не го влече вече висока годишна заплата, кола и къща на вноски. Ако си археолог арабските пустини може да са ти много по привлекателни от плажовете на ибиза, Ако си писател може да идеш в африка, макар че можеш спокойно да си стоиш в къщата във флорида. Така се получава, че САЩ, Англия и Германия са големи центрове за наука и не само български, но и всякакви други студенти отиват натам.

Аз например бих желал много повече да ида в индия отколкото в германия. В индия има нещо, което по единодушно мнение в германия няма - това е разнообразието.

зряло мнение е такова, при което правиш обективен анализ, а не субективен анализ. твоят анализ е маскиран като обективен, има множество елементи, които са напълно верни, но някои от аргументите и обясненията ти са крайно субективни. според мен си имала някакви лични проблеми докато си била в българия и сега се опитваш да пренасяш негативните си емоции върху българите и българия като цяло.

вярно е, че българия е по бедна страна от германия, че няма виртуална библиотека, че кабелната телевизия е по евтина, че компютрите все още са скъпи за някои хора, че се псува, плюе по улиците, че бандитски организации се вихрят и че може да те гръмнат както си разхождаш кучето.

но не е вярно, че младите са глупави и ограничени, те няма как да бъдат такива, защото израстват и оцеляват в една много динамична среда - колко книжки си чел в никакъв случай не е белег нито за неограниченост, нито за ум, има редица фактори, които трябва да вземеш предвид, за да направиш такова крайно заключение, да не говорим, че нямаш право да сравняваш две съвсем различни културни и социални среди каквито са немската и българската.



Тема Къде ?нови [re: kpилe]  
Автор 4eHe (screenager)
Публикувано07.06.05 22:09



според мен си имала някакви лични проблеми докато си била в българия и сега се опитваш да пренасяш негативните си емоции върху българите и българия като цяло.

Аргументирай се с пример



Тема Re: Къде ?нови [re: 4eHe]  
Автор kpилe ()
Публикувано07.06.05 23:11



например беше писала наскоро за някакъв български чиновник в посолство, който ти загубил времето и унизил (съжалявам ако не съм доловил нюансите на емоцията, която си изпитала - предполагам, че не е нужно да търся конкретното мнение?)

друг пример, беше писала преди нещо за градския транспорт и какво ти се било случило там (не беше много хубаво май)


но не аргументацията е важната в случая. ето това, което си пуснала в болд е типично субективно мнение (мое в случая). даже дори не толкова мнение, колкото въпрос/провокация, който ти можеш да отречеш или потвърдиш или просто подминеш. но дори да имах 50 виртуални примера и аргумента, това пак би било субективно мнение, което ще изказвам изключително предпазливо и с ясното съзнание, че е само хипотеза.

има факти и има хипотези. когато фактите за нещо са неоспорими, всички ги "интерпретират" като потвърждение/оспорване на едни и същи хипотези. когато нямаш факти - събираш такива, ако е възможно. в случая с младите е напълно възможно - дефинираш какво значи "ограничен" и ако тази дефиниция е приемлива за всички - разглеждаме факти и данни.



Тема Re: реплика, дуплика и т.н.нови [re: kpилe]  
Автор 4eHe (screenager)
Публикувано07.06.05 23:41



искам да видя ясни и точни резултати от представително проучване

Това писах и аз. Надявам се да си го прочел. Ако не си, трябва да се самоцитирам пак. Колкото до интерпретацията, изследването е финансирано от ФАР, прави се от фондация "БГ шанс" и в четвъртък е представено за медиите. Опитах да го отрия цялото, но не можах.

Предполагам
предполагам

ФАР са финансирали същото изследване и в други европейски държави.
Ползвала съм материали на OSCE, които редовно правят метрични изследвания на образованието на европейските държави.
Последното обърна политическия дневен ред на Дания и Германия и предизвика сериозни промени в образователната система на монархията.

Отново,
резултатите винаги могат да се тълкуват превратно, както ти направи с предположението си как се ползва интернет. Дадох ти субективно мнение, защото мога да застана зад него с факти.



имаше преди едни такива тестове дето пърдяха във вестниците, че българските младежи били на второ място по интелигентност в света след еврейските. не си ли чула?

Четох колко назад са израелските младежи и ако българските са и зад тях, нямам коментар

естествено те са точно толкова представителни, колкото и това, което вероятно стои зад въпросната статийка (ако изобщо стои нещо реално зад нея).
http://www.google.com/search?hl=en&q=%D0%B8%D0%B7%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5+%D0%BD%D0%B0+%D1%84%D0%BE%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F+%22%D0%91%D0%93+%D1%88%D0%B0%D0%BD%D1%81%22&btnG=Google+Search

Пишеше го в четири вестника. Можеше да се цитира от всеки. Ако погледнеш мненията в Медияпул, разделението е 50:50

Германия имитират САЩ по друг начин - там доколкото знам има някакви държавни субсиидии за университети, затова огромен брой български студенти се изнесоха натам през последните 10тина години. тук въпросът не е до нация - студенти от цял свят отиват в Германия и САЩ за да учат, защото базата е добра. А знаеш ли, че в Катар се прави същото от няколко години, емирът налива пари и прави център на науката от Доха.

Имам сериозни съмнения, че потокът млад академичен елит се насочва към учебно заведение понеже имат чудесна база.
Какъв смисъл има от великолепно оборудване, ако програмата е морално остаряла, преподавателите не са в час и след 4-5 години излизаш без мрежа контакти и реални шансове за започване на работа.



Каква е моята интерпретация? Моята интерпретация е, че ако в българия имахме нефт, газ или бяхме "лекувани" с план маршал след 1944та вместо "третирани" с 45 години комунизъм и безумно преструктуриране на индустрия, стопанство и т.н., тогава щяхме да имаме мнооого повече парички от сега и щяхме да имаме и интернет по университетите и научни центрове и студенти, които четат и френски младежи, които идват да учат при нас. То между другото и сега идват бая турски, македонски и сръбски студенти...

Въпросът с оставането на тия студенти как е уреден ? Щото то много хубаво да се изучат, но какво печели страната от тях ? Преди и после ?
криле, нали не забравяш че България не бе единствената страна от бившия соц лагер ? Само че къде са другите днес ? А как е интернета в Естония ? Да си чул нещо за потока студенти към Прага ? Колко чужди университета отвориха филиали в България, сравнено с Румъния примерно ?


Но не сме богати, кво да правим сега, а?
По този въпрос вече писах в темата ти. Ти пита персонално, аз отговорих както мога и в каквото вярвам. Ако директен отговор не те е интересувал, ако мнението ми някак не ти допада, избягвай да питаш.



Може ли държавата да налива пари в наука, когато хората живеят с по 100 евро на месец, а само сметките им са толкова? Ми дай да обвиняваме всичко крачещо, пълзящо и т.н. понеже е българско. Е това не е зряло мнение за мен. Интересите водят човек - когато някой специализира сериозно в научна или каквато и да е друга област не го влече вече висока годишна заплата, кола и къща на вноски. Ако си археолог арабските пустини може да са ти много по привлекателни от плажовете на ибиза, Ако си писател може да идеш в африка, макар че можеш спокойно да си стоиш в къщата във флорида. Така се получава, че САЩ, Англия и Германия са големи центрове за наука и не само български, но и всякакви други студенти отиват натам.

Науката, за която пишеш съвсем не е национална. Традицията да се привличат талантите и мозъците от различни държави за сериозни научни изследвания започва още по време на последната война. Днес научните явки си сътрудничат с най-доброто което имат. България навремето имаше 5000 инженери, които работеха само в областта на хард дисковете. Днес те са пръснати от Канбера до Отава, а световният ни дял на пазара на продукта се е свил от 17 на нула. Не щото нямаме нефт или навремето ни забранили да ползваме плана Маршал


Аз например бих желал много повече да ида в индия отколкото в германия. В индия има нещо, което по единодушно мнение в германия няма - това е разнообразието.

Пък мен разнообразието не ме влече. В Германия има нещо, което в Индия няма : социален чадър


зряло мнение е такова, при което правиш обективен анализ, а не субективен анализ.

Къде е границата между субективния и обективния анализ ?


но не е вярно, че младите са глупави и ограничени, те няма как да бъдат такива, защото израстват и оцеляват в една много динамична среда

Това е лично твое мнение, но аз имам друго и държа на него

че нямаш право да сравняваш две съвсем различни културни и социални среди каквито са немската и българската.

За чие право става въпрос ? Разглеждаме изследване



Тема Re: Къде ?нови [re: kpилe]  
Автор 4eHe (screenager)
Публикувано07.06.05 23:55



Убягнало ти е, че не бе чиновник, а самия консул. Не ми загуби времето, а ми открадна пари. Засрамих се, защото влязох в тоалетната на посолството и на пода лежеше прясно лайно. Транспортната случка не е моя, а я цитирах.

Текстът в черно ме учуди. Наистина бе произволен и вече сме разменили достатъчно реплики, за да предположиш че ще попитам как стигна до идеята провокация. Българска в корена си, защото като човек прекарал целия си живот в България няма как да знаеш кога може да се направи подобна хипотеза. Малко ми усложняваш четенето под "криле", защото сега винаги ще трябва да помня как лесно минаваш граници на толерантността.



Тема Re: Къде ?нови [re: 4eHe]  
Автор kpилe ()
Публикувано08.06.05 06:36



"защото като човек прекарал целия си живот в България" - това няма как да го знаеш, не преминавай и ти границите на толерантността

самия консул също е чиновник.



Тема Re: реплика, дуплика и т.н.нови [re: 4eHe]  
Автор kpилe ()
Публикувано08.06.05 06:43



чене, без конкретни факти, този разговор е просто безмислен и безполезен сблъсък на две субективни мнения.

ако тази статия за теб е конкретен факт, за мен не е.

смисълът на един диалог не е да докажеш своето, а да обмениш информация - вярвай в каквото искаш, това си е твое право.


съжалявам много, бих си поспорил ей така заради спорта, но нямам никакво време

късмет



Тема п.с.нови [re: 4eHe]  
Автор kpилe ()
Публикувано08.06.05 09:07



Знаеш ли, ще споделя някои наблюдения върху начина, по който водиш диалога, когато стане дума за българия – уж е добронамерено, но в един момент винаги се стига до конфликт на лична основа.

Защо става това? Ами например, защото се обсъждат общи неща, а ти винаги намесваш някакви лични твои познати и впечатления. Неминуемо в един момент от разговора стигаш до там да заявиш как 1/3 от живота си си го прекарала на запад и че някой, който е живял постоянно в България нищо не знае и нищо не е видял (дори когато не знаеш кой колко е живял на запад, какво е видял и т.н.). А това май е във всеки един подобен разговор с твое участие, който съм чел в този клуб. Извинявай, но това твърде много прилича на самоизтъкване, за да не подразни човека, който говори с теб. И когато в един момент не издържи и ти се опъне на лична основа с нещо, започваш да играеш невинно, наранено удивление. После на един етап винаги започваш разбор изречение по изречение, като основната цел явно е да бъдеш контра и да покажеш, че по-добре знаеш, отколкото да се следва нишката на разговор – примерно в един момент казваш каква невероятна библиотека било имало едикъде си, едва ли не ако искам да науча за калките – ето това е начина. Хубаво, съгласявам се, пиша няколко реплики по-късно, че добрата учебна база привлича студенти, нооо това вече не е добро, с менторски тон поправяш, че виждаш ли никой не му било дремело за базата, била важна програмата. Добре де, библиотеката не е ли към учебната база? Компюртите не са ли към учебната база? Нали твоите немски колеги само от компютъра учили? Не започваш ли да си противоречиш в един момент?

В другата тема така и не отговори на въпроса “кога ще се оправим”. Направи едно странно твърдение, че младите българи били ограничени и не четяли, когато те попитах откъде знаеш, ти започна да ми говориш за някаква твоя племеница и после даде статия, в която общо взето пише, че немските младежи работят повече на компютър отколкото гледат телевизия, а при българските е обратното. На въпроса какво толкова работят на компютъра немските младежи, пак започна с какви колеги си имала и те какво правели на компютъра. Нима аз трябва да гледам на света през кривия макарон на ЧеНе и нейните колеги?

За мен зрял диалог е следния – правиш някакво твърдение и после го защитаваш с факти. Ако нямаш факти – казваш си: “нямам факти” и приключваме въпроса, създала си си някакво мнение за българските младежи, това мнение не е подкрепено с факти, е голяма работа, всички си съставяме такива субективни мнения, човешко е. Не е нужно от 15 кладенеца да ми вадиш вода и за N-ти път да изтъкваш какви колеги имаш, до какви библиотеки имаш достъп, колко много приятели имаш и колко са качествени те, колко време си живяла извън България и т.н.

Зрял диалог е не да ми обясняваш какво би направила, ако се интересуваше от калките, а да ми намериш и пратиш една-две статии на английски, щом е толкова лесно за теб. Ето така ще направиш нещо конкретно за обогатяването на общата и не толкова общата култура на един български младеж. Но не, ти предпочиташ да прекараш това време в ровичкане из гугъла, за да докажеш колко си права – толкова безкрайно важно ли е да си винаги права?

Незряло е постоянно да се самоизтъкваш и да нападаш – това създава конфликти, там където просто ги няма. Предлагам да продължим този разговор тогава, когато имаш сериозни факти в подкрепа на това, че българските младежи са по-ограничени и неначетени от немските, френските и т.н.



Тема само да вметнанови [re: kpилe]  
Автор lnfinity (Shadowchaser)
Публикувано08.06.05 10:45



Никои младежи не са ограничени. При наличието на източници за черпене на информация и възможности за предлагането им младежите от всяка страна са еднакви. Понеже съм живял зад граница смело мога да твърдя че българите по нищо не отстъпват на италианци французи немци англичане или който си искаш. Но също така умни са инзийци пакистанци сирийци японци китайци бангладишци и всякакви други. А това кой какво твързи се води от старата мароканска поговорка - Интереса клати феса

Жизнь – это борьба зла с ещё большим злом.


Тема Re: само да вметнанови [re: lnfinity]  
Автор kpилe ()
Публикувано08.06.05 11:08



точно затова се води този безкраен спор - за мен класификации на база национална принадлежност са шовинистични, на една не много голяма крачка от расизма, където вече ще се говори за примерно, че ромските младежи са ограничени и глупави и не четат.

един човек не може да бъде оценяван извън средата в която се намира. има безкрайно интелигентни хора, които не могат една бурмичка да завият и стават за смях и пред най простите хамали. така че не ме кефи някой да лепва етикета върху българските младежи, не би ме кефило и ако беше лепнал етикет върху македонските или сръбските да речем.

има умни български младежи, има глупави, има начетени, има ограничени, има всякакви, точно както е при немските, френските, таджикистанските, иранските, македонските, пакистанските и т.н.

може да се говори всичко за ниво на образованието, за институции и т.н., но когато се отправи такова сериозно твърдение за цяла възрастова група, това трябва да се доказва с факти.



Тема Re: само да вметнанови [re: kpилe]  
Автор beta1 (black_hole) (Aquarius/Pises)
Публикувано08.06.05 12:22



Спокойно бе човек. И аз и се вързах на ченето, и то точно затова че започна да говори врели некипели за българските младежи. Ама тя от аргументи не разбира и затова реших че няма смисъл да водя спор по начина по който тя го разбира.
Ти добре знаеш какво се пише по весниците. А за разни програми проведени тук и финансирани от международни орнанизации, чрез техните чиновници, тя няма как да знае как се разпределят парите. Но като не знае да си го каже ясно.
А сериозния въпрос дали методиката на дадено изследване взета от една страна и приложена механично за друга е коректен си стой. Не съм видял по весникарские публикации да пише доколко извадката с която е проведено дадено изследване е представителна за генералната съвкупност. Тогава основния агрумент е "вервайте ни". Ама аз без факти не вярвам.
Е сори че пак подигнах градуса на емоцията, ама и аз понякога реагирам емоционално.

Amicus Plato sed magis amica verias


Тема Re: само да вметнанови [re: beta1 (black_hole)]  
Автор kpилe ()
Публикувано08.06.05 12:38



мда, и на мен ми е малко странно, когато сериозни хора се опитват да ми пробутат някакви вестникарски извадки и то при положение, че ако има нещо наистина вмирисано и скапано в България, то е на първо място пресата и нейният твърде подозрителен непрофесионализъм на моменти - някои дори говорят за поръчкови статии, не знам, нямам информация - само съм чувал, че собствениците на най големите вестници в бг са немски фирми...

не се дразня на липсата на аргументи у чене, а за това, че докарва нещата все до личността си, до това какви колеги имала, какви приятели, каква карта за библиотеката и т.н.



Тема Re: само да вметнанови [re: kpилe]  
Автор beta1 (black_hole) (Aquarius/Pises)
Публикувано08.06.05 13:07



Аз приемам хората такива каквито са, но когато започнат да ми пробутват разни смешни работи за аргументи и факти, и не различават приятелската провокация от нападка губя интерес към тях.
То надвикването с радиото не е диалог.
А за пресата, не ми се отвяря темата. Само ще кажа че наскоро в един друг клуб ставаше дума за опитите да бъде затрит хор "бодра смяна". Автора на темата твърдеше че се объщали с молба за гласност към много медии. както се досещаш първоначалната реакция била на заинтересованост към проблема. После обаче като станело дума за конкретен репортаж, явно след сондаж на мненията с по-горе стоящите, отказвали. Темата не била от най-приоритетните. Това не съм го проверявал до колко е вярно. Но нито има как нито ми е работа. Аз обаче съм си имал работа с доста хлъзгави хора. Знам също какво се пише за неща за които имам доста добро познания и за тези неща мога да различа сериозните агрументи от примитивни манипулации.
Затова може би съм малко мнителен към весникарски писания та съм станал Тома неверни

Amicus Plato sed magis amica verias


Тема Re: интерпретациите на криле. Коментарнови [re: 4eHe]  
Автор lightwriting (новак)
Публикувано08.06.05 14:55



Не можете да промените възгледите на отсрещната страна разберете, така че няма смисъл да се нападате всеки си има мнение и убеждения независимо дали си ги е създал след наблюдение на хората около него или на цялото човечество. stiga ste se durpali



Тема Re: интерпретациите на криле. Коментарнови [re: lightwriting]  
Автор beta1 (black_hole) (Aquarius/Pises)
Публикувано08.06.05 15:16



Не можем така е.
Можем само да се опитаме да ги разберем. Ама за това трябва желание да се чуваме.

Amicus Plato sed magis amica verias


Тема Re: п.с.нови [re: kpилe]  
Автор 4eHe (screenager)
Публикувано09.06.05 00:23



Сега да благодаря ли за споделянето ?

Забелязвам няколко неточни моменти в наблюденията ти :
- все още приемам проблемите в България лично, не си го разбрал.
Тълкуваш го като поглед отстрани, самоизтъкване и критика.

- обсъжданията винаги започват от общото и минават към частното. Без значение дали говорим за нефункционираща система или конкретен подкупен консул (за да бе чиновник, трябваше да му плащат с 2 000 евро по-малко)

- разбирам те ужасно добре, когато не искаш да приемеш изоставането
дали ще е на нацията като цяло, на бизнеса като частност или на едно поколение конкретно.
Ако влезеше в моите обувки за един момент, ако видеше нещата както аз ги виждам, трябваше да намериш висока сграда и да се метнеш с главата надолу.
Повтарям, разбирам те.

Смисъл да се живее в заблуди временно има. Смисъл да се живее постоянно в отричане на реалността няма. Някой тази вечер си ляга гладен. Утре още един възрастен ще умре от невъзможност да понесе живота си такъв, какъвто е. Няколко деца няма да се родят, защото до края на седмицата млади родители ще погледнат в бъдещето и ще видят нищо.

Ние си дискутираме.

Обаче преди 15 години го нямаше.
А след петнайсет, днес, не го донесе ЕС, плана Маршал, турците или царя.


Вярно е че стила ми става рязък, когато дискутирам настоящето.
Не искай да се извинявам, приемам проблемите лично.
От теб никой не очаква да виждаш света като 4еНе.
Защо ти очакваш от мен да гледам през твоя крив макарон ? Защо ми редиш интереси на приятели, които говорят по-скоро за вкуса ти, отколкото за нещо друго ?

Абсолютно прав си за качествата на живота ми, които липсваха в България.
Ако не живеех навън нямаше как да го оценя. И го правя, при всеки удобен случай. Това не помага на България, но да отричам как навън нещо е построено, как се ползва, как се развива ще е глупост.


Зрял диалог е не да ми обясняваш какво би направила, ако се интересуваше от калките, а да ми намериш и пратиш една-две статии на английски, щом е толкова лесно за теб.

Това сега молба ли е ?

Ето така ще направиш нещо конкретно за обогатяването на общата и не толкова общата култура на един български младеж.

И ще го направя понеже ?

Но не, ти предпочиташ да прекараш това време в ровичкане из гугъла, за да докажеш колко си права – толкова безкрайно важно ли е да си винаги права?

Смешно е, но влизаш малко късно. Правила съм го за български младежи и продължавам да го правя. Знаят как да ме попитат.

Незряло е постоянно да се самоизтъкваш и да нападаш – това създава конфликти, там където просто ги няма. Предлагам да продължим този разговор тогава, когато имаш сериозни факти в подкрепа на това, че българските младежи са по-ограничени и неначетени от немските, френските и т.н.

Това не е темата. Интерпретацията ти е силно повлияна от представата ти за популярната преса в страната. Не ми прожектирай представата си.
Ако ще водя диалог, написах ти още в оправената тема, трябва да виждам зрялост в дискусията. Аргументи в защита на твърдения.
Дотук ми подаваш ниски топки и не е чудно, че става скучно.



Тема 5000?нови [re: 4eHe]  
Автор Mandalay (empathy)
Публикувано10.06.05 00:12



България навремето имаше 5000 инженери, които работеха само в областта на хард дисковете. Днес те са пръснати от Канбера до Отава, а световният ни дял на пазара на продукта се е свил от 17 на нула. Не щото нямаме нефт или навремето ни забранили да ползваме плана Маршал

Бабче ти че говориш на едро без да мислиш едно на ръка ама поне чети какви глупости пишеш. Кога е имало български хард дискове? Че и 5000 инжинери са се занимавали с тах. Че то в Тайван едва ли има толкова. Нали на няколко пъти ти показах колко си неграмотна технически. Защо продължаваш да се излагаш?

Класното образование до трети клас си е казало думата ама поне гледай американските моряци да не те минават с парите след ги обслужиш



Тема Re: 5000?нови [re: Mandalay]  
Автор Kpъr ()
Публикувано10.06.05 00:40



Български дискове имаше - Kalok, 200mb ако си виждал... Но са правени през 92ра, и то точно от пръснатите по целия свят - централата на Калок си е била винаги в usa, california. Не много дълго след това тази фирма спира да същестува... дали е прала червени пари, дали е била трафик на хора (5000 ?) и друго, а дисковете да им ги е правил някой тайванец от тези които поставят каквито искаш лепенки върху тях... само ДС знае...






Тема Re: 5000?нови [re: Kpъr]  
Автор 4eHe (screenager)
Публикувано10.06.05 00:46



Като за курешката, оставих го в петнайсет линка .
Повторението е защото не се знае в неговия напреднал стадий на заболяване дали 1 е достатъчен.


Знае и собственика на ИТЕМА, не само ДС..щото е един от тях.



Тема Re: 5000?нови [re: Kpъr]  
Автор Mandalay (empathy)
Публикувано10.06.05 01:28



92 г 200 MB?
Опитай пак
92 имаше само MFM дискове

Питам пак: къде в БГ са произвеждани хард дискове от 5000 инжинери?

Редактирано от Mandalay на 10.06.05 01:30.



Тема Re: 92?нови [re: Mandalay]  
Автор lnfinity (Shadowchaser)
Публикувано10.06.05 09:24





Жизнь – это борьба зла с ещё большим злом.

Тема Re: 92?нови [re: lnfinity]  
Автор kpилe ()
Публикувано10.06.05 10:33



това нещо не го разбирам...

какви са тия дискове по 1.89 гигабайта през 86та?

би ли обяснил, ако разбираш?



Тема Re: интерпретациите на криле. Коментарнови [re: 4eHe]  
Автор 4eHe (screenager)
Публикувано10.06.05 10:42



Като казвам, че студентите не се отнасят отговорно към работата си, далеч нямам предвид, че те са виновни за ситуацията. Аз лично съм бил свидетел как студенти от много елитна специалност (тоест с много висок приемен бал) се разбират с инструктора си да не посещават лекции, но въпреки това да получат шестиците. В резултат на това никой не „работи“, асистентът си получава хонорара, студентите - отличните бележки и всички са доволни.
Георги Мечкаров, студент в Duke university, САЩ


Проблемът на висшето образование не е в липсата на пари



Тема Re: 92?нови [re: kpилe]  
Автор 4eHe (screenager)
Публикувано10.06.05 10:57



Ако нещо го няма на пазара, това не означава непременно че не е в дизайн и разработка



Тема Re: 92?нови [re: kpилe]  
Автор lnfinity (Shadowchaser)
Публикувано10.06.05 11:07



Разработки на IBM за промишлени машини. У нас всичко идва по-късно Когато в Математическия факултет на СУ имаха зала с Apple II на други места хората имаха повече

Жизнь – это борьба зла с ещё большим злом.


Тема Проблемите на висшето образованиенови [re: 4eHe]  
Автор lnfinity (Shadowchaser)
Публикувано10.06.05 11:18



Не са от вчера или оня ден. Още 5000 г. назад египтяните и шумерите са се оплаквали от мързеливата младеж. В Магнаурската школа пак са имали такива проблеми. В средновековните университети също дори и в религиозните. Като ставах студент Даки Йорданов и Борис Китанов пак четяха лекции кви са били те кви сме ние. Това е било и ще го има. Що не спорите за нещо по-интересно?

Жизнь – это борьба зла с ещё большим злом.


Тема Re: 92?нови [re: lnfinity]  
Автор kpилe ()
Публикувано10.06.05 12:39



е да ама 86та... ??

близо 2 гигабайта твърд диск...

че тогава сигурно суперкомпютърът на фбр е бил с 16 битов процесор - каква технология са ползвали за тези хардове, каква е била скоростта на достъп...? ако там откъдето е картинката има и някакво инфо - прати линк.



Тема За разликите между любов и обич, напримернови [re: lnfinity]  
Автор 4eHe (screenager)
Публикувано10.06.05 12:45



Прав си,
но така курешката няма как да научи какво изпуска, докато онанира зад монитор с пръст в гъз.



Тема Re: 5000?нови [re: Mandalay]  
Автор Kpъr ()
Публикувано10.06.05 16:38



Малко потърсих из google и видях че kalok се славят с може би най-некачествените дискове правени някога ( и то в Индия) и затова логично са банкрутирали малко по-късно. Сред основателите на фирмата е бил инженер от seagate, а след края на kalok напусналите го са направили нова фирма - JST която накрая се влива в Atari. Не се споменават инвестициите от/към България, но има и такива в които се твърди че българи са участвали в reverse engeneering, както и "фиаското kalok", аз пък имам спомени за статии в БГ вестниците още в началото на 90те по темата изпиране на червените пари.

За Ide дисковете не си прав, стандарта е предложен с появата на 286, ето линк:


#

ATA-1, the first ATA specification, was rated for 8.3 MB/sec (MegaBytes per second) of throughput and was introduced in the mid-1980s.
#

ATA-2, also known as Fast ATA, was introduced in 1994 and doubled the transfer rate to 16.6 MB/sec.


Иначе - по темата. В българия ДЗУ било получило лиценз да прави дискове на Калок, не знам дали наистина са правили. Други дискове пак от ДЗУ имаше с размери 5 i 10 mb, такива съм виждал, те вече си бяха mfm. Нямам идея колко инженери са били необходими, то все едно да се гадае колко дяволчета има на карфица



Тема Re: 5000?нови [re: Kpъr]  
Автор beta1 (black_hole) (Aquarius/Pises)
Публикувано10.06.05 17:07



Абе хора. Какво сте се хванали за тези дискове. Вие как я виждате тая Бъггария да може да инвестира милиардите $ които водещите вирми като Инел, Моторола и т.н. влагат за разработването на елементна база. Естествено че след разпадането на СИВ и затварянето на съветския параз тази индустиря загина. В нея и държавата ни наля доста $.
Първо никой няма да ти продаде лиценз за най-новите си продуки, а и изглежда че целта съсвем не е била такава.
Имаше преди време една лаборатория, която разработваше нещо на супер комютри КАМАК за СССР - уж за армията.
После се оказа че това са пълни буклуци и нито един от тях не е инсталиран успешно. Доставени са и са изхвърлени. Но за тях, хора близки на висши чиновници, са получени милиони $ от СССР.
Това си беше част от перачницата. Е тя не засмука такава голяма част от външният дълг както Радомир (над 4 000 000 000 $), но явно е била част от схемата.
Вместо да се карате ровейки в миналото, гледайте в бъдещето и търсете смислени неща.
Е извинявам се че прозвуча май нравоучително, но на мен това ми е болна тема.


Amicus Plato sed magis amica verias


Тема 1969-1987нови [re: Kpъr]  
Автор 4eHe (screenager)
Публикувано10.06.05 17:13





1969-1987 Expansion of disk drives range
A wide range of disk drives were put into production complying with the best world achievements - disk drives with removable disks, floppy disk drives and Winchester type hard disk drives


Winchester disk drive

Another term for hard disk drive. The term Winchester comes from an early type of disk drive developed by IBM that had 30MB of fixed storage and 30MB of removable storage; so its inventors called it a Winchester in honor of its 30/30 rifle. Although modern disk drives are faster and hold more data, the basic technology is the same, so Winchester has become synonymous with hard.


курешката се заяжда с ясна цел. Този път се оказа, че докато си го е точил вечер, българи са правели и продавали хардуер. Малко странно е как шовинисти като него намират положителни факти за бг индустрията за неточни. Нема лошо, да си пие редовно хапчетата и продължава със среднощните облекчавания.



Тема Re: 5000?нови [re: beta1 (black_hole)]  
Автор kpилe ()
Публикувано10.06.05 17:15



а какво ще е бъдещето според теб?



Тема Re: 5000?нови [re: kpилe]  
Автор 4eHe (screenager)
Публикувано10.06.05 17:17



Несъществуващо



Тема Re: 5000?нови [re: 4eHe]  
Автор kpилe ()
Публикувано10.06.05 17:19



как така? метеор ще удари земята или какво...?



Тема Re: 5000?нови [re: kpилe]  
Автор beta1 (black_hole) (Aquarius/Pises)
Публикувано10.06.05 17:38



Шарено.

Amicus Plato sed magis amica verias


Тема Re: 5000?нови [re: beta1 (black_hole)]  
Автор kpилe ()
Публикувано10.06.05 17:48



и какви цветови нюанси преобладават?



Тема Re: 5000?нови [re: kpилe]  
Автор beta1 (black_hole) (Aquarius/Pises)
Публикувано10.06.05 18:14



За тези през които минават новите проекти, много розаво, за другите ти сам се сещаш.
Сега се вдига много шум около Белене. (около 2.5 милиарда евро по проект. Проекта обикновено се надвишава с над 45%.) Има една много хубава статия от края на март (май беше от 27 или 28) от Георги Касчиев. (Той беше шеф на КИАЕМЦ сега агенция за ядрено регулиране, май до към 2000 г.)
Можеш да я намериш в http//oshte.info
Миналото трудно се забравя от някои хора.

Amicus Plato sed magis amica verias


Тема Re: 5000?нови [re: beta1 (black_hole)]  
Автор Kpъr ()
Публикувано10.06.05 19:06



Вярно че няма защо да се гордеем че сме си похарчили парите с посредничеството на лош мениджмънт... Не че разбирам от мениджмънт, но фактите говорят. Представата на червения управник видял се за малко с (чужди) пари е била да намери най-добрите, да реализират някаква напредничава технология и толкова, не се сещат че междувременно конкуренцията не спи и не е достатъчно да си най-добър днес, ако не планираш нищо за утре и не обслужваш добре клиентите си вместо да искаш само да ти верват - отива се на 'бунището на историята'...
А и парите няма кой да върне после, разбира се.



Тема Re: 92?нови [re: lnfinity]  
Автор Mandalay (empathy)
Публикувано10.06.05 19:51



Нямам спомени такива неща да е имало на пазара в БГ тогава още повече да са произвеждани тук и то сериино.
Иначе по тази логика трябва да сматаме че дискови масиви има още от 1956 година.



Тема Re: 5000?нови [re: Kpъr]  
Автор Mandalay (empathy)
Публикувано10.06.05 19:56



Да
Вчера писах изцяло на спомени какво се предлагаше на пазара тогава и не стм ровил кога коя технология е разработвана. Така че приемам че греша че технологията е била налична. Имах предвид какво имаше на пазара. Още повече че ограниченията на КОКОМ орязваха избора.
Поразпитах къде в БГ би могло (подчератвам) да бъдат произвеждани хард дискове. Оказа че зад ЗИТ е имало лаборатория с такива втзможности но не и за сериино произвоство. Камо ли да побере 5000 инжинера. За съпътсващие персонал който е необходим за работата им няма да говоря.

Но
Има нещо друго. Странен ми е начина ти на мислене. Що за мазохизъм е това да търпиш една селянка(като манталитет) което през живота си единственото което е направила е да се омъжи за човек на възрасста на дядо и. Не мисля че от това може да се спечелои нещо. И е крайно време ние българите да се оттървем от това си гадно качестов все да ни е страх какво щели да кажат другите за нас и да си траем когато ни настъпват. Имаме поговорката "Наведена главица сабя не я сече" а шведите казват "Високо вдигната глава сабе не я сече". Е вервай ми прави са. Осен ако мазохизма не ти харесва. Тогава извинявай.

Редактирано от Mandalay на 10.06.05 20:36.



Тема Re: 1969-1987нови [re: 4eHe]  
Автор Mandalay (empathy)
Публикувано10.06.05 20:00



Българи са правили много неща за разлика от теб която едва ли е произвела нещо и за 5 лева. Хората и сега си работят и не вдигат много шум като теб.

Всъщност ти си заработила и повече ама от американските моряци.
Обслужващата свера е перспекривно поле за изява.



Тема Бегай да си играеш с пишкатанови [re: Mandalay]  
Автор 4eHe (screenager)
Публикувано11.06.05 11:41



Видях колко знаеш.



Тема Re: 5000?нови [re: Kpъr]  
Автор beta1 (black_hole) (Aquarius/Pises)
Публикувано13.06.05 12:42



Завиждам ти оптимизма по отношение на добрите намерения на чиновниците в администрацията от ориенталски тип.
Тук не става дума че всички те не разбират с какво се занимават. Повечето знаят как и от кой да получат нужната информация. Сериозния проблем в този тип администарция е че няма стимули чиновниците да си вършат качествено работата. Ако все пак има някакви ентусиасти системата е добре отрабоена да изхвърля чужди тела.
Като се знае че комисионните на различни нива са в права пропорция с големината на инвестииите е обяснимо защо шума на зелено кара някои хора да не дочуват това което не желаят да чуят.
Дали това не се знае в Европа като между кандидатите за изпълнители на такива проеки има фирми от този регион на света?

Amicus Plato sed magis amica verias


Тема Re: 5000?нови [re: beta1 (black_hole)]  
Автор Kpъr ()
Публикувано14.06.05 22:49



Аз не разбирам от мениджмънт, но както и да е... ще поговоря още малко...

Това не е оптимизъм според мен, това си е егоизъм. Правят това което смятат че и друг би правил на тяхно място, а мисля че вярата в "големия удар" от какъвто и да било вид - финансов, емоционален и т.н. е вяра която не само при "червените", но и днес бива възпитавана от филми и книги, всеки мечтае да се мотае докато не залъже и финтира така че да направи своя голям удар. Да се изпревари конкуренцията с нещо нечувано е част от тази мечта, това е срещуположно на еволюционното развитие - еволюция срещу революция. Днес без да сме червени подозирам че повечето хора вярват в революционни идеи и отношения... за съжаление.

В Европа предполагам също гледат само фактите, не мечтите.



Тема Re: 5000?нови [re: Kpъr]  
Автор beta1 (black_hole) (Aquarius/Pises)
Публикувано15.06.05 11:51



Да, така наречените велики сили много добре знаят да си гледат интереса и да го обличат в красиви фрази и идеи и да ги изискват от другите. Е, аз говоря за нещата в макро мащаб. Ние обаче не трябва да сме нито мнителни, нито наивници, а просто реалисти.
Американците също си гледат добре интерес, но те са по прями. Може би това че са млада нация е основната причина да не са толкова обиграни "византийци" като някои от стария континент.

Amicus Plato sed magis amica verias



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.