Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:25 25.06.24 
Контакти
   >> Споделено
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Всичката я е Мара втасала  
Автор 4eHe (screenager)
Публикувано16.09.03 11:59



Да се намали ли работният ден на 7 часа

Съкращаването на работната седмица от 40 на 35 часа беше първа точка на срещата на социалния министър Христина Христова с представителните синдикални и работодателски организации през миналата седмица. Предложението е старо и е на КНСБ. Според работодателските организации обаче е много рано в България да се говори за 7-часов работен ден.





Събуждам са тая сутрин, изчитам си букваното през Сафари и минавам на кирилица. Защо ли ?

Нашето искане е да бъде намалена поетапно работната седмица у нас. Не наведнъж с 5 часа, а в рамките на няколко години със съответния брой часове или части от часа, колкото е възможно. Като искаме законът да бъде рамков, както е в Германия.

Едно време, като работех в Бюрото по труда на общината с най-много инвестиции на глава от населението, тръгна процес по адаптиране на трудовото законодателство-пазар пр.. с немското. Захвърчаха едни Сини Книги, напомпа се тон пара в софтуер и машинария да го поддържа.. После се събудих и ме информираха за немския проблем с безработицата.

До вторник сутрин си мислех, че най-скучното ще са изборите за кмет на София.Обаче, не !

лошата производителност в България има 3 причини. Първата, естествено, е лошата материална база и липсата на инвестиции за подобряването й. Втората обаче е лошият мениджмънт. Мениджърите, особено в частния сектор, не могат да организират така производството си, че работниците им да работят по-добре. И третата причина е лошата квалификация на работниците, които от една страна не искат да се усъвършенстват, но от друга страна - никой не инвестира в тях.


И какво смята Пламен Димитров да направи по повода ? Политическа кариера " През популизъм към демокрация


По релсите не се разбира къде е поел влака

Тема Re: Всичката я е Мара втасаланови [re: 4eHe]  
Автор БeзcъннaМодератор (distance)
Публикувано16.09.03 15:21



Хъх, току-що казах на един господин, че не ми се говори за политика:-)) Но това го изчетох и колкото и да съм далече от преценки на интереси и икономически плюсове-минуси, мога да кажа, че ми звучи адски грозно. Ако решат да следят дали се заплащат всички допълнителни часове, май няма как да набъркат Европата, нали, ама ето сега с тия седем часа колко удобно - на всеки трети ред - я Европа, я Европейски съюз. Не знам, струва ми се, че без наличните положения да са ни уравновесени, е излишно да се налагат някакви други (чужди) стандарти.

"Никога не обяснявай. Пред приятели не се налага, а враговете няма да повярват."



Тема Re: Всичката я е Мара втасаланови [re: 4eHe]  
Автор PYTHON (няма)
Публикувано16.09.03 15:28



гласувай за бирената партия и мое да те вкарам у софия община некакси ако такова де



Тема Re: Всичката я е Мара втасаланови [re: PYTHON]  
Автор БeзcъннaМодератор (distance)
Публикувано16.09.03 15:31



Видях го това снощи.

- Защо мислите, че ще спечелите места в администрацията?
- Защото сме най-масовата партия в България.

А де!

"Никога не обяснявай. Пред приятели не се налага, а враговете няма да повярват."



Тема Re: Всичката я е Мара втасаланови [re: Бeзcъннa]  
Автор PYTHON (няма)
Публикувано16.09.03 15:42




познавам го братчеда добре
проблема е че не обичма бира аз
иначе няма проблем

май ще гласувам за него ако черпи една ирландска тъмна



Тема Ми що да очаквам проста тема от теб?нови [re: 4eHe]  
Автор Gatsby© (Начинаещ)
Публикувано16.09.03 18:00



Се такива сложни и оплетени теми са ти на сърчицето а?
Сложни са, щото мно макро- и микроикономически аспекти имат. Социални тоже, техно такива, организаторските ги е споменала газетата, внос, изност, баси кашата ако са сичко се сетя.

И малко ретро, разбира се.

Ретро, щото тва е релативно проста идея на синдикатите от 1970-те. Малко работа мноо народ. Мангизите, заплатите, социалните преразпределихме. Са требва да почнем да преразпределяме работата. Проста схема.

Ама тук не стана. Щото модернизирането и ефектизирането на производството върви мнооо по-бързо от колкото функцоинерите могат да си праят конгресчетата и да гласуват с мнозинство за един модел. Докато те си спрегнаха една деректива, се оказа, че идустрията произвежда с 20 души толкова, колкото при започване на дискусията с с 50 произвеждаше.

Така е и с всички дискусий за безработицата в Германия. Освен глобализацията - вътрешно направените проблеми. Заради социална държава и т.н....била станала работната ръка толкова скъпа. Мно е скъпа - правилно. Ама като дойде един икономист и им покаже числа - и млъкват. Щото там пише че за един час един германски работник произвежда колкото един французки за два часа и един бритаски за три.

А безработицата. В старата Германия е 4-5%.
В новата /ГДР/ - 20%
И като я разхвърлиш...става общо околу 10%.

В бившото ГДР искаха да намаляват също работното време. Там работят околу един час по-дълго и получават малко по-малко. напрйха от години най-големата стачка там. Ама не ГДР-човците, а тези от запада. Нали са сега синдикатите едно. А в германия са най-богатите и най - мощни синдикати. Ама и работодателите и синдикатите са разумни. Работодателите дават мнооо социални - синдикатите играят само с мусколите. Зтва деситилетия наред, във Франция, Италия и Англия имаше седмици наред стачки, в Германия си издигаха икономиката. Нема стачки, щото и двата лагера мноо силни. Сандикатите са едни от най-глемите собственици на имоти в Европата. Ако речет маогат да финасират стачки не седмици а години_:о))_

Та напрайха тази стачка западните преди няколко месеца - и след една седмица престанаха. Щото ГДР-ците се страхуваха за работните си места. И не стачкуваха. Щото в бившото ГДР - с изключение на няколко ултрамодерни фабрики за чипове или БМВ, производителноста на един работник е още 20-30 пъти по-малка от работника на запад. А, при падането на стената беше 56 или 65 пъти по-малко, не си спомням точната цифра..ама с 5 и 6 беше.

И тва въпреки субвенций от 180-200 милярда годишно.

Моето не сркомно мнение е, че всички "бивши" могат много полезни неща да учат от Германия. Тва е като безплатен проект - симулиране на нещо. Сека фирма плаща огромни пари за такива опити. А тук си имате безплатен лабораторен опит. С опитни мишлета. Вижда се кво е функционирало, къде са грешките.

И опита е затва ценен, щото за пръвпът в света. Една нация, един манталитет. Не е като да сравняваш Кореа с България. Разликата е единствено, че едните са живели 50 години в диктатура. Или ако сметнем и 12 години Хитлер - 62.

Тва го беха чатнали даже южно-корейците - имаше тук делегаций за обмена точно на такъв опит. Като бяха почнали да се приближават Южната и Северната..са пак са си нещо студени.

Има и от 13 години спецялна служба за преудоляване на миналото. Със закони за тази цел. Всички актове на Щази /ДС-то на ГДР/ са там..ченгета, подводници....и там има голем опит. И при ръководството седят и Гдр-човци рабира се. Гранд-Боса беше ГДР, сега гранд -Боската е пак ГДР.

________________________

са си свиркам - още въпроси?


Тема Глей са гоцпощО Безсънная!нови [re: Бeзcъннa]  
Автор Gatsby© (Начинаещ)
Публикувано16.09.03 20:04



Всичко у живото е политика.
И къде акаш е политика.
А на бас, че моят кенеф е по-готин от твоя?
И на кво се дължи тва?

Тва мислене го спретнаха навремето студентите.
1968та генерация.
И колко мацки наведнъж боцкам в комуната е политика.
Еманципацията от мухала на еснафите.
Мнооо им се смееха - ама промениха радикално обществата в западната Европа. Що да не променяте и вие Источната? Що чакате се нещо на готово?
Щото ако тва го немаше - кво би получила ТИ след 1989?
Мухала на старата Европа от 1950!
Без придрожител момичета не излизат?
Рока е негърска музика?


/ми станете малко неудобни
//стандартите ша станат и ваши
///и тук не са били подаръци..хората са си ги извоювали

____проблема ми се струва, че искате като децата - УТРЕЕЕЕ искам сладолед
______мислете по-добре за свойте деца и работете за тех....а те ще мислят за техните..

________________________

са си свиркам - още въпроси?


Тема Re: Ми що да очаквам проста тема от теб?нови [re: Gatsby©]  
Автор 4eHe (screenager)
Публикувано16.09.03 20:09



За тъпи теми трябва са напрягам
Ти да помниш кога се е работило осем часа ? Кой ти е седял дивачепрас да те обслужва в институция ? Защо спекулации точно сега ?

В зората си Бюрата по труда си бяха ок.
Докато поеха съдбата на всяка идея за предприемачество в България : бюрокрация и апаратчици.

Българската работна ръка не е евтина засечено към ефективното време. Нито е евтина като образование.
Обаче това ветрило Пламен Димитров, ако е същия дето се гушеше под Вучев - Министерство на индустията - и крещеше по консултантите, дошли да се съветват по линията за финансиране на малкия и среден бизнес "Шоу ми дъ мааааанииииии", не го фела !

Е сега ми изстина мусаката


По релсите не се разбира къде е поел влака


Тема Аз съм нов у Булгаристаннови [re: 4eHe]  
Автор Gatsby© (Начинаещ)
Публикувано16.09.03 21:00



За кои бюра говориш?
Частни?
Държавни?
Синдикатски?
Мешани?

________________________

са си свиркам - още въпроси?


Тема Re:нови [re: Gatsby©]  
Автор 4eHe (screenager)
Публикувано16.09.03 21:13



Мешани като да е най-близко.
Създадени държавни бяха населени с хора от синдикатите.
След по-малко от пет години се намери пролука в законодателството и бяха създадени частните; от хора, работили в първите


По релсите не се разбира къде е поел влака


Тема Re:Защо питахнови [re: 4eHe]  
Автор Gatsby© (Начинаещ)
Публикувано16.09.03 21:49



Мойте информаций са само "книжни".
Квото чета в газетите.
А газетите /поне електронните/ ме объркваха в началото.
Общо взето боравят в продължение на една седмица с новини като слухове. И често пишат "казва се", "слухът е", "най-разпространеният слух е"...в началото мислех, че тва са вестникарски формулировки, които са адекватни на тукашните "както от информирани кръгове се чува" и тем подобни. Ама тук се използват тези формулировки серйозно и всеки знае кво седи зад тях. А именно че някой от министерството, министер, чиновник....иска да остане анонимен. Или чиновник в министерство например, иска да обърне внимание върху някакво безобразие...но се пази и иска анонимност. Но в редакцията имат името му и кво е казал с подпис....ми нещо подобно като случаят Кели в Англия.
Докато установих...че те разпространяват действително слухове. След 4 дни или една седмица.....ни съощават, че таези или онези новини били точно обратното....и всичко било слух. И са да чакам една седмица да разбера кво е слух и кво новина? Тва ми звучи като да пишат тук по вестничетата - "при разговорите по масите у кръчметата се чува, че.... "

Та затва питам.
Квото чета е, че бюрата за труда взимат мангизите на хората преди да са им ласирали работно место. Взимат провизйнните, такси, документи...сичко требва предварително да си плащат. Баси бюрата за труда. Откъде да ги вземе един безработен тези мангизи? Ако ги имаше - немаше да ми требват некви бюра. И като чета..не са стотинки...а хилядарки. И без гаранция. Като зема от всички роднини и приятели заем....и не получа работата? Прая ги и тех бедни? Щото как да им върна мангизите?

Еми тука, и бюрата за женитба, и за мильонери....взимат само при успешно оженване комисйонно и такси. Баси социалния грабеж.

________________________

са си свиркам - още въпроси?


Тема Re:Защо питахнови [re: Gatsby©]  
Автор 4eHe (screenager)
Публикувано16.09.03 21:54



В идеята да заплатиш за услугата - намиране на работа - някакъв процент от получената заплата не намирам нищо неприлично.
Това бе градивният принцип за стартиране на частните " Почеши ме да те почеша".
Другата хубава инициатива бе програмата за младежка заетост : назначават дипломиран, държавата плаща х брой месеци.
Вървеше и програма за временна заетост.

В тоз бизнес, въобще програмите + Наредби, закони, подзаконови се издаваха седмично. Помня А5 сборника на госпожата с всички промени от 1990 насам. Бермудският триъгълник е нищо.
Затова няма бг журналист, който да усвои материала.


По релсите не се разбира къде е поел влака


Тема Re:Защо питахнови [re: 4eHe]  
Автор Gatsby© (Начинаещ)
Публикувано16.09.03 22:05



Принципът е ОК.
Ама предварително?
Продаваш услуги които не си извършил.
И то на безработни.
И като не успееш да извършиш услугата?
Пак задържаш хонорара.



/тук става, аз те почесох, ама ти мен - не
//ама не само че не ме почеса, а ме и прееба

________________________

са си свиркам - още въпроси?


Тема Re:Защо питахнови [re: Gatsby©]  
Автор 4eHe (screenager)
Публикувано16.09.03 22:10



Нямаше сметка, по която да се преведе такава услуга.
Това дето си го чул не е вярно, подписвам се.
Сега нещо от кухнята, чети бавно : информация се даваше само срещу заплащане.
Или ако си вестник и искаш да пуснеш графа Свободни работни места - тропаш кинти и пееш.
Всичкото инфо пътуваше към София, за стъкмистика.
Работодателите го ползваха гратис при поискване.
Или - още по бавно, като за теб - нямаше активно предлагане, нито търсене.
БТ работи като инструмент за упражняване на закона. Сиреч, не работи.


По релсите не се разбира къде е поел влака


Тема Re: Всичката я е Мара втасаланови [re: 4eHe]  
Автор Welkin Maze (schizo)
Публикувано16.09.03 22:13



не нам къв е тоя Пламен и кво иска да прай, обаче не ми е ясно същото по отношение на теб с тая тема? Нещо ми се губи къде е важното в нея и кое точно трябва да се забележи, евентуално изкоментира.



Тема Re: Всичката я е Мара втасаланови [re: Welkin Maze]  
Автор 4eHe (screenager)
Публикувано16.09.03 22:14



Колко струва спестения час бач.
Лично за теб, като данъкоплатц


По релсите не се разбира къде е поел влака


Тема Re: Всичката я е Мара втасаланови [re: 4eHe]  
Автор Welkin Maze (schizo)
Публикувано16.09.03 22:17



ми лично на мен не ми пука, щото аз като се разбирам за заплата, се разбирам за чисти пари, а пък работодателите колкото си искат данъци да плащат.
И със сигурност, не бих отказал по един спестен час на ден



Тема Re: Всичката я е Мара втасаланови [re: Welkin Maze]  
Автор 4eHe (screenager)
Публикувано16.09.03 22:20



Системата работи горе-долу така : един спестен час е един час работа за някой друг, някъде другаде.
Като ударят клапата спират поръчките. Като спрат поръчките, спира попарата. Като спре попарата, минаваш на бира (социална) все си на далавера


По релсите не се разбира къде е поел влака


Тема Мно Юпита мно нещо у тая държаванови [re: Welkin Maze]  
Автор Gatsby© (Начинаещ)
Публикувано16.09.03 22:41



А тези у Кремиковци на стругарския стан, така ли си уреждат заплатата.
Ама кво те интересуват теб, нали. Тва е демокрация.
Ми като си такъв голем нео-консервативен, що хитруваш у БГ-то бе, батка?
Голем дарвинист си, а? Ама само ако не боли.
Що не отидеш там дето растат такива по дърветата?
Да им покажеш как става? За истински мангизи - не за монополи-хартийки.




/ама сред слепите е и еднокия цар, а?
//големи бабаити сте
- и у Конювица
- и у Юпи-ленд
------Баси народо!
--------Ми земете се опушкайте бе!
______ко си играете да се бутате един друг у казана с катрана?

________________________

са си свиркам - още въпроси?


Тема Re: Всичката я е Мара втасаланови [re: 4eHe]  
Автор Welkin Maze (schizo)
Публикувано16.09.03 23:11



само дето цялата тая работа зависи от много, много неща и не е толкова просто, колкото го изкарваш
а, че всъщност, на много места, може да се спести доста повече от един час, без това да е работа за никой друг, е съвсем отделен въпрос

а пък че има още по-"яки" места, дето ако някой даде предложение как да се намалят разходите наполовина, то се отхвърля, щото как щели да се оправдаят досегашните излишни разходи... е още по-хубав трети :)))



Тема как издържаш, бе, меннови [re: Gatsby©]  
Автор Welkin Maze (schizo)
Публикувано16.09.03 23:15



откакто те е заболяла оная "по-малката глава", май повече от десет дена минаха и като гледам все си си така. треваше вече да си се изпържил от мъка. и от тъпотия.



Тема Re: как издържаш, бе, меннови [re: Welkin Maze]  
Автор Gatsby© (Начинаещ)
Публикувано16.09.03 23:26



Те тва е аргумент.
Убав е.







/моеш ли да ми скенваш и рисунката?
_______________________________ако немаш рисунка и чертеж стаа
//мокро коте беше
///сухо ама рошаво стана
__где разлика?

________________________

са си свиркам - още въпроси?


Тема Re: Глей са гоцпощО Безсънная!нови [re: Gatsby©]  
Автор БeзcъннaМодератор (distance)
Публикувано17.09.03 10:59



Ще ти бъда задължена, ако опиташ да не пишеш към мен.

"Никога не обяснявай. Пред приятели не се налага, а враговете няма да повярват."



Тема Не стаа!нови [re: Бeзcъннa]  
Автор Gatsby© (Начинаещ)
Публикувано17.09.03 14:45



Мно си вълнуваща.
Ама ша пробвам

________________________

са си свиркам - още въпроси?


Тема Re: Ми що да очаквам проста тема от теб?нови [re: Gatsby©]  
Автор PYTHON (няма)
Публикувано18.09.03 12:44



прочетох с интерес това
и не мога да вдена някой неща
би ли го обяснил пак а?
особенно в часта за зелените човечета и техните проблеми.



Тема Re: Ми що да очаквам проста тема от теб?нови [re: PYTHON]  
Автор чoвeчe (nickless)
Публикувано18.09.03 16:01



тва е щото немаме косми!
затва не моеш да вденеш



Тема Re: Ми що да очаквам проста тема от теб?нови [re: чoвeчe]  
Автор PYTHON (няма)
Публикувано18.09.03 16:05



ааааааааааааааа това си е от моя виц
е всеки знае така наготово да се киска на чужда смешка
бързо стопляш обаче



Тема Re: Ми що да очаквам проста тема от теб?нови [re: PYTHON]  
Автор чoвeчe (nickless)
Публикувано18.09.03 16:14



не ми трябва да топля - имам си алабалански реотан - сувенир от Земята

обаче теб те знам -
миналата година беха 100 долара
таа година - 100 или 200 евро

сега гледам пак китайци и китайско
нова е само автомивката и тапицерията...
а... и анкетата що дращиш...
колко евро ти обещаха за нея? 100 ли?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.