Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:21 03.06.24 
Контакти
   >> Споделено
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Тялото - Bodyworlds  
Автор Bajlvan (познат)
Публикувано21.06.02 19:08



Тъй тъй

темата не е за хора със слаби сърца .. ще пиша надолу за човешки органи, тела и т.н. Ако модераторите сметнат, че е прекалено неетична за тук .. да се чувстват свободни да я изтрият ;-) Аз да си кажа ;-)

И такаа ..

Обедно време .. разхождам се из университета .. .. до столовата спрял фургон .. пред него .. статив с модел на човешката мускулатура .. в пълен ръст .. както едно време по биология сме ги виждали такива модели .. от пластмаса .. просто да се виждат вътрешностите .. мускулите в червено, кокаляците в бяло и т.н. .. И на кой му е интересно, на кой не .. седи си там този модел .. и двама около него с някакви брошури ..

Викам си - хубаво де .. двигателната система на човек .. какво сега да не би да правят час по биология на открито .. не може да е така .. приближавам се .. разглеждам 'умно' модела .. и до мен някой заговаря момчето което държеше брошурите .. Аз .. едното око на модела, едното ухо да слушам какво си говорят .. и разбирам, че това което гледам не е от пластмаса .. а е тяло на истински човек .. .... Той като поумрял те са го пообработили, поизчистили .. така че да изглежда .. пригледно .. Използвали са някакъв нов процес 'пластинизация' .. така че един вид запазват тъканите .. Както и да е .. Имаше и други експонати .. напречен разрез на мозък, сърце, бял дроб .. мъж .. само по вътрешности и без кожа .. жена .. и тя така .. но в утробата си с малко детенце .. (тя е разрязана така че да се вижда) .. Всичко изглежда много хубаво ... наистина като модел от пластмаса .. обаче .. в един момент вече знаеш .. че това било живо човешко същество .. ходело, говорело .. било майка, баща, син .. нечий ..

Та гледаш фигурата .. която изглежда като фигура от пластмаса .. и си мислиш обаче .. че това си е човек .. само дето са му махнали кожата .. мозъка .. сърцето .. и т.н ..

Та тъй беше интересно ... защото те предизвиква да се замислиш не само за това което виждаш .. с очите си .. пък и за много неща .. Незнам дали успях да предам състоянието си .. ;-) Но това няма значение ;-) Не очаквам и много коментари по тази тема ...

На който му е интересно нека види тук:

... Те са си направили музей от такива експонати ;-)

За мен беше интересно .. няма да казвам мнението си ... обаче .. зада не предизвиквам спорове :-)

с усмивки

не тъгувай, че е свършило - усмихни се, че се е случило

Редактирано от Bajlvan на 21.06.02 19:10.



Тема Re: Тялото - Bodyworldsнови [re: Bajlvan]  
Автор Levity (минаващ)
Публикувано21.06.02 19:20



да ,има един "човек на изкуството" ,който прави мебели от човешки тела.Масата е от леля му ,закачалката от чичо му ,нещо подобно.Гледала съм и тези пластицизирани тела,на снимки разбира се.Гадост е,погледнах ги за само за миг,защото почна да ми се гади.За някои това може би е изкуство ,но за мен това е ненормалност.Крайна съм,но само един болен мозък може да сътвори това. Но доколкото знам галерии с подобни ескпонати имат голяма посещаемост.Винаги съм се учудвала защо.



Тема Re: Тялото - Bodyworldsнови [re: Bajlvan]  
Автор pat - (riot)
Публикувано21.06.02 19:21



ехеее, ако имаше т'ва едно време, нямаше да бутнат мавзолея и Г. Димитров още щеше да е жив в сърцата ни

а представяш ли си манипулацията "пластелиново човече" да беше по джоба на всеки и вместо да плащаш за парцел в гробищата, да си имаш кът в мазето, и да водиш внучетата там, да ги запознаеш прабаба и прадядо, а когато не слушат да ги заплашваш със закана, че ще ги затвориш да спят при тях




Тема Re: Тялото - Bodyworldsнови [re: Levity]  
Автор (Черна котка)
Публикувано21.06.02 19:24



Как звучи... "масата е от леля му, закачалката - от чичо му"... бррр! Като че са му завещали антични мебели...

Don’t try to change the world, just change the subject.


Тема exaaa!нови [re: Bajlvan]  
Автор pat - (riot)
Публикувано21.06.02 19:59












Тема ;-)нови [re: pat -]  
Автор Bajlvan (познат)
Публикувано21.06.02 20:25



е те т'ва е .. ;-)

не тъгувай, че е свършило - усмихни се, че се е случило


Тема Re: Тялото - Bodyworldsнови [re: Bajlvan]  
Автор Lucid (Маргарита)
Публикувано21.06.02 22:09



Така и не отидох. Нямах ищах да се редя на опашки по 5 часа /буквално/.
Струва ми се, че на мен не ми и трябва, аз такива виждам достатъчно и без туй. Обаче... питам се... освен от чисто любопитство, защо отиват хората?
За мен нарушаването на неприкосновеността на човешкото тяло с някакъв вид груба сила, си остава свързано с дискомфорт. Макар че, разбира се, има разлика между музей и патология.
Кое привлича и кое отблъсква? И защо?

Who does not love too much, does not love enough - Pascal


Тема Re: Тялото - Bodyworldsнови [re: Lucid]  
Автор (Черна котка)
Публикувано21.06.02 22:21



Според мен привлича зрелищното, а отблъскващото е когато видим ясно какво точно имаме отвътре, и че един ден, ако не направят от нас модел, ще си лежим тихо и кротко другаде.



Don’t try to change the world, just change the subject.


Тема Re: Тялото - Bodyworldsнови [re: Bajlvan]  
Автор mushmorok (сърдечен)
Публикувано21.06.02 22:59



Лично мен това не ме притеснява. Наистина човешкото тяло е свещенно и трябва да го ценим, но един открит и непреднамерен поглед е много освобождаващ....Много хора се гадят дори да видят крьв или нещо друго от самите нас...

гнусим се от себе си



Тема Re: Тялото - Bodyworldsнови [re: BИ]  
Автор Lucid (Маргарита)
Публикувано21.06.02 23:07



За мен отблъскващото е като че ли друго... Как изглеждаме отвътре не ме смущава. Нито пък къде ще ли лежи кашонът ми някой ден. Смущава ме насилието. Разфасоването. Нещо такова, атавизъм повече.

Who does not love too much, does not love enough - Pascal



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.