Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:23 19.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Социология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема социология - план  
Авторlive (Нерегистриран)
Публикувано25.09.04 01:21



Тази година се прехвърлям в друга специалност и проучвам, за да не сгреша наново. Прочетох програмата на социологията. Притеснява ме статистиката. Не сме никак близки с математиката, така че - дали ще мога да се справя с тая проклетия? Има ли и други дисциплини вътре, които да не са ми ближни? Тоест, да са свързани с математиката.



Тема Re: социология - планнови [re: live]  
АвторAни (Нерегистриран)
Публикувано27.09.04 15:12



В специалност Социология на СУ се учи по-малко математика отколкото в началното училище, така че няма опасност - записвай се без да му мислиш. Друг е въпросът после какво ще правиш заедно с 50% от завършващите социолози, които не знаят как да сметнат средно аритметично или процент, но за това вече може да мислиш като станеш дипломиран социолог.




Тема Re: социология - планнови [re: Aни]  
Авторharka (Нерегистриран)
Публикувано01.10.04 09:41



Ани, sorry че ти противореча, но според мен е по-правилно да се каже, че в СУ - Социология можеш да учиш математика (статистика) по-малко отколкото в началното училище, но можеш да учиш и много статистика. Всичко зависи от желанието и избора на студента. Все още има доста курсове по статистика (друг е въпросът за тяхното съдържание и качество на преподаване), но повечето от тях са избираеми предмети и всеки решава дали да се "тормози" с тях или не.

Един от основните проблеми обаче според мен остава, че повечето студенти научават наизуст определенията за средно, медиана, мода, дисперсия и т.н., но понятие си нямат какво на практика означават тези неща и как се използват и тълкуват при анализ на статистически данни. Което е свързано и с липсата на компютърна грамотност относно работата със програми за статистически анализи. Не е само SPSS-а, с което после (след завършване) се работи, но в катедрата с незначителни изключения се набляга само на него.

Колкото до тревогата на евентуалния ни бъдещ колега - не се притеснявай. Има една публична тайна - в таз катедра няма скъсани и незавършили студенти, макар че през последните 2 години се опитват да засилят контрола на "изхода", което обаче в крайна сметка се оказва много, много трудно, тъй като става дума именно само за контрол на "изхода" и релевантния въпрос "А защо 4 години никой не ни научи на тези неща. които сега искате и защо имаме високи оценки за тези години" бърка работата на оценяващите комисии по дипломирането.



Тема Re: социология - планнови [re: harka]  
АвторAни (Нерегистриран)
Публикувано01.10.04 12:51



Нямам нищо против да ми противоречат, но все още държа на собственото си мнение

- "в СУ - Социология можеш да учиш математика (статистика) по-малко отколкото в началното училище, но можеш да учиш и много статистика"

Така е, но ИЗВЪН СУ-Социология също мога да науча по-малко отколкото в началното училище, но мога да уча и много статистика. За какво ми е тогава изобщо да посещавам тая специалност след като всичко е оставено на моето желание да се самообучавам? Още повече, щом като дори ти (като защитник на специалността в случая) се колебаеш за качеството и съдържанието на предподаване?

- "Един от основните проблеми обаче според мен остава, че повечето студенти научават наизуст определенията за средно, медиана, мода, дисперсия и т.н. "

Какво научават студентите зависи изцяло от това какво се преподава и се изисква от тях и най-вече какви са условията за взимане на изпита.

И в тази връзка - аз не се тревожа, че нашият бъдещ колега няма да успее да завърши, напротив - убедена съм, че ще завърши без проблем. Дори мисля, че шансовете му да си намери работа след това съвсем няма да намалеят от дребното неудобство, че не може да си сметне средния успех от дипломата без секретарката да му каже кое да събере и на какво да раздели или че няма никаква идея как да преизчисли депутатските места в парламента от резултатите от изборите.
Напротив - исках да го успокоя, че математиката изобщо няма да му е необходима, за да стане социолог, дори и да е скаран с нея не само в университета, а още от втори клас.

А между другото, знаеш ли кое ме стресира най-много в последното развитие на специалността? Към момента (2004г.) могат да я запишат хора положили изпит по: история или западен език или МАТЕМАТИКА. Представяш ли си?! Подобна сбирщина (с извинение за думата) от студенти как ще учат заедно и едните ще питат: "извинете с какво трябваше да умножим относителния дял за да получим процент?", а другите са влезли в университета решавайки производни.
Така че положението в катедрата става с всяка година от розово по-розово



Тема Re: социология - планнови [re: Aни]  
Автор all_loosers (пародия)
Публикувано01.10.04 19:31



Абе ако не друго, тук човек може да прочете феноменално добре написани саркастични коментари... Чудя се дали няма някакъв такъв жанр и ако няма, дали да не го кръстим su-sociology, по подобие на су-джу и други пикантни вкуснотии ;)))

И за да не изневеря на изнервящия (някои биха казали симптоматичен) негативизъм, ще добавя, че контролът е там, където е добавената стойност. И понеже в СУ добавена стойност има само на ИЗХОДА, когато получаваш ДИПЛОМА, съвсем резонно е в катедра Социология контрола също да е там... вкрайна сметка хората са прозрели ситуацията... :)))

И въпреки всичко, на мен ми се иска да разбера - Защо ОЧАКВАМЕ в СУ да се преподава добре? Т.е. нали никой от вас (и аз) не очаква БТВ да има новините на CNN или Dir.bg - функционалностите на Yahoo! ?

Т.е ако ще се заяждаме (с пълно основание), то все пак от къде ни е хрумнал че трябва да е различно, от това, което е :)))) ?????

WOW! ще кажа само
не-знам-си-там-какво във вишнев цвят


Тема Re: социология - планнови [re: Aни]  
Автор Лил ()
Публикувано01.10.04 21:02



А между другото, знаеш ли кое ме стресира най-много в последното развитие на специалността? Към момента (2004г.) могат да я запишат хора положили изпит по: история или западен език или МАТЕМАТИКА. Представяш ли си?!

Представям си го. Всъщност учудващото е, че САМО с това приемат, а не и с литература, журналистика и география. Единствената цел на обучението от гл. точка на Университета е да има студенти, явно дъжавната субсидия е на глава от населението, а има ли нещо в тази глава - нито е интересно, ни то е важно. Но това изобщо не е страшно, всъщност е съвсем закономерно и логично: по мои бегли изчисления в България завършват повече от 200 човека годишно социология - колко ли човека годишно си намират работа в някаква дори бегло сродна област? Така че и да не научат нищо - дреме им ...



Тема Re: социология - планнови [re: Aни]  
Авторbranx (Нерегистриран)
Публикувано01.10.04 22:57



haha, tova za matematikata mnogo cute ;PP; spored men vsichki humanitarni nauki na bakalavarsko nivo triabva da se zabraniat, i da se prepodavat samo na magistarsko i doktorsko nivo :))

maitapa na strana, no vsiaka post-gimnazialna obrazovatelna sistema koiato ne iziskva ot vsichki studenti na bakalavarsko nivo, nezavisimo ot specialnostta im, da sa uspeshno zavarshili portfolio ot cursove po analiz, ikonomika, i statistika, ima seriozni problemi - ako pone tozi minimum lipsva, edinstvenoto koeto se proizvezhda ot neya sa svobodni intlektualci s ogromni pretencii i sklonnost kam alkoholizam (azz samiyat bideiki perfecten primer)

ne znam kak e po evropeiskite universiteti, no v US, dori ako sledvash literatura, triabva zadalzhitelno da izkarash curs po calculus, fizika, himiq, niakolko engineering-lab-a, i kurs po programirane; i tova savsem ne e gubene na vreme; analitichnite umeniya koito studentite razvivat v tezi kursove sa predpostavka za uspeshnoto im predstaviane dazhe v shibanite numanitarni specialnosti, i nai-veche im pomagat da si nameryat rabota sled kato zavarshat;

PS i kato si pomislya che edin dobre izvesten **shibaniak** se opitvashe da probuta interpretiraneto na crosstabs kato rigorous quantitative curs, mi ide da hvana samoleta i da go naritam zdravata ; sopoli all over the place



Тема Re: социология - планнови [re: branx]  
Авторbobi (Нерегистриран)
Публикувано15.10.04 17:28



Da no ne mojesh!!!
Zashtoto si se izmaknal ot Sopolaniq i vazproizvejdash shopskata logika - nali sam si vatre, dreme mi za onzi det e otvan!
Dobre si e svarshila rabotata sociologiqta v SU s vsichki vi - kritika, kritika i pak kritika!
A za matematikata nqmam dumi - znaem gi zakostenelite matematici s antisocialni naglasi i povedenie - verno trqbva da se uchi, no ako v chislata vijdash samo cifri, az sam mersi, shte mina i bez matematikata! Kakto kazvashe zam. predsedatelq na HC akademika Sendov: kolegi, nali znaete li razlikata mejdu cifrite i chislata............i se radvashe na tapoumnite ni pogledi :) ..................no redki sa matematicite kato nego :) a i kqkoi predi tuk beshe kazal Prachev rulz :)........
A kato si tolkova dobar v sravneniqta, zashto ne prodaljish na dolu po verigata sas srednoto i osnovnoto obrazovanie i togava da sravnqvash tam s tuka, t.e. tam-A za tebe.....abe ti nali si si tam ;)

P.S. i zashtoto davash dobra info, q kaji <<ima doswtatachno dobre razvita literatura po management-na-kakvoto-si-pozhelaesh>> neshto po-konkretno :)



Тема Re: социология - планнови [re: bobi]  
Автор Лил ()
Публикувано15.10.04 19:42



Чакай сега... Идеята на този разговор, който между другото продължава от тема в тема от доста време насам, е да обменим и систематизираме по този начин идеите си за висшето образование в България и за специалността Социология в частност. А те няма начин да не се европеизират, глобализират или както искаш там го наречи. Така че сравнения са необходими. Не знам ти къде си, но аз съм тук, в България, знам как е "отвътре" и ми е интересно как стават нещата "отвън".
А основното, по което преценявам постингите на хората тук, не е дали са "там" или "тук", а колко мисъл има в мненията им. И това, че някой не е подложен на някои недомислия на образованието и изобщо на живота в България като мен, не ме изпълва със злоба към него.

"Under the blooming chestnut tree
I betrayed you and you betrayed me"
1984


Тема Re: социология - планнови [re: bobi]  
АвторAни (Нерегистриран)
Публикувано18.10.04 15:24



"Dobre si e svarshila rabotata sociologiqta v SU s vsichki vi - kritika, kritika i pak kritika!"

това предполагам, че го казваш за себе си? Ние поне не определяме хората като "закостенели" и "с антисоциални нагласи" само по професията им.
Звучиш ми като професор Фотев, който обяснява как единствените хора, които изобщо могат да мислят на тая планета са социолозите.
Гадост!

Колкото до американското средно образование и прехваленото наше... Мисля, че това е един доста отживял мит, че учениците ни са по-добре подготвени от децата в другите страни.
Познай колко българи си мислят, че слънцето се върти около земята? Колко българи знаят, че електронът е по-малък от атома, че поляците пишат на латиница, че католиците са християни и други елементарни неща, за които ако чуем, че американчетата не ги знаят, ще паднем под масата от смях и ще почнем да се тупаме в гърдите от гордост, че трима наши ученици са се представили добре на олимпиада по математика ;-)
Не можеш да познаеш? 1-2% сигурно си мислиш? Ще те оставя да размишляваш и да потърсиш повече информация.

И какво, дори ако приемем, че нашето средно образование е по-добро от американското? Какво от това? Щом висшето ни е скапано и висшистите ни са само на хартия такива, а в действителност си остават на нивото на гимназисти? Трябва ли да се гордеем с тоя факт или е по-добре поне да изразим някакво недоволство, а още по-добре да идем там където ни се предлага истинско висше образование?

Ако имаш да кажеш нещо по същество, например: образованието по социология в СУ ми даде такива и такива полезни знания, умения, начин на мислене или поне престижна диплома, с която си намерих работа... Ако можеш да кажеш нещо такова с удоволствие ще дискутираме смислено и ще гледаме числата вместо цифрите ;-). Но общата ти емоционална рекация срещу нашите коментари могат да предизвикат у мен единствено емоционална реакция като тази ;-)




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.