Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:56 29.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Софтуер
*Кратък преглед

Тема BIOS НЕ ЗАРЕЖДА  
Автор skydriver (казанлъшкия)
Публикувано21.10.10 14:56



Здравейте приятели,
имам старичък Acer Asrire 5100 model BL51,Windows XP.
Вчера докато си работеше,изведнъш заби.Изключих го от стартиращия бутон и след като се опитах да го рестартирам,какво се случи:
Появява се логото на Acer с индикация по долу,че БИОС зарежда.Докато се опита да зареди(около2-3 сек.),дисплея изгасва,след малко светва и зареждането започва отначало и това се повтаря безкрайно.Дисплея светва,БИОС ОПИТВА ДА ЗАРЕДИ,ДИСПЛЕЯ ОТНОВО ИЗГАСВА ПРЕДИ ДА Е ЗАРЕДИЛ и т.н.Успявам да натисна F2 за да вляза в менюто на БИОС,виждам,че реагира на натискането на този клавиш,защото се появява надпис"Please wait",но след като дисплея изгасва и светва отново,пак се появява натписа"Press F2 to enter setup"
Какво съм направил до тук:
Свалих харда и го сложих на друг лаптоп-работи.
Проверих рам паметите-работят.
Вентилатора работи.
Под Widows не съм получавал някакви индикации,че има проблем с видеото и звука..
Имал съм проблем с батерията,която пада за 1 мин,при положение,че по цяла нощ бараката е включена в тока.(Но през последните 30-на дни,сестра ми го е изключвала през нощта).Пиша това,ако ще ви помогне да разрешите проблема.Не разбирам от хардуер,не знам дали това обезточване е повлияло на батерийката? на дъното?
За сега друго не се сещам.
Ако някой може да ми помогне,ще бъда много благодарен.



Тема Re: BIOS НЕ ЗАРЕЖДАнови [re: skydriver]  
Автор Mapиaнckи (непознат )
Публикувано22.10.10 16:16



Здравей skydriver, във връзка с биоса който не се зарежда , при лаптопите незнам как е , но при стационарните се среща същият проблем , и в повечето случаи проблема е в издути или изсъхнали кондензатори в захранващия блок .
Така , че моят савет е да си провериш зарядното или да пробваш с друго , или пък да провериш за издути кондензатори по дъното.



Тема Re: BIOS НЕ ЗАРЕЖДАнови [re: skydriver]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано02.11.10 17:14



Без да съм специалист,мисля,че БИОС се поддържа точно от тази батерийка.
Тя не е зареждаема и може да е свършила.Обикновенно изкарва много години.
Това са Литиевойонни батерии и по принцип имат дълъг живот.Някои са видими на дъното(на старите компютри бяха колкото 4.5 V батерии).На новите батерията може да е вградена в чипа.
Но си е работа за специалист.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: BIOS НЕ ЗАРЕЖДАнови [re: Xoлдън]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано02.11.10 19:51



BIOS е записан в енергонезависима памет, и няма нужда от поддръжка. Батерийката захранва часовника, и малко памет, в която са записани параметрите за настройка на БИОС-а. Когато се скапе батерийката, почти всички дъна тръгват с настройките по подразбиране - не съвсем оптимални, но работещи.

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.


Тема Re: BIOS НЕ ЗАРЕЖДАнови [re: walkman™]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано02.11.10 21:29



А когато възстановиш захранването с нова батерийка, възстановяват ли се и настройките на БИОС-а?
Според мене не би трябвало, а ще се наложи да се флашне БИОС-а със специална програма за флашване.
Аз също мисля, че БИОС-ът е записан на енергозависима памет и батерийката служи да поддържа информацията, записана на него.
Или, ако ти си прав, ще трябва просто да се направи нова настройка, специфична, според нуждите ти, като се пренастроят дефолтните данни на БИОС-а.




Тема Re: BIOS НЕ ЗАРЕЖДАнови [re: Sapiens]  
Автор naki (Company PC Guy)
Публикувано02.11.10 21:42



Прав е. БИОСа ще си остане, нищо не трябва да се флашва. Само настройките трябва да се направят пак. Батерията поддържа само настройките, но не и самия БИОС. Частта, която иска батерия ако не се лъжа е CMOS RAM.


EDIT: Редакция. CMOS ---> CMOS RAM.


Редактирано от naki на 02.11.10 23:37.



Тема Re: BIOS НЕ ЗАРЕЖДАнови [re: naki]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано02.11.10 22:47



Е... съвсем точно казано - CMOS просто е технологията, по която е изработено онова, дето се поддържа от батерията. А то е - обикновена памет. Енергозависима. Демек - няма ток - паметта се изтрива. И да, само се мианва през настройките на БИОС-а, за да се установят необходимите параметри. Но - в най-общия случай, дъното си работи стабилно и с настройките по подразбиране, които си зарежда, когато види, че контролната сума на CMOS паметта не е вярна, тоест - на данните не може да се разчита. Е, ако искаш някакви по-прецизни настройки, или, да речем, искаш да овърклокваш системата - ще се наложи да минеш през режима за настройки.

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.



*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.