Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:47 10.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Софтуер
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Как пише грамотният човекнови  
Автор K(k)lub (непознат)
Публикувано21.01.10 23:01



Как набира текста на клавиатурата. Опитвам се да изчисля как е правилно, тоест с кой пръст коя буква се натиска, за да се пише възможно най-бързо и точно. Аз общо взето пиша както ми падне – използвам на практика като че ли всички пръсти без малкия, но без някаква специална логика – подреждам ги както ми дойде. Има ли някаква специална техника, която да използват примерно професионалните писачи?



Тема Re: Как пише грамотният човекнови [re: K(k)lub]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано21.01.10 23:43



Намери учебник по машинопис - там е описано. Или питай някоя (млада) машинописка. Но това - за българската клавиатура (БДС). Хамериканската подредба (QWERTY) е създадена именно с идеята да се пише БАВНО на нея. Така е замислена.

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.


Тема Re: Как пише грамотният човекнови [re: K(k)lub]  
Автор Eдин тип ()
Публикувано22.01.10 09:00



Накратко: показалците се поставят съответно на F и J (на тези букви има издатини за по-лесно уцелване), съответните букви по БДС са О и Т. Останалите пръсти отговарят за съседните. Въпрос на свикване е. Първо се научава средния ред на клавиатурата, където са О, Т и т. н. букви. Всичко става с много повторения и опити. После се преминава на горния и долния ред и така докато свикнеш да уцелваш клавишите без да ги гледаш. Това е методът, който се използва от програмите за учене на машинопис. Дано да съм бил полезен. Аз така свикнах първо с БДС, а след това с латиницата за по-кратко време. QWERTY не е трудна за научаване, както изглежда на пръв поглед, само веднъж да свикнеш и всичко става много бързо, докато в БДС буквите са групирани общо на гласни и съгласни. Имам подозрения, че QWERTY е съобразена с по-често срещаните съчетания от букви в английския език, но не съм се интересувал. С времето ще забележиш, ако пишеш повечко, че всъщност научаваш с какви движения се пишат самите думи, а не отделните букви. Успех!

Мразя чалгата и се гордея с това!!!

Редактирано от Eдин тип на 22.01.10 09:52.



Тема Re: Как пише грамотният човекнови [re: K(k)lub]  
Автор Colombino (програмист)
Публикувано22.01.10 11:36



Пробвай някоя програма за машинопис, там си има упрежнения за всеки пръст и буквите за които е отговорен.
Аз лично съм ползвал само руската "Стамина", добра е.

System Doctor Error:
Your girlfriend is pregnant.
(A)bort, (M)arry, (I)gnore?_


Тема Re: Как пише грамотният човекнови [re: Eдин тип]  
Автор K(k)lub (непознат)
Публикувано22.01.10 12:30



Ок, това е добра изходна точка.

Интересува ме само QUERTY - на български пиша само в клубовете на dir.bg и писма на приятели, и ползвам фонетичната.

Значи поставям двата показалеца на F и J. Предполагам че G и H се пишат и те с показалеца. Но има ли някъде инструкции коя точно буква с кой пръст се натиска, от първата до последната? Ако ми кажете някакъв термин ще си потърся в google. Опитах с five finger typing и разни подобни, но не излезна.



Тема Re: Как пише грамотният човекнови [re: K(k)lub]  
Автор naki (Company PC Guy)
Публикувано22.01.10 14:45



Пробвай с търсене за "ten finger typing" (а не five)...




Тема Re: Как пише грамотният човекнови [re: K(k)lub]  
Автор Eдин тип ()
Публикувано22.01.10 14:52



Първо свикваш да използваш F и J с показалците, като останалите ти пръсти са разположени на съседните букви (без палците, разбира се). След това, както сам предположи, G и H също се пишат с показалците. След това с останалите пръсти свикваш да пишеш целия среден ред (да кажем, за два-три дни можеш спокойно да се научиш). Недей да бързаш, трябва ръцете ти да заучат движенията, а бързината ще дойде сама с опита. След средния ред следва горния и накрая долния. Последният етап е да научиш цифрите на най-горния ред, но не се впрягай за него

.

Мразя чалгата и се гордея с това!!!

Тема Re: Как пише грамотният човекнови [re: Eдин тип]  
Автор ЛУД ПPЪЧ (еблив смърдел)
Публикувано22.01.10 15:25



> "Имам подозрения, че QWERTY е съобразена с по-често срещаните съчетания от букви в английския език, но не съм се интересувал."

QWERTY е предвидена за английски език на __пишеща_машина__, с цел да не запецват връщащите се букви с отиващите към лентата. затова по-горе walkman е написал, че е измислена да се пише бавно.

за бързо писане на английски е измислена подредбата DVORAK, която така и не се наложи масово, поради куп причини (примерно, не е доказано съществено подобрение в скоростта на писане).



Тема Re: Как пише грамотният човекнови [re: K(k)lub]  
Автор ЛУД ПPЪЧ (еблив смърдел)
Публикувано22.01.10 15:30



както вече са ти казали - намери си програма за машинопис, но за английски (qwerty).

също така е много важно, след като я намериш, да се упражняваш според инструкциите ;)



Тема Re: Как пише грамотният човекнови [re: K(k)lub]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано23.01.10 14:17



Грамотният човек най-напред пише грамотно, а след това мисли с кой точно пръст осъществява тази си грамотност...
Не му пречи това да става и със средния...
А "шльокавичарят" и с пръстите на краката да пише, все неграмотна шльокавица му излиза...




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.