Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:16 24.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Софтуер
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Помощ за DVD. Моля за помощ!  
Авторgogo (Нерегистриран)
Публикувано27.10.08 09:10



Значи, имам оригинално ДВД, формат 4:3, което има черни ленти горе и долу на екрана. ДВД-то е на две части, смятам да кропна черните ивици и така да се смали размерът, така че да стане за едно ДВД. Времетраенето на филмът е 140 мин. (2 часа и 20 мин) .Първата част допускам че е 4.3 ГБ а втората е 3.43 ГБ. Първата част ми е обещана, нямам я за момента. Та въпросът ми е:
Мога ли да кропна видеострийма в М2V за работа с DVD Lab, така че да няма ивиците? Коя програма да използвам?
Някакви други идеи за кропването? Видеото почти няма меню, няма никакви допълнителни материали - само илюстрация (картинка), "към филма" и "сцени".



Тема Re: Помощ за DVD. Моля за помощ!нови [re: gogo]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано27.10.08 14:51



Мога ли да кропна видеострийма в М2V за работа с DVD Lab, така че да няма ивиците? Коя програма да използвам?
Я дай постъпково действията, които искаш да предприемеш.
Мислиш да вкараш ВОБ-овете и на двете ДВДта в Лаба и да ги прекомпилираш в 1 ново?
Искаш първо да ги прекараш през енкодер и после в Лаба (щом споменаваш М2V явно натам биеш).
Нещо друго?
Дай да уточним това и после ще мислим за кропването...тука нямам Лаб и не се сещам има или няма такава функция, не съм ползвал. В енкодрите има и работи. И във Виртуалния Дъб има читава, редовно я ползвам. Имай предвид,ч е махането на ивиците няма да ти спести повече от 0.5-0.8% място...ако това е целта на занятието.



Тема Re: Помощ за DVD. Моля за помощ!нови [re: Cтepн™]  
Авторgogo (Нерегистриран)
Публикувано27.10.08 18:10



Искам да го съединя в едно DVD.
Ами щом трябва енкодер за към M2V - хубаво. Ако трябва, може първо да правим на M2V и после това го кропваме. Но според мене всичко отпада, щом споменаваш за 0,5% 0,8%

Защо така го казваш.... не знам... Тази ивица си е екран на филма. При едно нормално DVD с формат 16:9 letterbox не е ли по-малък екранът на филма? Черните ивици там са да ги наречем "изкуствени". А при нащо ивиците са на филмът в 4:3. Излишно е! Сигурен ли си че разликата е по-малка от 1% ...?



Тема Re: Помощ за DVD. Моля за помощ!нови [re: gogo]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано27.10.08 19:49



Чети, бре, Гого, чети.
Това,ч е искаш да събереш 2 ДВД-та в 1, го каза още в първия си пост и го разбрах.
Не разбрах КАК искаш да стане...да вкараш ВОБ-овете им в Лаба и да компилираш ново ДВД ИЛИ да минеш през енкодер????????
Изобщо защо намесваш M2V? В сегашните ти ДВД-та няма отделем видеострийм (M2V), а компонентен (видео+аудио+субс=VOB)

Така, разгледах хелпа на Лаба и се убедих в това, което подозирах - в него няма функция за кропване. А подозирах защото Лаба не е програма за видеообработка, а само за "сглобяване" на ДВД. Има само кропвания при преминаване от 16:3<-->4:3.
В самия хелп пише, че ако се налага кропване на размера, да се ползва външна програма - те дават за пример TMPGenc Plus software encoder, но всеки енкодер има такава функция.
Значи напред към енкодер...ако ще ползваш Майнконсепт, вкарай един по един ВОБ-овете от ДВД-тата, задай изх. формат ДВД, отделни стриймове или общ, после ДЕТАЙЛС-->КРОП&СКАЛ...нататък си знаеш; също и за другите настройки.
Може да се налага да променяш имената на изходните MPV i MPA файлове...ясно защо.

За ивицата - тя е постоянна, няма никаква промяна в пикселите и затова "математиката" на енкодиращата програма не й обръща внимание.



Тема Re: Помощ за DVD. Моля за помощ!нови [re: Cтepн™]  
Авторgogo (Нерегистриран)
Публикувано28.10.08 11:58



Посочих DVD Lab, защото смятах че трябва да вкарам субтитрите за новият екран, затуй и посочих M2V. Нали субтитрите трябва на друг екран да се появяват, но сега се сещам че после пак ще има черни ивици, като ще стане Widescreen? Или просто се притеснявах, че ще се съсипе нещо при кропването.... не знам структората на DVD-то. Другото което, щом паметта на видеото включва черните ивици, вече няма смисъл от допълнителни методи за обработка. Изглежда единствено от широк екран към 4:3 има някаква полза.



Тема Re: Помощ за DVD. Моля за помощ!нови [re: gogo]  
Автор Tweeg ()
Публикувано30.10.08 20:53



Виж сега Gogo, ДВД-то винаги е 720:576 точки за ПАЛ, даже и да отрежеш лентите, после пак трябва да ги сложиш. Няма как да запишеш на ДВД нещо дето е 720:400 точки примерно.

Ако идеята е само да събереш 2 ДВД-та в едно:





Тема Re: Помощ за DVD. Моля за помощ!нови [re: Tweeg]  
Авторgogo (Нерегистриран)
Публикувано31.10.08 02:49



Оууу, Tweeg, погледнах инфото с KMplayer, наистина пикселите са едни и същи! Независимо от aspect ratio!

Сравних и се уверих. Не съм го знаел, Стерн ме светна и ти сега ме накара да се замисля. И наистина възнамерявам да съединя 2 DVD! Мислих си сега как ще почвам да диря за програма, възнамерявах да проверя възможностите на DVDFab да видя дали не прави някаква магия, защото DVDShrink ме притеснява на максимум!!!! Прекалено много настройки има, възможно е качеството да не се запази 1:1. Има много опции, които не са ми ясни там и ще объркам нещата. Смятай, щом не смея да копирам дискове с него! Когато седна да правя нещо, не знам какво правя, не е нагласено приятелски! Даже мисля че не можеш и да гледаш на екран кои глави на филмът махаш, и кои оставяш. Но туй не ме вълнува! ВЪЛНУВА МЕ - какво ще се получи като обединя два диска? Какво ще стане с менюто! Дали ще се появи друго меню на програмата? Ако си работил с DVDFab Decrypter може да споделиш. Въобще идеи при обединяването - какво правят тези програми? В момента ми е малко мястото на диска и не побирам материала, затова по-късно ще правя отчаяните си опити.



Тема Re: Помощ за DVD. Моля за помощ!нови [re: gogo]  
Автор Tweeg ()
Публикувано31.10.08 08:01



В отговор на:

възможно е качеството да не се запази 1:1



Е как искаш да ти се запази качеството 1:1 като от 2 ДВД-та правиш 1?
Ако от 2 ДВД5 правиш едно ДВД9 ще го запазиш ама иначе няма начин. Друг е въпросът дали ти ще усетиш че качеството е паднало. Общо взето ако времетраенето е до към два часа и половина надали ще усетиш разлика.

За DVDShrink-а ами вземи прочети малко. Не случайно ти дадох линк към "how to".
Как да запазиш менютата не знам. По-скоро трябва нови да си направиш.



Тема Re: Помощ за DVD. Моля за помощ!нови [re: gogo]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано31.10.08 13:12



Хе, от години ползвам Шринка и то много, но не знаех, че може с него да се обединяват ДВД-та...научих нещо ново, тенкс, Туийг



Гого, това е възможно най-интуитивната програма за някаква обработка на ДВД...няма какво да те затрудни, бутоните говорят сами за функциите си.
Качеството няма как да се запази, освен ако ДВД1+ ДВД2 =< 4,35 ГБ. В десния панел на шринка има една лента в зелено - тя ти показва запълването на 1 ДВД подложка, а в прозорчето Аспект ти дава с колко % е смачкването на сорса (100 - показанието в прозорчето).Имай предвид, че при добър сорс, смачкване до 15-20% е трудно уловимо от окото.

Копирай смело с него - хем може да ти понамали размера до 1 ДВД5, хем премахва регионални и други кодировки, които например не дават да презаписваш с Неро или с Алкохол. Ако толкова те е страх - прави имидж в/у харда, провери с плеър и после пиши с Неро или каквото ползваш.

Менюта - нъц, не става с Шринка. Освен, ако не презаписваш вече готови менюта, заедно със съдържанието. При реоторинг-режима ти излиза само съдържанието и при пускане в ДВД плеър стартира директно. Разбира се, ако има няколко аудио и субс потока...стартира с първите, но може да избираш и следващи след началото на плейването.
Менюта можеш да направиш с външен софт, примерно с ДВД меню студио, а защо не и с Фотошоп или пък с МС Пейнт, но не се сещам как ще се линкнат към съдържанието...май нема начин без ползване на ДВД софт за реоторинг, което пък обезмисля действията със Шринка.

Редактирано от Cтepн™ на 31.10.08 13:15.



Тема Re: Помощ за DVD. Моля за помощ!нови [re: gogo]  
Автор ЛУД ПPЪЧ (еблив смърдел)
Публикувано31.10.08 14:35



тези две DVD-та имат ли смислова връзка помежду си? ако нямат, с каква цел искаш да ги обединяваш на общ носител, щом държиш да си запазиш менютата?

hell storms, rush over the earth
bestial invasioooooooooooon



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.