Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:54 26.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Софтуер
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема що за програмисти?!?нови  
Авторnikolaj8O (Нерегистриран)
Публикувано29.12.07 10:05



защо през последните няколко години прогресивно зачестява следното явление: всеки нов софтуер излязъл на пазара товари последен модел ПЦ на 50% (рам. цпу и всички останали ресурси), на времето сякаш бяха по оптимизирани програмите, нима сега всички си мислят че на това пц ще работи еднствено тяхната програма и нищо друго???

програмите които визирам са много, но ако започнем с най често използваните - вин виста, акробат реадер, скайп, ICQ, winamp, някои интерактивни драйвери и софтуери за принтери скенери и тем подобни и много други

нека спомена че това е на чисти пц-та, никакви вируси и глупости, и това е при първоначално стартиране, а след известно време работа цапаницата става пълна... защо пускат нова версия след като старата работи по добре, а новата единственото ново е по шарен интерфейс и нови бъгове...



Тема Re: що за програмисти?!?нови [re: nikolaj8O]  
Автор Colombino (работен)
Публикувано29.12.07 11:20



>> товари последен модел ПЦ на 50%
Така е, защото си с двуядрен процесор или с включен хипертрединг. Нормално е да товари на 100%, но понеже товари само единия ти процесор го отчита 50%.

Навремето водата в реките беше по-чиста, небето беше по-синьо и младите уважаваха възрастните, но при тръгване програмите почти винаги си пълнеха CPU-то.
А иначе ICQ-то има разни мърдащи неща по него и нормално ако не е минимизирано да товари малко от тях, но едва ли ти гълта цял процесор за това. Иначе като поработиш малко с компа виж кой процес колко време е заел. Нормално е System Idle да държи близо 100% ако не си правил нещо интензивно, като да играеш няколко часа тежка графична игра.

System Doctor Error:
Your girlfriend is pregnant.
(A)bort, (M)arry, (I)gnore?_


Тема въпрос за Colombinoнови [re: Colombino]  
Авторgogo (Нерегистриран)
Публикувано29.12.07 12:47



Виждам една програма в интернет, много съм доволен от нея, карам от години с нея. Това е една фонетична клавиатурна подредба. До колкото подразбирам с търсачката, изглежда че ти си автора....

или се лъжа? Ако си ти наистина, защо не публикуваш готината работа в Download.BG ?
Аз ли да я публикувам? Но не е ми работа, защото ти собственика, не аз. Като автор, би трябвало ти да си загрижен.
Та ти ли си бил героят, много симпатично е направено - без излишни церемонии?!



Тема Re: въпрос за Colombinoнови [re: gogo]  
Автор Colombino (работен)
Публикувано29.12.07 13:54



Ако става въпрос за това:


аз съм го правил. Има № на 6-цата на кирилицата.
Тоя сайт download.bg не го ползвам - май искаше регистрация, а на мен ми се струва тъпо некой да ми иска регистрация за да си сваля некъв безплатен софт (освен автора на софта). Требва да сложа линк към фонетиката на самата страница, ма ме мързи.
М/у другото тая фонетика не работи на Виста :-(

System Doctor Error:
Your girlfriend is pregnant.
(A)bort, (M)arry, (I)gnore?_


Тема Re: що за програмисти?!?нови [re: nikolaj8O]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано29.12.07 14:19



Защо пускат нови версии...

Ами, дай да си останем с DOS, PE2, и добрите стари принтери IBM Graphics.

От операционната система всъщност се изисква много. Тя трябва да управлява паметта на машината, да разпределя ресурсите между отделните програми, да държи изкъсо входно-изходните операции към дисковете, да индексира файловата система (това е по-новите версии на Windows), да се грижи за хардуера от страна на драйвърите, и изобщо - да съвместява всичко, което е нужно на потребителя. Ако мислиш, че това е лесно - моля, напиши една операционна система, и ни покажи как става.

Операционната система се изгражда трудно, именно защото при написването и никой не знае какви програми ще бъдат написани после за нея. Така че системата трябва да предлага универсалност, и да може да бъде обновявана към по-нова версия и да бъдат включени като поддържка все по-нови неща.

Приложните програми - при тях пък се набляга на визията, на функционалността и на практика се оказва, че стабилността вече не е на първо място. Тя се компенсира с други хватки - лесните езици за програмиране. То не че има лесен език де, но добрите стари програми, които си вървяха като самолет дори на АТ486 предимно се пишеха на езици от ниско ниво. При тях не се изискваха досадните библиотеки от по десетки мегабайти, но пък писането на тези програми изискваше повече усилия. И когато потребителят се нарадва на програмата - идва ред да се добави нещо ново във функционалността на програмата. А промяната на такъв трудно написан сорс се прави с много повече усилия, отколкото сега с по-новите езици от високо ниво, които предлагат много повече инструменти на програмистите, но също така изискват .NET framework, имат минимум за версията на операционната система, RAM паметта, и съответно "тежат" повече на процесора и хард-диска.

Все пак за да се предложи нова версия на потребителите, програмистите трябва да се съобразяват и с "модата" в компютърния свят. Аз все още поддържам старите си версии на програмите си, но паралелно с тях имам и нови. Защо!?!? Защото старите версии за DOS няма да тръгнат нормално под Windows XP например, пък новите 32-битови компилации "тежат" на старите щайги на по 90 мегахерца, каквито все още се срещат за работни станции при мои клиенти. Не бих си правил труда да преписвам стари сорсове, ако потребителите се бръкнат с по 600-800 лева за съвременна машина с TFT монитор, на която ще мога да им сложа поне ХР, Офис 2003, а за работа с базите данни - SQL сървър. Затова поддържам старите програми, принуждавам се да използвам бази данни DBF, с които работи DBase III от 1986-та година, и резултата никак не ми харесва. Защото изискванията към тези бази данни все повече се покачва. И е близко времето, когато вече тези машини няма да могат да се справят с обработката на толкова данни, и тогава потребителите щат не щат - ще си купят нови компютри. Тогава ще могат да се възползват от по-нов и удобен интерфейс, достъпа до базите данни през мрежата ще е многократно по-бърз, сигурността на данните им ще е многократно по-висока, ще мога да им предложа връзка към Интернет, възможност за отдалечено администриране, автоматични програми за мониторинг и архивиране, и т.н. и т.н. ... Но всички тези благинки се добавят постепенно във все по-нови и по-нови версии на програмите.

Все пак ако си недоволен от "бързодействието" на дадена програма - пиши тук в клуба. Винаги може да се намери алтернатива. Ето например аз не ползвам ICQ. Но чатя в ICQ мрежата с

. На скайпа не ползвам новите му версии, защото не ми е нужна видео-връзка, а съм си запазил инсталатори на по-старите и по-леки версии. Просто се лишавам от някаква благинка, за сметка на скоростта. За гледане на PDF документи също има . Аз лично използвам FoxitReader. Много бърза и много хубава програма. Жалко, че ми правеше малко проблеми с принтенето на документи, но затова пък имам Acrobat Reader 5.0.

Е, това е от мен. Пиши пак, можем да обсъдим и други програми.

Щирлиц

Тема Re: въпрос за Colombinoнови [re: Colombino]  
Авторgogo (Нерегистриран)
Публикувано29.12.07 15:39



Даммм. Жалко за случая с Виста. Няма ли начин де се преправи нещо? Какъв е проблемът за нова версия на тази фонетика? Не можете ли да я направите?

Подредбата е универсална и ме кефи. Смяташ ли да я задвижиш...? Какво пречи да я направиш и на Виста?



Тема Re: що за програмисти?!?нови [re: Щиpлиц]  
Авторnikolaj8O (Нерегистриран)
Публикувано29.12.07 16:37



именно за това говорех, защо трябва да пазя старата версия на winamp 2.81? същите мп3-та които съм пускал преди 5 години сега като ги пусна на winamp5 и ми изяжда ресурсите на момента, верно че 5-та версия поддържа и видео, но докато слушам музика видео няма никакво, същото е и за скайп, докато правиш аудио връзка видео няма никакво, защо пак трябва да пазиш стари версии? казваш има алтернативи... значи все пак може... и какво? или пък новото icq хубави игрички са сложили, мноо яка е тая с овцете... ама каквито и библиотеки да ползваш как ще стане 2д игра да върви по тежко от софтуерно 3д ?!?

връщаме се на приказката че от всяко дърво свирка не става т.е. програмист... добре че на време разбрах че не ставам за програмист и се отказах, че сега някой друг щеше мен да плюе... колкото до операционна система... бас хващам че м$ и те могат да напишат качествено, само че много бързат да излязат на пазара, пускат продукт за продажба който освен че пълен с бъгове няма и никаква поддръжка за него, съседа ми преди 1 год почти - има си комп има си и принтер, купува си нов комп с вин виста и вече няма принтер, що? щото лексмарк пишат в сайта че драйвер ще има след 1 месец, излезе след 2... пък новия виста не иска драйверите за хп, след 15 мин ручкане излъгах го и тръгна, значи драйверите са си същите, само проблемите са нови, не че мразя м$ просто ми писна от бъгливи програми, аз също си имам произведени продукти макар и не чисто софтуерни, но до като не заработят както трябва не ги пускам на пазара, още по малко пари да искам... срам ме хваща само като си помисля... тая дума има ли я още в тълковния речник? а вече стана масово явление да пуснат продукт със описание на известните бъгове... било софтуер или микроконтролер, ми като са известни оправете си ги бе тъпани!!!



Тема Re: въпрос за Colombinoнови [re: gogo]  
Автор Colombino (работен)
Публикувано29.12.07 16:38



Ми отдавна се каня. Не съм сигурен какъв е проблемът - под Виста всичко е различно. Доскоро имах служебно задължение да портвам разни неща за Виста и го знам от горчив опит. Преди няколко месеца се занимавах да правя едни инсталации да вървят и на Виста и вдигнах ръце. Реших, че докато не ме накарат изрично няма да се боря.

Допускам, че ако пакетирам MSI файла заедно с dll-а в един обвхащаш msi, или exe ще тръгне. Ама мразя да се занимавам с инсталации - там нещата са много лошо документирани и всичко се прави с голям зор от неспециалисти в областта (аз знам доста, но крайно недостатъчно). Нямам и идея как се пакетират нещата в exe - това също би ми отнело доста енергия, която предпочитам да изразходвам в игра на Диабло.

System Doctor Error:
Your girlfriend is pregnant.
(A)bort, (M)arry, (I)gnore?_


Тема Много просто, пич [re: nikolaj8O]  
Авторguitarist_ (Нерегистриран)
Публикувано30.12.07 06:30



Когато работиш в голяма компания, дебелия идва и ти казва "Копелета, направете ей туй нещо- да прави еди кво си, и да гали окото. Краен срок- вчера!"
И целта ти опира до там- да скалъпиш едно решение, което да мине за пред клиента(или комисията, или шефовете), като никой не дава пукната пара за това дали си го оптимизирал, дали си използвал възможно най-добри подходи и т.н.

И след като не ти плащат за ДОБРЕ направена програма, а за РАБОТЕЩА програма, никога не би тръгнал да си направиш труда- най-малкото- времето те притиска.

Докато "алтернативите", които визираш, винаги ще са по-изпипани, просто защото хората ги правят за удоволствие и за престиж. Затва в QIP има пинизи, които едно време ги имаше и в ICQ, но хората са си казали "На средностатистическия американски потребител не му трябват тия неща, но пък за нас е по-хубу да гледа рекламки във всеки прозорец"


и такива ми ти работи.



Тема Re: Много просто, пичнови [re: guitarist_]  
Авторnikolaj8O (Нерегистриран)
Публикувано01.01.08 13:15



и аз искам да стана милиардер за вчера, айде да видим как ще стане? спрете се малко бе!!! все пак софтуера е един малко деликатен продукт, който веднъж закупен не може да се върне в магазина дори и да си пазиш касовата бележка, дори и да си в държава в която закона задължава в 14 дневен срок всяка продадена стока да може да бъде върната и възстановена пълната стойност, единственото успокоение което остава че лесно се краде, краде се и то не само в бг, а навсякъде по света, всеки който знае как - си го краде, но закона пак удря потребителя - незаконно е и пипнат ли те могат да те съдят и т.н. къде остана защитата на потребителя? всички ревнали за авторски права, ама вижте накрая какво става, най много реват тия дето са червиви от пари... а потребителя - първо му вземат парите после да го духа...казвам вземат, защото те получават това което искат, а потребителя не винаги... тук влизат и интернет доставчиците дето 1 що годе нормална връзка я делят на 1000 души и претендират че това е интернет




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.