Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:48 17.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Софтуер
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема що за програмисти?!?  
Авторnikolaj8O (Нерегистриран)
Публикувано29.12.07 10:05



защо през последните няколко години прогресивно зачестява следното явление: всеки нов софтуер излязъл на пазара товари последен модел ПЦ на 50% (рам. цпу и всички останали ресурси), на времето сякаш бяха по оптимизирани програмите, нима сега всички си мислят че на това пц ще работи еднствено тяхната програма и нищо друго???

програмите които визирам са много, но ако започнем с най често използваните - вин виста, акробат реадер, скайп, ICQ, winamp, някои интерактивни драйвери и софтуери за принтери скенери и тем подобни и много други

нека спомена че това е на чисти пц-та, никакви вируси и глупости, и това е при първоначално стартиране, а след известно време работа цапаницата става пълна... защо пускат нова версия след като старата работи по добре, а новата единственото ново е по шарен интерфейс и нови бъгове...



Тема Re: що за програмисти?!?нови [re: nikolaj8O]  
Автор Colombino (работен)
Публикувано29.12.07 11:20



>> товари последен модел ПЦ на 50%
Така е, защото си с двуядрен процесор или с включен хипертрединг. Нормално е да товари на 100%, но понеже товари само единия ти процесор го отчита 50%.

Навремето водата в реките беше по-чиста, небето беше по-синьо и младите уважаваха възрастните, но при тръгване програмите почти винаги си пълнеха CPU-то.
А иначе ICQ-то има разни мърдащи неща по него и нормално ако не е минимизирано да товари малко от тях, но едва ли ти гълта цял процесор за това. Иначе като поработиш малко с компа виж кой процес колко време е заел. Нормално е System Idle да държи близо 100% ако не си правил нещо интензивно, като да играеш няколко часа тежка графична игра.

System Doctor Error:
Your girlfriend is pregnant.
(A)bort, (M)arry, (I)gnore?_


Тема въпрос за Colombinoнови [re: Colombino]  
Авторgogo (Нерегистриран)
Публикувано29.12.07 12:47



Виждам една програма в интернет, много съм доволен от нея, карам от години с нея. Това е една фонетична клавиатурна подредба. До колкото подразбирам с търсачката, изглежда че ти си автора....

или се лъжа? Ако си ти наистина, защо не публикуваш готината работа в Download.BG ?
Аз ли да я публикувам? Но не е ми работа, защото ти собственика, не аз. Като автор, би трябвало ти да си загрижен.
Та ти ли си бил героят, много симпатично е направено - без излишни церемонии?!



Тема Re: въпрос за Colombinoнови [re: gogo]  
Автор Colombino (работен)
Публикувано29.12.07 13:54



Ако става въпрос за това:


аз съм го правил. Има № на 6-цата на кирилицата.
Тоя сайт download.bg не го ползвам - май искаше регистрация, а на мен ми се струва тъпо некой да ми иска регистрация за да си сваля некъв безплатен софт (освен автора на софта). Требва да сложа линк към фонетиката на самата страница, ма ме мързи.
М/у другото тая фонетика не работи на Виста :-(

System Doctor Error:
Your girlfriend is pregnant.
(A)bort, (M)arry, (I)gnore?_


Тема Re: що за програмисти?!?нови [re: nikolaj8O]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано29.12.07 14:19



Защо пускат нови версии...

Ами, дай да си останем с DOS, PE2, и добрите стари принтери IBM Graphics.

От операционната система всъщност се изисква много. Тя трябва да управлява паметта на машината, да разпределя ресурсите между отделните програми, да държи изкъсо входно-изходните операции към дисковете, да индексира файловата система (това е по-новите версии на Windows), да се грижи за хардуера от страна на драйвърите, и изобщо - да съвместява всичко, което е нужно на потребителя. Ако мислиш, че това е лесно - моля, напиши една операционна система, и ни покажи как става.

Операционната система се изгражда трудно, именно защото при написването и никой не знае какви програми ще бъдат написани после за нея. Така че системата трябва да предлага универсалност, и да може да бъде обновявана към по-нова версия и да бъдат включени като поддържка все по-нови неща.

Приложните програми - при тях пък се набляга на визията, на функционалността и на практика се оказва, че стабилността вече не е на първо място. Тя се компенсира с други хватки - лесните езици за програмиране. То не че има лесен език де, но добрите стари програми, които си вървяха като самолет дори на АТ486 предимно се пишеха на езици от ниско ниво. При тях не се изискваха досадните библиотеки от по десетки мегабайти, но пък писането на тези програми изискваше повече усилия. И когато потребителят се нарадва на програмата - идва ред да се добави нещо ново във функционалността на програмата. А промяната на такъв трудно написан сорс се прави с много повече усилия, отколкото сега с по-новите езици от високо ниво, които предлагат много повече инструменти на програмистите, но също така изискват .NET framework, имат минимум за версията на операционната система, RAM паметта, и съответно "тежат" повече на процесора и хард-диска.

Все пак за да се предложи нова версия на потребителите, програмистите трябва да се съобразяват и с "модата" в компютърния свят. Аз все още поддържам старите си версии на програмите си, но паралелно с тях имам и нови. Защо!?!? Защото старите версии за DOS няма да тръгнат нормално под Windows XP например, пък новите 32-битови компилации "тежат" на старите щайги на по 90 мегахерца, каквито все още се срещат за работни станции при мои клиенти. Не бих си правил труда да преписвам стари сорсове, ако потребителите се бръкнат с по 600-800 лева за съвременна машина с TFT монитор, на която ще мога да им сложа поне ХР, Офис 2003, а за работа с базите данни - SQL сървър. Затова поддържам старите програми, принуждавам се да използвам бази данни DBF, с които работи DBase III от 1986-та година, и резултата никак не ми харесва. Защото изискванията към тези бази данни все повече се покачва. И е близко времето, когато вече тези машини няма да могат да се справят с обработката на толкова данни, и тогава потребителите щат не щат - ще си купят нови компютри. Тогава ще могат да се възползват от по-нов и удобен интерфейс, достъпа до базите данни през мрежата ще е многократно по-бърз, сигурността на данните им ще е многократно по-висока, ще мога да им предложа връзка към Интернет, възможност за отдалечено администриране, автоматични програми за мониторинг и архивиране, и т.н. и т.н. ... Но всички тези благинки се добавят постепенно във все по-нови и по-нови версии на програмите.

Все пак ако си недоволен от "бързодействието" на дадена програма - пиши тук в клуба. Винаги може да се намери алтернатива. Ето например аз не ползвам ICQ. Но чатя в ICQ мрежата с

. На скайпа не ползвам новите му версии, защото не ми е нужна видео-връзка, а съм си запазил инсталатори на по-старите и по-леки версии. Просто се лишавам от някаква благинка, за сметка на скоростта. За гледане на PDF документи също има . Аз лично използвам FoxitReader. Много бърза и много хубава програма. Жалко, че ми правеше малко проблеми с принтенето на документи, но затова пък имам Acrobat Reader 5.0.

Е, това е от мен. Пиши пак, можем да обсъдим и други програми.

Щирлиц

Тема Re: въпрос за Colombinoнови [re: Colombino]  
Авторgogo (Нерегистриран)
Публикувано29.12.07 15:39



Даммм. Жалко за случая с Виста. Няма ли начин де се преправи нещо? Какъв е проблемът за нова версия на тази фонетика? Не можете ли да я направите?

Подредбата е универсална и ме кефи. Смяташ ли да я задвижиш...? Какво пречи да я направиш и на Виста?



Тема Re: що за програмисти?!?нови [re: Щиpлиц]  
Авторnikolaj8O (Нерегистриран)
Публикувано29.12.07 16:37



именно за това говорех, защо трябва да пазя старата версия на winamp 2.81? същите мп3-та които съм пускал преди 5 години сега като ги пусна на winamp5 и ми изяжда ресурсите на момента, верно че 5-та версия поддържа и видео, но докато слушам музика видео няма никакво, същото е и за скайп, докато правиш аудио връзка видео няма никакво, защо пак трябва да пазиш стари версии? казваш има алтернативи... значи все пак може... и какво? или пък новото icq хубави игрички са сложили, мноо яка е тая с овцете... ама каквито и библиотеки да ползваш как ще стане 2д игра да върви по тежко от софтуерно 3д ?!?

връщаме се на приказката че от всяко дърво свирка не става т.е. програмист... добре че на време разбрах че не ставам за програмист и се отказах, че сега някой друг щеше мен да плюе... колкото до операционна система... бас хващам че м$ и те могат да напишат качествено, само че много бързат да излязат на пазара, пускат продукт за продажба който освен че пълен с бъгове няма и никаква поддръжка за него, съседа ми преди 1 год почти - има си комп има си и принтер, купува си нов комп с вин виста и вече няма принтер, що? щото лексмарк пишат в сайта че драйвер ще има след 1 месец, излезе след 2... пък новия виста не иска драйверите за хп, след 15 мин ручкане излъгах го и тръгна, значи драйверите са си същите, само проблемите са нови, не че мразя м$ просто ми писна от бъгливи програми, аз също си имам произведени продукти макар и не чисто софтуерни, но до като не заработят както трябва не ги пускам на пазара, още по малко пари да искам... срам ме хваща само като си помисля... тая дума има ли я още в тълковния речник? а вече стана масово явление да пуснат продукт със описание на известните бъгове... било софтуер или микроконтролер, ми като са известни оправете си ги бе тъпани!!!



Тема Re: въпрос за Colombinoнови [re: gogo]  
Автор Colombino (работен)
Публикувано29.12.07 16:38



Ми отдавна се каня. Не съм сигурен какъв е проблемът - под Виста всичко е различно. Доскоро имах служебно задължение да портвам разни неща за Виста и го знам от горчив опит. Преди няколко месеца се занимавах да правя едни инсталации да вървят и на Виста и вдигнах ръце. Реших, че докато не ме накарат изрично няма да се боря.

Допускам, че ако пакетирам MSI файла заедно с dll-а в един обвхащаш msi, или exe ще тръгне. Ама мразя да се занимавам с инсталации - там нещата са много лошо документирани и всичко се прави с голям зор от неспециалисти в областта (аз знам доста, но крайно недостатъчно). Нямам и идея как се пакетират нещата в exe - това също би ми отнело доста енергия, която предпочитам да изразходвам в игра на Диабло.

System Doctor Error:
Your girlfriend is pregnant.
(A)bort, (M)arry, (I)gnore?_


Тема Много просто, пичнови [re: nikolaj8O]  
Авторguitarist_ (Нерегистриран)
Публикувано30.12.07 06:30



Когато работиш в голяма компания, дебелия идва и ти казва "Копелета, направете ей туй нещо- да прави еди кво си, и да гали окото. Краен срок- вчера!"
И целта ти опира до там- да скалъпиш едно решение, което да мине за пред клиента(или комисията, или шефовете), като никой не дава пукната пара за това дали си го оптимизирал, дали си използвал възможно най-добри подходи и т.н.

И след като не ти плащат за ДОБРЕ направена програма, а за РАБОТЕЩА програма, никога не би тръгнал да си направиш труда- най-малкото- времето те притиска.

Докато "алтернативите", които визираш, винаги ще са по-изпипани, просто защото хората ги правят за удоволствие и за престиж. Затва в QIP има пинизи, които едно време ги имаше и в ICQ, но хората са си казали "На средностатистическия американски потребител не му трябват тия неща, но пък за нас е по-хубу да гледа рекламки във всеки прозорец"


и такива ми ти работи.



Тема Re: Много просто, пичнови [re: guitarist_]  
Авторnikolaj8O (Нерегистриран)
Публикувано01.01.08 13:15



и аз искам да стана милиардер за вчера, айде да видим как ще стане? спрете се малко бе!!! все пак софтуера е един малко деликатен продукт, който веднъж закупен не може да се върне в магазина дори и да си пазиш касовата бележка, дори и да си в държава в която закона задължава в 14 дневен срок всяка продадена стока да може да бъде върната и възстановена пълната стойност, единственото успокоение което остава че лесно се краде, краде се и то не само в бг, а навсякъде по света, всеки който знае как - си го краде, но закона пак удря потребителя - незаконно е и пипнат ли те могат да те съдят и т.н. къде остана защитата на потребителя? всички ревнали за авторски права, ама вижте накрая какво става, най много реват тия дето са червиви от пари... а потребителя - първо му вземат парите после да го духа...казвам вземат, защото те получават това което искат, а потребителя не винаги... тук влизат и интернет доставчиците дето 1 що годе нормална връзка я делят на 1000 души и претендират че това е интернет



Тема Re: Много просто, пичнови [re: nikolaj8O]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано01.01.08 14:15



А ти пък гледаш на нещата едностранно.

Закона не пази само софтуерните фирми, ами влиза в сила и когато въпросните фирми подвеждат клиентите си. Пресен пример беше с глобата на Майкрософт за над половин милиард евро. Да си чувал някой потребител да е глобен с толкова за ползване на пиратски софтуер??? ... И на всичкото отгоре тази глоба беше не за лош софтуер, ами за нарушаване на някакви правила и права на конкуренцията. Демек - Майкрософт налагала била монопол на пазара. ... Ми, казвам аз, тия дето реваха, да седнат да напишат и те една свястна ОС, да сложат вътре поне половината от нещата, дето ги предлага MS Windows, пък да продават на воля. Да, ама не. По-лесно е за тях не да напишат нещо по-добро за потребителя, ами да спрат нещата, които иначе потребителя ще получи с Windows.

А сега за потребителите, на които не им се дават пари за софтуер... Ами, как да очакват да получат нещо хубаво, като програмистите го правят именно за пари!?!?!? Да не си платиш софтуера - е като все едно да кажеш, че не го искаш, и програмистите по-добре да не го пишат въобще... Но те са го написали, защото ти все пак искаш да го ползваш, и когато те гепнат с пиратски софтуер - е все едно измама, и подлежиш на санкции. Толкова по въпроса. ;о)

Щирлиц



Тема Re: Много просто, пичнови [re: Щиpлиц]  
Авторnikolaj8O (Нерегистриран)
Публикувано01.01.08 16:31



а ти пък да не мислиш че м$ не са си включили в сметките и това? някои хора му казват глоба, аз му казвам легален рушвет, и не го плащат те, а го плаща потребителя, всичко е калкулирано в цената, мислиш ли че са толкова глупави да не знаят че след като приемат такава политика на фирмата няма да се наложи да платят това и онова? знаят го предварително бъди сигурен, всичко останало е материал за медиите, същото се случи и с няколко банки и авиокомпании, предприемат агресивна политика срещу клиентите си (тези които им дават хляба) ограбват клиентите си на стойност няколко стотин милиона, след това плащат една "солидна" глоба от 250 хиляди (толкова беще глобата на британските авиолинии след установените измами) и почват да тръбят медиите как това била най голямата глоба за последните 5 години и колко ощетени били... чак да ги съжали човек.... м$ също ги глобиха с един дневен надник, а ти ако знаеш че за 1 година кражби и измами ще платиш един дневен надник и никакви други санкции дали ще се замислиш?!?
тук не опира въпроса до отделния програмист, а до цялата система, но пък тази система нали не е само шефове? ако програмиста не получава достатъчно потребителя ли е виновен?



Тема Re: Много просто, пичнови [re: nikolaj8O]  
Авторnikolaj8O (Нерегистриран)
Публикувано01.01.08 17:03



и още нещо... да предположим че всички хора по света си заплатят софтуера който ползват, нима мислите че някакви пари ще стигнат до отделния програмист??????? жестоко се лъжете, повече пари от това за което вече сте се съгласили няма да получите, ако в последствие ви се струва малко проблема не е в потребителя, нима пациента в болницата е виновен за ниските заплати на лекарите? нека не забравяме че лекарите имаха обслужващ персонал дори по време на стачката, ами ако и те решат да преебат пациента и да го зарежат??? ами ако тоя пациент е някой от нас? я си помислете лекаря не иска да ви гипсира счупената ръка щото му била малка заплатата, и за толкоз пари толкоз, омотае набързо с бинт и ръката зарастне на криво.... това също е истински случай, такъв трябва да се застреля на място според мен, като е недоволен от заплатата си да си намери друга работа, аз също искам повече пари и за това не работя по специалността...



Тема Re: Много просто, пичнови [re: nikolaj8O]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано01.01.08 17:08



И пак опираме до момента: Щом не искаш да даваш пари за софтуер, тогава просто не го ползвай. Има безплатни алтернативи за всичко.

Ето ти цял списък:
Linux
Open Office --> заместител на Word, Excel, Power Point, Access, Corel Draw
QIP
Skype
GIMP
... и много други за каквито неща се сетиш.

Но ако все пак платените си ги инсталирал и ползваш - значи извършваш измама. Това е. ;о)

Щирлиц



Тема Re: Много просто, пичнови [re: nikolaj8O]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано01.01.08 17:18



И затова качеството на медицинското облужване е стигнало до такова ниво.

Що не проумяваш, че ако се плащаше по-добре, щеше да има по-добри лекари, по-добри програмисти и т.н. А тези пари са от продуктите/услугите. Ти не искаш да плащаш, шефа на фирмата няма да извади повече пари от бюджета, кадърния програмист отива да работи като сервитьор, и ние получаваме програми писани от студенти...

Вече казах - ходи пии една бира, пък като помислиш малко по въпроса, ела пак.

Щирлиц



Тема Re: Много просто, пичнови [re: Щиpлиц]  
Авторnikolaj8O (Нерегистриран)
Публикувано01.01.08 19:21



пих една бира и ето до какъв извод стигнах, знам къде здравеопазването и програмирането и всичко останало е много по добре платено, но резултатите са още по плачевни и също толкова недоволни има от ниски заплати за програмистите и малки печалби за фирмите, това значи че колкото и да даваш на един човек той наяждане няма... доволни няма... било м$ или който и да било друг, той все ще реве че не му стига и никога няма да си свърши работата както трябва, било програмист или някой друг

знаеш ли колко смешно ми стана когато един приятел от англия, англичанин с англииски паспорт, и всичките му превилегии към това, започна да ми се оплаква как точно преди празниците им казали че трябва да произведат 5000 бройки от нещо си... и имат 14 работни дни до празниците, той работи на дневна заплата, (не на час, не на бройка) целогодишно си получава платен всеки работен ден включително и тези 14 дни + коледните и новогодишните празници, без значение дали ще работи или не, обаче в последствие изникват още 2000 бройки, а предните 5000 ги били свършили за 5 дена и се надявал да си ходи в къщи по рано(останалите 10 дена също са му платени), и беше силно разочарован как можело да го карат да прави още 2000.... никакво уважение нямало... просто се засмях и нямах какво да му кажа да го успокоя...



Тема Re: Много просто, пичнови [re: nikolaj8O]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано01.01.08 19:33



Твоят приятел е трябвало да знае преди да ходи по белия свят, че българите в европа ги третират по-зле от циганите. То и тук е така, ама това е друга тема... ;о)

Мой познат пък в щатите ми се оплакваше, че не можел да се дореди до сносна работа в някоя фирма да работи нещо с компютри. Единствените свободни места били за бършене на монитори и т.н. неща, но той нямало да се принизи дотолкова, че да се примири със заплащане от порядъка на $7 на час. Т'ва било работа за мизерните корейци, и затова пък отишъл да разнася пици по домовете.

Така че, мой човек, всеки сам си кове щастието по света. Ако твоя приятел "сваля гащи" пред работодателите, то никога няма да си намери платена работа. ... И също така все още не може да се прави сравнение със заплащането на хората в България и чужбина. За сведение - в Люксембург хората имат 7 пъти по-висока покупателна способност спрямо българите. Надявам се скоро това число да спадне, и всеки българин да може да си позволи да си купи поне няколко неща всеки месец. И то не боклуци от Илиянци.

Щирлиц



Тема Re: Много просто, пичнови [re: Щиpлиц]  
Авторnikolaj8O (Нерегистриран)
Публикувано01.01.08 19:53



май не си прочел хубаво... тоя приятел е англичанин, той се е родил там, той не знае какво е другаде... и е силно разочарован от работодателя си... та за това и извода ми е такъв, повече пари не означават по добре свършена работа, за това винаги гледам къде ще отиват парите ми, дори напоследък пазарувам само в магазини където отношението към клиента е по добро, дори и малко по скъпо да е, това като 1 год гаранция и след това гледай си работата ги отбягвам, при най малкия проблем и аз казвам гледайте си работата, нямам намерението да спонсорирам измамници било софтуер хардуер или каквото и да е, тук е мястото на една крилата фраза - избиите баламите и тарикатите сами ще измрат, докато спонсорираме тарикатите те ще ни ебават, това е, тук не влиза само да си платя софтуера, тук влиза и програмиста който стои и "работи" за жълти стотинки за да пълни гушата на някой тарикат



Тема Re: Много просто, пичнови [re: nikolaj8O]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано01.01.08 20:13



Прав си, не съм прочел добре. Но такива неудачници си ги имаме достатъчно и в България. Не е нещо ново.

Аз лично познавам хора, които работят за 180 лева, а познавам и такива, които работят за 2000 лева. Разликата в обема и качеството на работа е значително.

Тарикати е имало, има, и ще има, докато се намират хора, които да се подценяват. Аз съм живял в София, и ми беше доста криво, че безработните студенти напролет подбиват пазара на работна ръка, и от това страдам и аз. Или работя за по-малко пари, или си вдигам чукалата, местя се в провинцията, правя си собствен бизнес, и си живея добре. Имах избор, познай какво избрах. ;о)

За магазините - прав си. И аз правя същото. Предпочитам да мина пет пресечки, за да си напазарувам продукти за вечеря, отколкото да ме цакат в най-близкия гар...... пардон, магазин с последните две парченца кренвирши, търкалящи се по тавичката кой-знае откога. За техника и уреди - въобще въпроса е доста обширен. Мога само да ти препоръчам да пазаруваш с кредитна карта, с която ти предоставят застраховка на покупките.

Щирлиц



Тема Re: Много просто, пичнови [re: Щиpлиц]  
Авторnikolaj8O (Нерегистриран)
Публикувано01.01.08 21:06



разликата е че тия дето земат 2000 работят по малко от тия дето земат 180, и като ги питат пред камера колко е средната работна заплата - не знаели... като ги питаха тяхната заплата на колко средни се равнява, пак не знаят....

а ти защо се местиш? сега е на мода да стоиш, да се натискаш, да се оплакваш че малко пари ти дават и да работиш все по калпаво!!! ние се правим че работим те се правят че ни плащат... и накрая кои е потърпевшия?



Тема Re: Много просто, пичнови [re: nikolaj8O]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано01.01.08 21:21



Ми, какво да ти кажа. Бяхме стигнали дотам, че като се срещнем с приятели, разговорите неизменно се превръщат в оплакване колко сме зле, и че няма пари, и няма какво да се яде, и т.н. и т.н. Писна ми, и промених всичко около мен. Местоживеене, работа, приятели, и дори вещите си. Всеки има избор, но май малко хора се решават да направят нещо за себе си.

Щирлиц



Тема Re: Много просто, пичнови [re: Щиpлиц]  
Автор-=***=- (Нерегистриран)
Публикувано01.01.08 22:53



Щирлиц, моите уважения, ама и ти малко се оливаш! Не че разсъжденията ти за труда на програмистите и хляба им, и ограбването, не са в правилна посока, ама хайде да обърнем внимание на още няколко неща, а? Първо - ако на програмистите в M$ им се виждат малко парите - да ходят другаде или да започват сами, не си ли съгласен? Второ - ако М$ нямат нищо против - да пуснат кода на продуктите си, пък току-виж някой се навил да подобри това-онова безплатно или за малко пари, да? ;) Трето - ще може ли M$ да не въртят далавери с правителствата на разни бананови републики, защото на гражданите на същите тези републики не им се плаща за глупости? Четвърто - след като аз съм си платил за софтуерен продукт, тоест - по силата на пазарните правила, които са едни и същи от хилядолетия - го притежавам - как така нямам право да го бърникам, преправям, видоизменям, препродавам, преотстъпвам, даже подарявам? Пето - след продажбата на определен брой копия разходите по разработката на продукта са възстановени, но защо, да му се не види, след това цената не пада, както се случва с всички останали стоки на пазара? И защо искам да си купя версия от 1995, но не ми я продават - какво, изчерпали са се количествата ли? Ама моля ти се - това не са автомобили, толкова ли нямат свободно място по складовете за 1-2 диска, от които да правят копия на желаещите като мен? Място по сървърите нямат? Хайде холан!
Въобще, майор Исаев, нещата наистина не са едностранчиви ;)
Айде честита нова година, живи и здрави всички! :)



Тема Re: Много просто, пичнови [re: -=***=-]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано01.01.08 23:41



Разсъженията за софтуера като за брой продукти не са правилни. Производителя не влага почти никакви разходи по "производството" на още бройки, и затова софтуерните продукти се третират в по-голямата си част като произведения. Също както музикалните произведения, видео-филмите и т.н. неща, така и софтуера не се преотстъпва, препродава или заменя. И на мен ми се е искало да мога законно да сложа в магазина си старите CD-та, за да ги продам, ама не е разрешено. Наслушал съм им се, но нямам право да продавам. Също така веднъж качени на компютъра, софтуерните продукти много много трудно могат да бъдат "легално" свалени от него. Т.е. за да докажеш, че няма да ползваш повече продукта на даден компютър, ти трябва да го унищожиш. ;о)))) Малко са програмите, които имат възможност за обратно изтегляне на регистрацията, като при тази опция те изтриват регистрационния ключ от системата, но тогава с един бекъп ключа се възстановява, и няма защити срещу това. Наистина не е като при производството на коли. Когато продадеш старата си кола, ти нямаш бекъп в гаража си, и така хем ти да си имаш кола, хем да си я продал...

За стари версии най-основно причината е в невъзможността за продължение на поддръжката. Майкрософт не правят изключение. Помисли само. Продават ти нещо, което не поддържат, и след седмица ти завеждаш дело срещу тях за нанесени щети по вина на този софтуер. И следва спор в съда дали ти си прав, че като си дал пари за старата версия, то е трябвало да ти угодят, или те са прави, защото версията е стара, и ти съвсем съзнателно си дал парите за нещо такова, та сам да си носиш последствията. Разбери, че нещата по белия свят не са като в България. Тук не можеш да осъдиш "Бонев Софт", дори съвсем умишлено да ти изтрият счетоводната база. Но Майкрософт в миналото са възстановявали щети на свои клиенти (големи фирми разбира се), които по вина на софтуера са губели базите си.

А цените на продуктите... Падат. Наистина поевтиняват, но с течение на времето им се спира поддръжката и продажбата, и на тяхно място идват нови програми горе-долу на същата цена като предишните.

Свободно пуснат сорс-кода на продуктите няма да даде почти нищо на потребителите, но ще даде начален старт на всички гаражни фирми, които търсят лесна печалба. И тогава софтуерната фирма няма да спечели нищо, и ще бъде много по-трудно да се поддържа продукта с нови версии и обновления. Продукти с отворен код има много, но сериозния бизнес "се плаши" от безплатните програми и операционни системи. Защото там цари хаос. Хаосът е вреден за бизнеса. В една хаотично написана програма, с модули от различни програмисти от цял свят, писало то куцо и сакато - има много по-голяма вероятност да са допуснати фатални грешки, отколкото в продукт, творение на сериозна софтуерна компания. Още повече, че ако зад даден продукт стои такава компания - ползвателя ще има до кого да се допита, кого да съди ако нещо не е наред, да очаква подобрения и нови версии, съвместимост с всички други програми най-малко от същата компания, и т.н.

Само помисли. Вече Линукс не е толкова труден за инсталиране и настройка. Има си всичко в графичната среда, и не е нужно да се прави човек на машинописка, за да си маунтне CD-то. Но процента на потребителите на Линукс не се е покачил. Защо!?!? Нима на потребителя не е по-лесно просто да премине към безплатната алтернатива на ОС, вместо да пиратства платени, и да се оплаква, че били много скъпи?

И също така основната тема не засягаше вътрешнофирмените отношения между началство и програмисти в дадена фирма. Докато не дойде и разкаже човек, който работи в такава фирма - ние можем само да гадаем как е там.

Щирлиц



Тема Re: Много просто, пичнови [re: Щиpлиц]  
Автор-=***=- (Нерегистриран)
Публикувано02.01.08 03:04



Аз не съм казал, че при другите "интелектуални продукти" нещата са цъфнали и вързали, напротив - същите мошеници с пури между зъбите прибират каймака, печатат диск след диск, а цената стои една и съща. Обаче да ми казваш, че музиката и филмите не могат да се препродават... сбъркал си адреса ;) Вторичният пазар точно на музикални дискове е много, ама много развит на Запад и е абсолютно легален. Казвам ти го, защото съм го видял. А вторичен пазар на софтуер не съм виждал, сещаш ли се защо?
За старите версии няма нужда да биеш толкова много път до всичките девет дерета ;), достатъчно е в EULA да се впише, че продуктът се предоставя такъв, какъвто е, че няма да има обновявания, че няма поддръжка. Ето, аз искам да си купя DOS 6.22 например - много ми трябва, а го няма.
Щом свободно пуснат сорс-кодът няма да даде нищо на потребителите, защо просто не го пуснат? ;) Какво, от гаражните фирми ли се плашат? Ами че на гаражните фирми им е все едно дали ще копират код или ще печатат дискове, нали така ;) Едното за сметка на другото, най-вероятно. И - ако не си забелязал - в стартовия екран на ООо скромно се мъдри логото на "Сън майкросистъмс"... като как така, най-противно на твоите разсъждения? Значи може, а? ;) Аз от името на бизнеса ти заявавям, че не сме минали на "Линукс" само защото ползваме специализиран софтуер, който не работи под тази ОС. Най-отговорно ти го заявявам това. И съм сигурен, че не сме само ние "спънати" по този начин... макар че "спънати" е силно казано, защото и сега съм подредил нещата да работят при минимум разходи за софтуер, но така или иначе ме дразни отвратителният монопол на софтуерните разработчици и в частност - на M$ и "Autodesk". Да не говорим, че софтуер, който е от типа "черна кутия" като нищо може да извършва и някои нерегламентирани дейности, за които аз да не подозирам, но за сметка на това не желая.

Вътрешнофирмените отношения на мен не са ми ясни, само да кажа, че процентът на милионерите сред хората от M$ е ужасно, ама ужасно висок - имам спомени за нещо от рода на 1 на 5, даже повече. Е, извинявай, ама при толкова много милионери очаквам да има по-малко бъгове в продуктите им, нали така?





Тема Изчетох целия офтопик..нови [re: -=***=-]  
Автор. (Нерегистриран)
Публикувано02.01.08 10:44



..по въпроса на Никола и...айде да продължа с него.
Не ти харесва монопола на Аутодеск и М$? Не използвай продуктите им. Поръчай си алтернатива на продукта на Аутодеск с каквито си искаш права за ползване. Кандидати да го направят няма да липсват. Стига да можеш да им платиш съответната сума. И тъй като ще продадат едно или максимум две копия, целия разход по създаването му ще бъде калкулиран в тази цена.
Да ти дам ли пример със себе си? Свит пазар за софтуер с определена специфика. Всякакви съществуващи разработки на малкоизвестни фирми извън Бг и тукашните "продавачи" цокат здраво. Преди година разработихме нещо което замества повече от успешно разработките. И какво стана? Когато клиента разбра, че можем да променяме логика, начин на ...ще напиша работа макар да не е точно така, започнаха да искат подобряване на функциалноста и т.н. Първоначалната цена беше под 100 € на "точка". Последната сделка беше вече за 180 € - познай защо?

Но ако дойде някой и каже "Да купувам това без да променяме нищо" цената почти сигурно ще е наполовина.
Разбираш ли накъде са нещата? 1 милион копия са на ниска цена, 10 са на висока. И няма да пускат сорсове. Ако продам/имам потенциален пазар 5 копия - давам ги със сорса. Ако потенциалния пазар е 1000 няма начин да продам сорса. Сещай се защо! Толкова по офтопици.
Сега за Никола! В момента имам стартирани 33 процеса които заемат едва 17% процесорно време. Голяма част от него е окупирано от Firefox-a с който пиша това мсг. И знаеш ли защо? Защото дира трябва да печели от реклами и ми е лепнал един флаш банер на екрана. А и да! Некадърно написан софтуер не означава непремено неработещ. Оптимизация се прави едва когато някой докладва за нередност. Ако не си доволен от софтуера който ползваш, можеш спокойно да напишеш един бъгрипорт на производителя. А той евентуално ако прецени че си заслужава ще го оправи.



Тема Re: Изчетох целия офтопик..нови [re: .]  
Авторnikolaj8O (Нерегистриран)
Публикувано02.01.08 14:00



добре де мама му стара, как може в terms&conditions на всеки един продукт да пише какво забраняват за новия продукт, а да не могат да напишат за стария че се продава без подръжка??? тук не опира до подръжката, а до цената, защото половината потребители ще си купят стария продукт, защото той е достатъчен, а така принуждават всички да купуват само най скъпото, а защо сената е такава? ами както вече казах там е калкулирано както глобите-рушвети към тяхното правителство, така и тушветите към чужди правителства, и така с увеличаване на произведените бройки производствената цена пада, но се увеличават рушветите за налагането на този продукт

алтернативни продукти? в бг всичко е нелегално, наред с това и софтуера, защо да се мъчим да конфигурираме линукс като има без пари виндовс, а по чужбина е друго, там всички компютри ги продават с вече инсталиран виста, щеш нещеш той е включен в цената, последно гледах сайта на делл, имат един единствен лаптоп с линукс, а без операционна система не предлагат вариант... сещай се от къде се вмирисва рибата... някой ден и в бг ще стане така, за това линукс е обречен, защото няма кой да принуди масовия потребител, както правят м$, а никой не знае колко са рушветите платени на правителства да правят закони, производители да продават само вин, софтуер да се пише само за вин....

подръжка ли? налагало ли се е на някой да се сблъска? нека тогава да говори... единични са фирмите които държат на името си и клиентите си, основния приоритет е продажбата, после гледай си работата, много дълъг стана тоя пост, някой друг път ще разкажа една история за customer support и защо се почна тая тема



Тема Re: Изчетох целия офтопик..нови [re: .]  
Автор-=***=- (Нерегистриран)
Публикувано02.01.08 20:18





Трета година с тях, шест копия от различни версии. А за домашно ползване има и безплатна.



Тема Re: Изчетох целия офтопик..нови [re: nikolaj8O]  
Автор-=***=- (Нерегистриран)
Публикувано02.01.08 20:23



В САЩ пиратството има дял в софтуера между 20 и 30 процента, според официалните годишни доклади. M$ да си оправят бакиите там, а не да избиват от банановите републики.



Тема Re: Изчетох целия офтопик..нови [re: .]  
Автор-=***=- (Нерегистриран)
Публикувано02.01.08 20:32



Пропуснах това, дето нямало начин да продадеш сорса. Хубаво е, че си мислиш така, но не е хубаво, че не се съобразяваш с другите. Нали се сещаш - идва някой жълтур или мургавелко и ти казва - "няма сорс - няма пазар". Едно простичко изречение, което те лишава от милиард-милиард и половина потенциални потребители. После изведнъж краката ти омекват и внезапно намираш начин да продадеш и сорса... като естествено не ти оспорвам правото да се пазариш до дупка и да смъкнеш колкото можеш от джобовете на клиентите. И... нали не си мислиш, че кодът на M$ е неоткрадваем? Ами май се лъжеш - по-скоро не си струва разходите по открадването;) Сещай се защо.



Тема Сорсът има цена.нови [re: -=***=-]  
Автор. (Нерегистриран)
Публикувано03.01.08 10:34



Ако някой го поиска, ще му бъде продаден на съответната цена.
бтв: Живота на една ОС на М$ е около 5 години. Това е причината сорса да не представлява цел за шпионаж, а не разходите.



Тема Re: Изчетох целия офтопик..нови [re: nikolaj8O]  
Автор. (Нерегистриран)
Публикувано03.01.08 11:02



Нещо ти объркана логиката. Аз искам да си купя нова кола някой модел на Фолксваген например от преди 5 години, ама странно защо никой не ми я продава! Още! Безплатен обяд няма! Ти си откраднал уиндоуса! Още! Кой асемплатор или производител с каква ос ще продава си е негов избор. Пазар, какво да правиш. Като искаш Линукс купи си лаптоп на НР - те мисля че имаха....



Тема Re: Сорсът има цена.нови [re: .]  
Автор-=***=- (Нерегистриран)
Публикувано03.01.08 11:17



Естествено, че сорсът има цена. Но да го крият, все едно е най-голямото чудо на Земята... Това се отнася не само до мошениците от Редмънд.



Тема Отговора е много прост.нови [re: -=***=-]  
Автор. (Нерегистриран)
Публикувано03.01.08 16:51



Не могат да го патентоват. По причина че не искат да разкриват технологични фирменни тайни. Ъъъ толкова по въпроса.
бтв: Прочети пак това което писах за сорса и потенциалния пазар на софтуера който е генериран от него. Колко е потенциалния пазар на една да я кръстим Виста XP например?





Тема Re: Отговора е много прост.нови [re: .]  
Автор-=***=- (Нерегистриран)
Публикувано03.01.08 20:14



Ъъъ, ама чак пък такива големи технологични тайни, че да не искат да ги разкрият и пред съда? Ъъъ, ама не е ли подозрително това - дали пък - прочети много внимателно какво аз съм написал - дали пък тая най-велика във вселената ОС не извършва и някои нерегламентирани дейности, м? Ъъъъ, не очаквам да ми отговориш, ъъъъ... Както и не очаквам да чуя коментара ти относно алтернативата на "Аутокад" с около петнайсет пъти по-ниска цена. Ъъъъ.
Толкова по въпроса и от мен. Конете с капаци никога не са били расови и високо ценени животни, няма и да бъдат. Родени, за да бъхтят.



Тема Re: Отговора е много прост.нови [re: -=***=-]  
Авторя, (Нерегистриран)
Публикувано04.01.08 03:10



ти ше излезеш обикновен глупак.
когато "алтернативата" на аутокад достигне 15-20% от възможностите на последния ще бъде закупена от аутодеск. както се е случвало с не една и две програми. например днешния мс аутлук.



Тема Re: Отговора е много прост.нови [re: я,]  
Автор-=***=- (Нерегистриран)
Публикувано04.01.08 03:37



Като не можеш да кажеш нещо смислено, започваш да хвърляш епитети на едро, а?





Тема Re: Отговора е много прост.нови [re: -=***=-]  
Авторnikolaj8O (Нерегистриран)
Публикувано04.01.08 04:29



CAD програмите са съвсем друга материя, има CAD програми произведени и продадени единични бройки, там цената е дебела и е ясно защо

темата започна заради гашниците милионери и милиардери, които така и не се напечелиха, ами продължават да доят колкото може повече със всевъзможни измами, и то не от кой да е а от тия дето си изкарват парите с честен труд, не е тайна какъв е бил първия договор на м$ с IBM, е.... същото е и сега, само че с крайния потребител, притискат по всевъзможни начини, къде легално къде нелегално

темата започна най вече заради едно преживяване малко преди празниците, тъй като останах без интернет в къщи, нещо станало с акаунта ми и звънях на телефони молих им се как ли не, обаче нещеш ли в договора пишело 10 работни дни време за възстановяване, и като се запънаха за тия 10 дена и край, няма нет и това е, звъня още телефони на кой ли не, а телефоните и те платени, още разходи... ама никой не ебава да ебава, да ама 10 работни дни изтичат на 2.01.08, след 30 минутен разговор по телефона се разбра че поради не знам си какви проблеми щяло да отнеме още няколко дена, ама колко не се знаело, а преди празниците проблеми нямаше, защо не ми оправиха акаунта веднага?!? десетте дена по договор изтекаха, нет още няма, не искат и договора да прекратят. и докато си кибича по празниците без нет гледам на рафра прашасало едно устройство за което се изръсих 400$, и дето като натиснеш едно копче забива и устройството и компа към който е вързано, иска рестарт и на двете след това, трагедия... а е чисто ново, писах майли ама отговор няма, бързо отговаряха докато го купя и след това край...

абе изобщо трябва първо да платиш и после ходи да съдиш ако си нямаш друга работа. щото ако не платиш пък те ще те съдят, само дето вместо на съд те дават на агенция по вземанията, а там пък не ми се коментира...



Тема Re: Отговора е много прост.нови [re: -=***=-]  
Автор. (Нерегистриран)
Публикувано04.01.08 11:08



Технологичните тайни на дадена фирма, затова са тайни - за да не се знаят.


Сега! Колкото до най-великата ОС във вселената - тук може сериозно да поспорим. Че бозата не не най-великата е ясно на много хора. Че М$ имат ОС който може би се стреми за тази титла - може да си пропуснал този момент.
А колкото алтернативите на КАД системите...Дай да видим. Тази progeCAD 2008 е powered by the most recent IntelliCAD engine, което автоматично означава конкуренция с всички . Въпрос на алтернатива, цена и най-вече желание за откъсване от общия поток. ( бтв: Докато тези ProgeSoft не могат да се похвалят с впечатляващи продажби, то една друга фирма има за клиенти Siemens и Hitachi например ) Между другото знаеш ли кой е най-скъпия софтуер в световен мащаб ( не името му а за какво се използва ). Неговия сорс е по-пазен от форт нокс. Дали защото извършва нерегламентирани дейности?
Понякога нещата са далеч по-прости отколкото изглеждат. И няма велики заговори и конспирации и...каквото там си мислиш.



Тема Темата на първия ти пост..нови [re: nikolaj8O]  
Автор. (Нерегистриран)
Публикувано04.01.08 12:28



...беше за бъгав софтуер. А не заради някакво преживяване малко преди празниците.


бтв: Когато даден софт не ти харесва - търсиш алтернативи. Избор голям!



Тема Re: Темата на първия ти пост..нови [re: .]  
Авторnikolaj8O (Нерегистриран)
Публикувано04.01.08 15:59



бъгав софт - и в устройството и в компа... и по комповете на интернет доставчиците и по компа на който четеш това сега,но ако не си дал и 1 стотинка и всичко е аванта добре, ама когато вече си си платил сметките тогава вече е друго нещо, и тоя дето е прибрал парите би трябвало да държи на качеството на стоката или услугата която предлага... би трябвало... или поне аз така си мисля



Тема Re: Отговора е много прост.нови [re: .]  
Автор-=***=- (Нерегистриран)
Публикувано04.01.08 17:15



Когато тайните станат прекалено тайни - дори и от съда - вече започва да мирише. Да не си раняван в носа, че не усещаш? :) А разсъжденията ти относно CAD са тръгнали в много погрешна посока - очевидно не си схванал простото послание в думите ми - значи може и за 350 евро, вместо за 3500. Остава сега да измислиш някакво оправдание на цената на "Аутокад"... какво ли ще е то, чудя се ;) Както се чудя и каква е връзката между Форт Нокс и съдебната институция... какво, някой се страхува, че съдиите ще му свият кода ли? Значи има бъг в системата :)



Тема Re: Отговора е много прост.нови [re: -=***=-]  
Авторя, (Нерегистриран)
Публикувано04.01.08 20:09



къде е сравнението между акад и тая програмка дето я рекламимраш? тъй де, да видим колко е по-добра
а дотогава - прочети пак предишния ми пост



Тема Re: Отговора е много прост.нови [re: -=***=-]  
Авторя, (Нерегистриран)
Публикувано04.01.08 20:19



наистина ше излезеш не особено умен

представи си следното:
МС отваря кода за гледане, но не го пуска като опънат сорс, да не са луди. Веднага се намират поне милион фирмички които започват да ползват части от него, т.е нарушават ЕУЛА-та. МС требе да започне да ги търси, да доказва как са нарушили тая ЕУЛА и да ги фкара в съда. След неколко години ше ги осъди и ше земе на босия цървулите.
Рекапитулация: много разходи за съд, никви земания за нарушаване на еула.

Ти на мястото на МС как би постъпил? Би отворил кода за да си го фкараш дебел, чепат и разклонен или би го оставил затворен?

айде да те видим



Тема Re: Отговора е много прост.нови [re: я,]  
Автор-=***=- (Нерегистриран)
Публикувано04.01.08 21:02



Ами M$ е ги съди, какво да правим. Ако на чичо Били не му отърва - да се издържа с продажба на клавиатури. Аз ако съм, ама не съм. Защото ако аз бях на негово място, той би трябвало да е на мое и... да го видим, де.



Тема Re: Отговора е много прост.нови [re: я,]  
Авторnikolaj8O (Нерегистриран)
Публикувано04.01.08 21:15



а ти като си по-особено умен си по щастлив когато м$ си пазят хляба???да но тогава ти отиваш на тоя хал - дай парите пък после като не ти харесва съди... явно до сега си карал все на аванта за това си толкова спокоен....



Тема Re: Отговора е много прост.нови [re: -=***=-]  
Авторя, (Нерегистриран)
Публикувано04.01.08 21:15



а не е ли по-лесно да не отваря кода? така или иначе няма да го направи опънат сорс.
не демонстрираш особен интелект, ама си се фанал да плюеш по неща от които си немаш напредстава



Тема Re: Отговора е много прост.нови [re: nikolaj8O]  
Авторя, (Нерегистриран)
Публикувано04.01.08 21:24



ти па къде барабар петко с мъжете?

аз знам за какво плащам когато купувам софтуер от МС, за разлика от теб. също така знак какво значи да управляваш и поддържаш юзъри в организация няколко пъти по-голяма от българската ДА, пак за разлика от теб. знам и по-голямата част от проблемите които ще се появят при миграцията към опънат софтуер, както и по-голямата част от проблемите при поддръжката на тоя софтуер, за разлика от теб.
сега, ако си в състояние, се опитай да кажеш нещо смислено



Тема Re: Отговора е много прост.нови [re: я,]  
Автор-=***=- (Нерегистриран)
Публикувано04.01.08 23:22



Търсенето на лесното е измекярска работа, типично за редмъндци. За теб пък е по-лесно да сипеш обиди, вместо да измислиш какво щяха да правят мошениците от М$, ако бяха от другата страна на барикадата. Ще ти помогна - щяха да правят това, което правят повечето хора по света.



Тема Re: Отговора е много прост.нови [re: я,]  
Авторnikolaj8O (Нерегистриран)
Публикувано04.01.08 23:28



мога да кажа много смислени неща, но след като знаеш толкова много, и след като все още не съм убеден че си извадил поне един лев от твоя си джоб за някакъв софтуерен продукт просто не виждам какво мога да ти кажа, просто живеем различен живот, и аз на времето имах служебна кола и тя беше най хубавата... но това време мина... сега говоря за самите потребители, тези които сами си купуват, със собствените си пари



Тема Re: Отговора е много прост.нови [re: я,]  
Автор-=***=- (Нерегистриран)
Публикувано04.01.08 23:29



Аз също зная за какво плащам, когато купувам софтуер от М$ - плащам за черна кутия, пълна с бъгове и пробита за хакерски атаки отвсякъде. То това по света всеки го знае.
Сега би ли се опитал да артикулираш поне част от проблемите, които биха възникнали при миграцията към софтуер с отворен код, неясно защо наричан от теб "опънат"... имам чувството, че когато си бил в утробата на майка си, разположението ти е било доста специфично, така че когато някой е задоволявал сексуално горката жена, е нанизал и теб на шиша. Не мога да си обясня по друг начин повишената сексуалност, която неуместно демонстрираш.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.