Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:19 26.09.24 
Компютри и Интернет
   >> Софтуер
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: Много просто, пичнови [re: nikolaj8O]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано01.01.08 21:21



Ми, какво да ти кажа. Бяхме стигнали дотам, че като се срещнем с приятели, разговорите неизменно се превръщат в оплакване колко сме зле, и че няма пари, и няма какво да се яде, и т.н. и т.н. Писна ми, и промених всичко около мен. Местоживеене, работа, приятели, и дори вещите си. Всеки има избор, но май малко хора се решават да направят нещо за себе си.

Щирлиц



Тема Re: Много просто, пичнови [re: Щиpлиц]  
Автор-=***=- (Нерегистриран)
Публикувано01.01.08 22:53



Щирлиц, моите уважения, ама и ти малко се оливаш! Не че разсъжденията ти за труда на програмистите и хляба им, и ограбването, не са в правилна посока, ама хайде да обърнем внимание на още няколко неща, а? Първо - ако на програмистите в M$ им се виждат малко парите - да ходят другаде или да започват сами, не си ли съгласен? Второ - ако М$ нямат нищо против - да пуснат кода на продуктите си, пък току-виж някой се навил да подобри това-онова безплатно или за малко пари, да? ;) Трето - ще може ли M$ да не въртят далавери с правителствата на разни бананови републики, защото на гражданите на същите тези републики не им се плаща за глупости? Четвърто - след като аз съм си платил за софтуерен продукт, тоест - по силата на пазарните правила, които са едни и същи от хилядолетия - го притежавам - как така нямам право да го бърникам, преправям, видоизменям, препродавам, преотстъпвам, даже подарявам? Пето - след продажбата на определен брой копия разходите по разработката на продукта са възстановени, но защо, да му се не види, след това цената не пада, както се случва с всички останали стоки на пазара? И защо искам да си купя версия от 1995, но не ми я продават - какво, изчерпали са се количествата ли? Ама моля ти се - това не са автомобили, толкова ли нямат свободно място по складовете за 1-2 диска, от които да правят копия на желаещите като мен? Място по сървърите нямат? Хайде холан!
Въобще, майор Исаев, нещата наистина не са едностранчиви ;)
Айде честита нова година, живи и здрави всички! :)



Тема Re: Много просто, пичнови [re: -=***=-]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано01.01.08 23:41



Разсъженията за софтуера като за брой продукти не са правилни. Производителя не влага почти никакви разходи по "производството" на още бройки, и затова софтуерните продукти се третират в по-голямата си част като произведения. Също както музикалните произведения, видео-филмите и т.н. неща, така и софтуера не се преотстъпва, препродава или заменя. И на мен ми се е искало да мога законно да сложа в магазина си старите CD-та, за да ги продам, ама не е разрешено. Наслушал съм им се, но нямам право да продавам. Също така веднъж качени на компютъра, софтуерните продукти много много трудно могат да бъдат "легално" свалени от него. Т.е. за да докажеш, че няма да ползваш повече продукта на даден компютър, ти трябва да го унищожиш. ;о)))) Малко са програмите, които имат възможност за обратно изтегляне на регистрацията, като при тази опция те изтриват регистрационния ключ от системата, но тогава с един бекъп ключа се възстановява, и няма защити срещу това. Наистина не е като при производството на коли. Когато продадеш старата си кола, ти нямаш бекъп в гаража си, и така хем ти да си имаш кола, хем да си я продал...

За стари версии най-основно причината е в невъзможността за продължение на поддръжката. Майкрософт не правят изключение. Помисли само. Продават ти нещо, което не поддържат, и след седмица ти завеждаш дело срещу тях за нанесени щети по вина на този софтуер. И следва спор в съда дали ти си прав, че като си дал пари за старата версия, то е трябвало да ти угодят, или те са прави, защото версията е стара, и ти съвсем съзнателно си дал парите за нещо такова, та сам да си носиш последствията. Разбери, че нещата по белия свят не са като в България. Тук не можеш да осъдиш "Бонев Софт", дори съвсем умишлено да ти изтрият счетоводната база. Но Майкрософт в миналото са възстановявали щети на свои клиенти (големи фирми разбира се), които по вина на софтуера са губели базите си.

А цените на продуктите... Падат. Наистина поевтиняват, но с течение на времето им се спира поддръжката и продажбата, и на тяхно място идват нови програми горе-долу на същата цена като предишните.

Свободно пуснат сорс-кода на продуктите няма да даде почти нищо на потребителите, но ще даде начален старт на всички гаражни фирми, които търсят лесна печалба. И тогава софтуерната фирма няма да спечели нищо, и ще бъде много по-трудно да се поддържа продукта с нови версии и обновления. Продукти с отворен код има много, но сериозния бизнес "се плаши" от безплатните програми и операционни системи. Защото там цари хаос. Хаосът е вреден за бизнеса. В една хаотично написана програма, с модули от различни програмисти от цял свят, писало то куцо и сакато - има много по-голяма вероятност да са допуснати фатални грешки, отколкото в продукт, творение на сериозна софтуерна компания. Още повече, че ако зад даден продукт стои такава компания - ползвателя ще има до кого да се допита, кого да съди ако нещо не е наред, да очаква подобрения и нови версии, съвместимост с всички други програми най-малко от същата компания, и т.н.

Само помисли. Вече Линукс не е толкова труден за инсталиране и настройка. Има си всичко в графичната среда, и не е нужно да се прави човек на машинописка, за да си маунтне CD-то. Но процента на потребителите на Линукс не се е покачил. Защо!?!? Нима на потребителя не е по-лесно просто да премине към безплатната алтернатива на ОС, вместо да пиратства платени, и да се оплаква, че били много скъпи?

И също така основната тема не засягаше вътрешнофирмените отношения между началство и програмисти в дадена фирма. Докато не дойде и разкаже човек, който работи в такава фирма - ние можем само да гадаем как е там.

Щирлиц



Тема Re: Много просто, пичнови [re: Щиpлиц]  
Автор-=***=- (Нерегистриран)
Публикувано02.01.08 03:04



Аз не съм казал, че при другите "интелектуални продукти" нещата са цъфнали и вързали, напротив - същите мошеници с пури между зъбите прибират каймака, печатат диск след диск, а цената стои една и съща. Обаче да ми казваш, че музиката и филмите не могат да се препродават... сбъркал си адреса ;) Вторичният пазар точно на музикални дискове е много, ама много развит на Запад и е абсолютно легален. Казвам ти го, защото съм го видял. А вторичен пазар на софтуер не съм виждал, сещаш ли се защо?
За старите версии няма нужда да биеш толкова много път до всичките девет дерета ;), достатъчно е в EULA да се впише, че продуктът се предоставя такъв, какъвто е, че няма да има обновявания, че няма поддръжка. Ето, аз искам да си купя DOS 6.22 например - много ми трябва, а го няма.
Щом свободно пуснат сорс-кодът няма да даде нищо на потребителите, защо просто не го пуснат? ;) Какво, от гаражните фирми ли се плашат? Ами че на гаражните фирми им е все едно дали ще копират код или ще печатат дискове, нали така ;) Едното за сметка на другото, най-вероятно. И - ако не си забелязал - в стартовия екран на ООо скромно се мъдри логото на "Сън майкросистъмс"... като как така, най-противно на твоите разсъждения? Значи може, а? ;) Аз от името на бизнеса ти заявавям, че не сме минали на "Линукс" само защото ползваме специализиран софтуер, който не работи под тази ОС. Най-отговорно ти го заявявам това. И съм сигурен, че не сме само ние "спънати" по този начин... макар че "спънати" е силно казано, защото и сега съм подредил нещата да работят при минимум разходи за софтуер, но така или иначе ме дразни отвратителният монопол на софтуерните разработчици и в частност - на M$ и "Autodesk". Да не говорим, че софтуер, който е от типа "черна кутия" като нищо може да извършва и някои нерегламентирани дейности, за които аз да не подозирам, но за сметка на това не желая.

Вътрешнофирмените отношения на мен не са ми ясни, само да кажа, че процентът на милионерите сред хората от M$ е ужасно, ама ужасно висок - имам спомени за нещо от рода на 1 на 5, даже повече. Е, извинявай, ама при толкова много милионери очаквам да има по-малко бъгове в продуктите им, нали така?





Тема Изчетох целия офтопик..нови [re: -=***=-]  
Автор. (Нерегистриран)
Публикувано02.01.08 10:44



..по въпроса на Никола и...айде да продължа с него.
Не ти харесва монопола на Аутодеск и М$? Не използвай продуктите им. Поръчай си алтернатива на продукта на Аутодеск с каквито си искаш права за ползване. Кандидати да го направят няма да липсват. Стига да можеш да им платиш съответната сума. И тъй като ще продадат едно или максимум две копия, целия разход по създаването му ще бъде калкулиран в тази цена.
Да ти дам ли пример със себе си? Свит пазар за софтуер с определена специфика. Всякакви съществуващи разработки на малкоизвестни фирми извън Бг и тукашните "продавачи" цокат здраво. Преди година разработихме нещо което замества повече от успешно разработките. И какво стана? Когато клиента разбра, че можем да променяме логика, начин на ...ще напиша работа макар да не е точно така, започнаха да искат подобряване на функциалноста и т.н. Първоначалната цена беше под 100 € на "точка". Последната сделка беше вече за 180 € - познай защо?

Но ако дойде някой и каже "Да купувам това без да променяме нищо" цената почти сигурно ще е наполовина.
Разбираш ли накъде са нещата? 1 милион копия са на ниска цена, 10 са на висока. И няма да пускат сорсове. Ако продам/имам потенциален пазар 5 копия - давам ги със сорса. Ако потенциалния пазар е 1000 няма начин да продам сорса. Сещай се защо! Толкова по офтопици.
Сега за Никола! В момента имам стартирани 33 процеса които заемат едва 17% процесорно време. Голяма част от него е окупирано от Firefox-a с който пиша това мсг. И знаеш ли защо? Защото дира трябва да печели от реклами и ми е лепнал един флаш банер на екрана. А и да! Некадърно написан софтуер не означава непремено неработещ. Оптимизация се прави едва когато някой докладва за нередност. Ако не си доволен от софтуера който ползваш, можеш спокойно да напишеш един бъгрипорт на производителя. А той евентуално ако прецени че си заслужава ще го оправи.



Тема Re: Изчетох целия офтопик..нови [re: .]  
Авторnikolaj8O (Нерегистриран)
Публикувано02.01.08 14:00



добре де мама му стара, как може в terms&conditions на всеки един продукт да пише какво забраняват за новия продукт, а да не могат да напишат за стария че се продава без подръжка??? тук не опира до подръжката, а до цената, защото половината потребители ще си купят стария продукт, защото той е достатъчен, а така принуждават всички да купуват само най скъпото, а защо сената е такава? ами както вече казах там е калкулирано както глобите-рушвети към тяхното правителство, така и тушветите към чужди правителства, и така с увеличаване на произведените бройки производствената цена пада, но се увеличават рушветите за налагането на този продукт

алтернативни продукти? в бг всичко е нелегално, наред с това и софтуера, защо да се мъчим да конфигурираме линукс като има без пари виндовс, а по чужбина е друго, там всички компютри ги продават с вече инсталиран виста, щеш нещеш той е включен в цената, последно гледах сайта на делл, имат един единствен лаптоп с линукс, а без операционна система не предлагат вариант... сещай се от къде се вмирисва рибата... някой ден и в бг ще стане така, за това линукс е обречен, защото няма кой да принуди масовия потребител, както правят м$, а никой не знае колко са рушветите платени на правителства да правят закони, производители да продават само вин, софтуер да се пише само за вин....

подръжка ли? налагало ли се е на някой да се сблъска? нека тогава да говори... единични са фирмите които държат на името си и клиентите си, основния приоритет е продажбата, после гледай си работата, много дълъг стана тоя пост, някой друг път ще разкажа една история за customer support и защо се почна тая тема



Тема Re: Изчетох целия офтопик..нови [re: .]  
Автор-=***=- (Нерегистриран)
Публикувано02.01.08 20:18





Трета година с тях, шест копия от различни версии. А за домашно ползване има и безплатна.



Тема Re: Изчетох целия офтопик..нови [re: nikolaj8O]  
Автор-=***=- (Нерегистриран)
Публикувано02.01.08 20:23



В САЩ пиратството има дял в софтуера между 20 и 30 процента, според официалните годишни доклади. M$ да си оправят бакиите там, а не да избиват от банановите републики.



Тема Re: Изчетох целия офтопик..нови [re: .]  
Автор-=***=- (Нерегистриран)
Публикувано02.01.08 20:32



Пропуснах това, дето нямало начин да продадеш сорса. Хубаво е, че си мислиш така, но не е хубаво, че не се съобразяваш с другите. Нали се сещаш - идва някой жълтур или мургавелко и ти казва - "няма сорс - няма пазар". Едно простичко изречение, което те лишава от милиард-милиард и половина потенциални потребители. После изведнъж краката ти омекват и внезапно намираш начин да продадеш и сорса... като естествено не ти оспорвам правото да се пазариш до дупка и да смъкнеш колкото можеш от джобовете на клиентите. И... нали не си мислиш, че кодът на M$ е неоткрадваем? Ами май се лъжеш - по-скоро не си струва разходите по открадването;) Сещай се защо.



Тема Сорсът има цена.нови [re: -=***=-]  
Автор. (Нерегистриран)
Публикувано03.01.08 10:34



Ако някой го поиска, ще му бъде продаден на съответната цена.
бтв: Живота на една ОС на М$ е около 5 години. Това е причината сорса да не представлява цел за шпионаж, а не разходите.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.