Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:22 20.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Софтуер
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Как да работим читаво с Виндовс.нови  
Автор borko-b (coder)
Публикувано25.02.07 17:54




########################################################################
# Заглавие:
# Как да работим читаво с Windows.
# Автор:
# Борил Боянов <borko.boyanov_a_t_gmail.com>
# Лиценз:
# Copyleft/CreativeCommons (

)
# Версия: 1.1.1
########################################################################

Защо да го правим е написано на края... Скролирайте накрая и се върнете ако ви кефи...

Забележка:
Този документ е подходящ за всеки потребител на Виндовс. Това не е за администратори! (особенно за недоспали такива). Ако нямате достъп до въпросните директории:
C:\Program Files (и прочее), ВИНАГИ би трябвало да имате ПЪЛЕН достъп до вашата директория в C:\Documents and Settings\<вашият логин> . Така че ... просто си променете всичко по долу с името на тази директория

I. Необходим софтуер (0 лева): (ако желаете да не ползвате това, пропуснете долните стъпки с него)

1. NirCmd
Къде:
Лиценз: (Freeware).
Какво е:
Това е команден интерпретатор като cmd.exe но не изкарва конзолен прозорец.

2. Фонетична Кирилица: (изисква административни права, помолете aдминистратора)
Къде:
Какво е:
Това е подредба (тип 'явертъ') за кодовите таблици която се прави с Инструмент от Майкрософт, който за съжаление изисква .НЕТ платформа. Ако сте се прецакали да инсталирате кофти кирилизатор, можете да изберете връщането на стандартните фонтове чрез ЦД-то (не съм пробвал и не знам подробности... НЕ съм инсталирал ФлексТайп НИКОГА).
Къде:


II. Необходими директории и системни (но от потребителска гледна точка) настройки:

1. Директории:
1.1 Направете следните директории на подходящо за целта място (където имате права за 'мазане'), аз 'мажа' директно в Програм Файлс ;), за да може ВСЕКИ потребител на системата да ползва тези хубавини:

... за всички потребители на системата:

* C:\Program Files\bin
* C:\Program Files\docs
* C:\Program Files\docs\help

... и тези които са само за вас:

* C:\Documents and Settings\bin
* C:\Documents and Settings\docs (вашата 'Май Документс' аз променям името му на по краткото 'докс' с 'пропъртийс')

1.3 Добавете следните неща в системните променливи (само потребителските ако не можете да променяте системните). Цъкнете на My Computer с десен бутон -> properties -> Advanced -> Enviroment Variables. (System Variables)
* Добавете следните низове (strings) към променливата Path:
Path = "<blabla>;C:\Program Files\bin;C:\Program Files\docs;C:\Program Files\docs\help;"

* Добавете следните низове към (нова евентуално) променливата Path която е част от вашата ЛИЧНА среда (User variables for <username>)

Path = <blabla>;%USERPROFILE%\bin;%USERPROFILE%\docs;%USERPROFILE%\help;

II. Ползване и слагане на гъзарийки:

III. Документацията:

0. Ако желаете, преместете всичката си документация и прочее в папките по следната схема:
* За всички:
C:\Program Files\doc\help\<help_dir_name|topic>\<help_name_*.*>
C:\Program Files\doc\<doc_name|topic>\<doc_name_*.*>

* За вас (ЛИЧНО ... and nobody else, except blonde girlfriends ;) ):
C:\Documents and Settings\<username>\doc\<doc_name|topic>\<doc_name_*.*>
C:\Documents and Settings\<username>\doc\help\<help_name|topic>\<help_name_*.*>

1. Сложете/Слагайте следните линкове към документации и хелпове в C:\Program Files\doc и C:\Program Files\doc\help които са за ВСИЧКИ и ВСИЧКИ ползват ЧЕСТО:

Кликнете в/у целта (документа, хелпа) и кликнете с десен бутон -> Create Shortcut.

Променете името ако желаете, аз ползвам следната схема:
help-<xyz>
* махнете разширението на линка! Виндовса се обърква (горкият) когато ги стартирате през 'рън'
* не ползвайте точки в името на линка! Ако желаете ползвайте друг подходящ символ ('-') виж по горе защо.

2. Направете същото, ако желаете, с вашите ЛИЧНИ документи и хелпове, но ползвайте съответните ЛИЧНИ директории.

IV. Програми и други глупости, които често ползвате, а Старт менюто и Десктопа се пукат по шевовете:

1. Слагайте ЛИНКОВЕ към програмите следните местенца:

* За всички:
C:\Program Files\bin\<link_to_program>

* За вас (и... готината блондинка):
C:\Documents and Settings\<username>\bin\<link_to_program>

2. Ако имате програми, които НЕ изискват инсталация (разбирай: мазане по регистрите) е готино да ги сложите/копирате/преместите в изброените по горе bin директории по следната схема:

* За всички:
C:\Program Files\bin\<product_name|program>\<program_file+s>

* За вас (и.. сещате се кой):
C:\Documents and Settings\bin\<product_name|program>\<program_file+s>

V. Допълнителни хубавинки:
1. NirCmd.exe
1.1 Разпакетирайте си NirCmd.zip в удоба за вас директория (например: C:\Program Files\bin\NirCmd\*.*, преместете документацията му по горната схема и:

1.2 Създайте линк към nircmd.exe:
* дайте му пропъртис и променете Таргет-а на това:
"C:\Program Files\bin\nircmd.exe" cdrom open D: # или каквато ви е буквата за ЦД.
* променете името на линка на cd-open

* създадете си линк за cd-close, но сложете следното:
"C:\Program Files\bin\nircmd.exe" cdrom close D:

1.3 Четете (РТФМ) документацията на NirCmd и си направете и други подобни работки.
Схемата на командите е следната:
"C:\<path_to_nircmd>\nircmd.exe" <nircmd_command>

...Далаверата: (дето се вика)
Еми НирЦмд изпълнява команди на виндовс без прозорец, и може да стартира ЦЕЛИ бач файлове по този начин... горното можете и по друг начин да направите, но НирЦмд ви дава ДОСТА мощ при ползването. (Отново: ако нямате права, турете си го в ЛИЧНИТЕ документи... за това са по принцип... аз им викам Къща.

2. Създайте си линк към C:\Documents and Settings\<username> и го ПОЛЗВАЙТЕ!
Направете си йерархия в тази директория, и така ще имате лично местенце където сте ГОСПОДАР на системата си, и не зависите от недопили кафе хора.
Ако желаете, пляснете копие на този линк по горната схема в bin йерархията.
кръстете го примерно my-home или нещо подобно за да се сещате "кво е тва" :)

VI. Ако сте господар на системата си (Администратор), и нежелаете разни котенца и сина ви тийнейджър да пуска System Manager например и подобни СИСТЕМНИ програми и инструменти:

* Направете СЪЩИТЕ неща по горе ама в C:\bin и C:\docs... и прочее
* ПОЛЗВАЙТЕ САМО линкове! ако искате наистина да забранявате нещо ползвайте настройките за СИГУРНОСТ на съответният файл!

!!!ЗАЩО:
ЗАЩО (аджеба) да правим всичко това? :
* По този начин, вие създавате пътища до системата които да са винаги достъпни. Всичко което пишете в 'Run' си се намира и се стартира.

* ИМА МНОООГО смисъл да си ползвате такава, на пръв поглед обратна на стандартните виндовски програми, йерархия защото:
** Така ВСЯКА програма с изпълнимите си файлове и документация си отива съответното място в йерархията, можете по ВСЯКО време да намерите това което търсите:

СРАВНЕТЕ САМ кое е по якото:
C:\Progrаm Files\FooProduct\Foo.exe
...666 FooFajProducts...
C:\Program Files\FooProduct\Help\FooHelp.chm

ИЛИ

C:\Progrаm Files\bin\FooProduct\Foo.exe
+
C:\Progrаm Files\bin\Foo-shortcut
...666 FooFajProducts...
C:\Program Files\docs\help\FooProduct\FooHelp.chm
+
C:\Program Files\docs\help\FooHelp-shortcut

(Който и да ви разправя ЗАЩО в GNU/Linux я има тази организация, не му вЕрвайте... покажете му горният пример и си замълчете ;))

Ако желаете (и имате правата) можете да си инсталирате като Линукс, само че слагайте всеки продукт на мястото му в бин йерархията, после с МНОГО мъки можете да местите и документацията в съответната и йерархия. НЕ ВИ СЪВЕТВАМ да го правите ако нямате инструмент, и тъпата програма не ви дава опция да си слагате различни видове програми по ваше желание

---ЗА-<clubs.dir|whatever.forum> (... и/или 'пичовете' | 'dudes')
* Това горе е Хау ту... ако не ви харесва не го ползвайте, но не акайте в темата.
Ако имате забележки или предложения, свържете се с мен, и БЕЗ да изказвате КАКВИТО и да е коментари по знанията ми, сексуалната ми ориентация и годините ми, го КАЖЕТЕ
Естествено е по избор това. НЕ МИ КАЗВАЙТЕ "НЕ МЕ ГРЕЕ" и прочее! Аз като потребител на дир.бг ИМАМ правото да ПОСТВАМ каквото си ПОИСКАМ стига да не нарушавам правилата.

* Ако Документа Хване Гората бързо бързо, свържете се по мейл с мен, и ако сте готин, ще ви пратя копие в *.txt UTF-8 формат.
Скоро ще го има и на личният ми сайт

О! Велики обединителю!
Покажи ни пътя, и бъди милостив към незнаещите

Редактирано от borko-b на 25.02.07 18:29.



Тема Re: Как да работим читаво с Виндовс.нови [re: borko-b]  
Автор borko-b (coder)
Публикувано25.02.07 17:57



Причината за крос-постинга (тук и в клуб Виндовс)
е че не мога вече да поствам там и нерегистриран.

Изядох ИПбаница. дали е безпричинно ? не ми се обяснява.,...

ТУК има ХИЛЯДИ флеймъри... аз защитавах себе си от профанизъм. и сега ме наричат flamer...

както и да е... надявам се горното да е полезно на някой пич... те "пичовете" сами ще си изядат главата.

О! Велики обединителю!
Покажи ни пътя, и бъди милостив към незнаещите


Тема Re: Как да работим читаво с Виндовс.нови [re: borko-b]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано25.02.07 18:58



След като ми сподели на лична бележка за бъдещите ти причини да постваш - ако не искаш да изядеш и тук същото - не разводявай клуба. Аз теми обикновено не заключвам, но всички трябва да спазват някакви елементарни правила. И те са:
Не говори (пиши) голословно, а придружавай думите си с доводи;
Не обиждай;
Не пускай прекалено дълги цитати, защото темата става излишно дълга;
... и други подобни. Ще ги измисляме в процес на спорене. ;о)

Щирлиц



Тема Re: Как да работим читаво с Виндовс.нови [re: Щиpлиц]  
Автор borko-b (coder)
Публикувано25.02.07 19:54



Това което споделих с теб, се отнасяше най вече за клуб Виндовс.
Тук не съм имал проблеми с теб като модератор.

Имахме лични нападки като потребители. Това е.
Мисля че съм казал, ако имате забележки/идеи как да се свържете най добре.

В темата най добре да не се поства ако не е наложително (напр. не може да се праща ЛС/имейл)

Надявам се тези неща които побликувам да са интересни, и да вършат работа.
Лицензът е ЦЦ, така че ПРИВЕТСТВАМ ИДЕИ и предложения за да станат по добри.
Копирайте, променяйте, радвайте се и тн. (и пращайте ми ъпдейти ако ЖЕЛАЕТЕ)
Всичко което пиша и правя е с целта да е полезно и удобно.
Не да се доказвам.

Ще се въздържам от постове в тези теми.
Това е по дългичко но айде... от теб да мине



О! Велики обединителю!
Покажи ни пътя, и бъди милостив към незнаещите


Тема Re: Как да работим читаво с Виндовс.нови [re: borko-b]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано25.02.07 20:22



Е да, там мода има нетърпелива мишка. ;о)) Ще поговоря с него.

Иначе за всички описани от теб еквилибристики - ми се иска да си продължим разговора. ...

Всъщност от практическа гледна точка тези глобални промени по системата са и във вреда, не само в полза. Какво обобщение можеш да направиш по въпроса?

Щирлиц



Тема Re: Как да работим читаво с Виндовс.нови [re: Щиpлиц]  
Авторgogo (Нерегистриран)
Публикувано25.02.07 20:28



Не разбирам, за какво трябва да променяме нещата?
Да не е така, ами да е инак!?
Така си ме кефи Уиндоус, така ще си го ползвам.
С нищо не ми е накривил, каквото ми трябва винаги си го намирам!



Тема Re: Как да работим читаво с Виндовс.нови [re: Щиpлиц]  
Авторhardcode (Нерегистриран)
Публикувано25.02.07 20:31



Mога да кажа че, не би трябвло Вие овластени модераторчета и администраторчета да се вземате толкова на сериозно и да поставяте правила, като не трябва да пишеш пове4е от 50 байта на тема, не обиждай ( Какво е обида питам аз? ), не кради ( опс това правило беше от друго место) А да прелюбодействаме с други ббс позволяваш ли? Не се сте толкова велики, защото Борко не е нарушил етиката на общуването та да му поставяте препядствия да пише и да ви ограмотява Вас невежите муцачи и както казва един приятел интернет е опаката страна на вратата на кенефа, и който не е влязъл той не е писал.

Edit:
"препядствия" се пише с "т"

Редактирано от Щиpлиц на 25.02.07 21:42.



Тема Re: Как да работим читаво с Виндовс.нови [re: gogo]  
Авторhardcode (Нерегистриран)
Публикувано25.02.07 20:34



За гого:
Ами някой да те задължил нещо да променяш, ближи си сладоледа и стой на клона, там на никого не пречиш.



Тема Re: Как да работим читаво с Виндовс.нови [re: Щиpлиц]  
Автор borko-b (coder)
Публикувано25.02.07 20:39



Ами значи то каквото можах да кажа го казах


Не мога да убеждавам по добре

ама... нали ти казах.. като направя един "пекидж"(зипче) друга ще стане работата... СЪВСЕМ друга :)
И всичко ще бъде с един инстал на предварително подготвен за целта диск (форматиран)

Даже и msi мога да направя ако отделя време за това. Но сега имам други по неотложни работи...
с Хардкод правим нещо за пари... програмиране

О! Велики обединителю!
Покажи ни пътя, и бъди милостив към незнаещите


Тема Re: Как да работим читаво с Виндовс.нови [re: hardcode]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано25.02.07 21:35



Преди да изтрия offtopic-а ще те попитам: Кои "ние"? ... Заключвал ли съм тема на Борко? Изтривал ли съм мненията му? Къде съм казвал, че се допускат до 50 байта на тема?

Моля, да не изопачаваш думите ми. Правила трябва да има, и ще има, с или без твоето мнение.



Щирлиц


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.