Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:07 27.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Софтуер
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема СЪХРАНЕНИЕ - CD или DVD?  
АвторШилe (Нерегистриран)
Публикувано06.05.06 01:09



Въпроса ми е, на какво най-добре се съхраняват записи, има ли значение - на CD или DVD?????? Еднаква ли е надеждноста при двете, има ли по-трайно, по-уязвимо...?



Тема Re: СЪХРАНЕНИЕ - CD или DVD?нови [re: Шилe]  
Автор TRN ()
Публикувано06.05.06 09:22



За надеждност всеки производител може да те излъже (нашето магаре е най-добро). На DVD е по евтино.



Тема Re: СЪХРАНЕНИЕ - CD или DVD?нови [re: TRN]  
АвторFranzoesich (Нерегистриран)
Публикувано07.05.06 09:16



DVDто е по-прецакано. Не знам за носителя, но мойта записвачка е на 5-6 диска и вече прави проблеми. (LG за 70 лева). Веднъж ми отказа да чете, веднъж съсипа един диск.



Тема Re: СЪХРАНЕНИЕ - CD или DVD?нови [re: Franzoesich]  
Автор TRN ()
Публикувано07.05.06 09:33



Може, щом си купуваш записвачка LG за 70 лв. Аз съм с Plextor и досега нямам проблеми, а я имам от година и половина и не съм записал само 5-6 диска.



Тема Re: СЪХРАНЕНИЕ - CD или DVD?нови [re: Franzoesich]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано07.05.06 11:50



LG на година и половина...всяка седмица записва по около 10-ина диска ДВД и СД...никакви проблеми досега



Тема Re: СЪХРАНЕНИЕ - CD или DVD?нови [re: Шилe]  
Автор geri® (циник)
Публикувано12.05.06 01:49



На CD е по-надеждно, средно 5-10 години време на живот. На DVD е по-зле, дават му средно 2-5 години. Разбира се има изключения в двете посоки, зависи от записвачката и качеството на носителите. Още имам едни златни TDK CD-та, петнайсет години и не са мръднали...

Ако информацията е много важна - пише се в два екземпляра, единия се държи на тъмно и на не много топло или студено място, така че ако стане фал - поне от единия екземпляр да могат да се вземат данните. Не се пише на големи скорости, по-бавно записаните дискове са по-дългоживущи (особено ако записвачката е тръгнала да сдава багажа).

Проверка дали записвачката има още живот: на всеки 20-тина записани диска се пише един от възможно най-евтините, на максимална скорост. Като почне да не се чете записания (но не веднага, проверете поне след един ден), значи е потеглила...



Тема Re: СЪХРАНЕНИЕ - CD или DVD?нови [re: geri®]  
Автор Pyмпeлщилцxeн (екс киликандзер)
Публикувано12.05.06 07:28



При всички положения е ясно, че съхраняването на оптични носители е по- малотрайно. Мен ме спохожда следната идея: правя си нещо като мини сървър за съхранение на данни. Какво ми трабва - 1 (а защо не и повече) по- големичък HDD, примерно 250 GB за мен би бил достатъчен, някое старо дъно, което естествено трябва да разпознава такъв голям диск (има ефективни решения с моднати БИОС-и за целта) и още какво...кутия с захранване (пак може да се избере по-евтино решение. Свързвам го с работния си компютър и го пускам само когато ми се налага да прехвърлям или тегля нещо от архива (което при мен е доста рядко). Разбира се съществува неудобството, че не можеш да го мъкнеш на всякъде със себе си, а външните HHD- та пък са доста скъпички. Може и обикновен с кутия, но нещо не ми харесват много...



Тема Re: СЪХРАНЕНИЕ - CD или DVD?нови [re: Pyмпeлщилцxeн]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано12.05.06 09:03



Все ми се струва, че магнитния начин на запис е доста по-нетраен...остатъчната индукция по плочите се влияя от твърде много фактори, създаващи ЕМП. Отделно възможността от механичен удар.
Друго си е физически записани "издълбани" дупки по качествен слой.



Тема Re: СЪХРАНЕНИЕ - CD или DVD?нови [re: Pyмпeлщилцxeн]  
Автор ЛУД ПPЪЧ (еблив смърдел)
Публикувано12.05.06 09:09



а защо не 4х80GB с еднакво съдържание?

освен това нищо не пречи да се пише датата върху CD/DVD носителя и на всеки 3 години да се презаписват.

не е лесно да бъдеш злодей-психопат! иска се толкова много работа...


Тема Re: СЪХРАНЕНИЕ - CD или DVD?нови [re: Cтepн™]  
Автор ЛУД ПPЪЧ (еблив смърдел)
Публикувано12.05.06 10:11



> "Друго си е физически записани "издълбани" дупки по качествен слой."
мда, с длето върху скала ще изкара няколко хиляди години :)

*.....

не е лесно да бъдеш злодей-психопат! иска се толкова много работа...



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.