Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:58 23.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Софтуер
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Търся софт за контролиран достъп до папкинови  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано25.06.04 17:26



Ситуацията е следната - една машина с 98 и ХР, двама потребители - 1 и 2 и две папки с информация, защитена с гриф и с контролиран достъп; да кажем Ниво1 и Ниво2.
Потребител 1 има достъп до Ниво1 и до по-ниския гриф Ниво2; Потребител 2 има достъп само до Ниво2.
Търся софт за паролиране на двете папки (в момента говорим за ХР), който да работи с 2 пароли, като едната отключва Ниво1 и Ниво2 или, ако е такъв алгоритъма й - Ниво1 и включените на по-ниско ниво, а втората да отваря Ниво2, но да не отваря Ниво1.
Първата идея е да се ползват 2 софта от рода на Folder Access и Потребител 1 да знае и двете пароли, а Потребител 2 - само едната. Но ми се иска по-интелигентно решение.

За 98 - ако може същото, а ако няма възможност поне мога да прехвърля Ниво1 на отделен дял под NTFS и въобще да не се вижда. (Машината работи изключително под ХР, така че за 98 е опционална работата на 2 нива).
Да спомена само, че и двамата потребители са много боси в техниката и трябва да е нещо елементарно, защото ако не е ще ме викат постоянно; машината не е свързана с мрежа.

Понеже споменах Folder Access, кажете дали е достатъчно надежна; на моята служ.машина сме пак двама, но и двамата имаме достъп до Ниво1 и работим само с една парола; и това РС не е свързано в мрежа, а и самото помещение е с контролиран достъп, така, че питам за сигурността на Folder Access при хипотеза, че КГБ-ееца е седнал на компа

ПС:Моля без Линукс-базирани решения, машината трябва да е с Уиндоус


... и Panasonic

Тема Re: Търся софт за контролиран достъп до папкинови [re: Cтepн™]  
Автор Чo :) (усмихнат)
Публикувано25.06.04 17:40



Никакъв проблем под 2000, XP, 2003
NTFS дял и Folder Access - достатъчно надежно е.

Вариант 1:
1 администраторски акаунт
1 user акаунт

Вариант 2:
1 администраторски акаунт - само за администриране
2 user акаунта

и Folder access за "тайни" отделните папки

Може и два администраторски акаунта, но на единия да му се отреже промяната на Folder Access Rigths.
Може би някакъв Power User вариант за този по-достъпния.



Тема Re: Търся софт за контролиран достъп до папкинови [re: Чo :)]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано25.06.04 19:32



Досега го бистрихме с Чо този вариант с 1 администратор и един лимитед юзер, обаче ( в админ.акаунт) така и не стана достъпна чавката за ПрайвитФолдър в Пропертийс-->Шеринг и Секюрити-->Шеринг.

Да не би това да е достъпно единствено, когато ХРто е на НТФС дял???? Защото моето тука (у дома) е на ФАТ32.

Пробвах и с промяна на Audit object acces в Local Policies, обаче пак нищо


... и Panasonic

Тема Re: Търся софт за контролиран достъп до папки [re: Cтepн™]  
Автор Ceдмия (засега)
Публикувано26.06.04 19:18



Да само на НТФС е достъпно.



Тема Re: Търся софт за контролиран достъп до папкинови [re: Ceдмия]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано27.06.04 13:05



Благодаря, това не е проблем; аз дажи имам спомен, че на тази машина ХРто е точно на НТФС дял


... и Panasonic

Тема Re: Нещата всъщност не са толкова сложнинови [re: Cтepн™]  
АвторTT (Нерегистриран)
Публикувано27.06.04 15:25



работиш само под ХР

работиш само с NTFS

по подразбиране на машината има само един административен акаунт и това си ти. Guest account е disabled.

създаваш 2 потребителя - усер1 и усер2 като обикновени усери, не админи, не power users. Те си знаят техните пароли и не знаят административната.

създаваш една папка, например "данни" и в нея 2 подпапки - данни1 и данни2.
на папка данни1 махаш "allow inheritable permissins from parent", на въпроса какво да прави с пермишъните казваш remove. Правиш същото с папка2. След това добавяш потребители които имат достъп до папката - усер1, administrators, system за папка1 и усер1, усер2, administrators, system за папка2. За administrators и system даваш full control, за усер1 и усер2 слагаш чавки на всички квадратчета без full control.

казваш на усерите къде са им папките и всички сте щастливи - те не могат да бъркат където не трябва, и което е по-важно - не могат да променят правата върху папките.



Тема Re: Нещата всъщност не са толкова сложнинови [re: TT]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано27.06.04 20:07



Благодаря, ще пробвам утре какво ще изелзв


... и Panasonic

Тема Re: Нещата всъщност не са толкова сложнинови [re: TT]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано29.06.04 22:01



Стана това, обаче проблема ми е, че работи само когато новосъздадените папки са в/у НТФС дял, а такъв на машината е само системния. И, както казах, ползвателите му са доста неопитни, т.е. възможността за затриването му (майната й на ОС, но там ще са и данните) е висока. Затова ми трябва тези папки да са на друг дял

Поразтърсих чрез Гуглето и попаднах на Advanced Security Level 5.3, намери се и сер(н)ум за нея. Идеално ми върши работа - влизам си през администраторския, пускам я защитена с парола и на юзерските почвам да разадавам рестрикции и права - кой какво може да гледа, бута, пипа - абе за каквото му хрумне на човек, още от бутването; даже мога да им забраня ползване на Експлорер и Старт-бутона и само да им изкарам папката на десктопа и друго да не пипат


... и Panasonic

Тема Re: защо не конвертирашнови [re: Cтepн™]  
АвторTT (Нерегистриран)
Публикувано30.06.04 12:38



дяла с данните като НТФС. При ФАТ няма сигурност и всеки може да бърка там. Тая програмка само затруднява малко достъпа.

convert d: /fs:ntfs



Тема Re: защо не конвертирашнови [re: TT]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано30.06.04 22:15



Абе ако нямаше някакви наложени изисквания, поставени от началствата...хич и нямаше да ровя, ами пусках веднага Партитишъна
То това стига - да затрудни поне малко достъпа при спазване на първоначалното условие - единия юзер да има достъп само до едната папка. Това се искаше от мене.
А и на мен не ми се разваля убедеността на някои, че щом компа има парола още на БИОСа, то той е непробиваем


... и Panasonic


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.