Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:59 17.06.24 
Взаимопомощ
   >> Социални дейности
*Кратък преглед

Тема винеткинови  
Авторинa (Нерегистриран)
Публикувано09.01.07 20:40



Колеги, когато срока на ЕР на ТЕЛК е изтекъл, когато лицето е навършило възраст за осигурителен стаж и възраст, счита ли се за пожизнено по наредбата за винетки, т.е. има ли право на винетка ?



Тема Re: винеткинови [re: инa]  
Авторcoц...2 (Нерегистриран)
Публикувано09.01.07 22:22



Това го обсъждахме тук преди време:
[red в закона за здравето - раздел медецинска експертиза, че:
4) Степента на трайно намалена работоспособност на лица, навършили 65-годишна възраст, се определя пожизнено. ]
Т.Е преди тази възраст, ако изтича срока ЕР на ТЕЛК - не е пожизнено!
От РДСП - навремето прочетоха - това, което обсъждахме и малко след което ни пуснаха указание!





Тема Re: винеткинови [re: инa]  
Автор KaтИ. (мама)
Публикувано09.01.07 23:08



Имам спомен, че в ЗИХУ беше фиксирано, че срока на ЕР на ТЕЛК става пожизнен, ако лицето навърши пенсионна възраст в периода докато тече, но това май се касаеше само за ЗИХУ.
(2) (Нова - ДВ, бр. 31 от 2005 г.) В случаите, когато степента на намалена работоспособност на лицето с трайно увреждане е установена, след като то е навършило възрастта за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, или лицето с трайно увреждане придобие право на пенсия за осигурителен стаж и възраст преди изтичането на срока на експертното решение на ТЕЛК/НЕЛК, срокът на експертното решение се приема за пожизнен при ползване на правата по правилника.
Не знам дали следва да се счита и при прилагане на Наредба 1/17.01.2005. Може би следва да се насочи лицето да се консултира в картотеката на ТЕЛК, за да го ориентират. През лятото коментирах с представител на нашата картотека и ми казаха, че слагат печат, че решението е пожизнено и не викат за преосвидетелстване лицата, навършили пенсионна възраст в срока на решението.
Не съм се сблъсквала с такъв проблем досега, а и с отделянето на ХУСУ не могада твърдя, че съм 100 % компетентна.



Тема Re: винеткинови [re: KaтИ.]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано13.01.07 11:55



Не ги викат за преосвидетелстване, това да. Които са навършили пенсионна възраст, не ги викат служебно. Това, че не ги викат служебно, не отменя ЗЗ и не прави решението пожизнено.
В ЗИХУ пише "при ползване на правата по правилника". Винетките не са по този правилник.
Моето мнение е: твърдо не.

"Нека твоят имен ден да прилича на рожден!" (песен)



Тема Re: винеткинови [re: Mиpa_M]  
Авторбyбa (Нерегистриран)
Публикувано13.01.07 12:36



Помислете и за социалните работници. Как ще обясниш на едно лице с увреждане, че по ЗИХУ е инвалид, а по Наредбата за винетките не е и без това винаги сме навиквани. Не е ли крайно време да се уеднаквят стандартите в тази държава.





Тема Re: винетки [re: бyбa]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано23.01.07 11:58



Не знам кое е крайно време, обаче съм работила в ДСП и съм приемала молби за винетки, и съм се обяснявала с подателите на молбите, и ми бяха издърпани ушите по телефона и в писмо от една дама от РДСП, която по собствените и думи много пъти била обяснявала, че след навършване на пенсионна възраст едно лице е инвалид до живот.
Не че не направих каквото каза госпожата (началник все пак!). Започнах да давам винетки на навършилите пенсионна възраст. По принцип съм готова да се съглася, че в повечето случаи е справедливо. Едва ли един човек, с изтекло решение, но в повечето случаи наистина болен, трябва да го разкарваме до ТЕЛК само заради една нищо и никаква винетка (повечето други права и така вече си ги има пожизнено).
Но към сегашния закон не е правилно. Това за пенсионната възраст се отнася ЕДИНСТВЕНО за правата по ППЗИХУ и ППЗСП.
А за законите не отговарям аз. В какъв смисъл ми казвате да помисля за социалните работници?
Че разминаването създава проблеми, създава. Те изобщо всички отношения с ТЕЛК май създават проблеми

(чакане с месеци, рушвети и т.н.).

Редактирано от Mиpa_M на 23.01.07 11:59.



Тема Re: винеткинови [re: бyбa]  
Авторjoc (Нерегистриран)
Публикувано27.01.07 09:51



A какво ще кажете за децата до 16 години с увреждания на името на които се внесоха коли. Трябва ли да им дадем винетки като се има предвид , че при тях се определя степента на трайно намалената възможност за социална адаптация , а не на намалената работоспособност какъвто е текста в 10в от ЗП и Наредбата към него след изменението от миналата година. И справедливо ли ще е да им откажем заради разминаването в терминологията. А законосъобразно ли е да им отпуснем. И пак социалните ще са виновни както и да постъпят



Тема Re: Тъпотанови [re: инa]  
АвторGal (Нерегистриран)
Публикувано01.02.07 21:05



Не зная докога ще продължава тази тъпотия в България!!! Аз съм лице с увреждания на долните крайници-80%. Всяка година минавам през безумието "винетка", защото може да ми се наложи да изляза извън София и да ми потрябва, а всъщност 2 години не бях излизала с колата по-далеч от Панчарево. Не мога да разбера толкова ли няма здравомислещ политик или някакъв държавник и да осъзнае, че на много от хората с увреждане не им трябва това и че по този начин стават страшно много злоупотреби и изтичат ненужно средства! А когато ми потрябва например 1-2 пъти годишно-просто както е в белия свят-със картата си на лице с увреждане да минавам навсякъде. Какви са тия малоумщини - опашки, молби, чакане - ей тази държава никога няма да се оправи!





Тема Re: Тъпотанови [re: Gal]  
АвторCokpaт (Нерегистриран)
Публикувано01.02.07 21:25



Напълно си прав! Ама няма кой да те чуе - само ние социалните работници те разбираме, дано да ни разбираш и ти. С тези винетки, които раздаваме безплатно в 90% от случаите /да не е и повече/ се ползват близки , а още по-лошо тарикати купили за 200-300 лева това право от хората с увреждания. И нямат и най-малкото чувство за срам и неудобство - напротив, те са най-арогантните ни клиенти.



Тема Re: Тъпотанови [re: Gal]  
Авторeee (Нерегистриран)
Публикувано01.02.07 22:50



Не си ли разбрал,че всичко в тази държава се прави за да изтичат пари и да става далавера.Как иначе ще се облагодетелстват ?




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.