Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:43 19.04.24 
Здравна
   >> Тютюнопушене
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Как отказах цигаритенови  
Автор BGanio (селянин)
Публикувано06.05.08 20:42



Незнам що ама имам голямо желание да си водя нещо като онлайн дневник за отказването от цигарите и ей тука ще го направя.

Историята
На 36 съм пуша от 15-16 годишен - тоест 20тина години.
Веднъж в казармата реших да видя може ли да не пуша 3 месеца - искарах 2 месеца и половина - видях че може и от тогава си пуша на воля с идеята че когато реша ще ги спра.
От 10тина години работя в самостоятелен офис и пуша по около 2 кутии, а некой път и малко повече. По рано пушех по контролирано - около кутия на ден със строги правила - никога в колата - никога на улицата - първата цигара винаги с кафе - нема ли кафе може и до обед да не пуша, ама по едно време зарезах всички правила

Преди 3-4 години си дадох сметка че съм започнал да пуша прекалено много и се опитах да възстановя някои правила - ядец - никакъв успех. И реших че май ще требва да ги спирам - днеска утре, днеска утре и така 2-3 години - до миналия понеделник.

Решението
Преди около 2 месеца жената вика:
- Абе една съседка - 45-46 год - пуши от 25-26 год прочела една книга и отказала цигарите, ще я взимам и аз да я чета.
Аз естествено изпаднах в бурен смях 1во че некой отказал цигарите щото прочел некаква книга и 2ро че жена ми ще ги откаже щото аз я карах сума ти време да въведеме некои правила за пушене в къщи, ама тя не можеше да спазва никакво.
И след някой ден жената прочела книгата и ми вика:
- Аз повече няма да пуша и те моля и ти да не пушиш в къщи - нали и ти искаше вечер да не пушиме у дома.
Аз и викам - нема проблем и си мисля само че ще трябва да я изчакам 1ва да си запали цигара за да си пуша после на спокойствие пред ТВто
Чаках, чаках па се изнервих и отидох да пуша на балкона.
Следващата вечер пак така
Викам, абе жена как издъжаш - не ти ли се пуши?
И тя - Не!
Ама аз не и вярвам - наблюдавам я и бре да еа - не и личи да се е изнервила
Почнах аз да се чудя какво пише в тая книга ама пък и ме спече шубе - викам си кво ще правя ако взема че я прочета и е така изведнъж да спра да пуша.
Ама верно ме беше шубе - не мога да си представя как ще живея без да пуша ...
И така 5 седмици - жена ми не пуши и почти не се сеща за цигари а аз умирам от любопитство и шубе да прочета книгата. Дойде Великден - имаше и семеен повод- страхотен купон, май за първи път не успях да отида на църква. На следващия ден - махмурлук ни ми се пуши ни ми се живее и зех че прочетох книгата.
Книгата -

не пише нищо кой знае какво - ето важните за мене моменти.

1во Пушача си е зависим от никотина наркоман - това по принцип пушачите си го знаеме, ама не си го признаваме - лъжеме се че било навик - не е - наркомания си е.

2ро Всички знаеме че требва да откажеме цигарите и повечето дори възнамеряме да го направиме, ама винаги малко по нататъка - след следващата тежка следмица, след следващия рожден ден, след Нова година и т.н. винаги утре - докато не вземеме решение че сега е момента нема как да почнеме да ги отказваме

3то Цигарите не ми дават абсалютно нищо - ама абсалютно.
- Успокоявали ме - дрън дрън - да не би непушачите да са некакви невротици - успокояват единствено желанието ми да пуша, кото създава наркотичната ми зависимост от никотина, която мога да преодолея ако спра да пуша.
- Концентрирали ме - дрън дрън - забавят активноста на мозъка ми до ниво при което мога без проблем да изпълнявам рутинни дейности без да ми минават идеи за алтернативни варианти- тва си е моя теория, ама аз мисля юе яко се затъпява от цигарите.
- Доставяли ми удоволствие - дрън дрън - просто задоволяват наркотичния ми глад за никотин - иначе сама по себе си цигарата не е никаво удоволствие, а мръсна смрадлива работа, която задръства дробовете ми с катран.

И така след като осъзнах горните твърдения и при обещаното от Алън Кар и доказано пред очите ми от жена ми "безпроблемно отказване" от цигарите реших че спирам да пуша от същата вечер защото:
-отдавна си мислех че така требва
-спомних си че дълго време мразех останали фасове в пепелника, непроветрена стая в която е пушено, пожълтяли пръсти, жълто-зелени зъби.
- спомних си и колко як бех когато не се задъхвах, а и бех извор на секакви тъпи идеи, някои от които през годините се оказаха не толкова тъпи

Легнах си рано (за да не ми се пуши цяла вечер), амбициран и енусиазиран от утре да започна новия си живот на непушач, изпълнен с положителни изживявания и неподозирани до момента възможности, които са били останали скрити зад завесата от цигарен дим и само са чакали момента да ги открия.

Е не стана баш така, ама за това утре че днес се уморих, а и много ми се допуши :)
АА и некой ако не е разбрал - аз още не съм бивш пушач - просто 8 дена не съм палил



Тема Re: Как отказах цигаритенови [re: BGanio]  
Автор vmire (новак)
Публикувано07.05.08 00:52



Браво-браво-браво-браво!





Тема Re: Първите два дена - ужас и паниканови [re: BGanio]  
Автор BGanio (селянин)
Публикувано09.05.08 17:19



11 дена не съм палил - не че е толкова важно, ама да се похваля - дори един ден се обърках колко не съм пушил

И така още първата сутрин се събудих леко притеснен - некакси не си представях как точно ще ми мине дена без цигари, ама не се съмнявах че ще стане.
Докато стигна на работа - никакъв проблем а и аз най често 1вата цигара я паля като седна на бюрото с кафе. Тая сутрин естествено не посмях да си купя кафе а направо се пльоснах в офиса - палнах компа и докато зареди вече ми се припуши. Викам си нищо - нормално е, тръгнах да си върша норманите неща като всяка сутрин - абе нещо не става - пуши ми се все повече и повече и мисълта ми се към цигарите бяга - не мога въобще да се съсредоточа върху това което правя. До към обяд се опитвах да се правя че си е ден като всеки друг ама към обяд положението стана страшно - зарезах сичко и тръгнах да се поразходя, да хапна нещо (по принцип ям само вечер) и въобще да се разсея - не се издържаше повече в офиса без цигари.
Ядох, пих, лафих с колеги - похвалих се на всички че спирам цигарите, ама нищо не ме разсея - повече и повече ми се пуши - чуствах се отвратително психически а и физически - стегаха ме гърдите, тежеше ми нещо на сърцето а мозъка ми имах чуството че ври във черепухата ми.
Към края на работното време се опитах да поработя всепак малко - тцъ - мозъка ми беше блокирал напълно - всяка втора дума с грешка и въобще не мога да се съсредоточа .. За половин час свърших работа колкото за 5 мин (а сигурно и по малко) и се отказах - от работата, не от отказването :), некакси си дозагубих времето докато стана време да си ходя
В къщи хапване - 1 ракия набързо и прас в леглото, освен че бях изтощен психически исках и да заспя за да не ми се пуши.

Втори ден - същата работа сутринта само че този път не можех да зарежа всичко и да излезна да се мотая щото имаше работа която задължително трябваше да свърша, така че некакси се стегнах и се хванах в работа. През 5 минути посягах неволно към местото дето обикновенно си държа цигарите, също както и при всеки друг повод когато за малко се разсейвах от работа.
За около 6-7 часа свърших квото трябваше (га пушех го вършех за 3 часа с паузите) и се облегнах с кеф в стола - пак посегнах към заслужената цигара и тоя път вече се сговних че нема цигари.
Толкова усилия бях вложил, бях свършил каквото трябва и то на време и ква ми беше наградата - никаква - мъката продължава.
Бах мама му - така не се живее и бех готов да тръгна за цигари... ама спрех да преценя още веднъж. Бех нервен, изморен и под ужасно напрежение - почти 2 дена не бех пушил и то само на инат - можеше да изкарам още неколко часа да следващата сутрин и да го реша като съм малко по спокоен.
Прибрах се и обесних на жена ми че не мога да издържа и най вероятно утре ще пропуша ...
Тя ме изгледа снисходително (нали не пушеше вече месец и нещо) и вика:
- Еми щом ти е толкова трудно пуши си.
Бах да еа - вие да не мислите че тоя ник ми е случаен - не е.
Най мразим некой да ми казва кво да правя, още повече като не съм го питал
И като се нервирах и като се амбицирах и реших че ще направя поне 1 седмица без цигари
И пак бух в леглото в 22.30 , щото иначе не се издържа пред ТВто :)

Нема да ви обещавам кога ще продължа защото още ми е трудно да се концетрирам и гледам да върша нещата когато имам желание, а не по задължение, ама със сигурност тия дни ще продължа



Тема Re: Трети и четвърти ден - тежкинови [re: BGanio]  
Автор BGanio (селянин)
Публикувано13.05.08 18:28



16 дена не съм палил
На третия ден сутринта се чуствах учудващо добре - кашлицата и сополяването си бяха на лице ама главоболието почти го нямаше а и се чуствах странно отпочинал - то верно кога ми се е случвало 3 дена подред да спя по 10 часа.
Всъщност мисля че се успокоих след като реших че не е задължително пък да успея с тва отказване - оставаха ми само 4 дена докато преразгледам решението си - искам ли да пуша или неискам.
Мисля че даже се усмихвах на път за работа, толкова ми беше спокойно че реших да си врътна един номер - минах и си купих кафе


Е резултата беше очаквания - допуши ми се зверски - незнам другите как усещат това чуство физически но при мене наподобобява по някакъв начин жаждата - усещам некаква горещина в гърлото и надолу по хранопровода и некакво сухо дразнене - все едно нещо ми дере в гърлото.
Оообаче макар мозъкът ми не се спече толкова тоя път - не мога да кажа че не ми беше притиснено и некомфортно но определено нямаше нищо общо с паниката от предишните два дена - въпреки кафето
Не смея да твърдя дали тогава още му усетих вкуса но от следващия ден почнах да ги пия даже по две и вкусът им ми доставя удоволствие. Не че по рано не ми е правил впечатление вкуса на кафето, ама определено не е съм му се наславдаждавал - важна е била цигарата с кафето, а сега за първи път установявам че човек може да се наслаждава и само на вкуса на кафето.
Май по рано се чудех за какво им е на непушачите да пият кафе
Иначе деня мина норамално - малко работа, повече губене на време - А, това беше страхотно откритие и голямо облекчение - Човек може да си губи времето и без да пуши - Първоначално си мислех че когато непуша все трябва нещо да върша, но се оказа че и така може просто да си губя времето - много ми олекна
Вечерта задължителната вече ракия и ранно лягане - беше ми леко гот щото очаквах на другата сутрин да се събудя чуствайки се така добре както и тази сутрин.

Споменах ли че спях много добре - събуждах се само 1път около 7 часа и после дремвах още малко до към 8-8.30 или поне така си мислех ...
Събудих се към 7.00 и гледам жена ми я няма до мене - хич не се впечатлих, по някога като включа дъзкорезницата, тя неиздържа и бяга в хола, ама некакси ми беше много странно че не съм я чул кога се е преместила ...
Помъчи ме малко любопитството да отида да видя какво става, ама накрая реших че не си струва да излизам от топлото легло и се нагласих да си доспя когато чух как леко и внимателно се отключва външната врата и някой тихо се вмъква - то беше пределно ясно кой - този който явно също толкова тихо и внимателно се беше измъкнал през ноща без да го чуя, а аз по принцип усещам всичко което става в къщи докато спя.
- Къде беше Бе слънчице - стрелнах я аз с най-любезния тон на който бях способен в момента а той си беше направо тон за скандал. ...
Е оказа се че баща и се заключил - забраил си ключовете и звънял по домашния, по мобилния жената малко трудно се буди, после говорила с него от спалнята и секакви работи които ми беше много трудно да повярвам че въобще не съм ги чул - всъщност не и повярвах напълно докато една сутрин се събудих към 10.00 - в къщи нема никой, ни съм чул часовник ни телефон

Иначе деня си мина като предишния пушеше ми се, но без да ме побърква тая мисъл - разходката на обед стана задължителна, хапването също. Почна да ми писва от кашлицата и сополявенето - по принцип докато пушех не кашлях.
Вечерта се заседях малко повече пред ТВто - абе много пушат по тия филми и им е много сладко - В офиса при мене още си седят двата пепелника на бюрото и хората дето идват при мене си пушат - хич не ме дразнят нито провокират някакво особено желание да пуша, ама тия от телевизора много ме дразнят.

Ще се напъна утре да опиша останалите дни от седмицата, щото иначе ще взема да ви спестя някои подробности за които не ми се пише.



Тема Re: Трети и четвърти ден - тежкинови [re: BGanio]  
Автор vmire (новак)
Публикувано13.05.08 23:24



Здравей,
И аз в началото на моето отказване си мислех, че няма да усещам истински приятния вкус на кафето без цигара. Направо това си беше голям недостатък, който ме спираше да се реша напълно да забравя за вредния навик. И един от основните.
После осъзнах, че без цигара вкусът всъщност е много по-дълбок. Някак се усеща всяка нотка от него. Сякаш бях открил нови, които пушейки преди не съм усещал. За съжаление, защото всичките са приятни. Невъзможно е пушачите да го проумеят, както за мен бе преди да се стана отново непушач.
Да споделя и за наспиването - определено сънят е много по-пълноценен. Изобщо всичко се нарежда добре и с отказването самото качество на живот скача нагоре.
Желая ти успех. Аз ги отказах като теб - водих си дневник именно в този клуб.



Тема Re: Трети и четвърти ден - тежкинови [re: vmire]  
Автори aз (Нерегистриран)
Публикувано14.05.08 13:11



Пушачка съм от 20-22 год. Искам да се откажа от този гаден навик или зависимост......каквото и да е там. Мъжа ми обаче няма такова намерение. Вечер салатка ракийка и как да не запали човек. През деня не пуша много по 5,6 цигари, но вечер като заседна и довършвам кутията. Ако можете да помогнете с идеи ще съм благодарна. Това с раното лягане може и да помогне ми се струва.



Тема Re: Как отказах цигаритенови [re: BGanio]  
Автор vmire (новак)
Публикувано14.05.08 13:17



Ето как отказах цигарите - http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=smoking&Number=1947951842&page=2&view=collapsed&sb=5&part=

Поне при мен начините които съм избрал се оказаха напълно успешни, а съм ги и описал подробно. Всичко - от първия ден без цигари до самата мотивация.



Тема Re: Трети и четвърти ден - тежкинови [re: и aз]  
Автор little_rabbit (Lepus Europeus)
Публикувано14.05.08 14:27



Не бива да допускаш мъжът ти да пуши у вас. Иначе ще ти е по-трудно, но не и невъзможно.
Най-добре двамата да ги откажете заедно.



Тема Re: Трети и четвърти ден - тежкинови [re: little_rabbit]  
Автор vmire (новак)
Публикувано14.05.08 16:06



Не бива да допускаш мъжът ти да пуши у вас. Иначе ще ти е по-трудно, но не и невъзможно.
Най-добре двамата да ги откажете заедно.

Да, мотивирайте се и двамата. Помислете си през колко трудности в живота си сте преминали преди да решите, че отказването е невъзможно. Всички хора могат. И вие можете. Зависи от нагласата ви. Много важно е по време на отказването да не си мислите как се разделяте с нещо което ви носи удоволствие, а точно обратното. Приемете отказването като едно неизбежно голямо и хубаво нещо, което ще подобри живота ви и самочувствието ви, дори. Всичко, всичко!



Тема Re: Пети, шести и седми ден - 1ва седмица ОКнови [re: BGanio]  
АвторBGanio (Нерегистриран)
Публикувано14.05.08 17:34



На петия ден още ме мъчеше абстиненцията но поне спря да ми тече носа а и кашлицата леко намаля
Съня чудесен, кафето прекрасно, главоболието слабо. Мисля че като върнах поне кофеина в менюто си ми поолекна - щото по рано пиех по 4-5 и нагоре кафета на ден, та сигурно и кофеинов глад съм изпитвал 1вите дни :). Сега две , три са ми екстра а и са ми много вкусни.

Гадното тоя ден не беха мойте преживяния - гадното беше пожара с хората дето паднаха от покрива
Бачкам на Пиротска - на една пресечка от мястото дето стана пожара.
С нищо не можах да помогна - поне промогнах в местенето на колите за да може да мине пожарната. Хората паднаха след като дойде пожарната и 1бр. линейка. Видях как падна мъжа - той беше първи. Стрелнах се в едно входче да видя не може ли да се излезе на ниския покрив на който падаха 1во - чух как падна и жената. Немаше как да се излезе на покрива от там докато излеза обратно вече и децата не висяха отстрани на горящата сграда
Беха дошли и тия от линейката - с 1 носилка - чудеха се кой да вземат - избраха жената - сигурно щото беше по-лека ..
Тръгнах си - неможех да помогна с нищо - ако имах цигари в себе си със сигурност щях да забия една
Много е лесно като правиш нещо такова като пушенето което знаеш че те убива ама не ти пука, да приемеш че ама въобще не ти пука за други работи ...
След малко в офиса дойде и друг колега с който заедно се суетихме около пожара беше изчакал да свалят децата от ниския покрив - нищо им нямаше
Пинахме една бутилка - той не е пушач, обсъдихме че никой нищо не направи за семейството - требаше да има некой виновен - избрахме си мъжа - немаше право да припада ....
...........................................
Реших че не мога да си позволя да не съм в добра физическа форма докато дъщеря ми ще разчита основно на мене ......

Точка по тоя ден - няма да го коментирам повече - не желая да си го припомням

В събота - 6ти ден - бях на работа и ми беше прекалено говняно за да обръщам особено внимание на желанието ми да пуша или на каквото и да е - просто си загубих деня

7ми ден Неделя - почивен ден - По принцип в неделя пушех много малко - нали не съм на работа :) Така че тоя ден непушенето си ми понесе съвсем добре - ходихме с щерката в парка и на лодките на ариана, майка и беше на некакъв семинар. В същност тоя ден май не ме боля глава а и кашлицата май беше само сутринта до банята.
Тази добре прекарана неделя и лекият понеделник които имах след нея ме накарах да мисля, че може би пък наистина е хубаво да спреш цигарите и за това почнах този дневник - точно една седмица след като почнах да ги отказвам вече не ми се виждаше "мисия невъзможна" и дори май започнах да забелязвам първите положителни ефекти от отказването, но за това следващият път.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.