Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:25 02.07.24 
Здравна
   >> Тютюнопушене
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Лулатанови  
Авторпyшaч (Нерегистриран)
Публикувано02.05.04 18:42



Предполагам темата е била предъвквана и преди, но ви моля все пак да ми кажете нещо повече за пушенето с лула. Какво освен лула трябва да си купя, как трябва да поддържам лулата си, как точно се пуши, къде продават подходящи тютюни и т.н.? Благодаря предварително!



Тема Re: Лулата [re: пyшaч]  
АвторATИ (Нерегистриран)
Публикувано19.06.04 21:48



Здравей,

Аз също съм млад "пушач" като теб и днес точно се разхождах по центъра, за да си разгледам някои работи. Научих доста неща.
Готини, ама наистина готини магазини, където можеш да си харесаш лула има на Солунска и Витошка; От Попа като тръгнеш към СУ от лява страна, малко преди БСФС; От Славейков като тръгнеш по Раковска към надолу към Хепи от лява страна има един магазин за разни наргилета, глупости и т.н.
Тютюни и лули можеш да си купиш от всяка бутка, където продават само цигари, филтри, пурички, боклуци. Аз имам една лула със метален филтър ( трябва да се чисти на всеки 1-2 пушения) Днес обикалях да си намеря 6мм филтър за другата ми лула, но не можах...
На кратко: има два типа няколко типа лули:
без филтър (не ти ги препоръчвам)
с филтър:
- несменяем метален (трябва да се чисти)
- отделен метален (пак)
- хартиен (пушиш и хвърляш)
- дървен (нямам си идея.. май се пуши няколко пъти и се хвърля)

Аз ти препоръчвам несменяем метален филтър... не са скъпи лулите. Харесай си нещо и си го купи.
Тютюн:
Много марки има... няма да ти ги изреждам. Аз съм пробвал Тилбъри бял с ванилия, но не ми хареса... малко аромата на тютюна е лош... иначе много готино те омирисва целия на ванилия :)
Едно приятелче ме агитираше за Капитан Блек или Синя Амфора... не си спомням вече. Говореше нещо за тютюн с аромат на мед и съм навит това да е следващия тютюн който ще си взема. Питай да ти дадат нещо по-леко като за начало.
Поддръжката:
Хубаво е да си дръпнеш тютюна за около месец, защото после изветрява и му се губи аромата.
Може да си купиш едно ножче с тъпкач и чистачка и шило за почистване. Аз лично си го тъпча с палеца и я чистя с подръчни мат'рияли като джобно ножче или клечка.
Като речеш да я тъпчеш трябва да усетиш как да го направиш така, че да не ти гасне поне за около 30 сек. без да дърпаш. Аз я натъпквам здраво. Не слагай много тютюн, напълни я до 2-3ти или до средата, защото накрая може да се озориш. Колкото повече привършва тютюна от това пълнене, толкова по-тежък става, защото се наслояват дяволите по него.
Днес ми дадоха някакви абсорбиращи кристалчета да пробвам как е: слагали се под тютюна като се пълни лулата. Казаха, че омекотяват вкуса на тютюна(аз не обичам да ми люти на езика).
Като речеш да пушиш правиш следния номер: палиш я с клечката и почваш яко да смучеш... толкова яко, че да се разпали и от отвора да излиза непрекъсната струя гъст бял дим и да се чува съскащ звук (аз така правя, нямам идея, може и да е в абсолютна контра на правилата, ама ми е кеф:) )После спираш да си починеш малко и тя ще си гори в ръцете ти. Не се изненадвай ако изгасне. Съвсем нормално е. Палиш я пак. Хубаво ми е когато не ми изгасва :)
Може да захлупваш отвора с ръка или кибритче (пази се от инциденти, защото пари) и така да създваш по-малък отвор и по-лесно да я разпалваш. Има и лули с капаче.
Има различни техники на дърпане:
- държиш лулата в ръка и си дърпаш като от цигара
- стискаш мукщука в зъби и си дърпаш
- допираш отвора на мукщука до устните си и дърпаш сякаш я целуваш (така част катранищата остават по устните ти) после се избърсваш със салфетка.
ВАЖНО: казват, че дима на лулата не се гълта. Аз обаче съм екстремист и си го гълтам от време на време. Пари съм давал за тютюна, я! :)
Прилагам така нареченото "френско вдишване": дърпам дима в устната кухина, отварям уста и го поемам вдишвайки през носа. По-гот ми е :)

Когато лулата вземе да намалява и техниката на разпалването не работи значи или си сложил много тютюн и ти е останал един дебел въглищен слой или е свършил тютюна (ако не си я препълнил, несъмнено е второто:) ).
Сега е време да я почистиш използвайки ножчето или подръчни материали като внимаваш да не нараниш ръбчето на отвора, защото то най-вероятно е лакирано. Винаги я изчисвай след пушене, дори и да си дръпнал само 2 пъти. Аз веднъж я оставих да изгасне като вътре имаше доста тютюн, не я изчистих и 2 седмици не я пипах. Като я запалих се отрових. Не ти препоръчвам този номер: по-гадно е отколкото да пушиш лют червен пипер (и това съм го правил: егати екстремизма. Веднъж обаче пуших билков чай и се получи много приятно ароматизиране на стаята, но нищо не се усещаше като вкус)
ВНИМАНИЕ: казаха ми, че една скъпа, готина, баровска, аристократична лула се пуши веднъж на ден. Аз обаче като пуша от обикновената лула я тъпча 2-3 пъти, защото веднъж на няколко седмици ми се пуши :) Обаче явно това е противопоказателно... те за това хората имат по 20-30 лули :) Голяма краста е това.
МНОГО ВАЖНО: за да не си съсипеш дървото, не я разглобявай докато е топла. Аз я чистя общо взето преди да пуша.

Надявам се да съм бил изчерпателен. Просто това е всичко, което знам, но нямам много опит.
Приятно пушене ти желая!

Александър Сандев



Тема Re: Лулатанови [re: пyшaч]  
АвторATИ (Нерегистриран)
Публикувано19.06.04 22:06



Цитат:http://www.ida.bg/news/index_m.php?nid=3326&rid=7
МЪЖКИ ИГРАЧКИ: Как да пушим лулата

18:47 13/12/2002

На Марк Твен, голям познавач на лулите и пурите, принадлежи изказването: "Мнозина биха искали да пушат лула, но не всички умеят да го правят."

Констатацията му е актуална и до днес. Все пак пушенето на лула дава възможност да се усетят вкусът, ароматът, плътността на тютюна, всичките тънкости на сорта или тютюневата смес - онова, което цигарите не дават. Пушенето на лула предразполага към покой и размисли, докато се наслаждаваш на вкусовите нюанси на тютюна. За да се постигне това обаче, трябва да се спазват някои правила за пушенето на лула, позволяващи да се извлече максимално удоволствие.

Цивилизацията дълго е търсила начин за пушене на лула без изгаряне на езика. Това занимание е изоставяно от мнозина начинаещи след неудачни опити, горчивина и кисел вкус в устата и с убедеността, че пушачите на лули са вид мазохисти.

Важно е да се знае, че пушенето на лула коренно се различава от пушенето на цигари. Преди всичко димът не се дърпа силно, а само леко се опитва. Тютюнът за лули е по-чист, по-богат и по-благороден от цигарения, а тъй като димът не отива в белите дробове, кръвта не се пренасища с никотин и това освобождава пушача на лула от редица неприятни последици. Според познавачи тъкмо затова пушенето на лула не следва да се причислява към вредните навици, то не предизвиква никотинова зависимост и не задръства бронхите и белите дробове с катрани. Единственият проблем, който може да има пушачът на лула, е естетически.

Друга причина, заради която си струва да се премине на лула, е чисто икономическа. Разходът на тютюн при пушене на лула е значително по-нисък, отколкото при цигарите (измерен в грамове). Пък и лула се пуши по-рядко от цигарите, и то не просто така, между другото. Вярно, че покупката й струва доста пари, но това все пак е еднократен разход.

И все пак, как да я пушим? За начало трябва да се признае, че пушенето на лула е по-трудно от пушенето на цигари. Площта на горящия тютюн в нея е по-голяма, затова разпалването й и поддържането на тлеенето изискват повече акуратност, ненужна при цигарите, чиято хартия и тютюн са пропити с химикали, улесняващи горенето. Познавачите съветват винаги да се използва хубава лула от класическите модели. Не забравяйте честичко да я почиствате с помощта на специални инструменти. Слагайте в лулата толкова тютюн, че да е пълна почти до края, и го натъпчете по старото правило: в долната част - като дете, по средата - с женска ръка, най-горе - с мъжка сила. Само не се престаравайте - дърпайки въздух през мундщука, трябва да чувствате лека съпротива.

За разпалване на лулата е прието да се използва кибрит или специални запалки за лули. Прави се на 2 пъти - първият за запалване на цялата повърхност на тютюна, а след като горящите частици се надигнат, или с помощта на "тъпкача" се загасват и разпалват наново, или внимателно се притискат така, че да не загаснат съвсем. След това можете да пушите спокойно, като не забравяте да подръпвате от лулата, за да не угасне. Не го правете твърде интензивно, за да не прегрее и да изчезнат фините нюанси на тютюневия аромат.

След като вече сте пушили, трябва до почистите лулата със специална лъжичка и задължително да я оставите да изсъхне от натрупания кондензат. Изобщо лулата трябва да се пуши суха, за да не се разваля вкусът на тютюна. Затова е по-добре да имате 2 - 3 лули, които да си "почиват". Ако обаче средствата не ви позволяват, по-често чистете чибука и мундщука със специалните инструменти и изстъргвайте излишния нагар от чашката с нож за лули. Хубаво е нощем да разглобявате лулата - така ще изсъхне по-добре.

Отначало не пушете много - примерно по веднъж на ден. Към тютюневия дим трябва да се привикне, особено ако дотогава сте пушили цигари. Не бързайте и по време на пушенето - правете го бавно, спокойно, с удоволствие, забравяйки за делничните грижи.

Когато излезете от стадия на начинаещи, вече можете да се заемете с изучаване, дегустация на различните тютюневи сортове и смеси и да откриете своя индивидуален стил.



Тема Re: Лулатанови [re: пyшaч]  
АвторATИ (Нерегистриран)
Публикувано20.06.04 11:27



Снощи пробвах да запаля лулата без филтър с абсорбационни кристали (купува се една кутийка такива и се слагат по 2 преди да я напълниш под тютюна). Разликата беше ОГРОМНА: много по-мек вкус, приятен аромат, и най-важното: не ти люти на езика(което ми се случва понякога дори с лулата с филтър).
Момчето от магазина каза, че тези кристали се слагали като притурка към филтъра, но според това, което усетих снощи, ако нямаш филтър може и само с тях :)



Тема Re: Лулатанови [re: ATИ]  
Авторreц (Нерегистриран)
Публикувано04.09.06 21:35



тук наднича ли някой от време на време?




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.