Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:04 30.06.24 
Здравна
   >> Тютюнопушене
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема За зависимостта - отговор за Луд Пръч  
Авторexsmoker (Нерегистриран)
Публикувано04.04.03 19:30



Луд Пръч, в отговор на твой отговор на мое мнение (малко сложно изречение се получи ) реших да почна нова тема защото мисля, че това е много важно и има опасност да се загуби между другите отговори и мнения:

Ти пишеш

Заблуждаваш се. Не всички пушачи са зависими. Който не знае защо пуши е най-добре да ги отказва, вместо да заносва материала.


Съжалявам, но грешиш. Всички пушачи са зависими, независимо дали си дават сметка за това или не, уви. Като бивш пушач знам за какво говоря.

Зависимостта е ЕДИНСТВЕНИЯТ довод човек да си пали цигара. Затова и многократните опити да се произвеждат цигари без никотин винаги са се сблъсквали с пълен провал - за зависимия пушач цигара без веществото, от което е зависим, е безсмислена.

Защо иначе хората продължават да си купуват цигари и да пушат, въпреки че си дават сметка, че това може и да ги убие (и то по мъчителен начин), въпреки цената която плащат всеки ден (дори и хора без много пари продължават да си купуват цигари вместо хляб).

Естествено, много пушачи предпочитат да си заравят главата в пясъка и да твърдят, че те лично в никакъв случай не са зависими, а че пушат защото им е кеф, защото искат или дори защото искат да умрат млади.

За тези които твърдят, че пушат защото им е кеф, доставя им удоволствие и искат да пушат - ЕСТЕСТВЕНО, че им доставя удоволствие. След около 20-30 минути след последната цигара нивото на никотин в кръвта се понижава, на човек му става кофти от никотинов глад - нервен е, може да мисли само за това, че му се пуши. И като си запали, никотиновият глад минава, нивото на никотин в кръвта се покачва, на човек му става кеф, за 20-30 минути... и после пак му се допушва.

Единственият начин да разбереш какво значи наистина кеф, е да ги откажеш -
- 72 часа е доста кофти за повечето хора (не за всички, някои ги отказват без проблеми) докато кръвта се изчисти от никотин. Единственият начин е човек да стиска зъби и да знае, че това ще мине.

- след около две седмици всички тъкани в организма се изчистват от никотина. Горе долу тогава на човек наистина му става КЕФ. Знам за една система за отказване, където ти казват - издръж без нито една цигара само две седмици, след това може да решиш пак да пропушиш, но на това ниво хората обикновено разбират, че да не пушиш е супер, и си остават непушачи (аз така ги спрях!)

И да ти кажа, след повече от седем месеца, дори утре да ми се обадят от Световната здравна организация, че са измислили цигари които са 100% безвредни, НЯМА да пропуша, ако щеш ми вярвай.

А за тези, дето твърдят, че искат да умрат млади, това е друг вид самозаблуда. Много се съмнявам, че ако на някой пушач утре му кажат, че има рак или емфизема или пък получи инфаркт, ще почна да звъни на приятелите си или да пише в този клуб, че много се радва, че му се е изпълнило желанието и след някой и друг месец, ден или час наистина ще умре.

Съжалявам, ако това звучи безсърдечно, но няма смисъл да се лъжем. Аз самата ги отказах чак когато разбрах в какво точно се състои зависимостта и какво трябва да знае човек, за да се справи с нея. И наистина е възможно - щом аз, заклета пушачка (пропуших на 14 годишна възраст преди много много години ) успях да ги откажа, значи всеки може

exsmoker



Тема Re: Сетих се още нещо...нови [re: exsmoker]  
Авторexsmoker (Нерегистриран)
Публикувано04.04.03 20:15



Това е копие на мой отговор отпреди два месеца в темата "За или против тютюнопушенето" - някои неща в него са свървани с темата, по която е писан, но някои са по-общи за цигарите и зависимостта, така че го добавям тук. На тези, които вече са го чели, се извинявам

"Много съм против пушенето и като бившa пушачka (след 18 години пушене най-после ги отказах преди 5 месеца!!! ) знам как изглеждат нещата от 2те страни на барикадата.

- от една страна - пушач - става сутрин, пали си цигара, пие кафе пали си цигара, и тн. Човек, който пуши около кутия и малко си пали средно на всеки 20-30 минути (и то не защото му е кеф, както твърдят повечето пушачи, а защото изпитва НУЖДА - никотинът предизвиква пристрастяване подобно на дрога, алкохол, някои приспивателни и тн.). Харчи средно около 60 лева на месец за цигари, което е 720 лева на година (а това вече е една много луксозна почивка или например ДВД плейър). Освен това шансовете да умре от нещо свързано с пушенето са 50 на 50 - това е все едно да се качиш на кораб, за който ПРЕДВАРИТЕЛНО се знае, че е 1 към 1 че ще потъне заедно с всички на борда!

И не се заблуждавай за някои неща - на надгробния камък на пушача може например да пише нещо от сорта на - "живя 10 години с изваден ларинкс и говореше през кутия" или "5 години дишаше само от кислородна бутилка, защото имаше емфизема" (казват, че да добие човек представа какво е усещането при емфизема трябва да пробва да диша през сламка - практически непрекъснато се задушава) или "живя с ампутиран крайник" (ръце или стъпала ампутирани поради гангрена в резултат на нарушено кръвообращение). Не всички пушачи са "късметлии" и умират "бързо" от инфаркт или от рак на белия дроб - в рамките на минути и дни или 3 до 6 месеца. Да не говорим, че при днешното състояние на БГ здравеопазването не се знае какви са шансовете на човек дори и болестта му да е лечима.

Иначе за антипушачите - аз не ходя с пожарогасител, не ме е яд на пушачите и не се опитвам да ги откажа от това чудо на природата (цитирам твоята представа за това как изглежда един антипушач). Моята гледна точка е, че човек може да ги откаже, само ако той реши и мрънкането на един милион антинепушачи с нищо няма да допринесе за това. Аз в края на краищата пуших 18 години и никой, нито родители, нито дори партньори непушачи не можаха да ме накарат да престана примерно преди 10 години.

От друга страна, колкото по-рано престане да пуши човек, толкова по-добре за него. За хората, които знаят поне малко английски е по-лесно - има страшно много сайтове със съвети, достатъчно е човек да пусне една търсачка с думите "freedom from tobacco" или"why quit smoking"

Така че - пушачи, пушете си, но не се заблуждавайте за някои неща - хем се тровите, хем си плащата, хем кофти миришете, хем може и корабът да потъне!

еxsmoker



Тема Благодаря за вниманието!нови [re: exsmoker]  
Автор ЛУД ПPЪЧ (еблив смърдел)
Публикувано04.04.03 21:33



1. В момента пуша по около 3 кутии на ден.

2. Много пъти ми се е случвало да забравя да се снабдя с достатъчно цигари отивайки на работа. В района няма откъде да се купят между 21:00 и 09:00, а най-близкото денонощно е на около 20 минути пеша. 12 часа без да пуша не са ми се отразявали на настроението или на работоспособността. Като няма - няма. ;)

3. Имам приятели, които не пушат. Когато съм им на гости - пуша на терасата, при това доста по-рядко от веднъж на всеки 1 час, да не говорим за 20 минути.

4. Спирал съм няколко пъти да пуша за по три месеца. Последния път се олях и не пуших около 8. И пропуших пак, защото ОБИЧАМ ДА ПУША!


=> Какъв е тоя никотинов глад? Ако имаше => щеше да е както ти казваш. След 20 минути да убивам за цигара.

Та така. Цигарите са значителен разход. Возенето с такси е доста по-голям. Пиенето по кръчми - също. Колкото то белите дробове - който не го мързи да ходи да плува. Плуването изчиства най-добре.

* За мрънкащите непушачи:
Да го духат. Те все ще мрънкат за нещо дори и последния пушач в света да спре да пуши.

* За пушачите, които пушат заради никотиновия си глад:
Да спират. На тях пушене не им трябва.





Тема Re: Благодаря за вниманието!нови [re: ЛУД ПPЪЧ]  
Автор HAMELEONA (хамелеон)
Публикувано07.04.03 03:35



след около две седмици всички тъкани в организма се изчистват от никотина.-Само ще добавя,4е канцерогените вещества имат период на полуразпад от 15г.
А на луд пръ4 ще кажа,4е същствува никотинов глад,но по-голям фактор е психи4еката зависимост има регресия към оралното удоволствие и т,н..Аз самия пушх само 2 години,но разбрах когато по4ина 4и4о ми на 43г от рак на белите дробове,разбрах 4е е безсмислено да изпушвам животта си въпреки вси4ко не съдя хората,които пушат-въпрос на ли4ен избор.Стига да не пре4ат с пушенето си на непуша4ите.Никой непуша4 не иска да става "пасивен пуша4"

Глупостта е също толкова безграни4на,колкото и мъдростта


Тема Re: Bъпроснови [re: ЛУД ПPЪЧ]  
Авторexsmoker (Нерегистриран)
Публикувано07.04.03 12:11



Първо за ник. глад - за някои хора никотиновият глад се проявява след повече или по-малко време. Има значение и психиката - човек като си каже, че няма да пуши защото няма цигари, го преодолява криво-ляво, след това си наваксва.


Искам да те питам - като си запали първата цигара след 3 или дори 8 месеца, беше ли ти приятно да я пушиш или вкусът и беше гаден?


Питам, защото мисля, че това има пряка връзка със зависимостта - когато човек задоволява никотинов глад, не си дава сметка колко гаден вкус всъщност имат цигарите. Ако минат няколко месеца, рецепторите за никотин не са активни, ако си запалиш, не задоволяваш никотинов глад и тогава усещаш цигарата такава каквато е в действителност - доста гадна на мирис и вкус


За разходите си прав, но от друга страна сега имам повече пари за таксита и кръчми - откак не пуша, 7 месеца и нещо, не съм изхарчила 1105 лева за цигари - това са много таксита, обяди и вечери


За мрънкането - не мрънкам, пушачите нека си пушат, не се опитвам да те убедя да спреш, напротив интересно ми е да говоря с някой който е толкова запален в полза на цигарите.

exsmoker



Тема Да те питам нещо тогава:нови [re: HAMELEONA]  
Автор ЛУД ПPЪЧ (еблив смърдел)
Публикувано07.04.03 22:06



Защо на жена ми пра-баба й е доста добре със здравето, при положение че пуши по поне една кутия на ден? При това сериозни цигари, а не като мен - леки като високопланински ветрец!



Тема За вкусанови [re: exsmoker]  
Автор ЛУД ПPЪЧ (еблив смърдел)
Публикувано07.04.03 22:12



Различно. В някои от случаите беше гаден, в други - същия. Освен това, вкус от тип "гаден" както след дълго непушене съм усещал и иначе. Да речем, след тотално препиване предната вечер.



Тема Re: Благодаря за вниманието!нови [re: ЛУД ПPЪЧ]  
Автор Члeн1 (Прероден)
Публикувано18.04.03 01:31



Ебливи пръче , както винаги си прав
само с тази подробност че наистина сума ти народ пуши без да знае защо и после го тресе никотиновия глад ..много такъв народ познавам , после сспират да пушат , стават антипушачи и си мислят че всички останали пушачи са както те някога..

I am not as forgiving as The Emperor.


Тема Re: За зависимостта - отговор за Луд Пръчнови [re: exsmoker]  
Авторпитaщa (Нерегистриран)
Публикувано31.05.03 10:22



С какво се занимаваше докато ги отказваше? Как преодоляваше желанието да посегнеш към поредната порция никотин?Само воля и мотивация не стигат,сигурно има и още нещо.Сподели опита си.Моля те.



Тема Re: За зависимостта - отговор за Луд Пръчнови [re: питaщa]  
Автор NetBuster (Bad Mada facka)
Публикувано01.06.03 09:37



Личен опит:
Опитах се да ги спра, 2 седмици се тъпчех с Tabex. Наистина беше ми много приятно на организма докато не пушех. Вечер излизам по кръчми да се разтоваря, като ударя едно джинче и ми се допушва. Както и да е, след 2-рата седмица пропуших .... и то как пропуших ... наваксах си за всичките тези 14 дни, че чак започнаха да ми тежат на дробовете. Иначе това се преодолява с повече движение.
Пак ще ги отказвам.... ама как ми се пуши самоооооо

with more gas and slush in the ears



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.