Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:42 22.06.24 
Здравна
   >> Тютюнопушене
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема 8 месеца без цигари!  
Автор amateur (любител)
Публикувано01.09.02 00:26



Направих вече 8 месеца без цигари! Ето, хваля се и се надявам никога повече да не се излъжа да пропуша. През тези 8 месеца на два пъти се изкуших (някъде към 3-тия месец) и запалих цигара, но не ми достави никакво удоволствие.
В началото беше най-трудно, направо непоносимо. Без дъвките Никорете никога нямаше да успея. Но само те не са достатъчни. Най-важно е волята. Първия месец щях да се побъркам, много ми беше трудно.
Бях заклет пушач в продължение на около 8 години, а преди това пак пушех, но ги бях отказал за година- две. Пушех по кутия и половина на ден, силни цигари. Не падах под кутия никога, стигал съм и до две кутии син ротманс. Препушването по купони не го броим. Там може и 2-3 кутии само за вечерта да изпушвах.
Пожелавам на всички, които искат да се откажат от цигарите успех!
Чувствам се много по-добре и се опитвам да убедя повече хора да направят като мен, но малко се вслушват.

Редактирано от amateur на 01.09.02 00:30.



Тема Re: 8 месеца без цигари!нови [re: amateur]  
АвторDodalina (Нерегистриран)
Публикувано01.09.02 11:26



Gordei se sus sebe si !
A ot men poluchavash -----------------> v znak na odobrenie



Тема Re: 8 месеца без цигари!нови [re: amateur]  
Автор Toни Гeoprиeв (радио водещ)
Публикувано02.09.02 14:21



сега след като сподели свойте брътвежи с нас ,бъди така добър да си теглиш куршума.......

събота или никога , гредата и бурето на вашето удоволствие


Тема стига бенови [re: Toни Гeoprиeв]  
Автор Xypodilec (тъп юзър)
Публикувано02.09.02 14:31



остави хората да си спират колкото искат - ще има повече цигари за нас



Тема Re: стига бенови [re: Xypodilec]  
Автор Lizakriza (princesska)
Публикувано03.09.02 13:19



Da, ama kolkoto i da se muchish, ne mozhesh po dve da gi pafkash, taka che poveche ili po-malko...vse taia. Pusta fiziologia

Mo>I<e da sum >I<aba, ama sum s korona


Тема Re: 8 месеца без цигари!нови [re: amateur]  
Авторexsmoker (Нерегистриран)
Публикувано05.09.02 17:56



Well done!

Aз ги спрях преди 20 дена и ми беше доста трудно в началото, при положение че пуша 18 години и стигнах до повече от кутия на ден (и аз не броя купоните- тогава и по 2), в смисъл че като си купя сутринта цигари, вечерта закъсвам ако нямам втора кутия.

Преди да спра, се поразтърсих из интернет за информация по въпроса и намерих страшно много, но всичко на английски, на български няма нищо. Тук хората просто не искат да си признаят, че пушенето е страхотен проблем, който УБИВА рано или късно (предимно рано :-(( ) и по мъчителен начин.

Та ето някои от нещата, които научих и които се надявам да са ви полезни, за да избегнете връщането назад и пропушването:

- първите 72 часа (3 дена) са най-трудни, защото през това време в кръвта още има никотин и тогава страдаме от абстинентни признаци (главоболие, паника, треперене на ръцете и тн.)

- след това трае още 10-11 дена, значи общо две седмици от първия ден, за да се пречисти организмът напълно, като обикновено между 7 и 10 ден има още една криза, този път психологическа

- след това вече е по-лесно, но е МНОГО ВАЖНО през цялото това време да не се поема никотин под никаква форма (цигари, дъвки, лула, лепенки, бонбонки итн), иначе се връщаме на позиция едно и пак ни чакат 72 часа докато се изчисти кръвта.

Както казах, аз не пуша вече от 20 дена, началото беше кофти, но сега е СУПЕР -

Сайтът с най-добра информация се казва whyquit.com и наистина ПОМАГА, има много добри съвети. Други добри сайтове (но не толкова) са ash.co.uk и thetimeisright.co.uk

И аз съжалявам, че хората, които се вслушват са малко (повечете ми приятели ме гледат странно в момента), но да си призная, откакто не пуша се чувствам страхотно и пет пари не давам какво мисли болшинството!

Между другото, сметнах че откакто не пуша съм спестила 70 лв (и аз бях на син ротманс)

exsmoker



Тема Re: 8 месеца без цигари!нови [re: exsmoker]  
Автор amateur (любител)
Публикувано10.09.02 17:10



Браво! Дерзай и имай пред вид, че още си много застрашена. Тези 20 дни знам колко много значат за теб, но това е нищо все още. Дано имаш волята и късмета да продължиш да не пушиш. Защото както има една приказка - никога не е късно да станеш за резил.
Успех!



Тема Re: taka e....нови [re: amateur]  
Авторexsmoker (Нерегистриран)
Публикувано12.09.02 09:17



Благодаря!

Аз май станах за резил така или иначе, като погледнах какво дълбокомислено и поучително мнение съм ти пратила - нещо от сорта на ситуацията "да продаваш на краставичар краставици" та и аз така - ти не пушиш от 8 месеца, аз от 20 дена (вече малко повече ), но обяснявам точно как да ги спреш.

Но бях много ентусиазирана, че намерих български форум по темата, защото иначе в българската мрежа не намерих почти нищо за цигарите (за разлика от англо-американските страници - пълно е със съвети, статии и групи за отказване).... Та явно съм се оставила ентусиазмът да ми диктува писането на предишното ми мнение. Но пък и има един друг момент - много хора казват, че не са пушачи или са спрели, а като поразпита човек разбира, че всъщност си пушат по няколко цигари на ден, но считат, че не пушат защото не си купуват цигари например....

Един въпрос - случвало ли ти се е да сънуваш, че пушиш? Аз наскоро сънувах, че съм си запалила цигара и в съня си се ужасих, как така съм пропушила. Не можеш да си представиш какво облекчение изпитах като се събудих и си дадох сметка, че е само сън....

еxsmoker



Тема Re: taka e....нови [re: exsmoker]  
Автор amateur (любител)
Публикувано13.09.02 00:09



Не се притеснявай какви краставици си ми продала, важното е да не се пуши при никакви обстоятелства!
Аз твърдо съм на мнението, че никакви такива, по една-две цигари. По-рано много пъти пробвах такива варианти и може би за някои хора това е добре, но аз така не мога. Ако 1-2 дни пуша малко после ще си наваксам и това не е никакво спиране на цигарите. Аз като казвам че от 8 месеца не пуша значи не пуша. Казах вече, че към 3-тия месец доколкото си спомням изпуших две цигари и дори за тях съжалявам, но това е. Нито една цигара след това и преди това!
Колкото до съня - да, точно същото сънувах първите няколко месеца. Сега вече не. По-рано бях чувал, че хора отказали преди години цигарите (даже познавам такива) продължават да сънуват че пушат и им се иска да пушат. Но в моите сънища беше точно като при теб - събуждах се с облекчение, че е било сън, а не съм пропушил в действителност.
Сега проблема ми е отслабването защото доста напълнях след отказването на цигарите, но не съжалявам нито за секунда. Даже ако за момент се поддам на идеята за запалване на цигара (нещо което много рядко се случва)- веднага си помислям, че напразно съм напълнял и при това ако пак пропуша със сигурност няма да отслабна, най-много пак да ги откажа и да напълнея още повече. Така че - просто край на тая щуротия и толкоз.
Хайде със здраве!



Тема Re: taka e....нови [re: amateur]  
Автор sylvi ()
Публикувано13.09.02 18:29



Zdravei,a mojesh li da mi kajesh zashto napulnia,v smisul smeni li si hranitelniat rejim ili si jadeshe po staromu i vupreki vlichko napulnija?
Ako mogat i drugi minali po tozi put da se izkajat...vse me e strah ot tova pusto naddavane...
Moilia vi razkajete kak e bilo pri vas?



Тема Re: taka e....нови [re: sylvi]  
Автор amateur (любител)
Публикувано14.09.02 01:58



защо напълнях ли?...
Чувал съм, че просто цигарите действат на някакви биохимични нива в организма и влияят на обмяната на веществата и т.н.
Моето лично впечатление е, че вследствие никотиновата абстиненция човеек търси някакъв заместител на това удоволствие, което е свикнал редовно да изпитва и което не е нормално и останалите хора не изпитват. Такъв заместител на удоволствието от пушенето се явява яденето. И то яденето на вкусни и калорични неща, боклуци разни като чипсове, фъстъци, солети, шоколади и всякакви такива неща. Предполагам, че това е причината, защото аз почнах да се тъпча с такива неща, но смятам, че и другото си има значение, защото познавам много хора които се тъпчат и не пълнеят. Т.е. събират се два неблагоприятни фактора - единият е увеличеното ядене, другият е натрупването на тлъстини от всичко изядено вследствие спирането на цигарите. Не искам да те плаша, но това е истината. При това пълнеенето далеч не е само козметичен проблем. Нито пък само дето трябват по-големи дрехи и т.н. Пълнеенето е много сериозен проблем за здравето, може да доведе до много сериозни заболявания, и като цяло може да се конкурира успешно по вредност с тютюнопушенето. Именно затова сега още повече ме е яд на себе си че съм пушил, защото сега трябва да мина през деветте кръга на ада, като при това спирането на цигарите е само първият етап от вазстановяването ми. Но друг начин просто няма.
Дано не съм те обезсърчил в желанието ти да се откажеш от цигарите. След като ме питаш обаче съм длъжен да кажа истината за да не си прави никой никакви илюзии, както и да си прави сметката какво рискува и колко години назад ще се върне ако пропуши отново след едно сравнително успешно отказване.

Редактирано от amateur на 14.09.02 02:00.



Тема Re: taka e....нови [re: amateur]  
Автор sylvi ()
Публикувано14.09.02 05:05



Blagodaria ti za chestniat otgovor-obezsurchi me...misleh si che ako se ogranichavam ne bih naddala mnogo...Vinagi sum bila slaba i s hubava figura i ne moga da ponesa dori misulta che shte napulneja...no javno e neizbejno.Che to togava ne e li po-dobre da si pusha po 3-4 cigari na den,biah chela niakude che okolo tazi cifra pochti niama razlika s drobovete na nepushachite...oh ne znam...strah me e ot tezi kilogrami.
Ti otkoga kaza che ne pushish?



Тема Re: taka e....нови [re: sylvi]  
Автор amateur (любител)
Публикувано19.09.02 16:13



Мисля, че има един начин да не напълнееш. Той е като отказваш цигарите с помощта на едни хапчета за тази цел. При това първо почваш да пиеш хапчетата и след около една седмица спираш пушенето.
Не помня точното име на тези хапчета но мога да проверя ако те интересува. Бяха малко скъпички - към 100 лева е опаковката, достатъчна за пълно отказване, която се пие около 40 дни.
Все пак аз не съм пробвал това и не мога да гарантирам, че спирането с тези хапчета е толкова лесно, колкото ги рекламират, (по-точно пробвах, но получих силни болки в бъбреците и спрях да ги пия, но това не е задължително да се случи и с теб) нито съм сигурен, че с тяхна помощ не напълняваш, както пише ви листовката.
Щом се колебаеш, вероятно няма да успееш да ги откажеш, колкото и малко да пушиш. За отказването на цигарите се иска много по-силна воля, решителност и постоянство отколкото изглежда на пръв поглед.



Тема Re: Vtori den..нови [re: amateur]  
Автор sylvi ()
Публикувано19.09.02 18:04



Blagodaria ti-vsushnost tova mi e vtori den bez cigari-mnogo e gadno i ne moga da razbera dali e niakakva nastinka ili prosto normalno javlenie,boli me glava,vie me se sviat,abe chuvstvam se ujasno,kato bolna s temperatura.Dali sa normalni efecti na otkazvaneto ili da vurvia na lekar?



Тема Re: Vtori den..нови [re: sylvi]  
Автор amateur (любител)
Публикувано21.09.02 18:16



Не знам. Че е гадно, гадно е, спор няма. Аз имам спомени, че ме боляха ставите и особено колената, както и че ми се виеше свят. За това колко бях нервен не искам и да си спомням.
А дали да ходиш на лекар сама си прецени. Предполагам, че всеки го понася това нещо индивидуално. Премери си температурата и ако нямаш, изчакай 2-3 дни преди да ходиш на лекар.
Успех!



Тема Re: Peti den..нови [re: amateur]  
Автор sylvi ()
Публикувано22.09.02 17:49



Veche mi mina-dnes e den 5.Ne chuvstvam koi znae kakva razlika s predi,no moje bi zashtoto az ne sum pushila koi znae kolko mnogo-po7-10 na den,drug put i po-malko.Vse ochakvam da se pochuvstam kakto go opisvate tuk-strahotno,neverojatno-no ne stava pri men.
E moje i da e oshte rano,de.
blagodaria ti,amateur!

Редактирано от sylvi на 22.09.02 17:50.



Тема Re: Силви, супер, най-трудноте е минало..нови [re: sylvi]  
Авторexsmoker (Нерегистриран)
Публикувано23.09.02 09:22



Силви, здравей!

Много интересна дискусия си имате с amateur, надявам се, че може и аз да се включа.

За признаците за първите два дена, когато пишеше, че се чувстваш кофти, това е част от процеса на преодоляване на никотиновия глад и изчистване на организма, най-силните признаци са първите 72 часа (3 дена), след това в рамките на 2 седмици постепенно оредяват и отшумяват. След около 2 седмици вече наистина почваш да се чувстваш супер.

Но amateur e много прав - и една цигара може да върне човек на предишното ниво, уви.... . Номерът е човек да не си пали в никакъв случай и да не се притеснява как ще издържи утре, вдругиден или догодина, а да се справя САМО ЗА ЕДИН ДЕН - днес няма да си запаля, утре ще му бера грижата за утре, а догодина - за догодина... И така, ден след ден, ти става все по-добре...

За напълняването - аз лично не напълнях; най-вече защото особено през първите дни се обкръжих с неща за ядене, от които не се пълнее толкова - сушени плодове, моркови, целина, печени (не пържени) ядки, плодови джусове. И пих много много минерална вода - поне по 1.5 л на ден, че и повече; всеки път като ми се допушеше, си сипвах чаша.

Иначе човек трябва да напълнее поне 50 кг за да си създаде същите здравни рискове от затлъстяване равни на рисковете от пушене на кутия цигари (значи около 25 кила в твоя случай). Статистически, повечето хора качват 3-4 кила и до няколко месеца ги свалят.

Аз лично се чувствам пълна с енергия и даже ми се спортува - за мене това е чудо невидяно... Oсвен това човек като спре да пуши, изглежда по-добре - кожата се изчиства невероятно!

Не се притеснявай особено, не посягай често към чипси и бисквитки и няма да напълнееш толкова. Но първите две седмици яж каквото и колкото ти се яде, най- важното е да издържиш да не си запалиш. След това можеш да му мислиш за диети.

Успех и пиши как вървят нещата.

еxsmoker



Тема Re: Силви, супер, най-трудноте е минало..нови [re: exsmoker]  
Автор sylvi ()
Публикувано24.09.02 16:15



Blagodaria ti!
Naistina purvite niakolko dni biaha ujasni,s glavobolie i viene na sviat i shum v ushite(chuvstvah se vse edno vseki moment shte padna i ne moga da pazia ravnovesie).
Nai-interesnoto e che ne mi se pushi koi znae kolko,pone ne tolkova kolkoto ochakvah,de.Za men po-vajno e che uspiah da izdurja niakolko dni bez cigari i dori i pak da propusha sthe znam che e napulno vuzmojno da se otkaje chovek.
No zasega udurjam fronta i shte izchakam da minat naikolko sedmici i da vidia kato kak se chuvstvam,nadiavam se shte si zaslujava.A i sushto da vidia kolko kilca shte kacha,ako mnogo napulneia kakvo shte pravia???
Puk i az ne iam zashtoto mi se iade,a zashtoto niamam kakvo da pravia,i daje vzeha da me muchat kiselini,abe neznam s tozi problem kak shte se spravia.
Blagodaria ti za podkrepata i shte pisha kak vurvi.
Uspeh i na teb!



Тема Re: Не се притеснявай...нови [re: sylvi]  
Авторexsmoker (Нерегистриран)
Публикувано25.09.02 16:22



... за киселините и апетита, по принцип първите дни всякакви такива неща са нормални, организмът се пречиства, а апетитът идва от това, че никотинът покачва кръвната захар за секунди след запалването на цигара; без никотин трае известно време, докато организмът започне да регулира сам този механизъм без помощта на никотин.

Може да звучи банално, но помага - пий много вода и джус, яж плодове.

Освен това първите няколко седмици не се притеснявай за теглото и не се нагърбвай хем с отказване на цигарите, хем с диета, много е трудно да се правят и двете неща наведнъж.

Изчакай докато се почувстваш по-уверена като непушач, и тогава се заеми с отслабване. Освен това, като не пушиш известно време, може и да откриеш, че движението и спортът започват да ти доставят удоволствие (поне с мен така се случи, а при това съм известен мързел, голяма изненада беше....)

Другото, което искам да ти кажа по темата е, недей да използваш страха от напълняване като извинение за връщане към цигарите. На това му викат "Junkie thinking" (наркоманско мислене) от типа:

- много ям, дай по-добре да си запаля 1 (2, 10, сто) цигари
- много съм стресирана, дай по-добре да си запаля
- сега ми е много гот, дай по-добре да си запаля
- сега вали дъжд (или грее слънце, според случая) дай по-добре да си запаля и т.н.

Всички тези неща са ми минавали през ума, не си измислям! Пристрастяването си търси вратички и извинения за връщане към навика. Номерът е да не се поддадеш за момента, след няколко минути вече е минало и човек е щастлив, че не се е поддал.....

За отказването по-късно, възможно е, но не се залъгвай, че ако пак пропушиш, ще ти е лесно пак да ги откажеш. Може да минат години или десетилетия, докато намериш достатъчно решителност и воля.

Аз например пушех по 25 цигари на ден, което прави 9,125 цигари на година и право да ти кажа, предпочитам да не пропушвам изобщо пред перспективата да изпуша да речем още 9,000 цигари (или 18,000 или 27,000 и т.н.) преди да ги откажа отново... и пак да трябва да минавам през никотиновия глад и другите синдроми (главоболие, виене на свят, паника и пр.).

Дано намериш нещо полезно за себе си сред тези излияния . Успех и пиши как вървят нещата. Аз ще пътувам другата седмица и не знам дали ще мога да отговоря веднага, но при първа възможност ще хвърля едно око тук....

exsmoker



Тема Re: Не се притеснявай...нови [re: exsmoker]  
Автор sylvi ()
Публикувано25.09.02 17:19



Blagodaria ti Exsmoker,za podkrepata i suvetite.
Mnogo e okurajavashto da znaesh che niakoi predi teb e minal po sushtia put i moje da spodeli opit...Znaesh li che naistina si mislih da zapalija zashtoto jam poveche ot obiknoveno,ama tipichno narkomansko mislene,ujas!
Obache vchera,kato mi mina takava misul,otidoh da si pravia uprajnenija,vzeh si kniga i taka shte pravia i zanapred.Az inache si sportuvam,vsiaka subota i nedelia igraja tenis,ama sega mi se iska da go pravia vseki den-hem se dvijish,hem ne mislish za cigara,hem e mnogo tonizirashto...no ne moje vseki put kato ti se pripushi da tichash na korta,jalko.
A izchisleniata ti za tova kolko cigari shte izpushish sa strashni(v hiliadi,ujas!),i me ambiziraha oshte poveche da ne gi zapochvam pak.
Pushi mi se na momenti,ama az puk sum inat-niama puk da se poddavam,niama!!!

Blagodaria ti za vsichko!




Тема ето ме пакнови [re: sylvi]  
Автор amateur (любител)
Публикувано28.09.02 23:19



ПРочетох какво сте си писали.
Първо поздравления за твърдостта до момента. Няма да съжаляваш!
Второ, исках да ти кажа, че точно това, което казваш - дори да пропуша, ще знам, че е възможно да се откажа, също е според мен уклон към наркоманско мислене и лично мен това много пъти ме подвеждаше да си запаля цигара, при предишните ми опити. Въобще коварството на цигарите се изразява именно в това, че те кара да си мислиш разни неща, да се оправдаваш сам пред себе си и т.н. само и само мисленето да те насочи към запалване на цигара. т.е. това което ти е написала exsmoker за наркоманското мислене е вярно, но то е по-очевидно. Другото е по-завоалирано и човек лесно попада в капана.

А иначе след отказване на цигарите чудеса не бива да очакваш. Просто ще се чувстваш нормално и жизнена както си му е редът. Всъщност това не е малко. Колкото до напълняването - това до голяма степен си зависи и от конкретния организъм. Има хора дето по никакъв начин не могат да напълнеят каквото и да правят, а други като мен, каквото и да правят все си пълнеят.
Казвам ти всичко това, защото според мен exsmoker въодушевена от победата си над цигарите представя нещата малко по-розово отколкото са, както и представя отказването по-лесно отколкото е. Истината е, че отказването е дълъг процес, на практика човек докато е жив и никак не е лесно. Никой не може да каже със сигурност че се е отказал дори след месеци непушене. Никой не може да е сигурен, че след 10 месеца непушене няма внезапно да му се допуши, и уверен че вече няма страшно след толкова време, да се поддаде на съблазънта с една единствена цигара. Е, след десет месеца е лесно да кажеш НЕ, стига да го направиш. Аз съм си по принцип малко по-песимист за всичко, но това което ти казвам е вярно. exsmoker представя нещата така, като че ли вече няма никаква опасност за нея или за теб, или за мен. Отказването никак не е лесно и това го разбираш не сега, в началото, а по-късно, когато след няколко месеца изведнъж видиш, че все още ти е трудно. Убеден съм например, че след моето напълняване след отказването, ако сега пак пропуша няма да отслабна. В най-добрия случай няма да пълнея повече. Ако пак ги откажа - още ще напълнея. Това ме крепи против рецидивите.


Хайде със здраве и да не си посегнала към кутията с цигари !



Тема Re: ето ме пакнови [re: amateur]  
Автор sylvi ()
Публикувано30.09.02 16:28



Privet amateur!
Veche pochti dve sedmici ne pusha
-e ne e tolkova strashno,daje vze da mi haresva(glavno zaradi mirizmata na chista kosa i drehi,koiato predi izchezvashe sled 1 cigara samo).kakto kazvahs garancia che niama da zapalish niama,no pone zasega ne mi se iska da go pravia,za v budeshte shte vidim.Prav si che tova e borba i dokazvane vseki den,cial jivot-no ne mi se misli otsega...,ako niakoi den mi se pripushi shte mu mislia togava.Zasega sum gorda ot postignatoto(makar i samo dve sedmici!),ne sum predpolagala che e vuzmojno i vsushtnost ne beshe tolkova trudno,ako se izkluchat nepriatnite fizicheski useshtania.
Blagodaria ti za pomoshta,i jelaia uspeh na teb i na vsichki otkazali i otkazvashti se!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.