Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:49 03.06.24 
Здравна
   >> Множествена склероза
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема CCSVI  
Автор prof.Tolpa (болен мозък)
Публикувано26.11.09 10:29



Научих тази информация, от позната на колежката ми, чийто мъж бил също болен от МС.
Теорията и оперативното лечение са на италианския професор Paolo Zamboni, който се е амбицирал да излекува жена си, също болна от МС. Според теорията му, най-общо казано, заболяването има съдов характер и се предизвиква от запушване на мозъчните вени, с което се затруднява оттокът на кръвта от мозъка към сърцето. Лечението съответно е, отпушване на тези вени, рутинна операция в съдовата хирургия.
Заболяването се нарича Chronic cerebro-spinal venous insufficiency (CCSVI) – Хронична церебро-спинална венозна недостатъчност (мой опит за превод).
Не намерих нищо на български по темата, нито дори на руски. На английски обаче има предостатъчно. Има писано в Уикипедия, дори са направили страница във Фейсбук, и разбира се, писано е на много други места.
За разлика от други теории, които се оказват 99% успешни при плъхове, проф. Замбони е лекувал живи хора. Дано професорът излекува жена си!
Малко информация на английски

. За повече - Гугъл.



Тема Re: CCSVIнови [re: prof.Tolpa]  
Автор prof.Tolpa (болен мозък)
Публикувано27.11.09 09:54



Информация на български, на сайта на

.
Вече може да се намери и на .



Тема Re: CCSVIнови [re: prof.Tolpa]  
Автор нeнka (непознат )
Публикувано27.11.09 17:11



По повод мои аборти си правих изследване за антифосфолипидни антитела, а те най-общо казано "значително потискат развитието на плода като възпрепятстват кръвоснабдяването му, причинявайки тромбози в кръвоносните съдове на майчино-плодната циркулация". Разбрах (включително и от този клуб),че при МС често се установяват положителни резултати за тези антитела и разбира се настоях пред моя човек (той е с МС) да си направи и той такова изследване и естествено цъфна положителен резултат за единия вид антитела. Та сега го карам да пийва по едно аспиринче (такова предписват на бременните с такива антитела, както и различни други антикоагуланти). Та това, което споделяш и това, което аз споделям, някак си се върти около запушването на кръвоносните съдове и кой знае дали няма накрая да изскочи заека





Тема Re: CCSVIнови [re: нeнka]  
Автор mamimecho (непознат )
Публикувано28.11.09 09:35



Дъщеря ми е с МС и пиша в другия форум – на МС общество, но пускам част от публикуваното си мнение там:
Ако се потвърди тезата за запушването на вените като причина за МС, това ще означава, че и профилактиката – диета, добавки, спорт, начин на живот – ще се промени. Разбира се, ще трябва да се съчетаят с противовъзпалителните мероприятия. Мисля, че много може да се направи в това отношение.
Може би новата теза ще даде обяснение на парадокса, че понякога МС се проявява с много симптоми и без възпалителни лезии, друг път – с множество лезии и слаба симптоматика. Имам предвид, че е възможно именно нарушеното кръвообращение да е причина за симптомите, а не възпалителният процес, който при някои може да е много слабо проявен или дори да липсва.
Факти, подкрепящи тезата: от проблеми с вените страдат два пъти по-често жените, както е и при МС; симптомите при МС се засилват при много горещо и при много студено време – така е и при проблеми с вените; обездвижването е проблем на хората от развитите общества – умерените географски ширини, както е при МС; увреждането на кръвно-мозъчната бариера също подкрепя тезата за проблеми с кръвоносните съдове; при късно начало и с напредване на възрастта болестта става по-агресивна – възможно е да се свързано с промяната в еластичността на кръвоносните съдове с възрастта и др.
Но не знам какво обяснение би могло да се намери на пристъпно-ремитентния ход, дали ремисиите се дължат на спонтанно отпушване на стеснените вени и възстановяване на кръвообращението. Впрочем въпросът защо някои болести имат пристъпно-ремитентен ход ми е много интересен, но още не ми е останало време да се задълбоча в него. А също – защо началото е типично за млада възраст, след като обикновено проблемите с вените се засилват с възрастта. На този въпрос намерих следния отговор в информация на Дружеството по флебология: „Част от хората имат вродена тромбофилия – склонност към повишена съсирваемост на кръвта, която още в млада възраст, провокирана от някой рисков фактор, се изявява с венозна тромбоза.”

С две думи конкретно за дъщеря ми - тази теза ми изглежда доста правдоподобна и кореспондира с някои направени изследвания и мои наблюдения и изводи. Другата седмица ще правим доплер, макар неврологът ни да е доста скептичен, че ще покаже нещо.
Ще следя темата с голям интерес.



Тема Re: CCSVIнови [re: mamimecho]  
Автор prof.Tolpa (болен мозък)
Публикувано28.11.09 11:26



Има много въпроси, на които ще отговорят, ако се мисли в правилната посока. Дано най-после са я открили!
За доплера, нещо ми се върти из главата, че четох тези дни някъде, какви изследвания да искаме от невролозите си ... За тази, последната теория конкретно.
Дано получите това, което очаквате. Надявам се да споделите резултата, тук или на сайта на МС Общество.



Тема Re: CCSVIнови [re: нeнka]  
Автор prof.Tolpa (болен мозък)
Публикувано28.11.09 11:28



Това, за антифосфолипидния синдром е друга теория, която е обсъждана и тук. Според доктори от една такава клиника, няма МС има АФС. Потърси из темите, ако те интересува.
И аз пиех аспирин-кардио по едно време, с такава цел. Може пак да го започна.



Тема Re: CCSVIнови [re: prof.Tolpa]  
Автор нeнka (непознат )
Публикувано29.11.09 11:29



Ами всъщност от няколко години непрекъснато ровя и чета (и темите свързани с АФС), и все си мисля, че нещата са по-прости, но сякаш изследванията само се докосват до някакво решение. А иначе неврологът не обърна особено внимание на този показател, диагнозата си остава таз (ние и без туй сме си с класическа картина).



Тема Re: CCSVIнови [re: prof.Tolpa]  
Автор mamimecho (непознат )
Публикувано29.11.09 13:35



Да, Ненка, и мен ме озадачава това, че хем не се знае етиологията на МС, хем не се и търси. Невролозите сякаш гледат само критериите за МС и щом отговаряш на тях – ето ти утвърдената терапия, няма да те излекува, но може и да подобри състоянието ти - за сметка, обаче, на множество странични ефекти. Чудя се защо при толкова много нови и надеждни изобразителни техники, при толкова големи възможности за лабораторни и др. изследвания, тези възможности не се използват. А съм убедена, че нито една болест на този свят не е сама за себе си, винаги е свързана с промени и в други функционални системи на организма. И че ако се провеждат повече изследвания, търсят се отклоненията в хормоналната, кръвоносната, ензимната и др. системи на организма и терапията се съобрази с тях, може би и ефектът от лечението ще бъде много по-голям.
Тази сутрин порових из нета да търся отговори на въпросите, които поражда новата теза на д-р Замбони – за нарушенията на кръвообращението, за ролята и функциите на вените в кръвоносната система, за натрупването на депа от желязо в организма, за обмяната на желязото и др. Надявам се тази нова теза да даде и нов тласък в изследванията на причините за МС и да доведе до тяхното откриване.



Тема Re: CCSVIнови [re: mamimecho]  
Автор Todiko (непознат )
Публикувано30.11.09 18:22



Споделям мнението на МАМИМЕЧО, от тук насетне може би по-лесно ще се разгадае причината за тази болест. Тъй или иначе мисля, че трябва да търсим опитни ехографисти за въпросното изследване на вените а защо не и добри съдови хирурзи за операцията, която доколкото разбрах е описана в ноемврийския брой на сп. Vascular Surgery.





Тема Re: CCSVIнови [re: Todiko]  
Автор svs_31 (непознат )
Публикувано02.12.09 16:09



И аз съм заинтригуван от информацията и с интерес ще следя развитието на изследванията в тази посока. Мисля, че наистина е доста правдоподобно смущения в кръвооросяването на мозъка да са в дъното на причината за МС...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.