Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:29 24.06.24 
Здравна
   >> Множествена склероза
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Антифосфолипиден синдром  
Автор prof.Tolpa (обикновен)
Публикувано03.11.06 12:15



Антифосфолипиден синдром(АФС), наречен по-късно на откривателя му синдром на Хюз(Hughes Syndrome) е заболяване, характеризиращо се най-общо с повишена склонност на кръвта към тромбози(запушване на кръвоносните съдове).
В една английска болница са установили, че една трета от пациентите им, които имат по-рано поставена диагноза МС, всъщност са болни от АФС. АФС и МС си приличат по някои симтоми и проблемите с: ходенето, двойното виждане, уморяемост, баланс, говор, памет и усещането за изтръпване. След поставяне на точната диагноза и последвало лечение с кръворазреждащи препарати(антикоагуланти), след няколко седмици, а в някои случаи и дни, болните са ставали от инвалидните колички и са започвали да ходят.





Тема Re: Антифосфолипиден синдромнови [re: prof.Tolpa]  
Автор popo_roro (непознат)
Публикувано03.11.06 15:41



Много ми се иска да вявам, че съм болен от АФС, а не от МС, по простата причина, че едно се лекува, а другото - не. Не можах да разбера, обаче, има ли друг начин за доказване на АФС, освен чрез кръвен тест (преполагам, че такъв не се прави навсякъде)? Имам снимка от ЯМР, според която съм диагностициран с МС - тя достатъчно убедително доказателство ли е или наличието на плаки се проявява и при АФС?



Тема Re: Антифосфолипиден синдромнови [re: prof.Tolpa]  
Авторddms (Нерегистриран)
Публикувано04.11.06 11:00



Съкратено преписвам част от главата “ПОРАЖЕНИЯТА НА НЕРВНАТА СИСТЕМА ОТ МНОЖЕСТВЕНА СКЛЕРОЗА” от книгата “Справочник по множествена склероза за болните и техните близки” на д-р Ева Майда, стр. 90:


ЛИМФОЦИТИТЕ В ПЛАКИТЕ ПРОЯВЯВАТ АЛЕРГИЧНА РЕАКЦИЯ КЪМ МИЕЛИНА
Реактивните Т-лимфоцити предизвикват алергична реакция на съставните части на миелина. Източникът на тези лимфоцити е кръвта. В неактивно състояние се намират в далака и в лимфните възли във формата на имунологична “клетъчна памет”.При раздразване на защитния механизъм на организма тези клетки се активизират. Те попадат в кръвта, а след това и в ЦНС. За да преодолеят хематоенцефаличната бариера, приведените в активно състояние Т-лимфоцити изпращат химически “сигнали”, които се приемат от ендотелните клетки на вените на нервната система. При това се образуват микротромби, разделящи ендотелните клетки, което дава възможност на клетките и течностите да постъпват в тъканите. Започва възпалителният оток на тъканта и разцепването на миелина. В хода на този процес се отделят частици от миелина, които активизират други защитни клетки и т. н.

Звучи ми доста близко с последиците от АФС. Какво мислите вие?



Тема Re: Антифосфолипиден синдромнови [re: ddms]  
Авторddms (Нерегистриран)
Публикувано04.11.06 11:27



Пропуснах да кажа, че две години след началото на МС имам спонтанен аборт, което е характерно за АФС.



Тема Re: Антифосфолипиден синдромнови [re: popo_roro]  
Автор prof.Tolpa (обикновен)
Публикувано06.11.06 19:06



За АФС научих наскоро от един руски форум, там беше даден и линкът към английския сайт. Не съм специалист да коментирам подобна информация, просто реших, че може да е интересна на още някой. Още не съм чел почти нищо допълнително по въпроса, но доколкото разбрах, заболяването се доказва с различни кръвни тестове – време на съсирване, високо съдържание на антитела (IgG или IgM) към фосфолипидите и пр. Иначе, по редица симптоми може да се съди за наличието на АФС, същите обаче са типични и за други болести. Конкретно за ЯМР не съм срещал нищо за евентуално сходство на снимгите при двете болести, но не вярвам на “сбърканите” англичани от статията, да не са правили такова изследване, когато са им поставяли “грешната” диагноза МС. Във всеки случай, само от ЯМР не може да се съди за наличието на МС.
Ето и един руски сайт, на който се говори за грешни диагнози и за приликата на МС с други заболявания:





Тема Re: Антифосфолипиден синдромнови [re: ddms]  
Автор prof.Tolpa (обикновен)
Публикувано06.11.06 19:21



След като прочетох за АФС се замислих, че докато в рода ми няма други болни с тежки неврологични заболявания е пълно с болести на сърдечно-съдовата система. Включително такива, със симптоми характерни и за АФС.
Това, че МС-а ми протича не съвсем типично е отделен въпрос.



Тема Re: Антифосфолипиден синдромнови [re: prof.Tolpa]  
Автор popo_roro (непознат)
Публикувано07.11.06 08:00



А знае ли някой тогава, къде се правят кръвни тестове за АФС?



Тема Re: Антифосфолипиден синдромнови [re: popo_roro]  
Авторddms (Нерегистриран)
Публикувано07.11.06 12:36



Допитах се до личния си лекар и той ми каза, че изследването на кръвта не е сложно - прави се т. нар. протромбиново време.



Тема Re: Антифосфолипиден синдромнови [re: ddms]  
Автор popo_roro (непознат)
Публикувано07.11.06 17:46



А при всеки личен лекар ли може да се направи?



Тема Re: Антифосфолипиден синдромнови [re: popo_roro]  
Авторddms (Нерегистриран)
Публикувано08.11.06 09:28



Предполагам, че всеки личен лекар може да даде бележка за такова изследване, а самото то да се направи във всяка лаборатория. Обърни се към JP-то си.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.