Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:34 28.06.24 
Поколения
   >> 60-160
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Тема за циганите или за "моите" абитуриентинови  
Автор farmer (същия:))
Публикувано09.06.12 21:30



Така де ...както съм си фермер имам си работници.
Роми , бе кви роми живи цигани. От 2 години две момчета , братчета лятото работят при мен . Учат в селскостопански техникум..направо 6 от тото-то.
Тази година са абитуриенти/ баткото прекъснал за да бачка щот нема пари за манджа/. И купих им костюми, ризи,
фишу-та обувки..и куверти..ааа и ги карах с колата....
баткото се аитересувал от тази фондация


и е написал това есе:
Защо за мен образованието е важно
/или за мечтите на един ром/


Всички хора обичат да мечтаят. Аз мечтая много, особено сега, когато училището свърши. Да, наистина свърши и аз чувствам, че губя нещо. Губя приятелите си от детинство, губя съучениците и учителите, особено класната, която много ще ми липсва. Ще загубя навярно и игрите, махaлата и свободата. Ще започна работа, но това няма да ми тежи, защото работя от малък. Майка ми и баща ми няма да ми дават съвети, макар, че и досега напътствията им не са ми били много полезни. Може би най- важното е, че ще загубя детството си. Май много не съжалявам и за това, защото съм го изживял, както съм могъл, а и защото обичам да мечтая.
Важен момент за мен бе стажът ми в овощния разсадник. Работата беше интересна и отговорна. Производството на овощен посадъчен материал се оказа много деликатна и отговорна работа и усетих, че земята може да даде много на този, който я обработва с любов и познания. Там разбрах, че уроците в гимназията са полезни, но недостатъчни в практиката. Почувствах, че мога да се пробвам да направя нещо сам за себе си и с малко помощ да започна собствен бизнес. Оказа се трудна работа и нещо съвсем непознато- срещи с административни органи, регистрационни режими, договори, търсене на материали и изпълнители. Благодарен съм на един човек , който бе до мен през цялото време и ми помагаше. Благодарен съм и на брат ми, който работеше заедно с мен и споделяхме заедно трудностите. Благодарение и на тях всичко това е вече зад мен. Сега се изисква труд, а мен не ме е страх от това, нали и това научих в моето детство. Оказа се, че само труд не е достачен, както и това, че не е достатъчно наученото в гимназията. Разбрах, че именно затова има университети, а аз вече си имам нови мечти и се стремя към тях.
Искам да съм различен, искам да съм независим, да имам семейство някой ден и да съм щастлив. Искам да съм образован, защото човек без образование е човек без път и без право на избор в живота си. Ако имам образование ще имам и възможността за реализация в обществото, по-добра работа и по-добър стандарт за живот. Ще имам шанса да възпитам децата си и те ще пораснат с бащина обич, грижа и добро възпитание. Махалата и гетото от моето детство няма да бъдат тяхното детство. Техните мечти ще са продължение на моите, ще са по-големи и по-достижими .

Не мислите ли, че все пак могат да се интегрират циганите или само моите симпатяги.....

Доматите не се ядат с коловете,на тиквите не се ядат листата-личен опит

Тема Re: Тема за циганите или за "моите" абитуриентинови [re: farmer]  
Автор Melany99 ()
Публикувано09.06.12 21:36



Само твоите симпатяги!

Иначе могат да ходят да си се интергират в Индия, там направоооо няма да имат проблеми никакви!



Тема Re: Тема за циганите или за "моите" абитуриентинови [re: Melany99]  
Автор farmer (същия:))
Публикувано09.06.12 21:43



Ако ги нема ще фалираммммммм..никва Индия!!!!



Доматите не се ядат с коловете,на тиквите не се ядат листата-личен опит

Тема Re: Тема за циганите или за "моите" абитуриентинови [re: farmer]  
Автор Melany99 ()
Публикувано09.06.12 21:51



Ако ти работят и не правят зулуми - може.

Ама тихо, че ся ще довтаса Ком-а и няма отърване!

(По време на соца как бяха мирни, тихи и всички работещи, а ся не могат?)



Тема Re: Тема за циганите или за "моите" абитуриентинови [re: Melany99]  
Автор farmer (същия:))
Публикувано09.06.12 23:55



Иии навя ми "странни " мисли за Соца...
всички работеха , всички крадеха ...
всички се страхуваха от полицията / днешната не биеше ама снощната.../,
всички бехме равни а някои по-равни.....
е нема да забравя и онази приказка на Р.Ралин ..за слънцето , че най - напред огрява върховете....
ама и тва пишлеме си го бива -като пише за децата си... а и мечти си има

Доматите не се ядат с коловете,на тиквите не се ядат листата-личен опит



Тема Re: Тема за циганите или за "моите" абитуриентинови [re: farmer]  
Автор Melany99 ()
Публикувано10.06.12 00:10



Абее, много си беше наред милицията.

За хулиганство ги пращаха по седица-две в тухларната и няма хър-мър, няма право но обжалване.

Всички в казарма, всички по мините!





Тема Re: Тема за циганите или за "моите" абитуриентинови [re: farmer]  
Автор HAДEЖДA™Модератор (Jedem das Seine)
Публикувано11.06.12 15:35



Да, мисля че могат. Но при едно изришно условие - да са поне 2-ро поколение извън гетото. Около нас си имаме цигани, по 1 - 2 семейства във вход, абсолютно интегрирани, вкл и с деца вече студенти, но в т. нар. цигански блокове няма май такива. Просто средата явно влияе яко.

НА ТОЗИ СВЯТ НАЙ-ВИСОКА ЛИХВА НОСЯТ СПЕСТЕНИТЕ НЕРВИ !!!


Тема Re: Тема за циганите или за "моите" абитуриентинови [re: farmer]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано11.06.12 18:22



Искам ти кажа, че страшно много от завършващите т.нар. елитни училища не могат да пишат толкова грамотно!!!


Евала на момчето, а на теб много бих искала да ти стисна ръката!!!



Тема Re: Тема за циганите или за "моите" абитуриентинови [re: chavdar4e]  
Автор danaia nn ()
Публикувано11.06.12 19:06



+1 да не повярваш просто



Тема браво!нови [re: farmer]  
Автор ceлянинъt (европростак)
Публикувано12.06.12 08:11



почти фантастично!
дано да успее...

ей тия примери работят много повече от камара приказки...


ЕВРОПРОСТАК



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.