Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:27 29.09.24 
Компютри и Интернет
   >> Системни администратори
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Как да стана админ?  
Авторgrr (Нерегистриран)
Публикувано03.08.04 14:54



Скоро четох мненията по темата "За какво служи системният администратор" и тя ме накара да се замисля, а и да ви питам:
Как сте започнали? Как добивате уменията си? Какво ви мотивира? Какво очаквате от работата си? Какво очаквате от човек, който ви се представя за колега? Какви умениа трябва да има един админ? Как се става админ, всъщност? Доколкото знам, няма специалност "Системен администратор" в никой университет (не мисля и че трябва да има). Това занаят ли е и има ли задължителни материали или курсове, необходими за да се справиш със задъженията си на админ?
Гложди ме любопитство, всякаква информация би ми била интересна.



Тема Re: Как да стана админ?нови [re: grr]  
Авторgaz (Нерегистриран)
Публикувано11.04.07 18:27



ave iskam da stana admin ama kak?????????





Тема Re: Как да стана админ?нови [re: grr]  
Авторpassword (Нерегистриран)
Публикувано27.04.07 16:55



Като само ти знаеш администраторската ПАРОЛА и не я казваш на никой!



Тема Re: Как да стана админ?нови [re: grr]  
Автор Eol™ (God Of Winds)
Публикувано27.04.07 23:39



Няма такава професия като АДМИНИСТРАТОР ... това е кофти определение на безкрайна поредица от задължения и отговорности (но колкото да пише нещо в документацията става)
Та... ако искаш да ставаш "админ"

тест е за теб.

P.S. не мога да се сетя за друго място с превод на горното на БГ та давам



Тема Re: Как да стана админ?нови [re: Eol™]  
АвторLabrett (Нерегистриран)
Публикувано01.05.07 14:55



Ъъъ .. ще прощаваш, ама хакерите произхождат от програмистите, не от администраторите, макар и да има общи моменти :)



Тема Re: Как да стана админ?нови [re: Labrett]  
Автор MopфиycМодератор (Матричар)
Публикувано01.05.07 15:15



А администраторите от хакерите това е идеята на горния пост.


Welcome to the real world!




Тема Re: Как да стана админ?нови [re: Mopфиyc]  
АвторLabrett (Нерегистриран)
Публикувано02.05.07 11:17



Тц .. администратор е професия, хакер е състояние на духа



Тема Re: Как да стана админ?нови [re: Labrett]  
Автор tany@ (Just Me)
Публикувано02.05.07 12:32



____________

"Тц .. администратор е професия"
____________

тцък, администратор е диагноза

свобода- это то что у меня внутри


Тема Re: Как да стана админ?нови [re: tany@]  
АвторLabrett (Нерегистриран)
Публикувано02.05.07 18:52



Да, но има около година инкубационен период и е напълно обратима :)
Хакерът е по рождение - дори и да живее на края на света, той един ден ще види компютър и ще го налази - това е неизбежно като смъртта ..



Тема Re: Как да стана админ?нови [re: Labrett]  
Автор. (Нерегистриран)
Публикувано03.05.07 09:13



Правилно разсъждаваш.
Хакера след година инкубация, получава диагнозата администратор ако е хакер или ламе ако не е хакер...



Тема Re: Как да стана админ?нови [re: .]  
АвторLabrett (Нерегистриран)
Публикувано03.05.07 10:51



Пълни глупости :)
Покажи ми администратор, който може да ти напише операционна система?



Тема Re: Как да стана админ?нови [re: Labrett]  
Автор Oлer Ивaнoв® (Приятел)
Публикувано04.05.07 21:45



Надявам се, правиш разлика между администратор и програмист/девелопер... Въпреки, че написването на една ОС в днешни дни не става от един човек, и... абе и още много други работи, ама ме мързи да пиша.

Олег Иванов
Аре със здраве!


Тема Re: Как да стана админ?нови [re: .]  
Автор tany@ (Just Me)
Публикувано07.05.07 22:49



анджак



свобода- это то что у меня внутри

Тема Re: Как да стана админ?нови [re: Oлer Ивaнoв®]  
АвторLabrett (Нерегистриран)
Публикувано14.05.07 12:03



Аз разлика между администратор и програмист правя, но ти отказваш да се замислиш какво казвам.
Тук изглежда си мислите, че хакер е 16 годишно щракалце, дето ползва скриптове за да ви чупи зарязаните без надзор машини .. Опитните администратори трябва да имат повечко сиво вещество от прости журналисти?

Хакери са хората, създали език като C и като Асемблер, хакери са и създателите на Линукс ядрото, на BSD-тата, на UNIX-а изобщо. Хората, които са измислили SQL-а, са хакери. Хората, които умеят добре да ползват тези продукти, са администратори. А хората, които се учат да проникват в разни системи и да ги ползват за собствена облага, обикновено са просто глупаци без друга работа.

Да кажете, че човек първо става хакер, а после - администратор, е нахално в най-добрия случай. Хакерът е създател, администраторът - ползвател.



Тема Re: Как да стана админ?нови [re: Labrett]  
Автор MopфиycМодератор (Матричар)
Публикувано14.05.07 16:40



По скоро ти бъркаш адвансед юзър с администратор.
Ако един администратор не може да мисли креативно и да търси недостатъци в системите, не е администратор.
А представата ти за хакери е силно стеснена само в програмисткия им аспект.


Welcome to the real world!




Тема Re: Как да стана админ?нови [re: Labrett]  
Автор Oлer Ивaнoв® (Приятел)
Публикувано14.05.07 19:48



Ок, френд!

Мир да има! Приемам, че не съм настроен (не бях настроен когато писах адресираният до теб постинг) философски...

Вероятно ще представляват интерес за теб някои от разсъжденията на Григор Гачев (когото и аз уважавам, па макар и виртуално).



Олег Иванов
Аре със здраве!

Тема Re: Най-напред си бии една здрава ваксинанови [re: Oлer Ивaнoв®]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано15.05.07 16:44



Една ваксина срещу болеста дето аз и викам аз съм господ, а кой какъв бил преди да стане сис. админ е много размито в миналато, някой бяха хакери кракери, фрикери и тем подобни, а дали сис. админа е само ползвател а не е създадет е пълна глупост.
Аз от 9 години работя това дето тук в БГ то е доло горе системен администратор, та съм се нагледал на каквили не неща.

за БГ то е неблагодарна професия щото всички се мислят за разбирачи, а недай се боже да има РС в къщи край умрял си.

Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re: Как да стана админ?нови [re: tany@]  
Авторmiroki (Нерегистриран)
Публикувано19.05.07 19:14



надявам се някой е прочел началото на темата , какво пита човека
а тука стана борба на определения дето никой не е сигурен дали са 100% верни
защо просто някой не отговори подобаващо като разумен човек
или PC то изпива мозъка необратимо, може и една година да е нужна за инкубационен период, не знам но явно е необходимо време човек да не се занимава с компютри че да му дойде акъка
пич дасе хаванеш с такава работа:
1. трявба да преглътнеш, че винаги си виновен
2. Трявба определено да разбираш от операционни системи
3. трявба поне малко да ти харесва
4. трябва и заплатата да ти харесва
5. да имаш усет , защото най важните неща не ги пише в никоя книга , дори и да е 700 страници и трябва да се досетиш за тях , а приятелите точно това него значт и немогат да ти помогнат.
6. винаги има трудно решими проблми обаче не трявба да се предаваш.
свършвам на 6 та точка за да оставя вие да допишете другите стотина :)
но по същество, а не разни никому неполезни спорове
както знаете информацията, която не е нужна на човек се нарича шум

няма нужда да шумим.



Тема Re: Как да стана админ?нови [re: miroki]  
Авторtany@ (Нерегистриран)
Публикувано20.05.07 12:12



1. не ми стана много ясно защо точно на мен отговаряш
2. определено не съм съгласна с теб, че не съм сигурна в това, дали това някои определения са верни или не (само вметка -на моменти улавям до каква степен напоследък се е отразила работата ми в чисто личен аспект)
3. имаше отговор конкретно по темата, който наистина се разпиля в размяна на определения и завихрил се след това спор по тези определения
но дори и в този "флейм" се казаха неща, които както виждам и ти си написал и систематизирал
4. според мен спорът за определенията "хакер" и "системен администратор"не е просто шум
а защо мисля така- ами поради самия факт, че изобщо се изкоментираха и то от хора, за които имам мнение, че не се занимават с "генериране на шум"
4.поне аз за себе си мога да кажа, че надали бих описвала в подробности всичко това
де да знам защо, но съм останала с впечатление, че като цяло системните администратор много малко говорят точно на тази тема- или по-скоро - много рядко, даже и с колеги

това си е мое лично мнение и не е задължително да е абсолютно вярно и да е съгласен всеки с него
anyway



Тема Re: Как да стана админ?нови [re: tany@]  
Авторmiroki (Нерегистриран)
Публикувано22.05.07 08:26



:))
несъм отговорил точно на теб, и за да не е на конкретен човек сложих темата най от долу.
не се връзвай
но като прочетох темата чак ми заприлича на личен чат между няколко човека , но не и питащия.
напрвих го някой ако се сети отговора на това което се пита да го каже,
доста често се наблюдава подобно нещо във форума(поне този)
пък нали е да се помага на питащите иначе се обезмисля



Тема Re: Как да стана админ?нови [re: miroki]  
Авторavenger (Нерегистриран)
Публикувано24.05.07 09:10





moje da e izmislen, no tova e edin sysadmin i hacker(cracker) :)

vsyshtnost spora e tochno po temata za da stanesh sistemen administrator, treba da znaesh kakvo e to adjiba.



a tuka mnogo tochno e kazano che haker e programmer ili system admin ... ;)
hacker ne znachi programist.

Vsyshtnost spored men edin sysadmin ne triabva da e samo mnogo dobyr s rabota s OS, a oshte triabva mnogo dobre da poznava i hardware. I nai vajnoto e da mu seche pipeto, taka che da moje da se vyzpolzva ot vsichki trikove, dokumentirani ili ne za da menejira dadena sistema.

"The duties of a system administrator are wide-ranging, and vary widely from one organization to another. Sysadmins are usually charged with installing, supporting, and maintaining servers or other computer systems, and planning for and responding to service outages and other problems. Other duties may include scripting or light programming, project management for systems-related projects, supervising or training computer operators, and being the go to person for computer problems beyond the knowledge of technical support staff. A System Administrator must demonstrate a blend of technical skills and responsibility."

...

"Unlike many other professions, there is no single path to becoming a system administrator. Many system administrators have a degree in generic fields: computer science, computer engineering, information system management, or even a trade school program. Other schools have offshoots of their Computer Science program specifically for systems administration."


vsyshtnost tova e nai dobria otgovor na vyprosa ti:


eh tazi wiki, kakvo li bihme pravili bez neia ;)



Тема Re: Как да стана админ?нови [re: tany@]  
Автор4i4ko (Нерегистриран)
Публикувано31.05.07 11:13



хех Танче какво стана със сертификата за мрежичката?бушоните гърмят ли още ??


Нямаше ме известно време та за това.
Между другото преди малко влизах на блога на Григор Гачев дето Олег го беше пуснал по-горе.Прочетете последната новина.Много ми е криво.А иначе тоя grr просто си води социологическо проучване



Тема Re: Как да стана админ?нови [re: miroki]  
Автор4l (Нерегистриран)
Публикувано03.07.07 23:52



1. Трябва да си специалист по всичкология
2. Трябва добре да познаваш работата на всички останали в твоята фирма
3. Трябва да се примириш че никога няма да вземаш пари колкото един програмист или дори QA въпреки че с малко напън може да ги заместиш
4. Трябва да пиеш много бира
5. Трябва да слушаш метъл или електроника.
6. Трябва да те мързи и да те кеф да си затънал дотолкова че да не се сетиш че кат нищо можеш да се хванеш като девелопер, кюей, т.н. и да взимаш с 50% оторе
Системната администрация е 70% опит 35% интуиция и 5% учене... горедолу.



Тема Re: Как да стана админ?нови [re: grr]  
Авторнe знaм (Нерегистриран)
Публикувано05.07.07 12:32



Сега ще ти кажа как:

Отиваш на интервю и казваш, че мноо разбираш. Взимат те на работа, правиш се, че нещо правиш, всички те псуват, но ти си траеш и се правиш на пич. Мноо е важно да се правиш на пич.

Сисадмина, ако не др е ПИЧ.

В 99% от случаите това работи.

Хората дето разбират са малко, много малко и си личат. Но ти не е нужно да си от тях.

доколкото знам има специалност мрежови системи в СУ, ама може и да бъркам. Но това няма много общо с въпроса ти.





Тема Re: Как да стана админ?нови [re: нe знaм]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (минаващ)
Публикувано05.07.07 15:54



В отговор на:


Отиваш на интервю и казваш, че мноо разбираш. Взимат те на работа, ...




Това къде - на 4-и км ли?



Тема Re: Как да стана админ?нови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор _danitu (аз)
Публикувано09.07.07 16:47



Гледал е The IT Crowd човека ;)



Тема Re: Как да стана админ?нови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор Eol™ (God Of Winds)
Публикувано12.07.07 11:55



Дори там трябва да е ПИЧ :)



Тема Re: Как да стана админ?нови [re: grr]  
Автор post scriptum (I AM CRAZY77)
Публикувано01.04.15 01:09








Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.