Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:45 29.09.24 
Градове
   >> Шумен
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Нещо, което ми спомня за Шумен...  
Автор kaпkи жeнa (горчиви)
Публикувано06.06.04 20:22



ШУМЕНСКА ДЪЛГА НЕДЕЛЯ




Шуменска дълга неделя - с дълъг филм,
с дълги войници в салона.
После главната улица; разхождане в зоопарка,
където вдовиците хранят със орехи
два мършави слона -
или парка, във който млади любовници
се целуват унило по веждите.
Аз се врязох в тълпата, която разменяше
вносни цигари и долари;
Скришом пих с учениците глътка бренди
и жалих наум футболистите,
Дето загубиха мача с толкова баламски голове.
И курсантът почерпил студентката
С малка боза и локум.
Но понеже животът е кратък,
А дълга е главната улица,
Ако викна сега ще ме чуят ли в другият край?
Или просто да пия с врабчетата
ръждива вода от олуците -
по-добре ще ми дойде от двойно кафе или чай!
Но какво диря аз в този град на павета и две стари кина?
За какво бях дошъл, за какво ли останах - не знам
Някой ден ще си тръгна с автобуса за никъде
И след мен ще се хлопнат зловещо вкочанените му врати.
На последната спирка ще падне,
Без копчета - от дългото скитане,
Мойта плаха душа и ще плюе на ахилесовата си пета.
И пак ще продължава да диша...



Предавам го по спомен, ако някой помни или разполага с оригиналния текст на песента....нека го пусне тук!
Бъдете здрави и се усмихвайте!

Когато в мен вали, когато в мен вали...
Тогава те обичам много силно.


Тема Re: Нещо, което ми спомня за Шумен... [re: kaпkи жeнa]  
Автор divna (огнено)
Публикувано06.06.04 20:54



съжалявам, че не мога да хелпна с оригиналния текст, но се селих за нещо мое любимо в този дух от Павел Матев и ми се прииска да го споделя

Люлякови нощи

Още има люлякови нощи -
невиждащи очи в притулен час.
Още има люлякови нощи -
безумия от закъсняла страст.

Минути непонятни и крилати,
нетърпеливи жестове, слова,
които те спасяват без остатък
от вечната, от вечната мълва.

И ето я пределната отплата -
един акорд от сложен послеслов,
и доловили тоя звук сърцата
умират разрушени от любов.


и като стана въпрос за люляци, тук тия дни липите ще упоят града с аромата си, който е идвал в Стара Загора през този период, винаги го е помнил и разказвал....аз обаче тази година ще го пропусна, но и не съжалявам, те с мен и без мен ще си цъфтят, а аз ще цъфтя на друго място...

както навремето са кръстили Стара Загора "градът на липите, поетите и правите улици"... какви "прозвища " са "пришили " на Щумен, едва ли са го оставили така "неетикетиран"

а и нещо от един нашенски поет

ПРЪСТЕН

За твойто тихо идване, което
все още в мен отеква като гръм,
за даденото и назад невзето,
за прошката, че с теб съм и не съм,
за думите, понякога спестени,
за ласките, които не спести,
за силата, която вля у мене,
когато беше най-безсилна ти,
за туй, че бе на мое име кръстен
и твоя лош, и твоя хубав час,

на твоя малък пръст наместо пръстен
горещите си устни слагам аз.


танцувай по ръба на острието



Тема Re: Нещо, което ми спомня за Шумен... [re: divna]  
Автор imigrant (nemil-nedrag)
Публикувано07.06.04 04:29



Kakvo 4uvam???4e 6teli da ti lipsvat lipite???je,je,je,lipi da iska6 v Shumen i to po cialata glavna ulica. I grada ni sa6to moje da se nare4e "grada na lipite,teatralite,intelektualcite i t.n.", a i propusnah da ti kaja za na6eto pristani6te Varna, nali si 4uvala:"Varna pristani6te na Shumen" nash Toshko Kolev-Adam4eto



Тема Re: ..да набера и пратя в едно колетче ... [re: imigrant]  
Автор divna (огнено)
Публикувано07.06.04 08:33



даааа, значи като понацъфтят липите мога да набера малко цвят(собственоръчно и с чужда помощ), да го изсуша и пратя в едно колетче до заралии ("дето все много знаят напоследък"), заедно с два билета от изгледана театрална постановка и шепа пясък от "пристанището"(п.п. аз до там така или иначе мисля честичко да прескачам...)

ох, тук изтървах най новата постановка на "Крадецът на праскови" със Стефания Янорова, много харесвам и актрисата, тук на 2 юни беше премиерата, но билетите свършика къдееее по-рано и аз понежебях сигурна, че на датата (2 юни) няма да съм тук, въобще не си направих труда да се сдобия...карай , да върви тук по-добри ще гледам..

танцувай по ръба на острието



Тема Re: Нещо, което ми спомня за Шумен... [re: kaпkи жeнa]  
Автор Wood Elf (Rookie)
Публикувано07.06.04 14:00



Ауууууу, това изтрепа рибата

Курсантите, учениците... това добре, ама тези вдовици от де намериха 2 слона да ги хранят с орехи...

Това или е мнооооооого отдавна писано, или от някой дето не е стъпвал в Шумен. Всъщност от 1 месец не съм минавал край зоопарка, да не би пък текста да е мнооооооого нов



Тема Re: Нещо, което ми спомня за Шумен... [re: Wood Elf]  
Автор divna (огнено)
Публикувано07.06.04 16:44



ииииииии....зоопарк.....супер..нямам търпение да го посетя...тук в нашия се родиха малки лъвчета и малки мечета и са много готини, като всички мъничета....пък за слоновете май само в София и то един...

...а как ми се иска да чуя тази песен...като дойда в Шумен все за нея ще питам...(код "два мършави слона, хранени с орехи", парола "Горски Елф"...)

танцувай по ръба на острието



Тема спомен за Шумен... [re: Wood Elf]  
Автор kaпkи жeнa (горчиви)
Публикувано07.06.04 22:11



Ами аз съм поучвала в Шуменскиот Универститут в най-мътните му времена - 90-96 година и нямам спомени и тогава да е имало слонове в зоологическата градина, ама така се пееше в песента на Асен Масларски!:)
И така я пеехме по купоните...Абе аз много си го обичам това градче. И особено ми харесваше да съм студентка там, а сега като мина покрай общежитията...то не е студентство ами...чалгия някаква!


Или аз съм поостаряла.

Когато в мен вали, когато в мен вали...
Тогава те обичам много силно.


Тема Re: и двамата сте опасни... [re: kaпkи жeнa]  
Автор divna (огнено)
Публикувано08.06.04 00:47



поостаряла?...едва ли...(има да взимаааашшш.....) а и стареенето е просто стъпка по пътя към ново раждане, стъпка на болка и мъдрост

а слоновете ли- умение е да виждаш зад образи и е умение да ги претвориш в смях (като Горския Елф...) и двамата сте опасни

явно капките вода и елфите са ...( я д си замълча..м)

танцувай по ръба на острието



Тема Re: спомен за Шумен... [re: kaпkи жeнa]  
Автор imigrant (nemil-nedrag)
Публикувано08.06.04 01:06



Eiiii, ama ti naistina si u4ila v nai matnite godini tam.Spomnia6 li si diskotekite "Veselie" i "Roberta"?Stavaha kupon4eta tam!!!



Тема Re: Нещо, което ми спомня за Шумен... [re: divna]  
Автор Wood Elf (Rookie)
Публикувано08.06.04 10:25



Ох, да не ти убия ентусиазма, ама тоя нашия зоопарк прилича повече на селски двор - само кози и кокошки . Е, на козите им викат Муфлони, а на кокошките фазани, ама пак тая. Виж Старозагорския зоопарк е друга работа - особено оня големия маймуняк, пред него съм стоял с часове. Сигурно заради очевидната ни прилика.
Наскоро обаче посетих една "ферма" за щрауси - ей това си заслужава да се види. Даже и снимки си направих, ама съм малко смешен пред щраусите, защото ме е страх да не ме клъвнат по тиквата и съм се привел напред... Ама ония са поне 3 метра високи.

Много Зоо стана темата, а беше толкова поетична в началото . Дано Капчиците ми простят




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.