Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:16 17.06.24 
Я! Архивите са живи
   >> Шенген
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Da sadim zeli nazii-imame li pravo na tova?  
Авторmedea_anon (Нерегистриран)
Публикувано25.12.00 22:24



Obektiv-nova tema
na star glas-sachtoto tam( v starata ti kritichna tema ) sa veche tvarde mnogo uchastijata i tvarde mnogo pesimisma, ami se iska i s malko OPTIMASAM da sapochnem 2001 g.;-))).
Vig "saslugavat li...." ot dnes 25.12.00





Тема Отг:нови [re: medea_anon]  
АвторОбектив_anon (Нерегистриран)
Публикувано26.12.00 04:51



Съгласен съм.

Положителното в цялата тази работа е, че има и много по-зле и по-назад от нас. С ирония или не, това е истина. Този път мога да се въздържа и да не споменавам имена на нации, държави и култури, защото ще стане още по-сериозна работата, а и още по-сериозно ще ме обвиниш, че мисля и преценявам не според правомощията си.

Положителното е, че вече цялата тази история и този процес на присъединяване към съвременната западна култура и цивилизация е вече в един доста по-напреднал етап за БГ, и всички ние трябва да си даваме сметка за това.

Положителното за нас е, че вече имаме много по-сериозен шанс да минем от другата страна на стената. Тук не бива да се заблуждаваме - стена така или иначе има, и ще има. Не защото по принцип го искаме или ни харесва (но това е друга тема). Важното е, че вече ще има стена, която няма да спира нас, за да пази Европа. Ще има стена, която ще спира всички останали, които и досега е спирала, но вече без нас, и тази стена пак ще пази Европа, но вече и нас. Това е положително.

Положително е, че цената на българския паспорт става много по-висока от досега. Положително ще бъде ако това се разбере и осъзнае от хората. Както и чия е заслугата за това.

Положително ще бъде ако хората започнат да осъзнават собствената си цена и не се продават на безценица, както може да се очаква, че ще стане в мизерията им (сред която са свикнали да живеят и разсъждават) на първия дългомустакат чужденец от изток или другаде, предложил суха пара на ръка, за да стане българин. Казвам това и във връзка със статията, която пуснах скоро във форума (до края на годината само). Макар че този проблем си е работа на законодателство на държавата, но е и на личен избор.

Положително е, че във връзка с нарастването на цената на българския паспорт, все пак ще има повече основание от вчера, българинът да не се срамува от това, че е такъв, а даже ако иска би могло и да се гордее от това.

Положително е, че тези, които ползват Интернет и по принцип би трябвало да са в по-горните слоеве на обществото, дори и "по-невръстните" от тях, участват в тези дискусии за по-големи хора, макар и само четейки. Защото скоро те ще определят, и от тях ще зависят много неща. И те трябва да са наясно.

Положително е, че най-после след толкова много години, унижения и усилия, макар и много малко на брой хора от БГ, най-после получават многократно заслуженото, елементарно за свободните хора право на свободно придвижване, с шанс да получат и съответното повишение на собственото си самочувствие от това.

Положително е, че всички, които не са били заслужили получаването на това право, все някак имат шанс да се променят и поне да не продължават да пречат на останалите да живеят така, както им се полага.

Положително е, че имат шанса, защото точно сега е много подходящ момент за това, паралелно и с икономическото си развитие, българите да вземат да променят в положителна посока манталитета си - нещото, което най-много ги отдалечава от Европа.

Положително е, че аз мисля по-малко да дотежавам с писанията си по тези въпроси и така ще остане повече свободно място във форума.



Тема Отг: Много си наивеннови [re: Обектив_anon]  
АвторНегатив_anon (Нерегистриран)
Публикувано26.12.00 08:25



Наивен си, или пък слушаш много какво говорят някои хора по телевизията. Цената на българските паспорти "може" и да порасне, но може би само за да ги продаваме на разни негри или азиатци, които както казваш ти ще се представят с тях за потомци на Паисий.
А пък със спечелените големи суми от продажбата на паспортите си на тези наши бъдещи сънародници, ние с напън и копнеж ще драпаме, за да си купим някой по-престижен документ барабар с нови самоличности.
Кой печели от това, помислете сами.

И не си прав, че вече няма да сме отвъд стената ( или преградата ) пазеща Европа. Нали знаеш структурата на всяка граница - преграда, буферна зона, преграда. Сега ние ще скочим отвъд стената и ще застанем в буферната зона. Но ще си останем там!!! Няма да ни пуснат навътре. А както се знае най-големия кютек изяжда винаги този, който е в средата.



Тема Отг:нови [re: Негатив_anon]  
АвторОбектив_anon (Нерегистриран)
Публикувано26.12.00 19:40



Напълно си прав, нямам какво да добавя. Аз и досега бях на това мнение, но многократно ме обвиниха в негативизъм (който аз наричам реализъм или антинаивизъм). Затова реших еднократно да извлека и изброя положителните неща, а пък твоята реакция еднозначно показа на другите колко съм бил прав досега (не знам дали си чел другите ми постинги).

Друг е въпроса, че цената на паспортите наистина нараства, всичко обаче е относително и зависи с кого се сравняваш. Аз лично бих предпочел да имам български паспорт пред руски или африкански, например. Но ако сравняваме с "истинските" паспорти, това вече е съвсем друг разговор. Значи сме някъде по средата (с положителна тенденция, поне за момента).



Тема Отг: Трябва много повече...нови [re: Обектив_anon]  
АвторНегатив_anon (Нерегистриран)
Публикувано27.12.00 08:38



Радвам се че изяснихме нещата и че имаме съвпадащи мнения по ред въпроси.
И си прав това си е реализъм. Все пак цената на паспортите не може да се вдигне само от това че новите документи имат по десетина блестящи картинки ( така наречените защити )или като сменим цвета от червен на син. Трябва много повече...




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.